X
אנא בחר את גודל הפונט הרצוי:
ועדות רפואיות ועדות רפואיות רופאים מומחים רופאים מומחים מכונים רפואיים מכונים רפואיים הוראות אגף השיקום הוראות אגף השיקום ביטוח לנכי צה"ל ביטוח לנכי צה"ל הכפתור הכפתור
X סגירה
 

תשע"ח - שנה נוספת של קיצוצים בזכויות של נכי צה"ל

אגף השיקום ממשיך לקצץ

שנה נוספת של קיצוצים בזכויותיהם של נכי צה"ל מסתיימת לה - שנה בה דנה וועדת העבודה והרווחה בכנסת על תזכיר חוק הנכים, שלכאורה אמור להוליד את דור ג' של נכי צה"ל ולפגוע פגיעה אנושה בזכויותיהם של נכי צה"ל הוותיקים. שנה במהלכה דיברו על ביטול מבחן ההכנסה שעדיין נשאר בתוקף ומשאיר נכי צה"ל רבים לחיות לכאורה בצמצום.

נכי צה"ל - לאן?

לכן, לרגל השנה החדשה - שנה קריטית וחשובה, החלטנו לצאת בסדרת כתבות חדשה - נכי צה"ל - לאן? דרכה נביא בפניכם סקירה יסודית ומקצועית על הפגיעה המתמשכת בזכויותיהם של נכי צה"ל, הסכומים שאגף השיקום חוסך, פעילות נבחרי הציבור מול הסוגיות השונות, כאשר במאמר הראשון נדון בהוראת אגף השיקום 80.01 - מענק השתתפות במס הכנסה.
 

אגף השיקום ממשיך לקצץ - סקירה על מענק מס הכנסה

מענק מס הכנסה

הוראת אגף השיקום 80.01 באה לקבוע את דרכי הטיפול והזכאות למתן מענק שנתי לנכי צה"ל בגין השתתפות בתשלום מס הכנסה. מדובר לכאורה בהוראה תמימה שבאה לעודד את נכי צה"ל לצאת ולעבוד. אך נכון לשנת 2010 עלות ההוראה לאגף השיקום עמדה על סכום של כ-19 וחצי מיליון שקלים שחולקו ליותר מ- 22,400 נכי ונכות צה"ל הזכאים.

בוננזה של אגף השיקום

בשנת 2011 לאור התנגדותו לכאורה של ארגון נכי צה"ל לבצע הצלבה של נתוני נכי צה"ל מול הרשויות השונות (מטעמי פרטיות) החליטו באגף השיקום לנצל את הסוגיה ולערוך שינוי קל בהוראה - להתנות את קבלת המענק לו זכאים עשרות אלפי נכי צה"ל בהצגת טופס 106 - שמרכז את כל ההכנסות משכר של הנכה ממעסיקיו לשנת המס – מסמך אשר מאשר כי הנכה שילם מס הכנסה - אחרת לא יהיה זכאי לקבל את המענק ששולם עד שנת 2011 אוטומטית ובמשך שנים רבות לכלל נכי צה"ל הזכאים.

מנתונים שפרסם לאחרונה עו"ד קובי זכאי שנאבק יחד עם עו"ד עידן קלימן יו"ר מחוז תל אביב והמרכז בארגון נכי צה"ל למען שמירה ושיפור זכויותיהם של נכי צה"ל. הרי שהשינוי בהוראה - סידר לאגף השיקום "בוננזה" נהדרת - מענק שנתי בגובה של כ- 14 מיליון שקלים חדשים (נכון לשנת 2015). ארבע עשר מיליון ₪ שמצאו דרכם מכיסם של נכי צה"ל שהיו זכאים למענק בשנת 2010 לכיס הגדול של אגף השיקום.

מספר הזכאים צנח ב- 80%

סכום הכסף שאגף השיקום חסך מנכי צה"ל נובע מהעובדה שתיקון ההוראה הביא לצניחה של כ- 80% במספר הזכאים למענק - מדובר על קיצוץ שפגע בנכי צה"ל החלשים ביותר - נכי צה"ל שעובדים ובקושי מתקיימים ולכן אינם משלמים מס הכנסה, כמו גם, נכי צה"ל שיצאו לגמלאות וגובה הפנסיה אותה הם מקבלים נמוך מלכתחילה ולכן הם אינם חייבים בתשלום מס הכנסה וכתוצאה מכך אינם זכאים למענק.

