X
אנא בחר את גודל הפונט הרצוי:
ועדות רפואיות ועדות רפואיות רופאים מומחים רופאים מומחים מכונים רפואיים מכונים רפואיים הוראות אגף השיקום הוראות אגף השיקום ביטוח לנכי צה"ל ביטוח לנכי צה"ל הכפתור הכפתור
X סגירה
 

גירעונות של 25 מיליון שקל בארגון נכי צהל

שנה חמישית ברציפות: ארגון נכי צה"ל שוב מדווח על גירעון

ב-2015 היה הגירעון של ארגון נכי צה"ל 25 מיליון שקל - על אף הנתונים, הוצאות השכר בארגון ממשיכות לעלות - ארגון נכי צה"ל: "הדו"ח הכספי מעוות את המצב הכלכלי בפועל"

מאת : טלי חרותי-סובר | Themarker

הגירעון שעליו דיווח ארגון נכי צה"ל ב–2015 היה 25.4 מיליון שקל - כך עולה מטיוטת הדו"ח הכספי של הארגון, שהגיעה לידי TheMarker. ב–2014 נרשם גירעון של 10.2 מיליון שקל. מדובר בשנה החמישית ברציפות שבה מדווח הארגון על גירעון, כאשר הגירעון המצטבר של הארגון הוא כ–106 מיליון שקל בתוך חמש שנים.

הגירעון הנוכחי אינו עולה בקנה אחד עם דיווח שנתן מנכ"ל הארגון, חיים רונן, בוועדת הביקורת של הכנסת בינואר האחרון. לדבריו אז, כפי שכתובים בפרוטוקול הוועדה, "מצבו של הארגון מבחינה פיננסית, יותר טוב מזה לא יכול להיות. יש לנו 70 מיליון שקל כסף נזיל, שמחר בבוקר אפשר לעשות בו מה שהארגון יחליט לעשות".

יושב ראש ארגון נכי צהל - חיים בר

נעם הדר, נציג פירמת רואי החשבון קסלמן־קסלמן, שנכח גם הוא בישיבה וחתום על דו"חות הארגון, תיקן כי הדו"חות הכספיים משקפים עודפים פנויים של 30 מיליון שקל במזומן. ואכן, על פי הדו"ח, הארגון התחיל את 2015 עם מזומנים ושווי מזומנים בסך 31 מיליון שקל, וסיים את השנה עם 14 מיליון שקל בלבד.

הכנסות הארגון ב–2015 היו 123 מיליון שקל, לעומת 132 מיליון שקל בשנה הקודמת. מספר הנכים שאותם הוא מייצג (כ–50 אלף נכים בעלי אחוזי נכות של 19% ויותר, כמחצית מנכי צה"ל בישראל) לא ירד, וגם לא הסכום המתקבל בכל שנה ממשרד הביטחון, כ–20 מיליון שקל, או 40 מיליון שקל מדמי החבר ותשלום הנכים עבור פעילות בבית הלוחם.

הירידה בהכנסות נובעת מירידה בסכום התרומות, שהגיע בשנה החולפת ל–49 מיליון שקלים לעומת 63 מיליון שקל שנה קודם לכן. מתוך הסכום הכולל, סכום התרומות ה"חופשיות" — אלה שאינן מוגבלות לפעילות זו או אחרת על ידי התורמים — היה 25 מיליון שקל, לעומת 39 מיליון בשנה הקודמת.

מול נתוני הירידה בהכנסות עומדת העלייה בהוצאות השכר. סעיף "שכר ונלוות לשכר" היה 66 מיליון שקל ב–2015, לעומת קצת פחות מ–64 מיליון שקל שנה קודם לכן. סעיף הנהלה וכלליות (שכר עובדים והנהלה) היה 9.7 מיליון שקל, לעומת 9.5 מיליון שקל שנה קודם. בסך הכל נרשמה עלייה של 3 מיליון שקל בשנה האחרונה בתחום השכר.

