X סגירה
 

משרד האוצר רוצה קיצוץ זכויות

ועדת גורן - מה גורל הדור הבא ? 

כשהוקמה ועדת גורן, בשנת 2009 כולם ידעו פחות או יותר מה יהיו מסקנותיה, זה נשמע די תמוה לאור העובדה שמסקנות ועדת גורן פורסמו לראשונה רק בחודשים האחרונים ונכי צה"ל רבים לא היו מודעים כלל לקיומה של הועדה.

אבל את האמת צריך לשים על השולחן, נכי צה"ל צריכים לדעת כי מישהו כנראה נרדם בשמירה, מישהו כנראה לא חשב לנכון ליידע את נכי צה"ל על התקדמות ועדת גורן, מישהו כנראה לא חשב שצריך לקום ולעצור את ועדת גורן בזמן !

בפני ועדת גורן העידו למעלה מ – 55 אנשים, ביניהם : בכירים באגף השיקום, בעלי תפקידים בהווה ובעבר, עורכי דין, נכי צה"ל, ראשי ארגונים, ראשי ארגון נכי צה"ל, עיתונים ואחרים.

כולם ראו וכולם שמעו ! צריך לקצץ את כמות נכי צה"ל ! צריך לקצץ את כמות הרכבים הרפואיים ! צריך לקצץ את כמות הזכאים ! אגף השיקום קורס ! אין מספיק תקציב !

למי שעדין לא הבין ועדת גורן הייתה אמורה מתחילה לשמש כסנן חדש עבור אגף השיקום ומשרד האוצר, סנן שיעזור להקטין את התקציב.

למעבר למצגת משרד האוצר לחצו כאן >>>>

משרד האוצר מה הוא אומר ?

לפי מצגת משרד האוצר, שהוצגה בפני ועדת גורן, התקציב והכסף הפכו לנושא העיקרי ואילו טיפול בחייל שנפגע תוך כדי ועקב שירותו בסדיר או במילואים הפכה למטלה כלכלית כבדה על המדינה.

תמיד דואגים להזכיר לנו כי הצבא הוא האבא והאימא שלנו, מרגע שאנחנו לבושים במדים הצבא והמפקדים העומדים בראשו הם הקובעים : מתי נקום, לאן נלך, מה נעשה, שיקולי מצפון ושיקולים אחרים לא קיימים, מי שלא מקשיב – נשפט. סמכותו של הצבא חזקה מסמכות הוריו, מפקד בצבא רשאי לגזול חירותו של חייל שלא עומד בדרישות ולהכניסו למחבוש לימים רבים.

כבר בשנת 1996 החליטה מדינה ישראל לשנות את הכללים, במילים אחרות המדינה אומרת שהיא מוכנה להיות אימא ואבא של מי שנפגע, אבל רק בצורה מסוימת, בדרך מסוימת או שהסבל שלו הוא מדרגה מסוימת.

כאמור, עיון במצגת שהוצגה על ידי משרד האוצר – יכולה לבטא את האמת הכואבת, הכבוד שניתן בעבר לנכי צה"ל נעלם וחלף מהעולם, משרד האוצר ומדינת ישראל מדברים על כסף.

על פי משנת משרד האוצר מה שווה ערך לקיצוצים בנכי צה"ל :

1. אם נקצץ לנכי צה"ל נוכל להוסיף 1,200 מיטות אשפוז גריאטרי לקשישים – דיינו

2. אם נקצץ לנכי צה"ל נוכל להגדיל את מספר המטופלים במרפאות בריאות הנפש ב 50,000 – דיינו

3. אם נקצץ לנכי צה"ל נוכל לתת חיסון נגד מחלת ילדים נוספת לכל התינוקות שנולדים – דיינו

4. אם נקצץ לנכי צה"ל נוכל להוסיף 45 ₪ לקצבת השלמת הכנסה לכל הקשישים הזכאים לכך – דיינו

