אפוסתרפיה קנגורו - מזרן מודולרי גולדן טורס - שייט בים תיכון כמיטק כפתור איווקס דודי סופר חופשה בחול פורטל נכי צהל - הבית החם של כל נכי צהל

מבצע אנטבה - מבצע יונתן - 36 שנים אחרי

ישראל מציינת 36 שנה למבצע אנטבה

בימים אלו אנו מציינים 36 שנים למבצע אנטבה. המבצע שנועד להציל 105 חטופים ישראלים שטסו מישראל אל צרפת גבה אבידות בנפש: מפקד סיירת מטכ"ל ואחיו של ראש הממשלה יוני נתניהו כמו גם ארבעה מהחטופים נהרגו במהלך המבצע.  הפעולה הותירה גם מספר לוחמים פצועים ביניהם ניתן למנות את חברינו לארגון נכי צה"ל - סמ"ר סורין הרשקו שנותר משותק בארבעת גפיו .

במהלך המבצע שנחשב לקשה ומוצלח במיוחד נהרגו כל החוטפים, וזאת למרות שהם התבצרו באוגנדה, מדינה רחוקה ועוינת, בנוסף נהרגו עוד 20 חיילים אוגנדיים.

זה קרה ב-27 ביוני, בדיוק לפני 36 שנה, אז נחטף מטוס איירבוס של אייר פראנס. באותה טיסה היו 248 נוסעים וכן 12 אנשי צוות. החוטפים שכללו שני מחבלים פלסטיניים, שני חוטפים ממוצא גרמני ועוד מספר חברים בתנועת החזית העממית לשחרור פלסטין חטפו את המטוס בדרכו לצרפת והנחיתו אותו תחילה בלוב (בבנגאזי) לצורך תדלוק.

לאחר שבע שעות עצירה בלוב המשיכו לאנטבה שבאוגנדה או אז הצטרפו עוד ארבעה חוטפים ממוצא פלסטיני.

לאחר שלושה ימים שבהם החזיקו את השבויים אספו המחבלים את החטופים הישראלים והיהודים בטרמינל של נמל התעופה באנטבה בעוד שנוסעים שלא היו ישראלים או יהודים שוחררו. הטייס הצרפתי מישל בוקס ביקש להישאר עם הנוסעים החטופים למרות שלא היה ישראלי ושאר חברי הצוות האווירי הצטרפו אליו ונותרו עם החטופים.

עם החוטפים שיתף פעולה ראש ממשלת אוגנדה, אידי אמין. על כן ניסתה ממשלת ישראל לערוך עימו משא ומתן במטרה לשחרר את החטופים. דרישותיהם של החוטפים היו שחרור של מחבלים ומספר אנרכיסטים שכלואים בערי אירופה : שווייץ וגרמניה וכן כופר בתמורה לשחרור בני הערובה. האולטימאטום נקבע ל-1 ביולי אך ממשלת ישראל הצליחה להאריך אותו עד ל-4 ביולי.

מהלך מבצע ההצלה

בד בבד עם ניהול משא המתן תוכנן בצה"ל מבצע לחילוץ החטופים ובו היו מעורבים אנשי המוסד, סיירת מטכ"ל, חטיבת הצנחנים וחטיבת גולני. ראש הממשלה דאז יצחק רבין התנגד תחילה לביצוע מבצע חילוץ צבאי, אך כאשר הציגו בפניו את תוכנית המבצע הוא ערך הצבעה והממשלה אישרה את הפעולה ברוב מוחץ.

ב-3 ביולי מבצע החילוץ יצא לדרך, רגע לפני האישור הסופי של הממשלה. 4 מטוסי הרקולס המריאו לאנטבה ונחתו באתיופיה, שם קיבלו את אישורה של הממשלה להמשיך במבצע החילוץ.

המטוסים נחתו במסלול נחיתה חשוך והחלו בהשתלטות על מגדל הפיקוח. לאחר מכן התקדמו הכוחות לכיוון הטרמינל תוך שהם נוסעים אחרי מכונית מרצדס שנראית בדיוק כמו המכונית של אידי אמין. בדרכם לטרמינל נתקלו הכוחות בשני חיילים אוגנדיים. מפקד סיירת מטכ"ל יוני נתניהו נתן הוראה לפתוח באש, למרות שיכלו להתעלם מהם וקולות הירי עוררו את תשומת לב של הכוחות האוגנדיים. חילופי אש התחילו בעוד הכוחות מתקדמים לעבר מסוף הטרמינל הישן באנטבה ויוני נתניהו מת עוד טרם המבצע הסתיים.

סיירת מטכ"ל חדרה לטרמינל והרגה את החוטפים. משם הנוסעים הועברו למטוסי הרקולס והוטסו לקניה להמשך תדלוק וחזרה לישראל.

תגובות באתר: (3)
קטגוריות