את השכר הגבוה ביותר בארגון מקבלים היו"ר חיים בר והמנכ"ל חיים רונן. עלות השכר של בר, על פי פירסום בבטאון הלוחם (עיתון הארגון) ביוני 2015, היתה 755 אלף שקל ב–2014. עלות שכרו של רונן, לשעבר קצין חימוש ראשי, היתה 738 אלף שקל. עלות השכר השלישית בגובהה היא של מנהל מחוז הדרום בארגון אורן אקרמן — 657 אלף שקל. אקרמן גם היה שותפו של רונן בהשקעה בסטארט־אפ מתחום הביומד, בזמן ששניהם עובדים בארגון נכי צה"ל, ואקרמן כפוף לרונן.

עלות השכר של שני בכירים נוספים מתוך חמשת מקבלי השכר הגבוה בארגון היא יותר מחצי מיליון שקלים בשנה לכל אחד. מרבית בכירי הארגון נהנים גם מפנסיה תקציבית, המגיעה להם כחוק בהיותם פורשי צה"ל.

תשלום נוסף גבוה ניתן ליועצת המשפטית החיצונית, עו"ד תמר חיימוביץ'־ריכטר, שמונתה ללא מכרז. הארגון טוען כי אינו כפוף לחוק המכרזים, ולא שעה להפצרת מבקר המדינה לקיים מכרזים עבור בכיריו. התשלום לחיימוביץ'־ריכטר הוא כ–800 אלף שקל בשנה, כולל מע"מ. בנוסף, מוציא הארגון מאות אלפי שקלים נוספים כתשלום למשרדי עורכי דין חיצוניים עבור תביעות שונות שהוא מנהל.

מארגון נכי צה"ל נמסר: "הדו"ח הכספי המאוחד מעוות את המצב הכלכלי בפועל, לאור העובדה כי על פי כללי החשבונאות של מלכ"רים, תרומות לנכסים המיועדים לרכוש קבוע אינן נרשמות כהכנסה במסגרת הדו"ח על הפעילות, אלא כתנועה בדו"ח על השינויים בנכסים נטו, בעוד שההוצאה הקשורה לאותו רכוש נרשמת בדו"ח על הפעילות".

 

כתבות שאולי יעניינו אותך


המלצות ותגובות
כותרת:
שם:
תוכן:
אנא הזן את המספר מאתיים חמישים ושתיים:
משה
תאריך: 22/11/2016
כותרת: גרעונות

תוכן: הסיבה לפגיעה בנכי צהל .זה בגלל הגרעונות של האירגון תמורת כיסוי הגרעונות .נכי צהל משלמים את המחיר .

דודו
תאריך: 06/07/2016
כותרת: מושחתים זה נגע מדינה

תוכן: לרוקן את השחיתות,ולנקות ארוות עכשיו.

איציק ס.
תאריך: 27/06/2016
כותרת: גרעון גדול באירגון

תוכן: מה הפלא אם ראשי האירגון לוקחים לכיסם
כמיליון ₪ בכל שנה .כיאילו מדובר בחברה
הנסחרת בבורסה .זה ממש הזוי ומושחת לדעתי המשטרה צריכה לכנס לתמונה בהקדם .

ארמנד ב.
תאריך: 26/06/2016
כותרת: תקציב האירגון

תוכן: מעולם לא התעניינתי בתקציבי הארגון וסברתי שהכל מתנהל על פי רוח הדברים של ארגון המתקיים מתרומות, תקציבים והתנדבות. בעיקר התנדבות של ראשי ומנהלי הארגון שהינם בעלי עסקים ומקבלי פנסיות נדיבות וחשבתי שעיקר מטרתם היא לסייע ולעזור לנכי צה"ל בהתמודדות מול משרד הביטחון. צר לי שגם ארגון זה מנוהל ע"י עסקנים ובעלי אינטרסים שדואגים למשכורותיהם ושל קרוביהם. לפני בחירות בארגון כולם מבטיחים הבטחות שבעצמם יודעים שלא יקוימו וזאת רק כדי להיבחר וליהנות מיתרונות התפקיד. למועמדים כאלה אני אינני מצביע ובבחירות כאלה אינני משתתף.

לשרותך, נכה צה"ל