X
אנא בחר את גודל הפונט הרצוי:
ועדות רפואיות ועדות רפואיות רופאים מומחים רופאים מומחים מכונים רפואיים מכונים רפואיים הוראות אגף השיקום הוראות אגף השיקום ביטוח לנכי צה"ל ביטוח לנכי צה"ל הכפתור הכפתור
X סגירה
 

נכי צה"ל הוכנעו בקרב על תזכיר חוק הנכים

סופית: זכויות נכי צהל יעוגנו בחקיקה

הרמת הכוסית לשנה החדשה תשע"ז שהתקיימה ביום ג' ה-27.9.2016 בהשתתפות שר הביטחון מר אביגדור ליברמן, מנכ"ל משרד הביטחון האלוף במיל' אודי אדם ויו"ר ארגון נכי צה"ל מר חיים בר הפכה לאירוע היסטורי עבור נכי צה"ל.

זהו יום בו חתמו בכירי ארגון נכי צה"ל על מסמך הבנות שיאפשר לממשלה לעגן את הוראות אגף השיקום המפרטות את ההטבות והזכויות של נכי צה"ל בחוק. תזכיר חוק הנכים יצא לדרך אז איך זה אמור להשפיע עליך?

על מנת להבין כיצד תזכיר חוק הנכים ישפיע עליך, נכה צה"ל. צריך לדעת תחילה מהו תזכיר חוק הנכים ומי באמת, אבל באמת מרוויח ממנו?

מהו תזכיר חוק הנכים ?

תזכיר חוק הנכים הוא למעשה שילוב שמאפשר מחד גיסא להפוך את הוראות אגף השיקום לחוק (חוק תזכיר הנכים) ומאידך גיסא להוות בסיס והסכמה ליישום מסקנות "ועדת גורן" עם החרגה לפגיעה או פגיעה חלקית בנכי צה"ל קיימים. לכאורה לידתו הקרבה של נכי צה"ל סוג ג'.

טיוטת תזכיר חוק הנכים הינו ספר בן 92 עמודים בו מפורטות ההטבות והזכויות להם יהיו נכי צה"ל זכאים. לדבריהם של משרד הביטחון וארגון נכי צה"ל מדובר על "תמונת ראי" של המצב הקיים, כלומר אחד לאחד כמו הוראות אגף השיקום כפי שהם מיושמות כיום.

עיגון הוראות אגף השיקום בחוק

במהותו תזכיר חוק הנכים היה אמור להיות בשורה משמחת לנכי צה"ל. תזכיר חוק הנכים לוקח את ה"כוח" שמצוי בידיו של ראש אגף השיקום שמחליט האם להעניק או להפחית זכויות מנכי צה"ל ומעביר את ה"כוח" לכנסת ישראל. כלומר כל שינוי עתידי בזכויות וההטבות הניתנות לנכי צה"ל יחייבו הצבעה ורוב של חברי הכנסת.

אם כך, מדוע הבשורה לא משמחת ?

תזכיר חוק הנכים היה אמור להיות בשורה משמחת בתנאי שהיו מגיעים להסכמה טרם הנחת תזכיר חוק הנכים לאישור הממשלה על כל הסוגיות המהותיות שיש לתקן כמו:

א. עמידה איתנה על תיקונם של כל הוראות אגף השיקום ששונו ללא הסכמת ארגון נכי צה"ל ופגעו בזכויות של נכי צה"ל.

ב. הצמדת דמי הניידות שנשחקו שנים רבות והענקת פיצוי חד פעמי בגובה אלפי שקלים לכל נכה צה"ל שברשותו רכב רפואי.

ג. ביטול מבחן ההכנסה לנכי צה"ל הזכאים לתגמולי מחיה, כמו גם הפרדת התגמולים מדמי המחייה שמשולמים לנכי צה"ל .

ד. ביטול קיזוז קצבת השארים המגיעה לאלמנת נכה צה"ל מהביטוח הלאומי מהתגמול שמשולם לאלמנה מאגף השיקום.

