X סגירה
 

אלון דהן - מתמודד לתפקיד יו"ר מחוז ירושלים בארגון נכי צה"ל

כי אין בכל ארגון נכי צה"ל איש המכיר כל כך את רזי הטיפול בנכים

ד"ר אלון דהן לא מכיר את המילה "לא". רבים מנכי צה"ל תושבי מחוז ירושלים מכירים את דהן. אין נכה או נכת צה"ל שפנו אליו בשנים האחרונות, ולא מצאו במיידית אוזן קשבת והתגייסות למתן פיתרון מתאים לכל בעיה שהם נתקלו בה. זה לא יהיה מופרך לומר שבחמש השנים האחרונות, מאז התגייס בהתנדבות מלאה לעזרה במשרדי המחוז, הוא מקדיש את חייו לטובת נכי ונכות צה"ל.

לחץ כאן וקבל את רשימת "אלונים" >>

מאת: עמית כהן

דהן, בן 48, נכה צה"ל רתוק לכיסא גלגלים, לוחם לשעבר בגדוד 12 של גולני, לא נתן מעולם לנכות לעצור בעדו. הוא גדל בשכונת 'עיר גנים' בירושלים, סיים בהצטיינות תואר ראשון ושני באוניברסיטה, ואת עבודת הדוקטורט שלו עשה על חייו ופועלו של הרבי מלויובאוויטש.

חבריו הרבים במחוז ירושלים טוענים כי אין בכל ארגון נכי צה"ל איש המכיר כל כך את רזי הטיפול בנכים. הוא מכיר כל סעיף בתקנות השונות של אגף השיקום. יו"ר המחוז, נעים עזר, המסיים בקרוב את תפקידו, טוען שאין דלת סגורה, או מחסום במשרדי אגף השיקום, שדהן לא מכיר שביל עוקף להגיע אליו.

ב-3 ליוני יתקיימו בחירות לארגון נכי צה"ל. אלון דהן מתמודד בראש רשימת 'אלונים' לתפקיד יו"ר המחוז. בראיון לפורטל נכי צה"ל הוא אומר: "לאחר שנים רבות באקדמיה, גיליתי כי הייעוד שלי בחיים זה לעזור לנכי צה"ל. הסיפוק שלי במתן פיתרון לנכה הנתקל במערכת אטומה ולא קשובה הוא אדיר. לראות את החיוך המתפשט על פניו של נכה צה"ל לאחר שעזרתי לו להתמודד עם קשיים, שווה לי את כל המאמץ האדיר שאני משקיע".
 

אלון דהן מתמודד לתפקיד יושב ראש מחוז ירושלים בארגון נכי צהל

לראשונה אתה מעמיד את עצמך כמועמד לתפקיד יו"ר המחוז. מה התכונה, לדעתך, הכי חשובה לתפקיד זה?

"יכולת הקשבה, יכולת נתינה, יכולת ניהול, עבודת צוות, מוכנות לעבודה סביב השעון, והכי חשוב, ניסיון. את הניסיון שרכשתי בחמש השנים האחרונות אי אפשר ללמוד בשום בית ספר ובשום אוניברסיטה. אגף השיקום הוא גוף עצום שאמור לשרת מעל ל-50 אלף נכי צה"ל. מצד אחד הוא מנסה כל הזמן לחסוך בכספים, גם אם זה על הגב של הנכים, ומצד שני הוא גוף מסורבל שלא יודע לתת מענה לבעיות פרטניות.

לצערי, אין כמעט נכה שבמהלך חייו לא נתקל בבעיות שנגרמו עקב נכותו, ואגף השיקום לא ידע איך להתמודד איתן ואיך למצוא להן פיתרון. כאן נמצא ארגון נכי צה"ל. פה אני רואה את ייעודי. לעמוד על המשמר. לא לתת לאגף השיקום לפגוע בזכויות ובהטבות המגיעות לנו על פי חוק ודין, ולמצוא פתרונות לבעיות הפרטניות".

