X
אנא בחר את גודל הפונט הרצוי:
ועדות רפואיות ועדות רפואיות רופאים מומחים רופאים מומחים מכונים רפואיים מכונים רפואיים הוראות אגף השיקום הוראות אגף השיקום ביטוח לנכי צה"ל ביטוח לנכי צה"ל הכפתור הכפתור
X סגירה
 

השחיקה של הזכויות ממשיכה : הנחה בארנונה לנכי צהל

סקירה שנתית למצב הזכויות - פרק א'

בשנים האחרונות התנאים וההטבות להם זכאים נכי צה"ל נשחקו והצטמצמו באופן משמעותי. התגמולים להם זכאים נכי צה"ל לא עודכנו ביחס למדד ויוקר המחייה, תעריפי הדלק נותרו מעודכנים לימים טובים בהם ליטר בנזין עמד על כ- 5 ₪, כך גם ההנחות, המענקים וההלוואות. השחיקה פוגעת בכלל נכי צה"ל - באופק לא נראה כי המצב הולך להשתפר.

בידיעונים הקרובים נעלה נושאים שונים והיבטים כלכלים המעידים: נכי צה"ל של שנת 2015 מקבלים הרבה פחות. הפעם בידיעון נושא : ההנחה בארנונה.

רמת החיים הביאה לסטנדרט בנייה שונה : עתה בונים דירות גדולות בנות 120 מטרים ומעלה

 

הנחה בארנונה : החשבונות תופחים והחוקים משתנים

בתקופה בה נכתבה לראשונה הוראת אגף השיקום 80.04, בגינה זכאים נכי צה"ל להנחה בארנונה המציאות הייתה שונה:

תעריף הארנונה הבסיסי ברשויות המקומיות היה נמוך בעשרות אחוזים מהיום, הגודל של דירה ממוצעת (3-4 חדרים) עמד על כ-80-90 מ"ר, הארנונה חושבה על שטח הדירה נטו (לא כולל שטחים משותפים), לא הייתה קיימת "אגרת שמירה" ולא היה קיים המושג  "דיור מוגן" עבור הדור השלישי וגיל הזהב.

כל אחד מהגורמים שציינו, שינו בשנים האחרונות לחלוטין את חישוב חשבון הארנונה ופגעו בצורה כזו או אחרת בכיסם של נכי צה"ל.

לגור בדירה גדולה

כיום, ההנחה בארנונה שניתנת לנכי צה"ל מוגבלת לשני שליש (66%) עבור 70 מ"ר למשפחה בת עד ארבעה נפשות ועבור 90 מ"ר למשפחה גדולה יותר.
צורת החישוב הנוכחית הייתה נכונה וצודקת בזמנים בהם ניתנה לראשונה ההנחה בארנונה. בתקופה זו נבנו דירות בנות שניים, שלושה וארבעה חדרים בגודל של עד כ- 90 מ"ר.

אבל מאז הדברים השתנו והדירות שנמכרות כיום בנויות על שטח של 120 מ"ר ומעלה, כאשר לשטח זה מתווספים גם החלקים היחסיים של השטחים הציבוריים.

לכן בפועל נוצר מצב שההנחה לנכי צה"ל ניתנת רק על כמחצית מגודל הדירה. כלומר (35%-40% הנחה). בו בזמן שנכי הביטוח הלאומי למשל זכאים להנחה של 80% ללא קשר לגודל הדירה.

אגרת שמירה

המצב הביטחוני וריבוי מעשי הטרור הביאו ללידתה של אגרה חדשה, "אגרת שמירה". הכוונה הייתה להטיל אגרה זמנית לתקופות ביטחוניות קשות, אך בפועל הממשלה אישרה את המשך הטלת האגרה על כל תושבי ישראל.

אף על פי שמדובר בסכומי כסף לא גדולים, היה ניתן לבקש פטור גורף לכל נכה צה"ל אשר זכאי להנחה בארנונה.

