X
אנא בחר את גודל הפונט הרצוי:
ועדות רפואיות ועדות רפואיות רופאים מומחים רופאים מומחים מכונים רפואיים מכונים רפואיים הוראות אגף השיקום הוראות אגף השיקום ביטוח לנכי צה"ל ביטוח לנכי צה"ל הכפתור הכפתור
X סגירה
 

רכב רפואי - הפסדנו את המערכה

מכה אנושה לנכי צה"ל

זכאות לרכב רפואי נחשבה עד לפני מספר שנים להטבה מספר אחת לה זכאים נכי צה"ל רבים, בחמש שנים האחרונות התמונה השתנתה ללא היכר ונכי צה"ל בעלי זכאות לרכב רפואי גילו "ביום בהיר אחד" שבמהלך השנים האחרונות הם הפסידו עשרות אלפי שקלים מתוך ההטבה.

לאן הכסף נעלם ?

זה לקח לאגף השיקום חמש שנים, לאט לאט, צעד אחר צעד אגף השיקום ניסה והצליח להרדים את נכי צה"ל. ובזמן שנכי צה"ל נמו את שנתם, אגף השיקום הצליח להאריך את תקופת ההחלפה של רכב רפואי לארבע שנים, למנוע עדכון תעריפי הדלק, להקטין את מספר הזכאים ולרוקן עשרות מיליוני שקלים להם זכאים נכי צה"ל מתוקף הוראת רכב רפואי 56.02.

שינוי הסטטוס קוו (המצב הקיים)

הוראת רכב רפואי נועדה לשמור, לדאוג ולעזור לנכי צה"ל להחליף את הרכב הרפואי שברשותם ללא תוספת כספית, כלומר להגיע לנקודת האיזון בה – ערך הרכב הרפואי בתוספת הפטור החדש יהיו שווי ערך לרכב יציג חדש. כלומר נכה צה"ל מגיע לסוכנות הרכב שבחר עם הרכב הרפואי הישן ויוצא עם רכב רפואי חדש מבלי להוסיף כסף.

בנוסף הוראת אגף השיקום בנושא רכב רפואי הייתה אמורה לדאוג למימון סביר של הוצאות תפעול הרכב ואחזקתו, השתתפות בעלות ביטוח, טיפולים, דלק, ירידת ערך וכד'.

כאמור עד לפני כ- 5 שנים, הוראת אגף השיקום בנושא רכב רפואי נתנה מענה מכובד לכלל נכי צה"ל, ללא קשר למצבם הכלכלי, כל נכה הצליח להחליף את רכבו הרפואי ולשמור על ערכו השוק.

שינוי המצב הקיים על ידי אגף השיקום, הביא נכי צה"ל רבים, למצב בו אין באפשרותם להחליף את הרכב הרפואי, אין באפשרותם להתנייד עם הרכב הרפואי, ונכי צה"ל רבים מוצאים עצמם מסוגרים בביתם מבלי יכולת לממן את ההוצאות הכרוכות בהחזקת רכב רפואי ושימושו היומיומי.

תעריפי הדלק

עדכון תעריפי הדלק להם זכאים נכי צה"ל הם בגדר מחדל ! מחדל המאלץ נכי צה"ל רבים להוציא כסף מתקציב המזון, הבריאות, החינוך, הילדים בכדי לעמוד בהוצאות הגבוהות.

רק לעמוד את עומק המחדל ולהאיר עיניים, הרי שבשנתיים האחרונות תעריפי הדלק נסקו מעלה, מחיר ליטר בנזין 95 אוקטן עומד כיום על למעלה מ- 7 שקלים, לעומד התעריף שמקבלים נכי צה"ל בעלי רכב רפואי שעומד על פחות מ- 4 שקלים.

קיים פער של כמעט 100% בין תעריף הדלק שאנו נכי צה"ל משלמים בפועל לבין תעריף הדלק אותו אנו מקבלים כחלק מתגמולי הניידות.

הארכת מועד החלפת הרכב

הארכת מועד החלפת הרכב הרפואי לארבע שנים, שאמורה להיכנס לתוקף בימים אלו עומדת לעלות במקרה הטוב לכל חבר, נכה צה"ל שזכאי לרכב רפואי כ-  30,000 ₪ (שלושים אלף שקלים חדשים) לפחות.

