X סגירה
 

בתי הלוחם - האם לדור הצעיר נמאס ?

הדור הצעיר – מצביע ברגלים

הדור הצעיר של נכי צה"ל ממשיך להצביע ברגלים, וארגון נכי צה"ל מנסה בכל הדרכים למשוך חזרה את הנכים הצעירים להגיע ולפעול בבתי הלוחם, בפועל הדברים לא כל כך עובדים.

מסתבר כי נכי צה"ל צעירים מדירים רגלם מבתי הלוחם, מהפניות הרבות של נכי צה"ל צעירים עולה השאלה שעל ארגון נכי צה"ל לתת את הדעת ומהר : האם בתי הלוחם כפי שהם פועלים כיום מתאימים לעידן העכשווי או שהנכים הצעירים צריכים לחפש אלטרנטיבה אחרת ?

מה עושה ארגון נכי צה"ל ?

ארגון נכי צה"ל בהחלט מודע לתופעה ומנסה ל"חזר" אחרי הנכים הצעירים, הארגון הקצה בכל בית לוחם רכזת צעירים, על מנת שתפעל ותדאג לפעילויות מגוונות הכוללות : ערבי צעירים, מסיבות, טיולים וכד'.

לאחרונה סיים ארגון נכי צה"ל שיפוץ של חדר הכושר בבית הלוחם תל אביב בעלות אדירה של מיליוני שקלים, לחדר הכושר הוכנס ציוד משוכלל – בתקווה שחדר הכושר החדש יעזור בין היתר להחזיר את הנכים הצעירים.

האם ארגון נכי צה"ל בכיוון הנכון ?

אין עוררין כי ארגון נכי צה"ל מנסה לעשות דברים רבים על מנת להביא כמה שיותר נכים צעירים לבתי הלוחם – אבל שאלת השאלות היא האם ארגון נכי צה"ל פועל בכיוון הנכון ?

בין עבר לעתיד

על מנת לענות על שאלה זו – צריך ללכת אחורה בזמן ולהבין שמשהו כאן השתנה, השתנתה התפיסה, השתנתה המציאות, השתנתה גם החברה ובכללם נכי צה"ל הצעירים שרוצים להיות חלק מהחברה – לבקר בקאנטרי קלאב קרוב לביתם וביחד עם החברים, השכנים, התושבים איתם הם גרים בשכנות.

הקאנטרי קלאב השכונתי הפך בשנים האחרונות למקום המפגש החדש, הילדים הולכים לחוגים ביחד עם חברים מבית הספר, ההורים נפגשים עם חברים ומכרים, הנכות הופכת אט אט לבלתי מורגשת כאשר כולנו יחד חברה אחת גדולה, בנושא זה ארגון נכי צה"ל מפספס ובגדול, בתי הלוחם מהווים "קאנטרי קלאב" סגור לנכים בלבד הם אינם מאפשרים לייצור חברות הומוגנית שתעזור לחברים להיות חלק מהחברה ולא להוות חברה סגורה בפני עצמה.

נגישות לנכים

בזמנו כאשר בתי הלוחם הוקמו - בתל אביב בפרט - היה זה פתרון מושלם עבור נכי צה"ל – קאנטרי קלאב נגיש לנכים, והחברים שהגיעו לפעילות ספורטיבית לא היו צריכים לחשוש שהמקום לא יהיה נגיש - לכן עד לפני מספר שנים לא הייתה קיימת אלטרנטיבה אחרת, אבל המצב כיום שונה לחלוטין בעקבות חקיקה בכנסת ופעילות של עמותות שונות כדוגמת : נגישות ישראל, רבים ממרכזי הספורט בערים הונגשו בשנים האחרונות לנכים וגם נכי צה"ל צעירים יכולים להגיע וליהנות

כדאיות כלכלית

השאלה הכלכלית עולה רבות בקרב נכי צה"ל  – "עלות מול תועלת", כמה עולה לי בסופו של יום להגיע לאחד מבתי הלוחם ומה התועלת אותה אני מקבל - לעומת ביקור בקאנטרי קלאב המקומי, קרוב לאזור מגורי.

גם אם נתעלם לרגע מהנושא החברתי ונסתכל ל"מציאות בעיניים", נגלה כי כלכלית לפעמים זה לא כל כך משתלם כך לדוגמא :

תמיכה כלכלית של אגף השיקום במשרד הביטחון – האם זה בא על חשבון הזכויות של נכי צה"ל ?

עלויות התפעול של בתי הלוחם גבוהות, כבר היום מקבל ארגון נכי צה"ל תמיכה כלכלית בגובה של מיליוני שקלים מאגף השיקום במשרד הביטחון :

בשנת 2009 על פי הנתונים שפורסמו בדווח הכספי של ארגון נכי צה"ל העביר משרד הביטחון אגף השיקום תמיכה בגובה  של 7,400,000 ₪ .