ה. העלאת תעריפי ביטוח הרכב לבעלי רכב הרפואי

ו. הסדרת בעית ביטוח המשכנתא לנכי צה"ל

ז. יישום מלא של תקנות העסקת נכי מלחמה

ח. הענקת זכויות חדשות ונוספות לנכי צה"ל (זה מספר שנים שנכי צה"ל לא זכו להטבה חדשה מאגף השיקום)

ועוד שורה ארוכה, ארוכה של הטבות וזכויות כמו הענקת 6 משקולות לנכה צה"ל שדרגת נכותו 25% ומעלה אשר מתגורר בגפו, מלווה לטיפולים לחולי פסוריאזיס, הכרה במחלות של פדויי שבי ועוד ועוד נושאים שהיו צריכים לסכם מראש טרם התחלת אישור החקיקה של תזכיר חוק הנכים והבאתו לאישור הממשלה.

על כל הסעיפים האלו ועל נושאים נוספים הוסכם בין משרד הביטחון לארגון נכי צה"ל במסמך ההבנות כי יטופלו ו/או ידונו בהם ו/או יהיו זכאים להגיש הסתייגות ו/או יוכלו לבקש עידכונים ושיפורים בהמשך הדרך.

כלומר לאחר אישור הממשלה ו/או לאחר אישור הכנסת ו/או בדרך של הגשת בקשה לתיקון החוק בכנסת הליך שיכול במדינה שלנו, שבה כל מספר שנים מתחלפת ממשלה לקחת שנים.

האם במסמך ההבנות הסכימו לדון על הכל?

התשובה היא כן, במסמך ההבנות הסכים משרד הביטחון וארגון נכי צה"ל לקיים דיונים על כל הסוגיות הפתוחות, אבל הבעיה היא שהם לא הסכימו להסכים בכל הסוגיות.

זה לא נראה קטנוני לומר הסכימו לדון אבל לא הסכימו להסכים ?

לא זה לא קטנוני ורק משום העובדה שבחלק מהסוגיות הגיעו להסכמה במסמך ההבנות, חלקן לטובת נכי צה"ל וחלק לרעתם כך לדוגמא הוסכם כי :

א. החלפת רכב רפואי תתבצע כל ארבע שנים במקום כל שלוש וחצי שנים. זאת החלטה שתפגע כלכלית בנכי צה"ל בעלי רכב רפואי. חצי שנה של תיקוני בלאי, הפער בין הרכב שנמכר לרכב החדש שיאלצו לרכוש יגדל ועוד הוצאות נלוות שיהיו.

ב. משרד הביטחון הסכים להגדיל את ההשתתפות במימון הביטוח הסיעודי מ- 12.5 ש"ח לנכה כיום ל – 37.5 ש"ח ואילו היתרה בגובה של 62.5 ש"ל תמומן על ידי הנכה ותנוכה ישירות מהתגמולים.

ג. משרד הביטחון לא יפגע בזכאות לחמי מרפא לרבות לינה בבתי מלון, החזר בגין נסיעות וקבלת תגמול רפואי בימים בהם נעדר הנכה מעבודתו ויצא לטיפולים.

ד. תהליך החקיקה של תזכיר חוק הנכים לא יעשה יחד עם מסקנות ועדת גורן אלא בחקיקה נפרדת. (מסקנות ועדת גורן יעברו בחודשים הקרובים בכנסת ישראל כחלק מחוק ההסדרים)

לכן, אנו משוכנעים כי מסמך ההבנות שנחתם בין משרד הביטחון לארגון נכי צה"ל בעייתי. אם הצדדים הצליחו להסכים על כמה סוגיות מדוע לא הצליחו להסכים על כל השאר ? ומדוע לא נערכים הדיונים וההסכמות בטרם הגשת תזכיר חוק הנכים לאישור הממשלה ?

האם דמי הניידות לא נשחקו ? מחיר הדלק לא הכפיל עצמו ? זאת לא סוגייה שצריך לדון בה במיוחד כאשר נכי צה"ל סופגים את עליית המחירים כבר כמה שנים. הרי אם היו רוצים לשלם היו משלמים ! את תעריף הביטוח הסיעודי כן הסכימו לעלות , מדוע את הניידות לא ?

ומה בדבר ביטול מבחן ההכנסה? מדוע נכה צה"ל שלא מסוגל לעבוד, נידון לקבל הכנסה נמוכה לכל חייו? הרי משרד הביטחון כבר הודה שטעה ובשנת 2007 שינה את החוק שמתייחס למשפחות שכולות. אז מדוע צריך לדון בזה בוועדה מיוחדת. מה הבעיה להחליט לבטל את מבחן ההכנסה ? 