מדובר על הפרש משמעותי שלא יהיה זמין לכל אחד ואחד, הפרש שיאלץ נכי צה"ל רבים להישאר עם הרכב הרפואי הישן הרבה שנים.

ממה נובע ההפרש העצום הזה ?

ההפרש העצום נובע מכמה פרמטרים (סיבות) חשובים : הפסד "שנתון רכב" , תיקונים ובלאיי, מצב שוק המכוניות המשומשות  

מה יודעות חברות ההשכרה והליסינג ?

מדוע חברות אלו מחליפות את צי הרכבים שלהם כל שלוש שנים ? חברות ההשכרה והליסינג מחליפות את צי הרכבים שלהם כל שלוש שנים, האם הן יודעות משהו שאנחנו נכי צה"ל לא יודעים ?

חברים יקרים, בוודאי שחברות הליסינג וההשכרה יודעות משהו שאנחנו נכי צה"ל מעדיפים לעצום עין !

החברות יודעות כי כל יום נוסף מעבר לשלוש שנים ! הוא הפסד כסף ! הפסד שנובע ישירות מעלויות התפעול והאחזקה של הרכב.

הן יודעות כי "שנתון רכב" נוסף מעבר לשלוש שנים מרחיק אותם מנקודת האיזון, נקודה על ציר הזמן שמאפשרת החלפת רכב ישן בחדש ללא צורך בתוספת מימון. 

שלוש שנות אחריות

שאלה חשובה שיש צורך להעלות שוב ושוב היא : מדוע רוב יבואניות הרכב בישראל מעניקות שלוש שנות אחריות לרכב חדש ?

כיום שרוכשים רכב חדש, היבואן מעניק אחריות לרכב למשך שלוש שנים. חישוב תקופת האחריות לשלוש שנים ולא יותר - לא נקבעה סתם כך (במחי יד), אלא נעשתה לאחר חישובים אקטואריים (כלכליים) רבים שהראו חד משמעית !

עלויות אחזקת רכב מעל לתקופה של שלוש שנים יוצר הפסד כספי של אלפי שקלים. הפסד שנובע מתיקונים, בלאי ו"שנתון הרכב".

כך לדוגמא : רכב בשנה הרביעית לאחזקתו נמצא בסבירות גבוהה להוצאות תחזוקה שנובעות לרוב ממצבר, צמיגים, בולמים, ציריות וכד'. בדובר בהוצאות שמסתכמות באלפי שקלים, אלפי שקלים שיכולת לחסוך לו הרכב הרפואי שברשותך היה מוחלף כעבור שלוש עד שלוש וחצי שנים.

מצב שוק מכוניות יד-שניה

נקודת מבט נוספת אותה צריך לקחת בחשבון הוא מצב שוק מכוניות יד-שניה בישראל, אם בעבר אנשים חיכו בצפייה לרכוש רכב מנכה צה"ל או רופא, רכב שקיבל מעטפת של "רכב שמור", הרי שהיום אנשים הרוכשים רכב יד שניה מחפשים מודל גבוה ואפשרויות מימון.

לא צריך ללכת רחוק, צריך רק לפתוח את עיתוני סוף השבוע או להביט בשלטי חוצות בכדי לראות מבצעי מכירות של רכבים יד שנייה שהיו בבעלות חברות השכרה וליסינג.

השיווק עובד ! מחיר מחירון בתוספת אחריות לחצי שנה ומימון עד 60 תשלומים, שולח את הציבור לרכוש את המכוניות ישירות מהחברות ולהשאיר את שוק מכוניות יד שניה בבעלות פרטית בבעיה שהולכת ותופחת.

נכה צה"ל לא יכול למכור את מכוניתו בתשלומים.

נכה צה"ל לא יכול לתת אחריות תיקונים.

התוצאה העגומה ! נכי צה"ל צריכים להתמודד בשוק מכוניות יד-שניה על ידי הורדת מחיר הרכב הרפואי מתחת למחיר המחירון המומלץ, תופעה מדאיגה שמגדילה באלפי שקלים נוספים את ההפרש לרכב רפואי חדש.