אתה טוען שניסיון בטיפול בנכים זה תנאי ראשון להצליח בתפקיד יו"ר המחוז. אי אפשר ללמוד תוך כדי תנועה?

"לא תיתן לבחור שרק עבר טסט בגיל 17, לנהוג בסמי-טריילר שמוביל 40 טון. לא תיתן לרופא שרק סיים סטאז' לנתח מי מיקיריך. כל בעל מקצוע חייב להבין במערכת לפני שהוא קופץ לעמוד בראשה או לבקש לשנותה. ארגון נכי צה"ל הוא ארגון עצום. הוא מטפל ומחולק לכל כך הרבה רבדים. יש מטה הארגון. תחתיו פועלות ועדות שונות דוגמת ועדת הכספים, ועדת התקנון, ועדות המשנה של ועדת כספים, הוועד הארצי, מערכת עיתון 'הלוחם' ועוד ועוד.

בית הלוחם הוא רובד נוסף, המנוהל על ידי הנהלה וועדות שונות הכפופות לה, כגון ועדת משמעת, ועדת תקציב, אותה זכיתי לייסד לראשונה במחוז שלנו, ועדת חריגים, ועדת בלאי, ועדה לקבלת הצעות מחיר ועוד ועוד. לצד כל אלו ישנו המחוז, המנוהל אף הוא על ידי מועצה וועדות שונות, כגון: ועדת הלוואות, ועדת נסיעות ועדת מלגות ועוד. בנוסף יש את הקרן, את בית קיי ועוד. וזה על קצה המזלג".

"עברתי את כל הרבדים ושירתי את ציבור נכי צה"ל כמעט בכל התפקידים. רכשתי המון ניסיון. זה מחייב למידה בענווה ובסבלנות. עבדתי במשך שנים בהתנדבות. רק כשאתה מסיים את כל מסלול ההכשרה הזה, אתה בשל לתפקידי הנהגה. הדבר היחיד שאין לי אליו סבלנות, זה אנשים חסרי סבלנות שאצה להם הדרך וקופצים למעלה בלי נכונות לעשות את הדרך, מלמטה למעלה".

לחץ כאן וקבל את רשימת "אלונים" >>

אלון דהן בתקופת אישפוזו בבית החולים

אתה מדבר על מקצוענות. אתה מתאר תפקיד שהוא ממש מקצוע לכל דבר.

"בדיוק. רוב החברים שלנו מחפשים קיצורי דרך. הם רוצים ישר לקפוץ לתפקיד היו"ר למרות שהם חסרי ניסיון. הם אולי לא צעירים בגילם, אך צעירים בניסיונם בארגון. הם נבעטים למעלה מסיבה פוליטית ללא כל הכרות עם המערכת. התוצאה היא שהם גורמים נזקים. היהירות שלהם מהווה איום על כל הטוב שבנינו כאן בארגון ובמחוז.
יש חברים אחרים הצומחים מלמטה למעלה. הם באים ללמוד. הם מתנדבים שנים ללא תמורה כדי להבין איך המערכות עובדות, כדי ללמוד - ויותר מכל - כדי לתרום. רכישת ניסיון זו התרומה הכי גדולה. הם בונים את עצמם לקראת ההנהגה. זו הדרך שאני מבקש להנחיל לצעירים בקבוצתי, אותם אני בפירוש רואה בעתיד כראויים להנהגה, משום שהם מוכנים לצמוח מלמטה למעלה".

"האנשים שבאים לשנות ולשבור ברגל גסה את כל הקיים, כאילו כל מה שעשו קודמיהם זה רע והם אלו שיגאלו אותנו ממצבנו העגום, גם אם הם לא שירתו בוועדה אחת בחייהם ולא הביאו אירוע אחד למחוז, הם הסכנה. הם מנסים לבנות את עצמם הפוך, קופצים ישר למעלה מבלי לכהן מעולם בתפקיד כלשהו בארגון, בלי להבין את המערכת אותה הם מבקשים לנהל, פשוט כי הם בעלי אגו ענק עם אפס ניסיון במערכת הזו. זו יהירות! זו חובבנות! זה חוסר רצינות ומעל לכל זה מסוכן! מי שלא מוכן להשקיע בללמוד איך להיות רופא, שלא יעסוק ברפואה. מי שלא עלה על רכב מימיו, שלא יציע עצמו להיות נהג ומי שלא ראה מכונית, כדאי שלא תבחר בו להיות מכונאי לרכבך".