ואלו רק שתי דוגמאות מיני רבות.... לכן החשש הוא שהדיונים יימשכו שנים ובינתיים היחידים שישלמו את המחיר הם נכי צה"ל.

לסיכום ....

מסמך ההבנות שנחתם בין ארגון נכי צה"ל למשרד הביטחון הכולל 21 סעיפים ונספחים בהם רב הבלתי מוסכם על המוסכם. על פניו נראה כי תהליך החקיקה החל, טיוטת תזכיר חוק הנכים תובא לאישור הממשלה ולנו נותר לעקוב אחר התקדמות הדיונים בתקווה שהצדדים ימצאו פתרון לכלל הסוגיות בטרם תאשר הכנסת את ההסכם והחוק יכנס לתוקפו.
 

 

 

כתבות שאולי יעניינו אותך


המלצות ותגובות
כותרת:
שם:
תוכן:
אנא הזן את המספר ארבע מאות חמישים ושש:
שרון
תאריך: 25/11/2016
כותרת: החלפת רכב רפואי

תוכן: אנו מרגישים שאין מי שיעמוד מאחרינו מול אגף השיקום" לא משאירים פצועים בשדה הקרב"

שלמה יהב
תאריך: 05/11/2016
כותרת: הסכם ההבנות בין ארגון נכי צה"ל ואגף השיקום

תוכן: הסכם ההבנות בין ארגון נכי צה"ל לבין אגף לשיקום נכים הוא הסכם גרוע זאת בגלל שארגון נכי צה"ל הוא חלש ולא מתפקד כמו ארגון , ארגון נכי צה"ל היה צריך לעמוד בתוקף על כך שלא יועלה החלפת רכב רפואי נכה צה"ל נוסע הרבה ברכב היות ואו הדבר משמש לו רגליים או שהוא נוסע הרבה לטיפולים רפואיים ואז באופן אוטומטי נוסע יותר מאזרח רגיל , תגמולים : התגמולים לא עודנו הרבה שנים וארגון נכה צה"ל היה צריך לדאוג לעדכון התגמולים , נסיעות לטיפול רפואי : משולם לנכה לטיפול רפואי גרושים על נסיעותיו לטיפול רפואי דבר זה צריך להדעדכן , בקיצור אגף השיקום הכניע את ארגון נכה צה"ל

איציק ס.
תאריך: 02/11/2016
כותרת: ללא כותרת

תוכן: בקצור ראשי האירגון. מכרו את ציבור נכי. צהל. בזול ללא קרב

שם טוב
תאריך: 02/11/2016
כותרת: כל הנואשים-לזקוף ראש ולהניף ידיים בריאות ואיתנות !

תוכן: החלק המדהים הוא שיש כל כך הרבה עורכי דין בארגון בכלל, ובוועד המנהל בפרט, ולאף אחד מהם אין יוזמה או אינטרס , לחוקק חוק נכים חדש כולל כל זווית מא' עד ת'- שמצדיק את משרתו וישיבתו בארגון ,והאמון שנתנו לו חבריו ומקורביו בבחירתו לתפקיד או בגיוסו לשירותם.
אין שום טעם ועניין ללבן או לשפר את החוק הקיים, או לשפץ או לשבץ בו טלאי על תלאי. אין שום טעם בדיון או משא בלי מתן עם פקידי ממשלה אטומי קשב, וקוצר ראות.
הפתרון האחד היחיד והבלעדי הוא כתיבת חוק כולל ומקיף ,בלי תמחור וחישובי עלויות, כי אם תועלת - כשברור לכל צד שכל שקל שמושקע בלוחם המנוסה והמסור- נותן החזר טוב לביטחון האומה יותר מכל כלי טייס, שייט או נשק אחר !
ובניסוח החוק צריך לזמן כל נציג של פציעה או מחלה מכל הזירות והזרועות, ולתת להם שימוע ללבן אתגרים מול משימות ופתרונים. הזמן קצר, השעה דוחקת והעימותים הקרובים יושבים לפתח - ובמלחמה כמו במלחמה צריך לגייס את כל המשאבים וההון האנושי - כי הניצחון של השיקום חשוב מכל ניצחון שהיה ויהיה בכל מערכות ישראל לדורתם.
ולא שמענו עד עתה אף גורם בארגון או וועדיו על חשיבות מלחמת השיקום הפרטית, להצדקת קוממיות הכלל הלאומי.
ולכך כל הנכים צריכים לצאת כגוף אחד לרחובות ולהיאבק עד שהחוק ייושם וייאכף במלואו, כי מי שמוותר ונואש עתה- אין טעם לשקמו בעתיד !

