X
אנא בחר את גודל הפונט הרצוי:
ועדות רפואיות ועדות רפואיות רופאים מומחים רופאים מומחים מכונים רפואיים מכונים רפואיים הוראות אגף השיקום הוראות אגף השיקום ביטוח לנכי צה"ל ביטוח לנכי צה"ל הכפתור הכפתור
X סגירה
 

שעון החול החל לתקתק לאחור

החוק לשינוי הקריטריונים להכרה בנכי צה"ל עבר

כנסת ישראל לא שוקטת על שמריה וכנראה שדבריו של ח"כ האלוף אליעזר שטרן היו רק הפרומו לקראת אישור החוק לשינוי הקריטריונים להכרה בנכי צה"ל שעבר ביום ראשון ה- 3.11.2013 בוועדת השרים לענייני חקיקה לקראת העברתו בכנסת. 

מנקודה זו אפשר לומר בוודאות ששעון החול החל לתקתק לאחור וחיילי צה"ל, אנשי צבא קבע, שוטרים ואנשי שב"ס יופנו בקרוב לקבל סעד מהמוסד לביטוח לאומי. בתגובה לכתבת מורן אזולאי מאתר YNET, השיב ח"כ עופר שלח, נכה צה"ל ואחד ממקדמי החוק :

"המושגים 'חלל צה"ל' ו'נכה צה"ל' נשחקו במהלך השנים בשל הסכמים, שהגדילו מאוד את אוכלוסיית הזכאים, והעמיסו על אגף השיקום במשרד הביטחון ועל תקציב הביטחון".

משמעות החוק

ועדת גורן דנה בנושא הקריטריונים להכרה כנכה צה"ל במשך חודשים רבים, בפני הועדה עמדו בכירים באגף השיקום, ארגון נכי צה"ל ונכי צה"ל שהוזמנו להביע את דעתם, אך כל בר-דעת היה יכול לנחש מראש מה תהיינה מסקנותיה הסופיות של ועדת גורן.

ולבסוף שהמסקנות פורסמו לא נותר כל ספק, מסקנות ועדת גורן היו חד משמעיות, צריך להגדיר מחדש מיהו 'נכה צה"ל', מושג שלדעתם נשחק במהלך עשרות שנים.
על פי מסקנות ועדת גורן ומתוך הפרוטוקולים מסתבר כי רק אחוז קטן מנכי צה"ל הם אלו שנפגעו בפעילות מבצעית, שאר הנכים נפגעו במהלך חופשה, כתוצאה ממחלה ועוד מקרים שלדעת הועדה הגוף שעליו מוטלת האחריות הוא המוסד לביטוח לאומי ולא אגף השיקום במשרד הביטחון.

מה יהיה גורלם של נכי צה"ל שהוכרו ?

מזל טוב, נולד דור חדש לנכי צה"ל, דור סוג - ג'. עד לשנת 1996 כל נכה צה"ל שדרגת נכותו הייתה 10% ומעלה זכה לתגמול וטיפול רפואי מאגף השיקום.

בשנת 1996 לאחר שינוי החוק על ידי ח"כ דאז בני בגין, נכה צה"ל שדרגת נכותו נקבעה על 10-19%, זכה אך ורק למענק חד פעמי. כלומר, הרף לקבלת טיפול מאגף השיקום עלה מדרגה – בתקופה זו נולד דור חדש של נכים - נכי צה"ל סוג - ב'.

מדובר על נכים בעלי תעודת נכה צה"ל – אך ללא הגב של אגף השיקום וארגון נכי צה"ל, שעד כה תמוה מדוע החליט לנטוש את הנכים ולא לצרפם לשורות הארגון.

החלטת ועדת השרים לעדכן את ההגדרה מיהו נכי צה"ל – תוליד דור של נכים – נכים סוג - ג', נכים שנפצעו או חלו בזמן הלא נכון. נכים שאלמלא תיקון החקיקה היו מקבלים את הסעד מאגף השיקום אך בעתיד הלא רחוק יופנו לקבל את הסעד מהמוסד לביטוח לאומי.

