X סגירה
 

הקרב על הרכב הרפואי

אגף השיקום עובר כל הגבול - רוצה להפסיק לממן רכבים

המלחמה על תקציב המדינה בשנים האחרונות משפיעה באופן ישיר על זכויות נכי צה"ל, ועדת גורן היא הזדמנות נוספת של אגף השיקום ל"רכב על הגל" ולקצץ באופן משמעותי את התקציב, הפגיעה בזכויות נכי צה"ל היא עובדה ממשית, כרגע מתנהל קרב היכן לקצץ? ולמי לקצץ?

רכב רפואי – אגף השיקום טוען "זכאות נטולת היגיון"

לדברי אגף השיקום התקציב שמופנה בנושא הרכבים הרפואיים להם זכאים נכי צה"ל עולה משנה לשנה ומהווה כ – 17% מתקציב אגף השיקום, גם באגף השיקום מודים כי מדובר בסוגיה מרכזית ומסובכת, סוגיה בעלת השלכות לכלל נכי צה"ל שתשפיע ישירות על הטבות אחרות ונוספות להם זכאים נכי צה"ל.

הטענה המרכזית של אגף השיקום מורכבת מעיוותים קשים שקיימים היום, העדר היגיון מקצועי ואי שביעות רצון לגבי אוכלוסיות מסוימות של נכי צה"ל אשר זכאים לרכב רפואי ללא כל הגיון רפואי. לדברי אגף השיקום לחצים ואינטרסים שנמשכו שנים רבות הביאו למצב העכשווי שצריך להפסיק אותו עכשיו ומיד !

רכב רפואי "רק לצרכי ניידות"

אגף השיקום מצדו הכין תכנית התייעלות מקיפה אשר משנה את התפיסה הנהוגה כיום, אגף השיקום רוצה להעמיד את השאלות למי ולמה מחויב משרד הביטחון לתת רכב רפואי, כאשר התשובות יינתנו על פי קריטריון אחד בלבד – זכאות לרכב רפואי תהיה רק כתוצאה מפגיעה משמעותית בכושר הניידות של הנכה.

אגף השיקום מבהיר כי הזכאות לרכב רפואי היא הטבה מעבר לקבוע בחוק, הטבה אשר ניתנת מתוקף הוראות אגף השיקום, ולכן שסמכותם לשנות את ההוראה ללא קשר לוועדת גורן.

עלות זכויות רכב רפואי

רכב רפואי זה לא רק הפטור שניתן על המיסים אלא מספר רב של הטבות מסביב, הטבות שמסתכמות בממון רב, ואותו משרד הביטחון רוצה להוריד באופן משמעותי, על מנת להבין לעומק את היקף התקציב מפרט אגף השיקום את ההטבות העקיפות להם זכאים בעלי רכב רפואי.

דמי ניידות חודשיים :

דמי הניידות החודשיים הם תגמול שמתווסף לתגמול הבסיס של הזכאי, דמי הניידות אמורים לסייע בעלות התחזוקה של הרכב, הוצאות דלק, תיקונים, טיפולים וכד'.

החזר דמי ביטוח

חלק מתחזוקת רכב היא עלות הביטוח, מדובר על שני סוגי ביטוחים, ביטוח חובה וביטוח מקיף, זכאי רכב רפואי מקבל מידי שנה החזר של אלפי שקלים בגין הוצאות הביטוח של הרכב.

אבזור הרכב

נכי צה"ל רבים זקוקים לאבזור מיוחד של הרכב, כיסא אורתופדי בעלות של אלפי שקלים, מנגנוני נהיגה למיניהם, תפוח הגה וכד', גם כאן מדובר באלפי שקלים אשר מסובסדים על ידי אגף השיקום.

אגרת רישוי

נכים בעלי פגימות הקשורות ישירות בניידות זכאים לפטור מאגרת רישוי ישירות ממשרד התחבורה, אולם אלפי נכים אשר קיבלו רכב רפואי שלא קשור לפגיעה בגפים זכאים לקבל החזר בגובה עלות אגרת הרישוי השנתית (טסט).

מענקי ירידת ערך  

נכי צה"ל אשר מחליפים את הרכב הרפואי שבבעלותם זכאים לקבל מענק / הלוואה בתנאים מיוחדים בגין ירידת ערך שנגרמה לרכב כתוצאה מתאונה או קלימוטרז' גבוה, בנוסף לעלות המענק או ההלוואה מכסה אגף השיקום את שכר טרחת השמאי שמבצע את הערכה.

לימוד נהיגה

נכה צה"ל שזכאי לרכב רפואי ואין ברשותו רישיון נהיגה – זכאי ללימודי נהיגה על חשבון אגף השיקום.

המכון לבטיחות בדרכים

עלות הבדיקה של המכון לבטיחות בדרכים ממומנת על ידי אגף השיקום.

מטרת האגף לקצץ לפחות 25%

לטענת אגף השיקום כאשר מחברים את כל העלויות הישירות והעקיפות בנושא רכב רפואי מגיע הסכום לכדי 17% מתקציב האגף. בעבר הסכום היה קטן בהרבה כאשר הזכאות לרכב רפואי ניתנה לנכים מוגבלים בניידותם בלבד, אך כיום נוספו קבוצות נכים הזכאים לרכב רפואי, אותם צריך להסיר מרשימת הזכאים.

כיום ברשימות הזכאים לרכב רפואי באגף השיקום מופיעים למעלה מעשרת אלפים נכים שהם מהווים כ – 20% מכלל נכי צה"ל הזכאים לטיפול מאגפי השיקום בארץ. כאשר 21% מהזכאים מוכרים כפגועי נפש והלומי קרב שלדעת אגף השיקום אין שום הצדקה לזכאותם לרכב רפואי.

בכירים באגף טוענים כי המצב הקיים לא ימשיך כפי שהוא כיום, ובחינה מחודשת של הזכאות למתן רכב רפואי תהיה למי שמוגבל בניידות עקב הנכות המוכרת – כלומר בקרוב הטבה לרכב רפואי תינתן למוגבלים בניידות בלבד.

תוך קביעת מנגנון לחלוקת אחריות בין ביטוח לאומי למשרד הביטחון, כך שלמשל כאשר הנכות המוכרת באגף השיקום תהיה עד לגבול מסוים ומעבר אליו תעבור האחריות לביטוח הלאומי.

ייעול השירות וצמצום הבירוקרטיה

כחלק מייעול השירות וצמצום הבירוקרטיה נבחנת אפשרות למתן רכב זהה לכלל נכי צה"ל, מעבר לליסינג תפעולי, אפשרויות של גילום הטבות כספיות וכד'.

נכי צה"ל נאבק נגד אגף השיקום

נכי צה"ל מנסים לשמור על אופטימיות קלה, למרות שבפנים הם רותחים מזעם הן על אגף השיקום והן על ארגון נכי צה"ל, נכי צה"ל טוענים כי נכותם נבעה בזמן השירות למען המדינה ואילו אגף השיקום מנסה למזער את הנכות ולנשל אותם מזכויות.

נכי צה"ל טוענים כי המדינה לא מפצה בסכום פיצוי בגין נכותם, אלא שהפיצוי מורכב מהטבות אשר ניתנות למשך כל ימי חייהם, הטבות להן הם זכאים בזכות ולא בחסד, נכי צה"ל רבים מפנים אצבע מאשימה כלפי ארגון נכי צה"ל ושואלים ... איפה ארגון נכי צה"ל ?

 

כתבות שאולי יעניינו אותך