אמא
תאריך: 11/10/2016
כותרת: להוציא את חוות הדעת הרפואיות לגוף נייטרלי ולממן עו"ד ציבורי למבקשי הכרה

תוכן: כל עוד המומחה הרפואי שממנה משהב"ט יעמוד כמחסום בדרך אל הוועדה, כל עוד הוועדות משרתות בעיקר את שולחיהן, כל עוד לא מאפשרים התדיינות הוגנת מול משהב"ט - לא ע"ח הנכה ששוכר עו"ד יקר - אלא מטעם המדינה (כמו סנגוריה ציבורית) - הרי שכבר מההתחלה זה לא לטובתנו. הגיע הזמן לשנות מהיסוד

Notibar
תאריך: 09/10/2016
כותרת: הכלבים נובחים והשיירה עוברת עולם כמנהגו נוהג

תוכן: נו ומה חדש בזה? בכדי להיות מוכר כנכה צה``ל צריך להיות מיליונר בריא בראש בכדי לנהל תביעה או בן להורים עשירים, ואם כבר מכירים בך רק באחוזים בודדים מהנכות האמיתית שלך עושקים אותך כל החתולים השומרים על השמנת שלך, ואני לא מופתע מכך כלל וכלל.
פשוט, אסור לשרת בצבא ממשלות הרשע והדתיים צודקים כנראה שזה חטא ופשע על פשע, וצר לי שאלו התובנות שלי כנכה צה``ל ששלושים שנה לקחו לו להוכיח את נכותו וגם כשהכירו לבסוף התעלמו מהרוב.

אביהו
תאריך: 08/10/2016
כותרת: השחיתות באגף השיקום

תוכן: ושוב נמכרו הנכים בנזיד עדשים. יש צורך ברמת חשיבות גבוהה לבקש הקמת ועדת חקירה ממלכתית על מנת לחקור את השחיתות באגף השיקום. אומנם רב הנסתר על הגלוי בזכויות החדשות כפי שעולות מהכתבה , אך לא יכול להיות שזכויות נכים נרמסות בעוד שראשי הארגון יושבים על מושבי השן שלהם ונותנים את ידם לרמיסת זכויות הנכים.

שלמה יהב
תאריך: 08/10/2016
כותרת: חוק הנכים שמובא לאישור הממשלה

תוכן: חוק הנכים פוגע בנכים ומרע את ההטבות שקיבלו עד היום , החלפת רכב רפואי הועלתה משלוש שנים לשלוש וחצי והיום רוצים להעלות החלפת רכב לארבע שנים מבלי קבלת הטבה אחרת כגון העלאת התשלום עבור החזקת רכב , חוק הנכים שעומד להיחקק לא פתר את בעית התגמולים שמשולמים לנכה צה"ל שהתמלוגים עוד משנות התשעים הם אותם תמלוגים צריך להצמידים ליוקר המחיה ומייד לפצות את הנכים משנות האלפיים , וועדות רפואיות צריך לעגן בחוק שבכל וועדה יהיה נציג ארגון נכה צה"ל כמשקיף על מנת לבדוק באם הוועדות מנהלות את הדיונים כחוק , צריך להחליף בכל וועדה את צוות הרפואי היות ולא יתכן שכל הזמן אותם רופאים בוועדה שכבר יש להם דעה על הנכה , כמו במוסד לביטוח לאומי , חברי צוות הוועדות הרפואיות רוצים לשמוע רק את עצמם ולא נותנים לנכה להתבטא ולא יתכן שנכה יוזמן בשעה מסויימת ויתקבל על ידי הוועדה לאחר שעה וחצי מהשעה שהוזמן , או שחברי הוועדה כולם שואלים את הנכה שאלות שהוא לא מספיק לענות עליהם ובכך מסתיימת בדיקתו , לא יתכן שלחברי הוועדה יורשה לאחר אפילו מעל לשעה הם צריכים להגיע בזמן ולא משנה מה היא הסיבה , בשביל זה הם מקבלים תשלום , לא יתכן שחברי הוועדה לא יעיינו בערעור שמוגש על ידי הנכה ולא צריך שהם יראו את תיק הנכה אלא יקבלו ממשרד הביטחון אחראי וועדות רפואיות תקציר בעיותיו או נכויותיו של הנכה בלבד .ויש עוד המון עוולות שהנכים נתקלים בהם וארגון נכה צה"ל לא מטפל בהם .