גורלם של נכי צה"ל שכבר הוכרו ומקבלים סיוע מאגף השיקום עדין לא ידוע, על פניו נראה כי הם ימשכו לקבל את הטיפול מאגף השיקום, אך הכל תלוי בהחלטת הכנסת. שיכולה לקבוע ההפך.

איפה ארגון נכי צה"ל ?

למרות השינויים הדרסטיים קולו של ארגון נכי צה"ל לא נשמע, בעיתונות מתפרסמות כתבות השכם וערב. רק לאחרונה התפרסמה כתבתו של בן כספית, כתבה מתוזמנת ליוזמת החוק החדש.

בנוסף, בתאריך 8 לינואר 2013 פורסם מאמר בפורטל נכי צה"ל : הישג היסטורי ? אתה תחליט !, כבר אז ראינו לאן הדברים מתגלגלים וצעקנו זעקה גדולה להעיר את אלו שנרדמו בשמירה. תגובת ארגון נכי צה"ל כפי שהיא נתקבלה ופורסמה הבטיחה, ציטוט :

"... שמירה מלאה על זכויותיהם של נכי צה"ל הקיימים והעתידיים לאורך זמן... ",

"...ההסכם שנחתם קובע כי זכויות נכי צה"ל לא תפגענה, היום או בעתיד, ההסכם מעגן את התחייבות משרד ראש הממשלה ומשרד הביטחון, כי לא יהיה דור א' ודור ב' של נכי צה"ל וכל נכה שיוכר כנכה צה"ל יהיה זכאי לאותן זכויות, וההסכם גם מקנה הטבות נוספות לנכי צה"ל...."

אך התמונה כפי שהיא מתבהרת בימים אלו רחוקה אלפי קילומטרים ובימים אלו נכתבת מציאות חדשה, מציאות בה יקום דור חדש של נכי צה"ל – נכי צה"ל סוג – ג'.
 
 

 

כתבות שאולי יעניינו אותך


המלצות ותגובות
כותרת:
שם:
תוכן:
אנא הזן את המספר ארבע מאות חמישים ושש:
יהודה
תאריך: 11/11/2013
כותרת: להעיף את כל הטרמפיסטים

תוכן: צריך להפסיק ךהכיר בכל אחד שמצייץ על מחלה או פגיעה שלא קשורים לשרות הצבאי , כל שוטר שיוצא לפנסיה נהיה אוטומטית נכה צהל גם אם הוא ישב על הכסא כל השרות והתעקם לו הגב כתוצאה מישיבה ממושכת, זוהי דוגמא מני רבות. גם חייל שנפצע או חס וחלילה נהרג בתאונה אינו נכה צהל לצורך כך יבוטחו חיילי צהל , שוטרים ושאר כוחות הביטחון בביטוחי תאונות אישיות ומחלות ,, הגיע הזמן לשחוט את הפרה הקדושה נכי צהל ולהגדיר מי באמת נכה צהל

נכה צהל
תאריך: 10/11/2013
כותרת: הטוב והרע שבדבר

תוכן: דבר ראשון חייל בשרות חובה הוא חייל שהמדינה הכריחה אותו להתחייל לכן היא חייבת לו פיצויים כל שהם כאשר הוא נפצע (נכה צה"ל).דבר שני צריך לעביר את השוטרים השב"ס וכל יתר אוכלי משרד הביטחון לביטוח לאומי בגללם התחילו כל הבעיות
ואני מסכים אם הוועדה בדבר אחד זה לא יכול להיות שכל חייל בשרות חובה שמשתכר ונהרג בתאונה משתכר והולך על פסי רכבת ונהרג משפחתו תקבל אותו מעמד של משפחה של חייל שנהרג בפעולה צבאית פעם היה שחייל מוכר כנכה רק בצבא בדרכו הביתה או בחזרה לבסיס .בפעם האחרונה שהייתי במשרד הביטחון ראיתי דתיים מתוסקלים שעשו את עצמם מתוסקלים בגלל הצבא כדי לקבל תמיכה להם ולמשפחה עם 10 ילדים בגלל כל המיקרים האלה נכה צהל האמיתי מפסיד מזכויוטב

נכה צה"ל,
תאריך: 09/11/2013
כותרת: בן כספית

תוכן: לאחר התכתבות עם בן כספית שמשתלח בנכי צה"ל בכל הזדמנות כתבתי לו.
האיש שלא ידע בחייו סבל או שכול מעיז לבקר את אגף השיקום.
בסוף תגובתו כתב "תתבע אותי".
עשיתי עם עמיתי קצת "שיעורי בית" על האיש.
לוזר ועם מוסר בתחתית. אנ"צ רקוב באמת! ואלוף שטרן צודק ב100%
לכן עזבתי.