דיור מוגן – כאן גרים בכיף דור גיל הזהב  

הרפואה והקידמה תרמו להעלאת תוחלת החיים, אזרחנו הוותיקים - דור גיל הזהב מנסה לנצל את השנים היפות ולחיות אותם באיכות חיים גבוהה. כחלק מרמת החיים הגבוהה הוחלפו חלק מ"בתי האבות" בפרויקטים יוקרתיים של "דיור מוגן". לרוב מדובר בדירה בת שתי חדרים, מעוצבת שלצידה פעילויות לגיל הזהב : חוגים, מפגשים, חדרי כושר ועוד.

אף על פי שהדירה בדיור המוגן חייבת בתשלומי חשמל, ארנונה וכד'. אין התייחסות לנושא בהוראת אגף השיקום ונכי צה"ל רבים נתקלים בסירוב מהרשויות לקבל את ההנחה לה הם זכאים.

השנים חלפו ושום דבר לא השתנה

השנים חלפו, "הרבה מים זרמו בנהר", ואם פעם ההנחה שניתנה לנכי צה"ל במסגרת הוראת אגף השיקום "הנחה בארנונה" הייתה משמעותית, הרי שכיום ההנחה לא מבטאת את המציאות של חשבון הארנונה הנוכחי וההנחה לה זכאים נכי צה"ל נשארה כפי שהייתה לפני עשר, עשרים ושלושים שנה.

עדכון גובה ההנחה בארנונה

זה הזמן לבוא ולדרוש מוועדת הכספים בכנסת ואגף השיקום במשרד הביטחון לבחון מחדש את גובה ההנחה שניתנת לנכי צה"ל, להסיר את מגבלת השטח והמצב המשפחתי ולעדכן את גובה ההנחה לשנת 2015.     
 

 

כתבות שאולי יעניינו אותך


המלצות ותגובות
כותרת:
שם:
תוכן:
אנא הזן את המספר שלוש מאות שישים ותשע:
שלמה יהב טלפון 0506379117
תאריך: 10/10/2015
כותרת: הנחה בארנונה צריך לקבוע הנחה לפי עליית מטר מרובע כפי שנקבע על ידי הרשות המקומית , תשלום עבור נסיעות לטיפול רפואי

תוכן: ההנחה בארנונה מזמן הייתה צריכה להשתנות ושנכה צה"ל יקבל הנחה כפי שמקבל נכה המוסד לביטוח לאומי דהיינו 80% הנחה לפי אחוזי הנכות
תשלום עבור נסיעות לטיפול רפואי : משרד הביטחון משלם עבור קילומטר נסיעה 0.65 אגורות , דבר זה מזמן היה צריך להשתנות היות והדלק היום 6.50 שקל ולא כפי שנקבע אז שמחיר הדלק היה אולי 2 שקלים ולכן צריך דחוף לעדכן את המחירים והצמיד אותם להתייקרות הדלק . אני מזמן עוד בשנת 2005 כתבתי מכתב ליושב ראש ארגון נכי צה"ל בנושאים אלה אך הוא לא התייחס להם כלל

רותם שמעון
תאריך: 17/09/2015
כותרת: ליורם "ראורגניזציה של הארגון"

תוכן: 1- אם העבודה בארגון תהיה בהתנדבות מלאה אז ממה יתפרנסו? הם הרי נותנים משרה מלאה ויותר, מוצדק שיקבלו שכר.
2- איזה הטבות וטובת הנאה מקבלים אנשי הארגון ממשרד הביטחון? אשמח שתספר לנו.
3- אם כל נושא משרה בארגון יוכל לעסוק בה רק שנתיים נקבל אוסף של חסרי נסיון. להזכירך הם נבחרים על ידנו, ייבחרו בעלי הנסיון ולפי מעשיהם המוכחים. אגב - גם בכנסת אין מגבלה טפשית כזו.

