X סגירה
 

גירוי עצבי - כמיטק

שיקום תפקודי בהווה ובעתיד

אחד התחומים המתפתחים ביותר כיום בתחום הפתרונות הרפואיים הוא תחום הגירוי העצבי – נוירוסטימולציה (Neuro-Stimulation). הרעיון, שצבר תאוצה בשנים האחרונות, הוא להציע פתרון לבעיות עצב-שריר (Neuromuscular diseases) ע"י שימוש במכשור לגירוי חשמלי חיצוני של העצב או לשריר הפגועים, כדי לאפשר שיקום מוצלח של המערכות ושיפור התפקוד של המטופלים. כיום ניתן למצוא את הטכנולוגיה של גירוי עצבי בחוד החנית בתחום השיקום של חולשת שרירים על רקע פגיעה עצבית, במצבים כמו שבץ מוחי (Stroke), פגיעת חוט שדרה (Spinal Cord Injury), ירידה בתחושה על רקע סוכרת (Diabetic Neuropathy) ועוד.

המטרה – שיקום התפקוד

התקדמות הטכנולוגיה בתחום הגירוי העצבי מתמקדת כיום בגירוי חשמלי המאפשר שיפור של תפקוד  - לא רק תנועה מבודדת של איבר, אלא סדרת פעולות שמתאפשרת בסיוע גירוי חשמלי. דוגמא טובה היא האפשרות (הקיימת מאז שנות ה-60 של המאה ה-20) לשפר את תבנית ההליכה לאחר פגיעה מרכזית שיצרה צניחה של כף הרגל (Drop Foot). במקרים של צניחת של כף הרגל  (Drop Foot) על רקע פגיעה מרכזית, כמו לאחר אירוע מוחי, לא קיימת פגיעה בעצב עצמו, אלא רק במערכת הפיקוח על שליחת האותות להפעלת מערכת העצב-שריר המקומית התקינה.

ע"י שימוש במכשיר פשוט הנותן גירוי חשמלי לכף הרגל בכל צעד במהלך ההליכה,  ניתן לשפעל את העצב ע"י גירוי חשמלי חיצוני, שיכול לחקות את הפעילות העצבית ולהפעיל את השריר במהלך ההליכה. המערכת כוללת צמד אלקטרודות פשוטות הנצמדות לשוק, ומכשיר נייד המולבש על החגורה. השימוש במכשיר כזה - Drop Foot Stimulator - נפוץ בעולם בארצות כמו בריטניה, גרמניה ועוד, ואנשים רבים נעזרים בו כדי לאפשר תבנית הליכה נורמלית ללא צורך בשימוש בסד.

ניתן לכוונן גירוי חשמלי לשרירי כף הרגל בתזמון מוגדר שיאפשר הפעלה אקטיבית של השרירים המיישרים של כף הרגל למניעת הצניחה של כף הרגל בהליכה. הגירוי החשמלי אינו מכאיב, והוא הופך במהרה לחלק אינטגרלי מתבנית ההליכה.

מכשיר נייד וקל לתפעול כזה הוא MicroStim, מתוצרת חברת Med-El, גרמניה.

בשנים האחרונות, חלה פריצת דרך נוספת בתחום הפתרונות לאנשים עם צניחה של כף הרגל (Drop Foot) לאחר אירוע מוחי (CVA). זינוק טכנולוגי נוסף קדימה הגיע עם פיתוחו של שתל עצבי חדש  - Actigait. מתוך הרצון לאפשר לאנשים ללכת בתבנית הליכה טבעית ונורמלית, ללא צורך בסד לכף הרגל או באלקטרודות המפעילות את העצב הפרונאלי באופן חיצוני, נעשה מחקר ופיתוח של שתל ייחודי להפעלת העצב הפגוע בתוך הרגל.

