X
אנא בחר את גודל הפונט הרצוי:
ועדות רפואיות ועדות רפואיות רופאים מומחים רופאים מומחים מכונים רפואיים מכונים רפואיים הוראות אגף השיקום הוראות אגף השיקום ביטוח לנכי צה"ל ביטוח לנכי צה"ל הכפתור הכפתור
X סגירה
 

עשרת המכות שהונחתו על נכי צה"ל

מצבם העגום של נכי צה"ל – תמונת מצב

שנים קשות עוברות על נכי צה"ל, אם בעבר נכי צה"ל נחשבו לקבוצה ייחודית שמדינת ישראל מחבקת ודואגת לה, הרי שבשנים האחרונות קורה בדיוק ההפך, התגמולים להם זכאים נכי צה"ל נשחקו, הזכויות קוצצו והטבות חדשות לא התווספו.

מצבם של נכי צה"ל נראה עגום מאי פעם, הלחץ הבלתי פוסק של משרד האוצר על משרד הביטחון לקצץ בתקציבי אגף השיקום, יחד עם שחיקה במעמדו של ארגון נכי צה"ל בכנסת ומול הציבור הרחב הביאו לתוצאה עגומה.

בשנים האחרונות כתבנו רבות על כל אותם קשים בהם נתקלים חברינו וחברותנו – נכי צה"ל.

במאמר הבא נציג בפניך תזכורת לעשרת המכות שהביא אגף השיקום על נכי צה"ל בשנים האחרונות : מכות שהנהגת הארגון הנוכחית לא הצליחה להושיענו מידם....

1. תגמולי נכות  

עלות יוקר המחייה במדינת ישראל הרקיעה שחקים בשנים האחרונות, אנו מוציאים יותר כסף, אך יחד עם זאת תגמולי הנכות להם אנו זכאים מאגף השיקום כמעט והוקפאו, כך נוצרה שחיקה של עשרות אחוזים, שחיקה שפוגעת בכיס האישי שלך. 

למידע מורחב במאמרים :

בשנה הבאה 11 חודשי תגמול בלבד 
שינוי שיטת הצמדת התגמולים

2. רכב רפואי

מכה אנושה ספגו נכי צה"ל בנושא רכב רפואי והמספרים מדברים בעד עצמם, אגף השיקום "חסך" מכיסם של נכי צה"ל 100,000,000 (מאה מיליון) ₪ רק בשנה האחרונה.

חלק ניכר מהפגיעה בנכי צה"ל היא תוצאה ישירה של עליה מטאורית במחירי הדלק בשנים האחרונות מול הקפאת תגמולי הניידות להם זכאים נכי צה"ל.

יחד עם הארכת תקופת החלפת הרכב הרפואי שתגרום להפרשים של אלפי שקלים בין עלות הרכב החדש לישן והוצאות בגין טיפולי בלאי ושחיקה של מערכות הרכב.

למידע מורחב במאמרים :

רכב רפואי - הפסדנו את המערכה  
הקלף המנצח של אגף השיקום 
הקרב על הרכב הרפואי 
מחיר הדלק זינק והניידות ?

3. מבחן ההכנסה

משקולת במקום מצוף, זאת המתנה של אגף השיקום לנכי צה"ל, אותם אזרחים שתרמו מגופם ונפשם למען המדינה והיום מדינת ישראל רוצה אותם - נכי צה"ל קשיי יום.

זאת מכה קשה לחיות חיי חוסר, נכי צה"ל שאיבדו את כושר ההשתכרות וזכאים לתגמול אובדן הכנסה, מוצאים עצמם במקום לחיות בביטחון כלכלי נאבקים לשרוד מול יוקר המחייה.

מצד אחד המדינה לא מעדכנת את התגמולים ומצד שני אוסרת על הנכה לקבל תגמול כספי או רווחים שנובעים ממקור אחר כמו : שכר דירה.

התוצאה עגומה - על הנכה נגזרים חיי עוני מול אטימות של אגף השיקום שלא מאפשרת לנכה להגיע לרווחה כלכלית.

למידע מורחב במאמרים : 

אגף השיקום מקזז הכנסה למקבלי תגמול מיוחד
כלוב כלכלי - ביטול מבחן ההכנסות 
ביטול מבחן הכנסה

5. דיור לנכי צה"ל

עד לפני חמש שנים נכה צה"ל שרצה לרכוש דירה, היה זקוק להון עצמי של 10-15% בלבד. אך עליית מחירי הנדל"ן בחמש שנים האחרונות, לצד הקפאת גובה ההלוואות והמענקים שנועדו לעזור לנכה הביאו למכה נוספת שהונחתה על נכי צה"ל.

כיום הסיכוי לנכה צה"ל לרכוש דירה למגורים נמוך מאוד, הנכה זקוק להון עצמי של 40-50% וחלום הדירה הולך ומתרחק מבלי שאגף השיקום יציע גלגל הצלה.

למידע מורחב במאמרים :

זכויות נכה צה"ל הקונה דירה 
הנחיות בנק ישראל - אשליה של נכי צה"ל

6. הפרדת תגמולי מחייה

אגף השיקום לא בוחל בדרכים בכדי לחסוך בתקציב, גם כאשר מדובר בפגיעה בנכים שזכאים לתגמולי מחייה. מבחינת אגף השיקום הכי קל לדרוך על "צינור החמצן" שלהם ולחבר בין תגמולי הנכות לבין תגמולי המחייה.

התוצאה ! נכי צה"ל שזכאים לתגמולי מחייה "נדפקים" תגמול הנכות מתקזז בתגמול המחייה והופך לתגמול אחד, תגמול מבזה שלא ניתן לחיות ממנו ברווחה כלכלית.

