X
אנא בחר את גודל הפונט הרצוי:
ועדות רפואיות ועדות רפואיות רופאים מומחים רופאים מומחים מכונים רפואיים מכונים רפואיים הוראות אגף השיקום הוראות אגף השיקום ביטוח לנכי צה"ל ביטוח לנכי צה"ל הכפתור הכפתור
X סגירה
 

נכי צה"ל וויתרו על מענק פיצוי בגובה אלפי שקלים

הפרשי דמי הניידות של נכי צהל ישארו בקופת אגף השיקום

במסגרת מסמך העקרונות שנחתם בין מנכ"ל משרד הביטחון, יו"ר ארגון נכי צה"ל ומנכ"ל משרד ראש הממשלה. יאלצו נכי צה"ל לעת עתה לוותר על הפרשי דמי ניידות שלא עודכנו במשך שנים. הפרשים שאין עליהם עוררין ובצדק היו אמורים להגיע כמענק פיצוי בגובה של עשרות אלפי שקלים לכל נכה צה"ל הזכאי לרכב רפואי.

דמי הניידות יוצמדו למדד הדלקים והשמנים

בהודעה שפורסמה מטעם אגף השיקום נאמר כי - החל מיום 11 לנובמבר 2016 יוצמדו דמי הניידות המשולמים לזכאים לרכב רפואי למדד הדלקים והשמנים, כפי שמפורסם על ידי הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה. אך מדד הבסיס יהיה המדד הידוע  ב-11/11/2016.

מה זה אומר ? האם זה טוב או רע לנכי צה"ל? הכל במאמר הבא...

נכי צהל וויתרו על מענק פיצוי בגובה אלפי שקלים

בתמונה: דמי הניידות עודכנו והוצמדו למדד הדלקים והשמנים

 

הצמדה זה טוב - כל עוד זה בנוסף ל...

על פניו נראה כי הצמדת דמי הניידות למדד הדלקים והשמנים הוא צעד עתידי טוב ומבורך אך שנכנסים לעומק העניין מתגלה תמונה שונה והבשורה שרבים חשבו משמחת יכולה להפתיע לרעה מהסיבות שמפורטות להלן:

עד כה דמי הניידות של נכי צה"ל היו אמורים להיות צמודים לנוסחה של החשב הכללי באוצר (החשכ"ל) שקובע את את גובה התשלום לו יהיו זכאים עובדי מדינה בגין אחזקת רכב. כאשר הנוסחה הארוכה כללה מספר פרמטרים חשובים : מחיר הדלק, עלות תיקונים והוצאות נוספות של הרכב.

מהפרסום של אגף השיקום ניתן להסיק כי גובה דמי הניידות יהיו צמודים אך ורק למדד הדלקים והשמנים ומבלי לקחת בחשבון את הוצאות הרכב הנלוות של נכי צה"ל, דבר המהווה פגיעה חמורה בזכאים לדמי ניידות.

בנוסף, המנגון שאמור היה להגן על הנכים במקרה ובמחירי הדלק יירדו, עלול להפוך ל"חרב פיפיות" ולפגוע במקרים קיצוניים של עליה וירידה במחיר הדלקים. כך שבמידה והמחיר של הדלק יירד – בפועל גובה דמי הניידות לא יישתנו. אך ההפרשים יעמדו לחובת הנכה. וכאשר מחיר הדלק יעלה הסכומים יתקזזו.

המנגון שמופעל יגרום לאורך זמן שחיקה בדמי הניידות להם זכאים נכי צה"ל בעלי רכב רפואי. הסיבה לכך היא חשבונאית, ועל מנת לראות את העיוות ראו דוגמה :

כאשר לנכה צה"ל פלוני מגיע 1,000 ש"ח דמי ניידות צמודים למדד הדלקים והשמנים – במידה והמדד יירד ב- 10% דמי הניידות ימשיכו לעמוד על 1,000 ש"ח אך 100 ש"ח מתוכם יעמדו לחובתו של הנכה.

כאשר דמי הניידות יעלו, (בניגוד לירידה של 10% כאן צריכה להיות עליה של למעלה מ – 11%) אגף השיקום יקזז את החוב ורק לאחר שהחוב יפרע יעודכנו דמי הניידות מעלה.

ואם זה לא הספיק, הרי מנגנון "ההגנה" אמור להיכנס לתוקפו רק בחודש ינואר ולכן נכי צה"ל בעלי רכב רפואי אמורים להיות ערים לעובדה שאם ובמידה מדד הדלקים והשמנים יירד בחודש דצמבר 2016 הרי שדמי הניידות של נכי צה"ל יעודכנו ויקטנו בהתאם.

למה אגף השיקום לא משלם מענק פיצוי

בכדי לנסות ולהבין מדוע אגף השיקום לא משלם מענק פיצוי לנכה צה"ל שברשותו רכב רפואי בגין הפרשי דמי הניידות עלינו לערוך סקירה על הסכמים והתכתבויות שלכאורה נחתמו ו/או הוסכמו בין ארגון נכי צה"ל לבין משרד הביטחון.

