אפוסתרפיה קנגורו - מזרן מודולרי גולדן טורס - שייט בים תיכון כמיטק כפתור איווקס דודי סופר חופשה בחול פורטל נכי צהל - הבית החם של כל נכי צהל

יום ההוקרה לפצועי צה"ל

עם ישראל מצדיע לפצועי כוחות הביטחון

זו השנה השלישית ברציפות בה מציינים ברחבי הארץ את יום ההוקרה לפצועי צה"ל ונפגעי פעולות האיבה. השנה נקבע יום ההוקרה בתאריך 5.12.17 . כחלק מיום ההוקרה נערכו במהלך כל החודש בערים וברשויות המקומיות ברחבי הארץ ערבי הוקרה לנכי צה"ל בהשתתפות ראשי הערים, אומנים מובילים, נכי ונכות צה"ל ובני משפחתם.

יום ההוקרה בכנסת ישראל

יום ההוקרה בכנסת ישראל נערך בתאריך 12.12.2017 בהשתתפות רה"מ מר בנימין נתניהו, יושב ראש הכנסת חה"כ יואל (יולי) אדלשטיין, שר הרווחה חה"כ חיים כץ, שרת התרבות והספורט מירי רגב, סגן שר הביטחון אלי דהן, חה"כ ד"ר ענת ברקו (יו"ר השדולה של נכי צה"ל בכנסת), אליהם הצטרפו חברי כנסת מכל הסיעות, יו"ר מחוז תל אביב והמרכז בארגון נכי צה"ל עו"ד עידן קלימן, נכי ונכות צה"ל ועוד. מנחת הטקס הייתה העיתונאית ואשת התקשורת כרמלה מנשה.

תערוכת יצירות של נכי צה"ל

לרגל יום ההוקרה נערכה בכנסת תערוכת אמנות בהם הוצגו עשרות ציורים יפיפיים - יצירות אמנות שצוירו על ידי נכי צה"ל. בין היצירות ניתן היה למצוא גם ציור של נציג הועד הארצי של ארגון נכי צה"ל בתל אביב, מר עובי בן חיים. בתמונה: עובי מציג את הציור לשרת התרבות והספורט מירי רגב.

עובי בן חיים מציג את הציור שלו לשרת התרבות והספורט מירי רגב

 

לאתר יום ההוקרה >

 

אודות יום ההקורה לפצועי צה"ל

ביום ראשון (6.7.2014) לאחר שנה של דיונים, החליטה ממשלת ישראל לתת את הכבוד הראוי לפצועי צה"ל וקבעה : כי י"ז כסלו יהיה יום ההוקרה השנתי לפצועי צה"ל, כוחות הביטחון ופעולות האיבה. את החקיקה הובילו ח"כ יוני שטבון וח"כ עופר שלח.

הגיע הזמן להגיד תודה

קביעת יום הצדעה לנכי צה"ל הינו תיקון עוול לנכים שנפצעו בגופם ובנפשם על הגנת המדינה והארץ אך לא זכו עד היום להוקרת תודה מהציבור במדינת ישראל.

בימים בהם שמם של הפצועים מוכפש בכנסת ישראל מטעמי תקציב גרידא הגיע הזמן לקבוע יום הוקרה, להגיד תודה ולהימנע מהביקורת הנוקבת כנגד התקציב המיועד לטיפול רפואי, שיקום ורווחת הנכים.

קביעת יום הוקרה לפצועים הוא צעד ראשון בדרך הנכונה. הדרך בה כנסת ישראל ומדינת ישראל יוקירו את התרומה של כל נכה ונכה למען המדינה.

הוויכוח על התאריך

למרות ההסכמה הגורפת מצד שרי הממשלה כי לפצועי צה"ל, כוחות הביטחון ופעולות האיבה של מדינת ישראל מגיע יום הוקרה והצדעה, סבב הוויכוח סביב התאריך.

ההצעה של ח"כ יוני שטבון וח"כ עופר שלח הייתה י"א באדר : יום השנה לנפילתו של יוסף טרומפלדור שלמרות נכותו הקשה היה מפקד, איש צבא שהפך למיתוס במלחמה על תקומת מדינת ישראל כאשר מילותיו האחרונות היו "טוב למות בעד ארצנו".

