X
אנא בחר את גודל הפונט הרצוי:
ועדות רפואיות ועדות רפואיות רופאים מומחים רופאים מומחים מכונים רפואיים מכונים רפואיים הוראות אגף השיקום הוראות אגף השיקום ביטוח לנכי צה"ל ביטוח לנכי צה"ל הכפתור הכפתור
X סגירה
 

התנועה לאיכות השלטון: אי סדרים לכאורה בארגון נכי צה"ל

גירעונותיו הרציפים של הארגון עלולים להביא לקריסתו ופגיעה ברווחתם של עשרות אלפי נכי צה"ל

העמותה למען איכות השלטון בישראל ערכה לאחרונה בדיקה על התנהלותו של ארגון נכי צה"ל ולכאורה מצאה אי סדרים. במכתב ששלחה העמותה בתאריך 20 למרץ 2016 לשר הביטחון, מצטיירת תמונה מדאיגה לפיה קיים לכאורה חשש שגירעונותיו הרציפים של הארגון עלולים להביא לקריסתו ופגיעה ברווחתם של עשרות אלפי נכי צה"ל

ולכן מבקשת העמותה למען איכות השלטון בישראל משר הביטחון משה בוגי יעלון לשקול להסיר את מעמדו של ארגון נכי צה"ל כארגון יציג, כמו גם להקפיא את הכספים שמועברים לארגון נכי צה"ל באופן וולונטרי שעומדים על סך של כ- 20 מיליון ₪ וזאת עד להצגת תכנית הבראה

הארגון פועל כאוטונומיה עצמאית

מהמכתב של התנועה למען איכות השלטון בישראל עולה לכאורה כי ארגון נכי צה"ל נמצא בגירעונות מצטברים ומתנהל כארגון שאינו כפוף לסמכות וביקורת.

"... ארגון נכי צה"ל הפך בשנים האחרונות לאוטונומיה עצמאית שאינה נתונה למרותה של אף סמכות או ביקורת. ככל שיש אמת בדברים המתוארים, התנהלות חסרת אחריות זו מעלה חשש אמיתי לרווחתם של נכי צה"ל בימים אלה ובעתיד לבוא;

הגירעונות המצטברים של הארגון, אי נכונותו להתייעל וההתחייבות - לפרויקט עתידי שעלותו עשרות מיליונים ש"ח ללא נחיצות עלולים להביא לקריסתו של הארגון וליצירת מציאות בלתי נסבלת עבור עשרות אלפי נכי צה"ל הנזקקים לשירותיו של גוף שיטפל בצרכיהם..."

האם הקמת בית הלוחם באשדוד נחוץ ?

עוד עולה לכאורה מהמכתב כי הנחיצות להקים את בית הלוחם באשדוד במצבו הגירעוני של הארגון מוטלת בספק. בנוסף עולה לכאורה מהמכתב כי הקמת בית הלוחם עומדת בניגוד לדעתו של מבקר המדינה. כמו גם, לתוצאות בדיקת ההיתכנות משנת 1999. ולמרות הכל ארגון נכי צה"ל לכאורה ממשיך בשלו.

בדיון שנערך בוועדה לביקורת המדינה באוקטובר 2015 :

"... התברר כי על אף מצבו הגירעוני של ארגון נכי צה"ל יש בכוונתו לבנות בית לוחם נוסף באשדוד. זאת, על אף שנחיצותו של בית הלוחם הנוסף מוטלת בספק רב ומקורות המימון של בנייתו ואחזקתו אינם ברורים. וכדבריה של יו"ר הוועדה, חה"כ קארין אלהרר:

בשנים 2005-2014 דו"חות מבקר המדינה מצביעים על התנהלות – שיש בה בעייתיות בארגון. בעייתיות, אפשר לומר באופן כללי כמובן, ובפרט כשהם נוגעים בנושא בית הלוחם שאמור לקום באשדוד.

לפי סקר היתכנות שנעשה, עולה שאין צורך של ממש בבית הלוחם באשדוד, כפי שהוא מתוכנן להיבנות וברור לכולם שאם יושקעו כל הכספים שאמורים להיות מושקעים, כפי שמתוכנן, הדבר עשוי לפגוע ברמה גבוהה יותר או פחות בתחזוקה של בתי לוחם אחרים ובפעילויות – – אחרות של הארגון...."