הגזרות הגדולות עדיין לפנינו

אם לא די בכל האמור, הרי שאגף השיקום לא עוצר כאן. אלא מתכנן קיצוץ חד בתקציב הרכב הרפואי, חלק מהקיצוץ יהיה הקשחת הקריטריונים לקבלת רכב רפואי מאגף השיקום.

שינוי הוראת אגף השיקום בנושא רכב רפואי הולך להותיר אלפי זכאים ללא רכב רפואי וללא תגמולי ניידות.

הועדות שהוקמו תומכות, הממשלה תמכה ואגף השיקום עומד ליישם את ההחלטות הלכה למעשה.

מי יהיה מחוץ לרשימה ?

עדיין מוקדם לקבוע מי יהיה מחוץ לרשימה, אך כגודל הרשימה כך תהיה גודל המכה, כפי שמסתמן היום רק נכי צה"ל פגועי גפים יקבלו זכאות לרכב רפואי, שאר הנכים : הלומי קרב, בעלי נכויות 50% ומעלה (ללא פגיעות גפים) יאלצו לעבור – איש איש בזמנו ועדת ניידות. ועדה שכולנו יכולים לצפות את מסקנותיה.

אל תישאר אדיש – כתוב ליושב ראש הארגון מה אתה חושב ומרגיש >>>

 

כתבות שאולי יעניינו אותך


המלצות ותגובות
כותרת:
שם:
תוכן:
אנא הזן את המספר ארבע מאות חמישים ושש:
פנינה
תאריך: 30/07/2013
כותרת: רכב רפואי

תוכן: בעלי בעל נכות 50% גפיים(נכה מלחמה) בעל זכות לרכב רפואי החליף עכשיו רכב באיחור של חודשיים עקב אי שליחת טפסים בזמן ואי העברת כספים מטעם משהב"ט לחברת מכירת רכב בזמן (אתם רוצים להגיד לי שבארגון אינם יודעים שלנכים יש בעיות מול משהב"ט. משהב"ט נוהג בשיטה של שחיקת הנכה ואין עוררין ואין לנכים גב. חברה... אם מרבית הנכים יפסיקו לשלם את סכום החברות הכול ישתנה. תראו את האלמנות - זרקו את פנינה כהן וקיבלו יותר זכויות מקודם וזכויות אלו מטוקטקות בדיוק בזמן, תראו את ההורים השכולים מאז שהפרידו את המשרדים ההורים זוכים לתשומת לב ולתקתוק זכויותיהם. לתשומת לבכם-דברים לא ישונו אם לא תשונה ההנהלה וגם אלו שיבחרו יצטרכו לשמור על הנכים כי ידאו שאם לא יוחלפו גם הם לפני תום הקדנציה.

יוא"ב
תאריך: 27/05/2013
כותרת: אגף השיקום אינו אשם

תוכן: אגף השיקום הצר מאז ומתמיד את צעדי נכי-צה"ל וכאשר היה לנו ארגון חזק לא איפשרנו להם. עתה יש לארגון נכי-צה"ל הנהגה נהנתנית שאינה מודעת כלל לצרכים וכם איכפת לה רק מעצמה ומהתנאים המפליגים שלהם (משכורות בכירי הארגון גבוהות יותר מזו של ראש הממשלה) וכך אנו נראים.