אנונימי
תאריך: 08/11/2013
כותרת: ללא כותרת

תוכן: ומה עם נכי צה"ל שדרגת הנכות שלהם מתחת ל 10%...
תתחילו לדאוג גם למי שאינו זכאי לתעודה כי הרופאים
החליטו שהוא בדרגת 5%. בדרגה זו גם על אישור נכות צריך לריב עם המערכת.
על פגיעה בגב - פריצת דיסק עם הקרנה לרגליים והגבלה בהרמת משקל )
עד 10ק'ג... את הילדים לפי המשרד אסור לי להרים.. ועם התמודדות בקשיים יומיומיים
של קושי לעבוד בכל עבודה כי עבודה פיזית הדטרשת מאמץ כמובן איננה באה בחשבון בגלל הכאבים..

יש רבים שאינם פגועים קשה מחד למזלם כי שפר עליההם גורלם אך מאידך יש חדאוג בשיוויון לכל נכה צה'ל ולא משנה מה דרגת חומרת הפגיעה.. אותי הפנו לקופ'ח לטיפול ומבחינת עבודה והסבת מקצוע אין על מה לדבר. תסתדר לבד.

מאיר
תאריך: 07/11/2013
כותרת: לא טוב מאד!

תוכן: אדון נכה צה"ל - אני מבין את התסכול שלך וההבחנה בין זה שקרע רצועה בחופשה וזה שקרע רצועה במרדף. אבל... כשאתה מתחיל להכנס לדקויות כאלו, אזי מה אם החופשה היתה מאונס, או לאחר חודש מתיש בשטח, וקרתה תאונה? האם החייל אינו נכה כאותו אחד מהמרדף?
אסור לעשות הבחנות כאלו כי אז אתה מגיע לאבסורדים ולהגדרות מעורפלות שניתנות לפרשנות.
מבחינתי, כל עוד אתה במסגרת הצבאית והוכרת כנכה - אתה נכה צה"ל. ההגדרות המעורפלות יביאו לאנשים שלא יקבלו זכויות כי הרשויות יצליחו לערפל את הגדרתם (כן נכה צה"ל לא נכה צה"ל. לך למשהב"ט - לא , לך לביטוח לאומי).
אסור לאפשר זאת.
את הבעיה התקציבית, יגידו חכמי מספרים גדולים ממני, ניתן לפתור בהרבה דרכים, גם בלי לגלגל את הנכים ממשרד אחד לשני.

נכה צה"ל
תאריך: 06/11/2013
כותרת: טוב מאוד!

תוכן: סוף סוף עושים משהו עם זה, היום שכל אחד שהחליק על בננה בסוף שבוע אחרי שגלש שעות בים והתעייף המסכן- מקבל רכב, תנאים ועוד יש לו גאווה שהוא הנ"ל נכה צה"ל. ככה הציבור במדינה מסתכל על כולם כעל פרה שואבת, כעל טפילים וכו'.שנית אין אינסוף למשאבי האגף ומתי שהוא יהיה חייב להיות קיצוץ, אני אישית מעדיף שמי שיקוצץ זה חבר'ה שהחליקו על בננה .. קרעו רצועה במשחק כדורגל בשבת. נו באמת נראה למישהו שמגיע להם יחס\תנאים\ כמו ללוחם שקרע רצועה במרדף אחרי מחבל?

רובי
תאריך: 05/11/2013
כותרת: לא הבנתי כלום

תוכן: ללא תוכן

בני
תאריך: 05/11/2013
כותרת: תגובה

תוכן: כרגיל אנחנו הנכים אוכלים אותה ואת אף אחד כנראה זה לא מעניין.

לשרותך, נכה צה"ל