כמי שפעיל במחוז ירושלים של ארגון נכי צה"ל ובית הלוחם, מה דעתך על מה שמתרחש בארגון בימים אלה ?

"זה לא סוד שמשהו לא טוב עובר על ארגון נכי צה"ל בשנים האחרונות. יותר מדי כתבות בתקשורת על לכאורה חשד לשחיתויות - אנחנו בהחלט מסיימים עשור הזוי. הארגון שלנו בוער וחייבים עכשיו להתגייס ולהציל אותו. אין לנו ארגון אחר - לצערי זו האמת.

לכן חשוב שהפעם נכי צה"ל יצאו ויצביעו להנהגה חדשה!

- הנהגה שתדע להחזיר את הערכים והתמיכה של הציבור בנכי צה"ל.

- הנהגה שתדע לפעול בשיתוף פעולה עם יושבי ראש אגודות הידידים בעולם.

- הנהגה שתדע לנאום באנגלית מול הקהילות היהודיות בעולם ותגייס תרומות.

- הנהגה שתאבק לביטול הליכי החקיקה של תזכיר חוק הנכים.

- הנהגה שלא תסכים שהתמיכות מאגף השיקום יהיו על חשבון זכויות הנכים.

- הנהגה שתחזיר את ההטבות והזכויות המגיעות לנכי צה"ל.

- הנהגה בעלת חזון, אג'נדה ויושרה

- הנהגה שבאה לתפקיד מתוך כוונה לעזור ולתרום לנכי צה"ל."

אתה מכיר את הארגון אולי יותר טוב מכולם. מי אתה חושב שראוי לעמוד בראשו אחרי הבחירות?

"יו"ר מחוז תל אביב-יפו והמרכז, עידן קלימן. חד משמעית. הוא האיש הכי מתאים לתפקיד. איש ישר, איש הגון, משפטן, עורך דין עם פרקטיקה מוכחת, שהפך את המחוז שלו לסיפור הצלחה מדהים. אנחנו רואים את התפקיד עין בעין. מבחינתנו הארגון הזה שייך לפני הכל לחברים.

מספיק עם הפוליטיקה הזולה הזו. אנחנו נעשה לזה סוף! אנחנו ננהיג ביחד מהפכה בארגון. הוא יהפוך לארגון שקוף. הוא יפסיק לעבוד במחשכים. נעמוד כמו חומה בצורה לטובת החברים והחברות".

אלון דהן בזמן שירותו הצבאי בגולני

איך אתה רואה את ארגון נכי צה"ל בשנים הבאות ?

"רק כדי שתבין: ב-3 ביוני 2019 כשניבחר להנהיג את הארגון - נתחיל מיד במלאכת השיקום והבראה של הארגון. לי ולעידן יש חזון לגבי הארגון.

אני יכול לדבר על חזון הארגון מרגע זה במשך שבוע רצוף. למה?  כי אני למדתי את החומר. אני מכיר את הארגון על בוריו. אני ושמעון נבון חברי לעשיה.

תשאל את עידן קלימן איך הוא רואה את ארגון נכי צה"ל בעוד שנה או בעוד עשר שנים, הוא ידבר איתך במשך שעות".

תבין, עידן קלימן ואני שייכים לדור אחר ולזן אחר. אין בנו יהירות לחשוב שכל מה שנעשה בעבר הוא רע, אבל אנחנו יושבים לעיתים זמן ארוך, ומנהלים דיוני עומק עד רמת פרטי הפרטים בקרן, באגודות השונות בבתי הלוחם, במחוזות. מנסים להציע תפיסה חדשה, שמודעת ונזהרת בכבודם של כל הדברים הצריכים שימור, מתוך היכרות מעמיקה, ומציעים שינויים מהפכניים בכל הזקוק לניעור ולמהפכה.

