X סגירה
 

ההסכם החדש שנחתם מי צוחק ? מי בוכה ?

לפי מה שנראה כולנו בוכים.

בתאריך ה – 16.6.2011 נחתם הסכם ספק חדש ספק ישן , בין ארגון נכי צה"ל ונציגי המחוזות לבין אגף השיקום במשרד הביטחון, ההסכם נחתם על ידי מנכ"ל משרד הביטחון האלוף (במיל) אהוד שני ובהשתתפות ראש אגף השיקום תא'ל משה צין, שנכנס זה אתה לתפקידו .

ב"קול תרועה" וקריאות "ניצחון" פורסמה הודעה בעיתונים ובאתרי החדשות.

אך מי שקרא את סופה של ההודעה גילה כי ".....הארגון יתרגם את ההסכם לשפה נהירה וברורה וישלח אותו לציבור החברים במסגרת ביטאון הלוחם...." .

האומנם, האם צריך לתרגם את ההסכם ? ואם ניתן לתרגם את ההסכם האם ניתן להבין שיש להסכם זה גם משמעות כפולה ? בקיצור האם ההסכם שנחתם טוב או רע לנכי צה"ל ?

על כל זה במאמר שלפניכם.... :

מתי זה התחיל.....

זה התחיל לפני שנתיים, כאשר ארגון נכי צה"ל יצא להפגנה מתוקשרת בסיוע של משרד יחסי הציבור של מוטי מורל, ההפגנה החלה בזמנו מול לשכת גיוס תל השומר והסתיימה בהקמת אוהל מחאה מול לשכת שר הביטחון בקריה בתל אביב.

אז כמו היום, ב – 19 בנובמבר יצאה הודעה משמחת - הושג ונחתם הסכם בין ארגון נכי צה"ל ואגף השיקום במשרד הביטחון !!!!, אלא למעט סכומי הכסף שהארגון שילם עבור הוצאות ההפגנה ושכר טירחה למשרד יחסי הציבור, החברים והחברות בארגון נכי צה"ל לא זכו לקבל את פירות ההסכם שנחתם.

אז מה בעצם קרה ? משרד הביטחון – אגף השיקום לא עמד מאחורי ההסכם והתעלם באופן בוטה מהדברים שסוכמו עם הארגון, במקום עמידה בהסכם קיבלנו אנו – נכי צה"ל את ועדת גורן.

עיקרי ועדת גורן

ועדת גורן בראשות כב' השופט גורן קבעה מספר המלצות הקשורות בזכויות נכי צה"ל וכך פתחה בעצם "צוהר" שאיפשר לאגף השיקום להקפיא את כל ההתנהלות אל מול ארגון נכי צה"ל.

על פי ועדת גורן יש צורך להפריד בין נכי צה"ל שנפצעו תוך כדי ועקב שירותם הצבאי לבין אלו שנפצעו בתאונות דרכים, תאונות עבודה ומחלות.

בנוסף דנה ועדת גורן בזכאות לרכב רפואי וזכאויות נוספות אשר ניתנות כיום לנכי צה"ל על ידי אגף השיקום במשרד הביטחון.

המצב הכלכלי – משפיע גם על נכי צה"ל

בשנים האחרונות המצב הכלכלי במדינת ישראל, גרם לזכויות וההטבות להם זכאים נכי צה"ל להראות מגוחכים, מחירי הדלק האמירו לשמיים, מחירי הדירות הוכפלו, מוצרי היסוד הועלו, החשמל המים הארנונה לעומת זאת התגמולים וההטבות אותם אנו זכאים לקבל ממשרד הביטחון לא עלו ביחס ישיר ואנו נכי צה"ל מוצאים עצמנו נאלצים להוציא יותר כסף מידי חודש אף שבמקרים רבים אין מאין.

לנכי צה"ל מגיע יותר

אין ספק בליבנו שלנכי צה"ל מגיע יותר, נכי צה"ל לא בחרו לחיות את חייהם תוך התמודדות יומיומית עם נכות ומוגבלות, נכי צה"ל נפצעו בזמן ששרתו את המדינה והיום המדינה צריכה לדאוג להם לחיות בכבוד ועצוב מאוד שזה לא כך.

המדינה צריכה להוקיר את נכי צה"ל ובמקום זאת היא נלחמת בהם, היא נלחמת דרך תקציב אגף השיקום, וקיצוץ התקציב אומר דבר אחד "פחות הטבות", "פחות תגמולים", "פחות טיפוליים רפואיים".

הדרך היחידה בה נכי צה"ל יוכלו להחזיר קצת מכבודם הוא לעמוד איתן עם ארגון חזק בעל הנהגה לוחמת מול אגף השיקום ולדרוש את הזכויות, התפשרות על הזכויות היא מהן כניעה לאגף השיקום שתוביל את נכי צה"ל לאיבוד זכויות והטבות .

מה נכי צה"ל מצפים לקבל ?