לבסוף הוחלט כי יום ההוקרה יצוין בתאריך י"ז כסלו, גם לתאריך זה משמעות עמוקה בהיסטוריה היהודית, זהו התאריך העברי של ה – 29.11.47 היום בו החליטה עצרת האומות המאוחדות על סיום המנדט הבריטי והקמת מדינה יהודית בארץ ישראל.

כיצד יצוין יום ההוקרה ?

בחוק נקבע כי במהלך יום ההוקרה יתקיימו שני אירועים ממלכתיים: אירוע ראשון ייערך בכנסת ישראל, אירוע שני בהשתתפות נשיא המדינה. שר הביטחון יינאם בנושא בממשלה, במחנות צה"ל ובבתי הספר ייערכו מפגשים עם פצועים ממלחמות ופעולות איבה והתלמידים יחשפו לסיפורי הגבורה וההתמודדויות עם הפציעה.

להלן תזכיר החוק כפי שהוגש לכנסת בחודש יולי 2013 :

מספר פנימי: 486466

הכנסת התשע-עשרה

יוזמים: חברי הכנסת : יוני שטבון, עפר שלח

פ/1650/19           

הצעת חוק יום הוקרה לנכי ופצועי צה"ל ונפגעי פעולות האיבה, התשע"ג–2013

י"א באדר – יום ההוקרה

1. הכנסת מכריזה בזאת על יום י"א באדר כעל יום הוקרה ממלכתי לנכי ופצועי צה"ל ונפגעי פעולות האיבה (להלן – יום ההוקרה); יום זה יצוין במוסדות המדינה, במחנות צה"ל ובבתי הספר.

ציון יום ההוקרה

2. אחת לשנה בי"א באדר, יקוים יום הוקרה לנכי ופצועי צה"ל ולנפגעי פעולות האיבה, ביום זה –

(1) הממשלה תציין בישיבתה השבועית את יום ההוקרה, ושר הביטחון יציג בה את מצבה של אוכלוסיית נכי ופצועי צה"ל ונפגעי פעולות האיבה;

(2) הכנסת תייחד את הדיונים במליאת הכנסת ובוועדותיה לציון יום ההוקרה;

(3) במחנות צה"ל תפורסם פקודת יום ההוקרה של ראש המטה הכללי.

פעולות בבתי ספר

3. בבתי הספר יצוין יום ההוקרה –

(1) בקיום פעולות שבהן יועלו על נס ערכי מסירות הנפש והגבורה של פצועי ונכי צה"ל;

(2) בקיום פעולות שתוקדשנה לטיפוח ועידוד הגיוס ליחידות הלוחמות.

ביצוע ותקנות

4. שר הביטחון ממונה על ביצוע חוק זה והוא רשאי להתקין תקנות לביצועו.

דברי הסבר

נכי צה"ל, פצועי צה"ל ונפגעי פעולות האיבה נשכחים לצערנו מהשיח הציבורי במהלך השנה. לאור תרומתם לביטחון המדינה ואזרחיה נבקש להקדיש להם יום הוקרה בי"א באדר (בתאריך זה מתקיים טקס האזכרה הממלכתי ליוסף טרומפלדור וחבריו שנפלו בקרב על הגנת תל חי), לאור התמודדותם היום יומית עם סבלם וכאבם הגופני והנפשי הבלתי פוסקים.

הצעת החוק מבקשת להביע תמיכה באנשים שנלחמו עד כדי הקרבת חייהם למען המדינה ולהעלות על נס את תרומתם החשובה. על פי ההצעה, הממשלה תציין את יום ההוקרה באמצעות הצגת דין וחשבון המציג את מצבם, הכנסת תייחד דיוניה במליאת הכנסת ובוועדותיה לטיפול בנושא, ומוסדות המדינה יציינו את יום ההוקרה תוך קיום פעולות שונות שיעלו על נס את ערכי מסירות הנפש והגבורה של נכי ופצועי צה"ל ונפגעי פעולות האיבה.

---------------------------------
הוגשה ליו"ר הכנסת והסגנים
והונחה על שולחן הכנסת ביום
כ"ד באב התשע"ג – 31.7.13

תגובות באתר: (9)
קטגוריות