המסמך שמדבר בעד עצמו ושלכאורה מסביר את אי קבלת המענק בגין ההפרשים, הוא אותו פרוטוקול סיכום דיון מפגישה אישית שנערכה בשנת 2014 בין מנכ"ל משרד הביטחון מר דן הראל לבין יושב ראש ארגון נכי צה"ל מר חיים בר, מסמך שנחשף רק לאחרונה. (ראה: מכה קשה - אין מי שיגן על נכי צה"ל)

בפרוטוקול בסעיף 2 נכתב (ציטוט:)

"... ארגון הנכים מכיר בצורך לקצץ בתקציב כתוצאה מהמציאות התקציבית. עם זאת, הארגון מציע כי מקורות הקיצוץ יהיו ע"ח הטבות לנכים מהם ניתן לחסוך ולהתייעל, ובכלל זה לדוגמא:

דמי מרפא,

דמי ביגוד לנשים,

ביטול הדרישה הרטרואקטיבית לדמי ניידות (כפוף לתשלום ריאלי),

אחזקת טלפון

וכד'..."

מאחר ולכאורה ביטול הדרישה הרטרואקטיבית לדמי ניידות היא חלק מאותה הסכמה והודעת אגף השיקום על עידכון דמי הניידות אינה כוללת תשלום מענק רטרואקטיבי הרי שלכאורה הדברים נעשים בהתאם למה שסוכם בין מנכ"ל משרד הביטחון לבין יו"ר ארגון נכי צה"ל וסכום שאמור היה לעמוד לכאורה על כחצי מליארד שקלים (500,000,000) הפרשים מאז שנת 2008 לא ישולמו לנכים

כשמדובר בקיצוצים באגף השיקום לא מבזבזים זמן

שמדובר בקיצוצים באגף השיקום לא מבזבזים זמן ועכשיו מיד לאחר שנכי צה"ל הוכנעו בקרב על תזכיר חוק הנכים לכאורה הקיצוצים בזכויות ובהטבות להם זכאים נכי צה"ל יתחילו להתפרסם ולהפוך ממשפטים וסעיפים בהסכמים השונים למציאות כואבת ובועטת.

 

כתבות שאולי יעניינו אותך


המלצות ותגובות
כותרת:
שם:
תוכן:
אנא הזן את המספר ארבע מאות חמישים ושש:
אסף יוסף כהן
תאריך: 14/12/2016
כותרת: ארגון נכי צה"ל

תוכן: אהבת חינם: חברים וחברות יקרים ,אתם פשוט לא מפסיקים עם השנאת חינם שלכם כלפי הארגון.תסלחו לי אבל ארגון נכי צה"ל עשה ,עושה,ויעשה תמיד אבל תמיד לטובת הנכים שגם רובם מאלה שעובדים בארגון הם נכים.הגיע הזמן שתפסיקו להיות כפויי טובה ,ותודו ראשית על מה שקיבלתם.גם את החיים ששום דבר לא מובן מאליו.וגם את משרד הביטחון .וכמובן ארגון נכי צהל בראשונה.לסיכום יישר כח לבריאות לכולם.והמון אהבת חינם.

מוטי
תאריך: 20/11/2016
כותרת: החלפת רכב רפואי

תוכן: למה זה צריך לקחת 21 יום או יותר עד שמשהבט ישלם ליבואן. ובזמן הזה הנכה בלי רכב. ?

שרה
תאריך: 19/11/2016
כותרת: צריך לסגור את אגף השיקום כי אין להם עבור מי לדאוג

תוכן: אם יקצצו מזכויות הנכים על מנת לחסוך, אז צריך לדעתי לסגור את אגף השיקום כי האגף מיועד לשרת את הנכים ולא לעשות הכל על מנת לגזול מהם זכויות

נכה צהל
תאריך: 18/11/2016
כותרת: מענקים זכות וניצול שווה של ניידות

תוכן: כאשר אני רואה בטלויזיה תוכנית על נכי צהל עם תותבות עולים ומטיילים ברכסי. האימלייה אני שואל את עצמי למה הם צרכים להופיעה בכל מקום ברכבי שטח מפוארים ועוד מתוננים אפשר יותר צנוע

שרון
תאריך: 18/11/2016
כותרת: הכותרת מרגיזה

תוכן: לא נכי צה"ל ויתרו אלא גורמים שהאינטרסים שלהם אישיים ורחוקים מאוד מטובתם של נכי צה"ל. כאשר אנשים כאלו שלא בוחלים באמצעים תופסים עמדת כוח וכאשר נוח למדינה שזה העומד בראש האירגון אני מסופקת אם לנכי צה"ל ששרויים במאבק יומיומי על בריאותם ושפיותם יש די כוח לעשות משהו בעניין. נכי צה"ל מצטיינים בשדה קרב. שדה הפוליטיקה דורש כישורים אחרים לגמרי מגבורה ונכונות להקריב את עצמך למען אחרים.