1. עדכון תגמולים חודשיים
2. עדכון תגמולים מיוחדים
3. עדכון דמי נסיעה
4. הגדלת הסיוע לרכישת דירה
5. הגדלת מענקי נישואין
6. עדכון דמי ניידות וקבלת תוספת בגין עליית מחירי הדלק
7. שמירה על כל ההטבות המגיעות להם
8. עדכון הסכומים וקבלת הטבות חדשות נוספות.
9. לחייב את אגף השיקום ליידע אותם עבור כל הזכויות המגיעות להם
10. לקבל יחס הוגן ואנושי מצד עובדי אגף השיקום
11. קבלת סיוע במציאת מקומות תעסוקה
12. הוצאת הועדות הרפואיות מאגף השיקום והעברתן לגוף נטרלי.
13. ביטול מסקנות ועדת גורן

מה קיבלו נכי צה"ל בפועל ? לא הרבה  !

השאלה שצריכה להישאל היא פשוטה :

האם תקציב התמיכות עלה על חשבון זכויות הנכים ?

לאור העובדה הידועה לנו שאומרת חד משמעית שתקציב אגף השיקום לא עלה .... אז במה יתבטא ההסכם שנחתם בין אגף השיקום לארגון נכי צה"ל לטובת הנכים ?
במילים אחרות העוגה נשארה באותו הגודל .... עכשיו צריך לראות איך חילקו אותה ... או מי צוחק ? ומי בוכה ?.

תקציב אגף השיקום מחולק בין :

א. תגמולים והטבות לנכים
ב. סיוע לארגון נכי צה"ל ובתי הלוחם
ג. הוצאות אגף השיקום כ"א, ועדות וכד'.
ד. רכישת תרופות, עזרים רפואיים ותשלום לשירותי רפואה.

בפועל כאמור החלוקה לא השתנתה, אגף השיקום נשאר עם אותו התקציב,

ארגון נכי צה"ל נשאר עם אותה התמיכה (רק לאחרונה פרסמה כרמלה מנשה כי ארגון נכי צה"ל העלה את שכר הבכירים ב – 30% רטרואקטיבית שנה אחורה).

אז מה בעצם קרה כאן ? האם עובדים על נכי צה"ל  ?

התשובה היא כן ולא !!!

הארגון אומנם השיג מספר מטרות ראויות לציון  כדוגמת :

1. מתן טיפול רפואי מלא על ידי אגף השיקום לנכים בעלי נכות מיוחדת 100%+.
2. מתן אפשרות לבן משפחה לשמש כמלווה.
3. הגדלת התגמול לנכה המתבגר.
4. עדכון התגמולים בהתאם למדד והעברת תוספת בגין עדכון זה – בארבע פעימות.

אבל.... וכאן מגיע אבל גדול , על פי מיטב הבנתנו ישנן מספר רב של נקודות בהן דנים ארגון נכי צה"ל ואגף השיקום כבר למעלה משנתיים נקודות שבהסכם הקודם נראו סגורות אך עדיין אין עליהם הסכמות ואולי במקרה זה רתמו את העגלה לפני הסוסים .

מסקנות ועדת גורן עדיין עומדות ותלויות אל מול נכי צה"ל.

בנוסף ישנן מספר רב של מקרים בהם לוקחים תקציב מהוראה אחת ומעבירים תקציב להוראה אחרת, מקטינים את הזכויות המגיעות לנכי צה"ל – ומעבירים את התקציב שלהם לזכויות אחרות – אותם לדעתנו ארגון נכי צה"ל רוצה לקדם.

כך לדוגמא : 1. הוראת אגף השיקום 50.13 – חמי מרפא (טיפול רפואי בחמי מרפא)

הוראת אגף השיקום המטפלת בנושא חמי מרפא שונתה על ידי אגף השיקום בתאריך 1.4.2010, השינוי התבטא בקיצוץ של ימים בזכאות לטיפולים בחמי מרפא וכן הסרת סעיפים מהזכאות .

כך נוצר מצב שנכים רבים שהיו זכאים לצאת לטיפולים בחמי מרפא בעבר – איבדו את זכאותם ונמנע מהם לצאת לטיפולים בשנה האחרונה.

ארגון נכי צה"ל היה צריך לעמוד על כך שההוראה תחזור לקדמותה עבור נכים שידעו על זכאותם ועבור נכים שהיו זכאים אך לא ידעו זאת. (הארגון אמור להגן על כולם באותה המידה). לא זאת אף כי ארגון נכי צה"ל היה צריך לדאוג ליידע את הנכים שעד כה לא ניצלו את זכאותם מחוסר ידיעה לעשות כן.

בפועל הגיע ארגון נכי צה"ל לפתרון יצירתי – נכים שידעו על הזכאות וקיבלו טיפול בעבר ... ימשיכו לקבל אך חלקם יאלצו להסתפק רק ב – 10 ימי טיפולים במקום 14 ו – 21 ימים להם היו זכאים.