שינויים במערך המשפט, בשיטת הייצוג, בהתמקצעות ובמחשוב, בטיפול בפוסט טראומטים. רכשנו ניסיון עצום בהתנהלות בכנסת. יצרנו קשרים מצוינים עם חברי כנסת מובילים. חשוב שתבין: את החזית נגד תזכיר חוק הנכים הובלנו עידן קלימן, נעים ואני. מלווים בסיועם האדיב של עו"ד רינת גולד ועו"ד קובי זכאי. אנחנו אלה שנלחמנו נגד משהב"ט - זה זועק עד לב השמיים. חבל רק שרוב נכי צה"ל לא מכירים את העובדות הקשות".

אני לא מבין

"תפתח פרוטוקולים ותבין את גודל המבוכה יצא מצב אבסורד שעידן קלימן, נעים עזר ואנוכי היינו היחידים שהזדקפנו על שתי הרגליים הלא מתפקדות שלנו, והגנו על זכויות הנכים מול הסעיפים הבעייתיים בתזכיר".

אתה מוביל בבחירות למחוז את קבוצת 'אלונים'.

"אכן. אני גאה לעמוד בראש הקבוצה הזו, שבנויה בדיוק באופן שרציתי. הצלחתי לגבש סביבי אנשים מעולים עם ניסיון. אנשים המכירים לפני ולפנים את הארגון על כל רבדיו, כמו שמעון נבון, שהיה יו"ר הוועד הארצי, הוועידה הארצית, ומילא שורה של תפקידים, במחוז, בבית הלוחם ובמטה במשך שנים רבות. הוא עבד לצידו של נעים עזר, יו"ר מחוז ירושלים בשתי הקדנציות האחרונות. לצידם ישנם חברי הוותיקים, דוד מרציאנו, איש שטח מעולה ופעיל בולט בבית הלוחם, כפיר נתנאל, שמתנדב במחוז כבר למעלה מעשור ויו"ר ועדת תרבות.

מן החדשים, הצטרפו אלינו: יפתח יעקב, האיש היקר אשר סייע לנו מידיעותיו הרבות בתחום הכספים, והכין אותי בעיקר לישיבות המתישות של ועדת הכספים, שכאופוזיציונרים במיעוט היו קשות עבורנו שבעתיים. הייתי מאוד רוצה לראותו מרכז את ייצוג המחוז בוועדת הכספים ובוועדות המשנה שלה. את הנשים תייצג הגב' ורד יצחקי היקרה, הפעילה מאוד בבית הלוחם ובפורום נשים במחוז. את הפריפריה מייצג עו"ד אלי בוטבול, מי שהיה עוזר ראש עיריית בית שמש ואיש שסייע לנו רבות לאורך השנים. את הצעירים מייצג אור פורת, לוחם דובדבן ואיש משרד הביטחון, שנפצע קשה במהלך מבצע ללכידת מבוקשים. איש איכותי וערכי מאוד. ויסלחו לי כל אותם אלה שתורמים ויתרמו מזמנם לטובת החברים והחברות ולא הזכרתי את שמם".

לסיום, אתה רוצה לומר משהו לחברים לקראת הבחירות?

"קודם כל אני רוצה להודות לכם על הבמה שנתתם לי לקראת הבחירות. אני ממש מבקש מציבור נכי צה"ל: ב-3 ליוני לכו להצביע. תאפשרו לעידן קלימן ולי להוביל את המהפכה ולהציל את ארגון נכי צה"ל. אני מבקש מנכי צה"ל חברי מחוז ירושלים: תצביעו לרשימת 'אלונים' אותה אני מוביל. לא תצטערו על כך.
 

 

כתבות שאולי יעניינו אותך