ארגון נכי צה"ל היא לא גזירה משמים

עוד עולה לכאורה מהמכתב של העמותה למען איכות השלטון כי שר הביטחון מתבקש לשקול את האפשרות להסיר את מעמדו של ארגון נכי צה"ל כארגון יציג.

"... המעמד שניתן לארגון נכי צה"ל בהכרזת שר הביטחון איננה גזירה משמיים, וכמוהו גם לא התקציב הנוסף שמעמיד משרד הביטחון לטובת פעילותו. לפיכך, ככל שיש אמת במתואר לעיל, הרינו לפנות לאדוני על מנת שישקול המשך ההעברה הוולונטרית של התקציבים הנוספים, בסך 20 מיליון ₪ מדי שנה, עד להצגת תכנית הבראה לארגון. כמו גם, הפעלת הסמכות הקנויה לאדוני בחוק ובחינה מחדש של הענקת המעמד של ארגון יציג דווקא לארגון נכי צה"ל, וזאת לנוכח התנהלותו הבעייתית לכאורה..."

מה המשמעות של התערבות העמותה למען איכות השלטון בישראל ?

"התנועה למען איכות השלטון בישראל שמה לה למטרה קידום ממשל איכותי יותר עבור אזרחי ישראל. התנועה רואה בדמוקרטיה אפקטיבית ומוגנת צורך חיוני, על אחת כמה וכמה במדינה צעירה כמדינת ישראל. במשך השנים התנועה הציבה עצמה כ"כלב השמירה" על שלטון החוק, על טוהר המידות ועל טובת הציבור."

לכאורה נראה כי התערבותה של התנועה למען איכות השלטון בישראל באה בכדי לעזור לעשרות אלפי נכי צה"ל ולהגן על האינטרסים שלהם.

לעיון במכתב >>

 

כתבות שאולי יעניינו אותך


המלצות ותגובות
כותרת:
שם:
תוכן:
אנא הזן את המספר שלוש מאות שישים ותשע:
חבר בארגון
תאריך: 24/05/2016
כותרת: ללא כותרת

תוכן: אירגון של קומבינות ותככים חבל על כל שקל שהולך לשם...

נכ"צ איכפתניק
תאריך: 24/05/2016
כותרת: שקיפות עכורה

תוכן: אני רוצה פרסום ב"הלוחם"- מה גובה המשכורות של כל העובדים בארגון ובבתי הלוחם, מי נסיע לחו"ל ע"ח הארגון ולאיזו מטרה, דו"ח תקציב בית הלוחם, ועוד. שנראה כולני חברי הארגון איך נוצרים הגרעונות ומי עושה חיים על חשבוננו. יש לי הרגשה שהקבלן שיועסק בבניית בית הלוחם באשדוד לא יהיה זר לפחות לחלק מאלו שהחליטו על הקמתו.

עורבי
תאריך: 23/05/2016
כותרת: נראה שהמחוזות של הארגון צריכים להתנתק מהארגון

תוכן: 1.במחוזות נעשית עבודה למען הנכים בדרך כלל בעלויות מצומצמות ובזמינות גבוהה, מה גם שחלק מהתפקידים נעשים בהתנדבות. כשזה עולה למעלה, זה הופך להיות פוליטיקה של עסקנים שמביישת את מעמדנו כנכי צה"ל.
ניתוק המחוזות לארגונים עצמאיים ישפר לנו את החיים וההרשמה אליהם תהיה וולונטרית.
2.לא יקרה כלום אם תהיה התפצלות. במערכת ההוראה יש היום 3 ארגונים יציגים. לא יקרה כלום אם יהיה כך גם אצלנו. למשרד הבטחון נוח שיש ארגון אחד, לנכים, זה לא ממש מועיל.
3. רצוי היה למכור את בתי הלוחם ולהפוך את התמיכה בבתי הלוחם לתמיכה קבועה בנכים עבור השתתפות במועדוני ספורט במגזר הפרטי.