הטכנולוגיה החדשה, Actigait, פותחה ע"י חברת Otto Bock הגרמנית, וכיום יש בעולם כ-20 אנשים הנעזרים בה בהליכה בהצלחה מרובה. לאחר ניתוח קצר של כחצי שעה והנחת השתל על העצב הפגוע מתחת לעור, ניתן להפעיל את שרירי כף הרגל באופן מושלם ומדויק. הכיוון הראשוני נעשה ע"י שימוש במערכת ממוחשבת חדשנית המותאמת ע"י צוות רופאים ופיזיותרפיסטים למאפייני ההליכה של מטופל עם צניחה של כף הרגל (Drop Foot) לאחר אירוע מוחי. מספר מחקרים שנערכו כדי לבחון את יעילות השימוש במערכת הראו שיפור משמעותי בתבנית ההליכה, קצב הליכה מהיר יותר, והפחתה במאמץ הנדרש לגוף במהלך ההליכה. כמו כן, דיווחו המטופלים על נוחות משמעותית בהליכה ביחס למצב ההליכה לפני הניתוח, ושיפור איכות החיים.

בישראל עומד להתבצע ניתוח ע"י שימוש בטכנולוגיית ה- Actigait בסיום שנת 2009, ומספר אנשים שעברו אירוע מוחי (CVA) וסובלים מצניחה של כף הרגל (Drop Foot) המפריעה להם בהליכה ובחיי היום-יום נרשמו כמועמדים לשימוש בטכנולוגיה כדי לשפר את איכות החיים שלהם באופן משמעותי. בנוסף, חברת 'כמיטק' פועלת לאיתור מועמדים מתאימים נוספים לשימוש בטכנולוגיית ה Actigait , וניתן לפנות למשרדי החברה לצורך בדיקות התאמה ומיון ראשוני.
מידע נוסף אודות המכשיר בעברית: Actigait או באנגלית: Actigait

תפקוד בכל מצב

שיקום תפקודי אפשרי כיום לא רק בשיפור תבנית ההליכה, אלא גם בשיקום ותרגול של תפקודים יומיומיים כמו הושטת יד לפה, אחיזה והנחה של חפצים, ועוד. מערכת חדשנית , Stiwell Med4 – של חברת  Otto Bock פועלת ב- 4 ערוצים נפרדים, כשניתן להפעיל כל ערוץ בנפרד ובאופן מודרג, וכך ליצור גירוי מובנה להדמיה של פונקציות מחיי היומיום. כך יכול אדם עם הגבלה תפקודית לתרגל תפקודים כמו הושטת יד לפה לצורך אכילה ביד משותקת, או כל תפקוד אחר- ע"י סדרת גירויים חשמליים מתוזמנת מראש. בנוסף, המכשיר מתחבר לתוכנת מחשב, וניתן לתכנת אותו במגוון אדיר של תוכניות תרגול ומשחקים, המתאימים למטופלים עם פגיעה נוירולוגית ואורתופדית בכל הגילאים.

חשוב לציין, כי תרגול תפקודי מסוג זה מאפשר למידה מחודשת של תנועות ותפקודים שלא התבצעו קודם, כתוצאה מתהליכים מורכבים של שיקום מוחי (Plasticity) והבנה מחודשת של התפקוד כתוצאה מהתרגול.

המערכת פועלת כיום בהצלחה במספר מחלקות שיקום, וכן באפשרות להשכרה במסגרת ביתית למטופלים עם פגיעות שונות.
מידע נוסף אודות מכשיר ה-Stiwell Med4  או באנגלית: Stiwell Med4

אודות חברת כמיטק

חברת כמיטק מייבאת לארץ מספר מוצרים ברמה הגבוהה ביותר הפועלים בטכנולוגיה של גירוי עצבי, ומיועדים הן לאנשי מקצוע בתחום השיקום והן במסגרת טיפול ביתי במצבים שונים. החברה היא היבואן של חברות מובילות בעולם בתחום השיקום והרפואה, ובהן חברת Otto Bock, Meyra, KCI, Hartmann ועוד. 

 

 

כתבות שאולי יעניינו אותך