אלכס
תאריך: 01/07/2015
כותרת: חישוב ההנחה בארנונה אינו נכון

תוכן: על פי החוק ההנחה בארנונה ניתנת לשטח מסוים בדירה עד למקסימום של 66% מ- 70 מטר שהם 46.2 מטר מרובע. בפועל העיריות אינן מזכות על פי מטר מרובע אלא על פי מחיר ממוצע של מ"ר כך שהזיכוי הינו נמוך יותר. לו זיכו לפי מ"ר אז הזיכוי היה על המ"ר האחרונים שהינם היקרים ביותר. לדוגמא זיכוי לפי מ"ר על דירה של 150 מ"ר היה גורם לחיוב על 103.8 מ"ר כך שלא היה כלל חיוב על המטרים היקרים לעומת זה בשיטה בה נוקטים הזיכוי הוא ממוצע בין המרים במחיר הנמוך לאלה במחיר הגבוה דבר אשר פוגע במספר אחוזים בזיכוי לרעתנו, ככל שהדירה גדולה יותר כך הפגיעה גדולה יותר!!

קלמן
תאריך: 26/05/2015
כותרת: חוק ישן

תוכן: החוק על ההנחה מארנונה הוא מ-1953. כלומר,חוק ישן שחובה לעדכן אותו באשר לשטחים הזכאים.
החוק הזה קובע הנחה של שני שליש על 70 מ"ר למשפחה של עד 4 נפשות (כולל), ו-90 מ"ר ל-5 נפשות ומעלה.
החישוב הנכון של ההנחה: לוקחים את התעריף, כופלים ב-70 או ב-90, כופלים ב-2 ומחלקים ב-3. זהירות: לקחת את התעריף האמיתי שמשמש את העירייה לחישוב הארנונה ולא תעריף אחר שהוא כמובן שגוי. עיריית מודיעין-מכבים-רעות תיקנה את עצמה בשנה שעברה והתחילה לחשב נכון את ההנחה וזאת אחרי שהובסה בבית משפט. בינתיים היא ממשיכה להתווכח על ההחזרים לנכים ובמעשה חד-צדדי שילמה אחורה רק תשלום דו-חודשי אחד ויחיד. ממש בדיחה כי עליה ללכת אחורנית לפחות 7 שנים כדי להחזיר את גביית היתרשלה.

יורם
תאריך: 21/05/2015
כותרת: ראורגניזציה של הארגון!

תוכן: לפני שנכנסים לדברים מורכבים כמו הזכויות שלנו, צריך לטפל בדבר בסיסי אחד: הנהלת הארגון וראשיה. חייבים לשנות את אופי הארגון. העבודה בו חייבת להיות על בסיס התנדבותי מלא. רק כך, נבטיח שמי שמתמודד על תפקיד, בא עם ידיים נקיות ורצון טוב, ותו לא. זאת ועוד, לאנשי הארגון יהיה אסור לקבל כל הטבה או טובת הנאה שהיא ממשרד הביטחון! ולבסוף, כל נושא משרה בארגון, יוכל לעסוק בה לתקופה שלא עולה על שנתיים. מה לעשות, כנראה שיצר האדם רע מנעוריו, וכסף מעוור עיני צדיקים, על אחת כמה וכמה, עיני נוכלים... משום מה, אחרי 30 שנים של חברות בארגון, נוצר בליבי הרושם, כי אלו המסתובבים בסניף הראשי ובסניפים המקומיים הם תמיד אותם אנשים, ולא כאלה שטובת החברים בראש מעייניהם. את זה חייבים לשנות, בראש ובראשונה!