ואילו בשנת 2010 סכום התמיכה של משרד הביטחון אגף השיקום כפי שפורסם בדווח כספי של ארגון נכי צה"ל הגיע לגובה של 20,432,000 ₪ כמעט פי 3 . (בזמן שזכויות רבות להם זכאים נכי צה"ל התכווצו)

בנוסף לסכומים אלו מעביר משרד הביטחון תקציב תמיכה עבור פעילויות ספורט, על פי הדוח הכספי שפורסם על ידי ארגון נכי צה"ל גובה התמיכה בשנת 2009 עמד על 1,252,000 ₪ ואילו בשנת 2010 גובה התמיכה עמד על 1,376,000 ₪.

כמו שהדברים נראים קיים חשש שבעתיד תקציבים אלו יצטרכו לגדול על מנת שבתי הלוחם יוכלו להמשיך ולהתקיים.

השאלה האם התקציבים יבואו על חשבון אגף השיקום במשרד הביטחון והאוצר או על חשבון זכויות הנכים שמתכווצות להם מידי שנה.

מחירי חוגים :

בזמן שבקאנטרי קלאב המקומי המנוי נחשב מנוי "הכול כלול", כלומר כל החוגים והפעילויות כלולים במחיר.

בתי הלוחם גובים כסף עבור החוגים בהם משתתפים החברים ובני המשפחה, כך לדוגמא : עבור חוג יוגה ייאלץ בן משפחה לשלם תשלום שנתי נוסף לדמי החבר של כ – 1145 ₪.

נכי צה"ל מקבלים אומנם הנחה משמעותית בחוגים ונכים שמוגדרים נכים קשים אינם משתתפים בעלות החוגים בכלל אבל בשורה התחתונה – מבחן התוצאה קובע : רוצה להצטרף לחוג בבית הלוחם ? תאלץ לשלם תוספת לדמי החבר !

הופעות ופעילויות :

גם בנושא הפעילויות והופעות לילדים ומבוגרים קיים הבדל משמעותי בין מה שמקבל חבר בקאנטרי קלאב המקומי לבין מה שמקבל נכה צה"ל חבר בית הלוחם.

כך לדוגמא לקראת חג החנוכה מציע הקאנטרי קלאב המקומי ובית הלוחם פעילויות לילדים ומבוגרים, כאשר בקאנטרי קלאב המקומי רוב הפעילויות נעשות כחלק מהמנוי (הכול כלול).

ואילו נכי צה"ל - חברים בבתי הלוחם יאלצו להכניס את "ידם לכיס" ולשלם בנוסף לדמי החבר תוספת כספית עבור פעילויות אלו כך לדוגמא :

הפעילויות הקרובות לחנוכה בבית הלוחם בתל אביב, מקהלה עליזה - הצגה מוסיקלית לילדים עלותה לילד 30 ₪ ולמבוגר 20 ₪.

עבור מסיבת חנוכה למבוגרים של שירי מימון ושמעון בוסקילה תאלצו לשלם 60 ₪ לכרטיס (בתוספת לדמי חבר).

עלויות נסיעה :

מחירי הדלק עלו בשנים האחרונות באחוזים ניכרים, כל נסיעה היום מחושבת ומתוכננת, כך נוצר מצב שרבים מנכי צה"ל הצעירים והמבוגרים כאחד מחשבים כל נסיעה לבתי הלוחם.

בנוסף בית הלוחם תל אביב נמצא בתוך שכונת מגורים והתחבורה הציבורית לבית הלוחם בתל אביב הפכה בעייתית, על מנת להגיע לבית הלוחם בתל אביב בתחבורה הציבורית יהיו חברים שיאלצו להשתמש במספר אוטובוסים וגם אז ללכת כברת דרך ברגל.

להלן טבלת השוואה בין בתי הלוחם – לקאנטרי קלאב מקומי :

נושא בתי הלוחם קאנטרי קלאב מקומי (רשת ספורטן) חוגים תוספת תשלום עבור כל חוג כלול במחיר פעילויות חלקן בתוספת תשלום כלול במחיר קירבה תלוי במקום מגורים  (נכה מרמלה / נתניה) מדובר בעשרות קילומטרים בד"כ קרוב לבית עלות הגעה לפי מספר קילומטרים (לפי כ - 7 ש"ח ל - 10 קילומטר) נמוכה מאוד (בד"כ מרחק הליכה) בתי הלוחם – כ"חרב פיפיות" :

חרב פיפיות היא : חרב ששני קצותיה חדים, וכך עשויה לפגוע באוחז בה.

מצד אחד בתי הלוחם מעניקים פעילויות ספורטיביות מיוחדות לנכי צה"ל, לבתי הלוחם  קבוצות ספורט שמתחרות באליפויות עולם ואולימפיאדות.

מצד שני ככול שהתקציבים שמעביר אגף השיקום במשרד הביטחון לארגון נכי צה"ל עבור השתתפות בפעילות של בתי הלוחם יגדל – כך נראה על פניו כי התקציב המיועד לזכויות והטבות ילך ויקטן, הרי לכולם ברור כי מדובר בעוגה אחת ככול שפרוסת עוגה של אחד תהיה גדולה יותר – כך תקטן פרוסת העוגה של האחר.

אולי היה עדיף להפנות את התקציבים לצורך מתן הנחה משמעותית לנכי צה"ל בקאנטרי קלאב המקומי (כמו שנעשה לדוגמה :על ידי "חבר") במקום להזרים אותם לבתי הלוחם.

 

כתבות שאולי יעניינו אותך