בנוסף .... נכים שלא היו מודעים לזכאותם לטיפולים בחמי מרפא  - ויגלו בדיעבד שיהיו זכאים לטיפולים בחמי מרפא – לא יוכלו לקבל זכאות זו – למרות שחבר ארגון אחר שסובל שאותה פגימה כן יקבל טיפול – הרי נוצרה כאן איפה ואיפה, בין שני חברי ארגון שהיו אמורים לקבל הגנה , אך בפועל הארגון דאג אך ורק לאחד מהם .

אז מה יוצא מזה למשרד הביטחון ?

משרד הביטחון יודע במדויק כמה נכים זכאים לטיפול בחמי מרפא וכמה ימים זכאי כל אחד, על פי נתון זה מתקצב אגף השיקום את עלות ההוראה כך לדוגמא :

אם קיימים 200,000 ימי זכאות וכל יום זכאות שווה לדוגמא 500 ₪ - אזי תקציב ההוראה הינו 100 מיליון ₪ בשנה.

מספיק לאגף השיקום להקטין את ימי הזכאות ב – 10% על מנת לחסוך 10 מיליון ₪ בשנה, את הסכום הזה אגף השיקום מוכן לחלק בין קיצוץ בתקציב ובין העברה של חלקו לזכאות אחרת .

במילים אחרות לוקחים מכיס צד שמאל 100% חציו מעבירים לכיס צד ימין והחצי השני חוזר לתקציב אגף השיקום / משרד הביטחון.

2. מענק נעלים – הוראת אגף השיקום 53.07

הוראת אגף השיקום המטפלת בנושא מענק נעלים שונתה על ידי אגף השיקום בתאריך 1.2.2009, השינוי התבטא בקיצוץ של הזכאות לקבלת מענק נעלים.

כך נוצר מצב שנכים רבים שהיו זכאים לקבל מענק נעלים בעבר – איבדו את זכאותם ונמנע מהם לקבל את המענק בשנתיים האחרונות.

ארגון נכי צה"ל היה צריך לעמוד על כך שההוראה תחזור לקדמותה והזכאות תורחב כפי שהייתה נהוגה בעבר.

גם כאן הגיע ארגון נכי צה"ל לפתרון יצירתי – נכים שקיבלו ימשיכו לקבל , נכים שלא קיבלו לא יהיו זכאים להטבה זו לעולם.

איפה ואיפה, בין שני חברי ארגון שמשלמים את אותם מיסי חבר ושהיו אמורים לקבל הגנה שווה, אך בפועל הארגון דאג אך ורק לאחד מהם – במקום ליידע את אלו שלא קיבלו והיו זכאים לכך .

שוב מה יוצא מזה למשרד הביטחון ?

מספיק לאגף השיקום להקטין את הזכאות למענק נעלים ב – 10% על מנת לחסוך מיליוני ₪ בשנה, את הסכום הזה כאמור אגף השיקום מוכן לחלק בין קיצוץ בתקציב ובין העברה של חלקו לזכאות אחרת .

יעני ישרא-בלוף.... לוקחים מכיס צד שמאל 100% חציו מעבירים לכיס צד ימין והחצי השני חוזר לתקציב אגף השיקום / משרד הביטחון.

3. ניתן להמשיך ולהראות כיצד מקצצים לנכי צה"ל כאן בשביל לתת לנכי צה"ל שם ... אך מדובר באותה השיטה ואותה הדרך - וקצרה היריעה מלתאר זכאות זכאות

גילוי נאות

למען הגילוי הנאות – המו"מ מול אגף השיקום היה קשה מאוד, הרצון העז של ראשי אגף השיקום לקצץ בתקציב והזכויות  היה בלתי נמנע.

אלמלא היה מגיע ארגון נכי צה"ל להסכם זה, הרי שאגף השיקום היה לוקח את מלוא סכום הקיצוץ בהוראות לעצמו – ההסכם שנחתם עם ארגון נכי צה"ל מאלץ את אגף השיקום להסתפק רק בחלק מהקיצוץ ואילו את שאר הכספים ליעד להטבות אחרות.

יחד עם זאת אנחנו מאמינים כי במידה ובראש הארגון הייתה – הנהגה חזקה יותר, הנהגה לוחמת יותר, הרי שאגף השיקום לא היה מעז לעשות קיצוצים.

אנחנו חושבים שארגון נכי צה"ל חזק ולוחם היה יכול לשפר את הזכויות וההטבות המגיעות לנכי צה"ל – לדאוג לעליה משמעותית בדמי הניידות, להסיר מעל ראשי נכי צה"ל את החרב של ועדת גורן ולבסס את מעמדם של נכי צה"ל מול אגף השיקום והחברה בישראל.

אך כאשר אנו שומעים בתקשורת שראשי ארגון נכי צה"ל עסוקים בלדאוג לעצמם, נוגסים מתקציב החברים ומוסיפים למשכורתם המדושנת 30% תוספת ... אין הרבה מה לצפות....

מצ"ב קישור לראיון עם כרמלה מנשה בנושא..... (לחצו על הקישור להורדת הקובץ)

בכירי ארגון נכי צה"ל העלו את שכרם ב - 30% רטרואקטיבית  מתחילת השנה

  אז שלא יעבדו עליכם ......
 

כתבות שאולי יעניינו אותך