מנחם
תאריך: 26/05/2013
כותרת: רכב רפואי

תוכן: אני חושב שהגיע הזמן שהנכים יתעוררו . בקצב הזה לא ישארו זכויות . ואו שידללו את הזכויות .. אוליי באמת הגיע הזמן שיעבירו את הנכים לביטוח הלאומי .. לפחות שם עם כול הקושי הנכים שזכאים לרכב לא נפגעים כל הזמן ..בביטוח הלאומי אתה יכול להחזיק שני תווי חניה לשני סוגי רכב .. ההחזקת רכב הרבה יותר גבוהה מאשר נכי צהל מקבלים
לא צריך להחזיק את כל יושבי וסגני יושבי וכל אלו שמקבלים משכורות מעל ל 30000 ש"ח לחודש וחשבון הוצאות מנופח .. אפשר לראות את המשכורות ודוח ההצאות בדוח השנתי שמפרסם הארגון כל שנה .. מעניין שהבכירים יכולים לדאוג לעצמם להעלאת שכר חודשי .. ואילו לדאוג לזכויות של הנכים על זה אפשר לגלגל עינים .. לי יש רכב 2000 סמ"ק ואני מקבל כ 1500 ש"ח כל חודש כולל התיקונים .. רק דלק אני מוציא כל חודש מעל 1400 ש"ח .. היום אני כמעט ולא נוסע לאף מקום למעט עבודה בית ופה ושם סידורים בשביל לחסוך בדלק ...
אז אני שואל למה אנו צריכים את אירגון נכי צהל באם הארגון לא עומד על הזכויות שלנו כנכי צהל ..

tsearch
תאריך: 26/05/2013
כותרת: למה לא ליסינג?

תוכן: מי שעומד לבצע החלפה נתקל בבעייה המשותפת לרבים: קביעת שווי רכבו הישן על פי פרמטרים של אגף השיקום שאינם חופפים את מצב השוק. אם למשל, אתה מוכר את הכרב ונאלץ להפחית משוויו בגין קמ"ש גבוהה(אנחנו נוסעים יותר משאר הציבור) ייאלץ להשלים מכיסו את ההפרש. כדי להקדים תרופה למכה, ביקשתי בהחלפה אחרונה הערכת שמאי של המשרד. זה לא עזר. פשוט התעלמו מהערכת השמאי ונצמדו לטבלאות שלא היה סיכוי למכור את הרכב הישן על פיהן. אתה משלים מכיסך בכל החלפה.
כעת נשאלת השאלה, אם המשרד רוצה לחסוך בתקציב הרכב מדוע שלא יבצע את הרכישה באמצעות ליסינג? כמקובל. אני לא צריך רכב רשום בבעלותי. אני צריך רכב לשימוש. ישנן חברות ליסינג שיודעות לתפור גם עיסקה שלמה הכוללת אחזקה, ביטוח וכד'. במקום לשלם לנו שישלמו(מקדמה) לחברת הליסינג. אין צורך ברכישה לצורך בעלות ואין צורך בהשלמה הערך אחרי 3 שנים. אחרי 3 שנים החלפה. בשביל מה אנו צריכים את כל ההתרוצצות הזו?

צבי
תאריך: 26/05/2013
כותרת: תגובה לליברמן שלום

תוכן: אני מציע לך לפקוח זוג עינים, גם מפקדינו מופז טען שהמדינה בגירעון של 20 מיליארד וצחקו עליו.... עכשיו כולם יודעים שזה נכון

ליברמן שלום
תאריך: 26/05/2013
כותרת: לא הפסדנו שום מערכה

תוכן: אני לא יודע מאיפה קמה לה ההודעה הפלצנית הזו - שמדיי כמה שבועות נזרקת לחלל האינטרנט באמצעות מייל מפחיד ומלחיץ - אני הרגע חזרתי מאירגון נכי צהל בסניף חיפה - ולא דובים ולא יער - תפסיקו להפחיד את הלומיי הקרב ואת נפגעי הנפש - זה לא מוסיף לכם הרבה כבוד - זו כתבה מגמתית נגד אירגון נכי צהל והעומדים בראשו . אין לי אלה להצטער שקיימים אנשים המעונינים להחליש את אירגון נכי צהל. בבקשה תפסיקו עם השקרים שלכם. לא יפגעו באף נכה הנוהג ברכב רפואי.