פגיעה מתוכננת בנכי צה"ל

באגף השיקום והאוצר ידעו גם ידעו כי תיקון הוראת אגף השיקום 80.01 תביא לחיסכון ענק של למעלה מ- 14 מיליון ₪ - חיסכון תקציבי שילך ויגדל בשנים הבאות מהסיבות הבאות:

1. אלפי נכי צה"ל עובדים - אך משתכרים שכר שאינו חייב במס הכנסה.

2. אלפי נכי צה"ל פנסיונרים שתגמול הפנסיה שלהם נמוך ולכן לא זכאים לשלם מס הכנסה.

3. בירוקרטיה - אלפי נכי צה"ל שיצטרכו עתה לבקש טופס 106, להעביר את הטופס לאגף השיקום ויתעצלו לעשות זאת.

אם נחבר את מספרם של כל הנכים הר"מ נגיע לירידה של כ- 80% במספר נכי צה"ל שמקבלים הלכה למעשה מענק מס הכנסה על פי הוראת אגף השיקום 80.01.

במאמר הבא - רכב רפואי

במאמר הבא נביא סקירה על תקציבי הענק שנשארו בקופת אגף השיקום משינויים ו/או אי עדכונים בכל הקשור לתשלומי רכב רפואי. עשרות אלפי שקלים שנגזלו מנכי צה"ל הזכאים לרכב רפואי, כגון: הפרשי ניידות, מחיר הדלק, ביטוחים, הארכת תקופת ההחלפה ועוד.
 

 

כתבות שאולי יעניינו אותך


המלצות ותגובות
כותרת:
שם:
תוכן:
אנא הזן את המספר ארבע מאות חמישים ושש:
שרה
תאריך: 22/09/2018
כותרת: מתן זכויות שוות לכלל הנכים

תוכן: פרט לתגמול החודשי שצריך להיות לפי האחוזים, צריך להעניק לכלל הנכים את כל ההטבות וללא חלוקה לאחוזי נכות. כיום ישנה אפליה ותמיד מעדיפים את הנכים עם אחוזי הנכות מחמישים אחוז ומעלה וכך יוצא שכל הנכים, שהנם הרוב מתחת לחמישים אחוז, לא נהנים מהטבות רבות

קובי זכאי
תאריך: 09/09/2018
כותרת: מענק מס הכנסה

תוכן: שתי הערות: 1) אגף השיקום לא שינה את ההוראה, הוא מפר אותה. גם היום ההוראה שבתוקף מורה על תשלום אוטומטי, ללא הצגת אסמכתא על תשלום מס בפועל.
2) לשיטת משרד הביטחון שטוען שלפני שנת 2013 ערך הצלבות מידע, כל ההפחתה במספר הנכים שמקבלים את המענק ובסכומים "שנחסכו" נובעת אך ורק מכך שכיום לא מבוצעת הצלבת מידע, ולא כתוצאה מכך שקיימים נכים שאינם משלמים מס הכנסה.

עראמי ישראל
תאריך: 06/09/2018
כותרת: מענק מס הכנסה

תוכן: לא צריך להילחם בדרך הכלה של עורכי הדין למרות שהם עוסים מלאכת קודש , יש צורך להפעיל לחץ על הנבחרים על ידי ארגון הפגנות מול משרד האוצר והכנסת , רוב הכסף הולך על בכירי אגף השיקום , כמו כל הארגונים בארץ

רלי
תאריך: 06/09/2018
כותרת: הנחה בארנונה

תוכן: גם ההנחה בארנונה שהובטחה עד 120 מטר נשכחה

מלכה
תאריך: 05/09/2018
כותרת: פנסיונרים

תוכן: מה עושה נכה צהל שחי מקיצבת זיקנה והבטחת הכנסה ומקבל תגמול של כמה מאות שקלים לא מגיע עזרה (לא מדובר לקחת הלוואה)

איציק
תאריך: 05/09/2018
כותרת: פגיעה בזכויות נכי צהל

תוכן: השאלה מה עושה האירגון נכי צהל .נגד הפשע שנעשה כלפי הציבור נכי צהל .???

אדמית
תאריך: 04/09/2018
כותרת: עידן תעזור לנו

תוכן: אם לא נעשה מעשה ונבחר באדם הנכון (עידן) להנהיג את הארגון המצב יימשך וילך ויעשה גרוע יותר ויותר.
שנה טובה

לשרותך, נכה צה"ל