מני
תאריך: 19/05/2015
כותרת: זכויות נכי צהל

תוכן: נו מה חדש תחת השמש ..הרי המדינה היתה צריכה אותנו כחיילים וכנפצעת הפכת להיות לנטל על אגף השיקום
מקצצים בזכויות של נכי צהל בכל הכיוונים ..וזה.. בארנונה על דירה ..וזה בסידור החדש להחלפת רכב רפואי .שאגף השיקום קובע לך כמה למכור את הרכב מבלי להתחשב במצב השוק .מחירון פחות 6% זה המחיר שתמכור את הרכב ולא מעניין את האגף באם אין קונים במחיר הזה אתה מנסה לעשות טרייד אין מורידים אותך לקרשים ..אלה אם אתה אוליי בטעות נופל על מבצע מסויים ..( אוליי שהאגף יקנה את הרכב במחיר שהוא קובע ) הוצאות אחזקת הרכב נשארו קבועים ללא שינוי ..קיזוז ימי טיפול רפואי מ 14 יום ל 10 יום ..
ואני לא יודע בוודאות אבל אני מבין שאוליי האריכו את השנים להחלפת הרכב מבליי שיקחו בחשבון את שנות האחריות על הרכב ..ההנחה במים נכנסה לתוקף ..ההנחה בחשמל עדיין לא נכנסה ..אוליי יחליטו גם לבטל אותה ..ויש עוד הטבות שלא תמיד אנו יודעים ולא אומרים לנו ..
יש לנו מה שנקרא ארגון נכי צהל .. יש לנו .. זה לא יש להם ליושבים בארגון ודואגים לקבל את המשכורות עתק ..השאר זה אנחנו עושים עשינו ונעשה .. ובעצם כלום ..אין מי שדואג לזכויות של נכי צהל

מאיר
תאריך: 18/05/2015
כותרת: לעשות רעש

תוכן: לא הגיע הזמן לחסום את איילון כמו בהפגנת האתיופים??? רק ככה ישמעו אותנו

הראל
תאריך: 18/05/2015
כותרת: יאאלה להתחיל מהלך לטובת כל נכי צהל!!!

תוכן: ללא תוכן

עמי
תאריך: 18/05/2015
כותרת: ארנונה

תוכן: מקווה ששוב פעם מר עידן קליימן ירים את הכפפה ויזעק את זעקתנו כמו שעשה בנוגע למים ולחשמל
לצערנו הנהגת הארגון עוסקת בפוליטקה במקום לדאוג באמת לזכויותנו
אט אט הארגון מאבד את הלגטימיות שלו בקרב החברים ובקרב משהב"ט ומוסדות המדינה
עם הדברים לא יזוזו חברים לא תוותר לנו ברירה ונצטרך לצאת בכוחות עצמנו כנגד הארגון שאינו עושה די כדי לשמור על זכויותנו ולשפרם
עד מתי ימשך הזילזול במצוייני צה"ל זה עובר כל גבול במקום לייצר גרעונית שיחפשו להטיב את מצבנו העגום
וטוב עשה יו"ר מחוז ת"א מר עידן קליימן שאינו יו"ר המחוז שלי אבל בכל זאת פעל לטובת כלל מצוייני צה"ל בכנסת
ומקווה שגם הפעם

ערן
תאריך: 17/05/2015
כותרת: ההגבלה בארנונה

תוכן: כיום, ההנחה בארנונה שניתנת לנכי צה"ל מוגבלת לשני שליש (66%) עבור 70 מ"ר למשפחה בת 4 (לא 3) נפשות ועבור 90 מ"ר למשפחה גדולה יותר. והארנונה כוללת עוד 30 מטר של שטחים משותפים שמתווספים לנטו של הדירה. ההנחה בפועל היא בקושי על חצי מהדירה.

אנונימי
תאריך: 15/05/2015
כותרת: ללא כותרת

תוכן: שום דבר לא יקרה ולא ייעשה... זה יישאר ככה - כי הכוח שלנו נגמר... ארץ אוכלת יושביה ונכיה...

אבי
תאריך: 15/05/2015
כותרת: ארנונה

תוכן: שלום לכולם רק לראות ולהבין כמה לא טוב לתרום למדינה בביטוח לאומי מקבלים על כל דבר יותר טוב מנכי צהל כולם נכים זה בסדר כצת מחשבה ולהבין על מה נפצע האדם על כך שהיה בשרות צבאי ותרם את תרומתו למדינה זה מה . שמגיע לנו

אנונימי
תאריך: 14/05/2015
כותרת: ללא כותרת

תוכן: ובכן , מה עושים ? מי עושה ? מקווים שידאגו לנו . אנחנו אומרים את זה כבר המון זמן ולצערנו שום דבר לא קורה.

לשרותך, נכה צה"ל