שושו
תאריך: 21/05/2016
כותרת: כל מילה בסלע

תוכן: זה אירגון שהפנים בתוכו את כל חוליי החברה
מזכרי הסניפים משתכרים שכר עתק ללא כל הצדקה
יש להכניס חשב מלווה של משרד הביטחון
שיעשה סדר
יקצץ משכורות למזכירים מי שלא רוצה שיעוף יש הרבה טובים ויעילים שיעשו את העבודה ביושאר. ובשכר הוגן

מגיע לנכים שאנשים ישרים והגונים ייצגו אותן

אילן
תאריך: 19/05/2016
כותרת: כל מי שחירף נפשו על הגנת הפסוראזיס צריך מסגרת אחרת מחיילים שנפצעו בעת היותם ביחידה קרבית

תוכן: ללא תוכן

מאיר
תאריך: 19/05/2016
כותרת: הפרדה של דם ודם

תוכן: לפי התגובה של דורי יוניגמן
מי שנפצע מ הבסיס או אל הבסיס של יחידה קרבית צריך להיות מופרד ממי שנפצע בקרב או בשטח לא משנה עם זה בדיוק באמצע שבוא שרת במיבצע ויצא שמטח אויב אז נכון שמי שנפצע בהיותו שיכור בחופשה לא צרים להיות מוגן אבל טבח או מכונאי שבשטח ונפצע מ תאונה עבודה שלא באשמתו והוא ביחידה קרבים מגיע לו בדיוק כמו קרבי וחייל קרבי שיוצא פעם בשבועיים הביתה ונפצע בדרך מ הבסיס או אל הבסיס מגיע לו לקבל כאילו נפצע בשטח תפסיקו לזבל הענין הוא שהארגון מסואב וכל יו"ר ארגון מכניס לעבודה בארגון את החברים שלו גם כאלה שלא נכי צהל או משפחות של נכי צהל זה הבעיה תטפלו בזה

איציק
תאריך: 16/05/2016
כותרת: משרדים מפוארים

תוכן: תמיד כשאני מתקשר לאירגון נכה צה"ל אני נתקל ביחס מנוכר. כשבקרתי במשרדי האירגון בבית הלוחם בצהלה ראיתי את הלשכות והמשרדים המפוארים של היו"ר והמנכ"ל ונדהמתי.
הסיפור הזה נראה רע, רע מאוד פשוט גועל נפש.
כשבחנתי את עלות הפעילויות בבית הלוחם נדהמתי פעם נוספת. מחירי שוק רגילים ואף יקרים יותר.
נראה לי שהאירגון הזה הפך לגוף שמחלק גובים למקורבים ( ולאו דווקא לנכה צה"ל) שלא בדיוק דואגלנו נכה צה"ל.

דורי יונגמן
תאריך: 28/04/2016
כותרת: מכתבם של האגודה לאיכות השילטון

תוכן: לאחר עיון במכתב זה ובתגובתם של חברים רבים, הגעתי למסקנה כי אנו, חברי הארגון, שנפצעו במלחמות ישראל, שנפצעו באימונים ובפעילות ביטחונית, עלינו החובה לדרוש הפרדה מוחלטת בין מי שנפגע בפעילות מבצעית, לבין מי שחלה תוך כדי שירות, אם בסדיר, במילואים או לרוב: בקבע!!! חייבת להיות הפרדה מוחלטת ויתכן שמשרד הביטחון צריך להקים מסגרת שונה לכל מי שחלה, ולפחות בתקופה ראשונה ללוות אותו בתחילת הדרך. הניצול הציני של חיים בר כמו גם של נשים דוגמת עמוס גלעד, שהביאו מהבית מחלה גנטית והעמיסו את תוצאותיה על משרד הביטחון ואנו שנפצענו במכרכה צריכים להתחלק בתוצאה, אינה מקובלת עלי ובוודאי על אחרים. עלינו לפעול לפצל את הארגון על פי אמות מידה מאד ברורות, חדות כתער, ולדרוש משר הביטחון ומהכנסת חקיקה ברורה של נושא זה.

חבר בארגון בעילום שם
תאריך: 25/04/2016
כותרת: שחיתות חוגגת

תוכן: אני שמח שהעמותה למען איכות השלטון נכנסה לתמונה ,רק חבל שזה מאוחר ,ארגון נכי צה''ל אינו פרה קדושה .צריך בראש ובראשונה ל"העיף" את העובדים שאינם נכי צה''ל וזה שהביא אותם .לאפשר לכל חבר להביע את דעותיו בביטאון הלוחם ולא לתת למאן דהו לשלוט בתוכן .עובדים על החברים בסיפורי סבתא ועוד .

לשרותך, נכה צה"ל