למידע מורחב במאמר :

הפרדת התגמולים מקצבאות קיום

7. ועדת גורן - בועטים בנכים הקלים

על פניו נוצר הרושם שאגף השיקום רואה בנכי צה"ל, כאב ראש, מטרד, לכן שוועדת גורן פרסמה את מסקנותיה, בירכו באגף השיקום על המוגמר, ופעלו רבות לקידום ויישום מסקנות הוועדה.

בפועל נכי צה"ל שדרגת נכותם פחותה מ 29% ימצאו עצמם מקבלים סיוע מביטוח לאומי, במילים אחרות הנכים ה"קלים" ינושלו מזכויותיהם ואז יתפנו ל"טפל" בנכי צה"ל שנשארו.

הסרת האחריות של מדינת ישראל כלפי אותם נכי צה"ל עתידיים ושתיקתה הבלתי מובנת של הנהגת הארגון תחרוץ גם את גורלו של ארגון נכי צה"ל כארגון יציג ואת מה שקרוי כיום "צבא העם" ברוכים הבאים נכי צה"ל סוג ג'.

למידע מורחב במאמרים :

שעון החול החל לתקתק לאחור 
איפה ארגון נכי צה"ל ? 
ועדת גורן - סופו של עידן 
קיצוץ בזכויות נכי צהל 
מכירת חיסול של נכי צה"ל

8. חמי מרפא - כי מגיע לך פחות

נכי צה"ל הזכאים לטיפולים בחמי מרפא, ספגו בשנים האחרונות מכה אחרי מכה, הפרטת השירות על ידי אגף השיקום והעברתו לחברה חיצונית, מחסור בתקציב, ירידה ברמת השירות והוצאת חלק מנכי צה"ל מרשימת הזכאים בחסות הארגון.

בפועל זכאות נכי צה"ל לחמי מרפא קוצצה, פחות חברים זכאים, רמת המלונות ירדה, למעט נכים הסובלים מפסוריאזיס, נסו לנחש מדוע ? 

למידע מורחב במאמרים :

קל נופש עצרה את חמי מרפא 
חמי מרפא פתרון זמני 
חמי מרפא האם ההפרטה נכשלה? 
מה יהיה עם חמי מרפא

9. הועדות הרפואיות – מערכת סינון לנכי צה"ל

אחרי מאבקים רבים חצו נכי צה"ל את המשוכה הראשונה והוכרו כנכי צה"ל, עכשיו יהיה עליהם לעמוד בפני הועדה הרפואית שתקבע את גובה אחוזי הנכות. ברוכים הבאים לוועדות הרפואיות, מערכת הסינון היעילה של אגף השיקום.

הועדה הרפואית אמורה להיות בלתי תלויה, הועדה אמורה התכנס ולקבוע באופן מקצועי ונטרלי את אחוזי הנכות המגיעים לחבר שעומד מולה, בפועל המצב שונה לגמרי. הועדה מתכנסת בחסות קצין התגמולים באגף השיקום, הועדה מקבלת הנחיות מקצין התגמולים ופועלת על פיהם.

בפועל נכי צה"ל נאלצים להתמודד שנים רבות עד לקבלת אחוזי הנכות האמתיים ומיצוי זכויותיהם על פי דין.

בהעדר גוף ייצוגי שיפעל למען זכויות נכי צה"ל בוועדות הרפואיות , נאלצים החברים לפנות לבתי המשפט. אך בגין כל פסיקה לטובת הנכים מוצאת הוועדה הרפואית דרך "יצירתית" לעקוף אותה.

למידע מורחב במאמרים :

עיגול אחוזי הנכות - הישג חסר משמעות 
האם בוועדה הרפואית עבדו גם עליך ? 
התערבות בלתי ראויה של רופא מחוזי

10. טיפול רפואי ושירות לקוי

המכה העשירית מספרת את סיפורם העצוב של נכי צה"ל בשנים האחרונות, אם פעם זכו נכי צה"ל לקבל את הפרוטזות הטובות ביותר, העזרים האיכותיים ביותר, תרופות מקוריות ולא גנריות, טיפולים רפואיים והפניות הרי שבשנים האחרונות הכל השתנה.

אגף השיקום דואג ל"חסוך" על גבם של נכי צה"ל בציוד וטיפול רפואי. קיצוץ מסיבי בפניות לטיפולי פיזיותרפיה, קיצוץ במספר הצנתרים לנכי צה"ל משותקים. בהעדר ייצוג הולם הרשימה הולכת ותארכת ונכי צה"ל זוכים לטיפול פחות מסור מידי חודש. 

למידע מורחב במאמרים : 

להתנהל מול הבירוקרטיה 
זכאות לטיפול רפואי ניסיוני

צריכים תפנית

בשנה הקרובה צריך תפנית, צריך להחזיר את אגף השיקום לתפקידו הטבעי - לדאוג לנכי צה"ל.

לכן, נכי צה"ל צריכים הנהגה חדשה – הנהגה לוחמת, ישרה והגונה שמצד אחד מחנכת לערכים ואהבת ישראל ומצד שני הנהגה בעלת לגיטימציה בכנסת ובציבור הישראלי.

הנהגה שתדע להילחם עבורך, הנהגה שתדע לדרוש מאגף השיקום את הזכויות וההטבות שנלקחו מנכי צה"ל בשנים האחרונות. הטבות בשווי של מאות מיליוני שקלים.

 

כתבות שאולי יעניינו אותך


לשרותך, נכה צה"ל