שלום
תאריך: 26/05/2013
כותרת: זיכרון קצר מאוד

תוכן: בכל פעם שיש בחירות אתם שוכחים את הבעיות והפוליטיקה המושחתת מנצחת.
כל אחד מוצא לו חבר, מפלגה ועוזר לו להגשים את חלומו להיכנס לכנסת.
ואחר כך הם שוכחים אותנו.לדוגמא יאיר לפיד..
צריך להחרים את הבחירות

שמואל בירן
תאריך: 25/05/2013
כותרת: פגיעה ברכב רפואי

תוכן: אנחנו נלחמים היום את המלחמות הלא נכונות. אם נציגינו הסכימו רק לפני שנים מעטות, לדחות את החלפת הרכב הרפואי לארבע וחצי שנים, אז היה מי שהבין את הפרינציפ. . . . והרכב הוא, כמו שכתוב בדוח הרפואי: "תחליף לרגליו של הנכה".
אצלנו באירגון, כנראה, קודם עושים ואחר כך חושבים ובודקים.
אם לא נשכיל, ובמהרה, להכין צוותים שיבדקו כל נושא ורעיון באופן מעמיק, יסודי, ומקצועי, - לא רחוק היום שחלק נכבד מהזכויות ילך בעקבות הרכב הרפואי.

נגרקר יצחק
תאריך: 25/05/2013
כותרת: נכי צהל הם בני הערובה של אגף השיקום והאוצר

תוכן: מה יהיה מצבה של המדינה הזו ? אני לא אופטימי !!! אנו אלו אשר צריכים לממן את הגוף הגדול של אוכלי חינם באגף השיקום , גוף אשר אמור להגן ולטפל בנכי צהל .בכל יום אנו עדים להתעללות בנכים במדינת ישראל , אני מציע לחיילי צהל , חבריה תפסיקו להתנדב ליחדות הלוחמות ולכו ליחידות העורפיות אספקה וכו' כדי שלא תפצעו כי אין מישהו שיטפל בכם . לכל אלו שרוצים להתנדב לצנחנים ויחידות מובחרות , אנא רסנו את המוטיבציה , תחשבו פעמיים אם להיות לוחם !! כי אחריכם אין מישהו שיעזור לכם אלא להיפך המערכת תבעט אתכם החוצה אנא רסנו את האדרנלין .המדינה נלחמת בכם !! חד משמעית .

בוקעי משה
תאריך: 23/05/2013
כותרת: רכב לנכי צהל

תוכן: כאשר מקצצים את תקציב הביטחון,יש גם קיצוץ בתקציב אגף השיקום,אם יש 75% של "נכי צהל" שהם,נדבקים לנכים שנפצעו בפעולות מבצעיות,שהם רק 25% מכלל הנכים שהציבור
מוכן לממן עבורם את ההטבות מרצון ולא עבור נכי מחלות, תאונות דרכים ,וכדומה,
אז אל תתפלאו אם לאף אחד לא אכפת מהנכים הטרמפסתים שהם רוב הנכים

שמואל
תאריך: 22/05/2013
כותרת: אז מה

תוכן: יופי יצאה כותרת הרי במדינה כמו שלנו משנים חוקים בכדי להחזיק את הנצרכים אם הראש למטה ואם אפשר גם לנשק את נעלי הראשים. כך שמה חדש?. אנו ממנים את משכורות מזכירי הסניפים ואת הוצאות רכבם אז בשביל מה להם לריב ולהלחם על זכויותינו?

משה גינוסר
תאריך: 22/05/2013
כותרת: עצוב

תוכן: ממליץ לפעול לשינוי חוק נכי צה"ל.
גם ככה משרד הבטחון עושק את נכי צה"ל עם כל תרגילי ההשהיה שלו וגורם לנכי צה"ל.
נכון שנלחמנו למען המדינה ולמען עתיד טוב יותר לילדינו ולנו, אך אין זה אומר שלמדינה יש זכות לנצל את תמימותנו ואת הנאמנות שלנו למדינה.
ידע כל מתגייס לצה"ל כי ביום פקודה, הוא עלול בכלל להוכיח כי היה בקרב זה או אחר על מנת לקבל זכויותיו.
משרד הבטחון גורם למעשה לעודד חיילים להשתמט מתפקידי לחימה בצה"ל

צבי
תאריך: 20/05/2013
כותרת: חוסר אחריות משווא של המנהיגים שלנו

תוכן: הגיע הזמן שבמקום לוותר ולוותר על זכויות הנכים שתמצאו פתרונות להקל עלינו ולהטיב עם נכי צה"ל

לשרותך, נכה צה"ל