5. אם נקצץ לנכי צה"ל נוכל להוסיף 400 שוטרים להפחתת הפשיעה ולטיפול באלימות – דיינו

6. אם נקצץ לנכי צה"ל נוכל לבנות 150 כיתות לימוד חדשות כל שנה – דיינו

7. אם נקצץ לנכי צה"ל נוכל לדאוג להשמת 1,800 נכים קשים במרכזי יום המעניקים להם את כל הטיפול הנדרש. – דיינו

8. אם נקצץ לנכי צה"ל נוכל לדאוג להשמת כ 2,000- נכים במרכזי שיקום תעסוקתי וחברתי. – דיינו

9. אם נקצץ לנכי צה"ל נוכל לפרק האסבסט בכ 500- מוסדות חינוך. - דיינו

למעבר למצגת משרד האוצר לחצו כאן >>>>

האם הסטטוס קוו נשבר ?

גדלנו על ערכים, לא משאירים חייל פצוע בשדה הקרב, מדינת ישראל תעשה הכול על מנת להגן על חייליה, האם היום אנחנו עדין מאמינים באותם ערכים ?
ועדת גרון – משחק של זמן

התקופה בה אנו נמצאים כיום נקראת : "משחק של זמן"

השאלה אם יש ועדת גורן או אין ועדת גורן כנראה כבר לא רלוונטית, המדינה העמידה בפני נכי צה"ל והארגון המייצג עובדה – ועדת גורן קיימת !

עכשיו, כל שנותר הוא לראות כיצד ניתן, אם בכלל, לצמצם את הנזקים או במילים אחרות להיכנס למשא ומתן לגבי יישום מלא של ועדת גורן או יישום חלקי בו יהיה ניתן להתפשר על סעיפים אלו או אחרים.

מהו יישום חלקי ?

בשבועות האחרונים מתנהל באפיק אחד משא ומתן בין ארגון נכי צה"ל למשרד הביטחון ובאפיק נוסף מול משרד ראש הממשלה.

בישיבת הועד הארצי שנערכה בשבוע שעבר דיווחו ראשי הארגון לחברי הועד הארצי כי מסתמנת הצעת פשרה בנושא דוח ועדת גורן שאם תתקבל כנראה הדברים יראו כך :

1. אגף השיקום יוכל להחליט מי יוכר כנכה צה"ל.

כלומר, הצעת ועדת גורן הרואה צורך לתקן את חוק הנכים תגמולים ושיקום כך שנכה צה"ל יוכר כנראה רק לאחר שיצליח להוכיח ייחודיות ומיוחדות לשירות.

אוכלוסיות מסוימות כגון : אנשי שב"ס, משמר הכנסת, חיילים שחלו בתקופת שירותם וכד' כנראה יישארו מחוץ למערכת.

2. רכב רפואי שניתן עד היום לנכים ללא פגימות ניידות ידונו בוועדת חריגים, כלומר אגף השיקום יקים "מסנן" שישאיר חברים וחברות רבים ללא רכב וללא גמלת ניידות.

3. נכים עד 30% יוכלו להחליט אם ברצונם התשלום מענק חד פעמי או תגמול חודשי שיכלול גם טיפול רפואי מאגף השיקום.

קריאה אחרונה

ערב חג החירות בפתח, יציאת מצרים הייתה תפנית גורלית של עם ישראל, היהודים שיצאו ממצרים לא חשבו על גורלם, אלא הסתכלו קדימה – איך יראה הדור הבא של עם ישראל, עבדים או בני חורין.

התפשרות בנושא ועדת גורן היא התפשרות על גורל נכי צה"ל של הדורות הבאים, האם נכי צה"ל יוכלו להשיר מבטם אל הדור הבא ולהגיד עם יד על הלב עשינו הכול למענכם, או דאגנו לעצמנו תדאגו אתם לעצמכם !?

למעבר למצגת משרד האוצר לחצו כאן >>>>

 

כתבות שאולי יעניינו אותך