שניר-אור לוי
תאריך: 18/11/2016
כותרת: למה נכי צהל לא מתאגדים נגד הארגון ומפילים את הקואליציה או בכלל את הארגון?

תוכן: אני חייב לציין הנכות שלי היא מ-2002, ההכרה מ-2007, ובכל פעם שפניתי לארגון נכי צה"ל זה נגמר במקסימום 4 שיחות טלפון כאשר בהן לא קיבלתי באמת עזרה, אלא נאמרו לי דברים שכבר ידעתי ו/או שנאמרו לי על ידי העובדת שיקום שזה בעיקר למה לא מגיע לי.
אני אישית חושב שכל הכסף ששילמתי עד היום לארגון מ-2007 לא מצדיק את זה אני לא מרגיש שהם לא מייצגים אותי ברמה האישית ולא ברמה הארגונית,אזי על מה אני משלם??? שלא לדבר על כך שמרבית הפעולות של ארגון נכי צה"ל הוא לנכים של 50% ומעלה.... מי שיש לו 20% נכות נדפק לא פעם מהחלטות של הארגון מול משה"ב, אזי על מה נכים של 20% -49% משלמים לארגון?? גם ככה זכויותיהם מועטות ביותר.... הארגון לא נותן תמיכה כלכלית לנכי צה"ל שזקוקים לו... לפחות לא הוצע לי כזה דבר.... גם לא עזרה משפטית במלחמת הדמים שלי מול משה"ב ושכמותי אני בטוח שיש עוד עשרות, אזי מהו תכליתו של ארגון נכי צה"ל? כיצד ניתן למצוא את התקנון שלו? כיצד ארגון נכי צה"ל מאוגד, האם הוא עמותה? חברה?
יוצא לי לקרוא הרבה ביקורות על הארגון - אז למה אנחנו באמת לא מתאגדים נגד הארגון??

אורי
תאריך: 18/11/2016
כותרת: למישהו פה יש הצעה איך אפשר להחליף את הארגון?

תוכן: ובוא נניח שהחלפנו את הארגון ונניח ויבחר ארגון חדש שיבטיח הבטחות מפה ועד הודעה חדשה. מי אמר שהארגון החדש לא יהיה אותו הדבר כמו הארגון הישן.

פלוני קשישא
תאריך: 17/11/2016
כותרת: שקר גס

תוכן: הכותרת שקרית - נכי צהל לא ויתרו - האירגון ויתר ויבוא(אני מקווה)על עונשו בבחירות הבאות!

אורי
תאריך: 17/11/2016
כותרת: לא ראיתי שאף אחד מדבר....

תוכן: בדבר לקיחת תו חניה לנכים בעלי רכב רפואי שאחוזם עובר 50 והם אינם מוכרים על אורטופדי. לדעתי זה מכה הרבה יותר קשה ממענק כל שהו. זה טסט שנתי שנאלץ לשלם. חניה בכחול לבן ובחניונים שנאלץ לשלם ועוד. כל זה באמתלה שתופסים חניות לנכים שלא יכולים ללכת. אשמח לשמוע דעות של אחרים בעניין הזה.

מוטי
תאריך: 16/11/2016
כותרת: זוכרים למי הצבעתם בבחירות האחרונות ?

תוכן: זה בדיוק אותו אחד שתמיד האכיל אותנו קש ! הוא אגב יושב טוב מאוד. אז אני בוכה שלא באשמתי, אלה שבחרו בו בוכים באשמתם.

ואנונו אליהו
תאריך: 15/11/2016
כותרת: מענק הפיצוי לנכי צהל /

תוכן: מענק הפיצוי שהיה אמור להגיע לידי הנכים, הוא מתורגם לגרעון הכספי איליו הגיעו ראשי הארגוני השונים . ובראשם יושב ראש מר' חיים בר , לצערנו. נכי צהל לא למדו לקח מהנציגים הללו, וכעת אנחנו נקבל מדי פעם פירורים מההסכם שיהיו כואבים, ולכן צריך לקום ולעשות מעשה,

אלי
תאריך: 15/11/2016
כותרת: אני לא מבין אם חיים בר איתנו או נגדנו.

תוכן: מסתבר נגדנו.
הבחירות היא הדרך לסלק אותו ואת כל הפמליה שלו לאלף עזאזל.

אריאל עשירי
תאריך: 14/11/2016
כותרת: בפרסומי הלשכה המרכזית לסטסטיקה אין כלל מדד דלק ושמנים

תוכן: מה שיש מחיר הדלק כחלק מתשומת מדד תפעול אוטבוסים.
מי עשה את ההסכם ? מה הוא לא יודע לקרוא ? חהבין ?

לשרותך, נכה צה"ל