גבריאל
תאריך: 08/10/2016
כותרת: שחיקת דמי הניידות מקוממת ובלתי נתפסת

תוכן: פשוט דורכים על הנכים המוגבלים בניידות

ברנרד
תאריך: 07/10/2016
כותרת: מה יעזור הכסף אם הנכים לא ישרדו

תוכן: קודם כל בריאות!
מה יעזרו כל כללים המטיבים אם הנכים לא ישרדו!
אגף השיקום והמרפאות עושות הכל כדי למנוע טיפול רפואי מנכה.
ועדות רפואיות ממליצות על חלופת טיפולים בקופ"ח (גם אם הטיפול לא בסל).
רפואה מודרנית בנויה על רפואה מונעת, רפואה מונעת לא לנכי צה"ל.
בקופח אתה יכול לבחור רופא. באגף השיקום רק הרופאים בוחרים והשיקול הוא ההנחה שהאגף מקבל.
הרופאים מחפשים כל תרוץ כדי לשלול טיפול.
האם הרופאים באגף מומחים בשיקום, אורתופדיה, נוירולוגיה. אם לא מבינים איך הם שוללים המלצהשל רופא מומחה (האם השיקול הבלעדי הוא מחיר הטיפול - המחיר שאגף השיקום משלם הוא מינימלי
בעת חקיקת חוק חדש אין יישום רטרואקטיבי, לאגף השיקום מותר לבטל טיפולים רטרואקטיבית.

מני
תאריך: 05/10/2016
כותרת: עיגון זכויות נכי צהל

תוכן: נו אז מה חדש ..הרי ראשי הארגון לא סופרים את הנכים ..אלה ממשיכים לדאוג לאינטרס שלהם ..להמשיך לשבת על כסא הארגון ולקבל משכורות שמנות ...אז מה רע בזה ... הרי אף אחד לא מבקר את הארגון ..הארגון מבקר את עצמו ..אני חושב שהמדינה צריכה להתביש אם ככה מתיחסים לנכי צהל ..בחורים צעירים שמקריבים את נפשם ואת גופם למען המדינה ..וככה המדינה מתייחסת אליהם כאזרחים סוג גימל ..

שי
תאריך: 04/10/2016
כותרת: עצרת נכי צה"ל

תוכן: אני חושב שצריך לבצע עצרת מול משרדי הממשלה .ולזעוק את זעקנו ברבים , שעם ישראל יראה מה קורה לנכי צהל . מה המדינה עושה לנו במקום להקל עלינו.. לגבי ארגון נכי צה"ל אני מאמין שהם עושים כול מה שהם יכולים מול משרד הביטחון

ברוך
תאריך: 02/10/2016
כותרת: מכרו אותנו בנזיד עדשים

תוכן: אירגון נכי צה"ל שאמור ליצג אותי מכר את זכויותי כדי שמשרד הביטחון יממן את בית הלוחם באשדוד.
מר חיים בר סובל מאבססיה כאשר מגיע לבית הלוחם שאולי יבנה באשדוד.
הגיע הזמן שפקידי משרד האוצר יפנימו את העובדה שאני כנכה לא חי כאחד האדם.טיפולים רפואיים גוזלים מאות שעות עבודה בשנה .זו הכנסה שלעולם לא אצליח להשלים!
שנת טובה ושנת בריאות לכל אחי ואחיותי פצועי מלחמות ישראל

עוז
תאריך: 30/09/2016
כותרת: אירגום נכה צהל דואג לעצמו על חשבון הנכים

תוכן: אירגון נכה צהל דואג לעצמו ולא באמת לנכים הם חייבים את התמיכה של אגף השיקום אז הם מקבלים אותו על חשבון הנכים

לשרותך, נכה צה"ל