X סגירה
 

יום ההוקרה לפצועי צה"ל

עם ישראל מצדיע לפצועי כוחות הביטחון

זו השנה הרביעית ברציפות בה מציינים ברחבי הארץ את יום ההוקרה לפצועי צה"ל ונפגעי פעולות האיבה. חגיגות יום ההוקרה לנכי צה"ל ונפגעי פעולות האיבה נערכו ברחבי הארץ במהלך חודש דצמבר 2018 חלקם השתלבו נהדר עם הדלקת נרות חנוכה. יום ההוקרה השנתי בכנסת בוטל בעיקבות הקדמת הבחירות והאיסור על קיום אירועים לאחר פיזור הכנסת.

כאמור, כחלק מיום ההוקרה נערכו במהלך כל החודש בערים וברשויות המקומיות ברחבי הארץ ערבי הוקרה לנכי צה"ל בהשתתפות ראשי הערים, אומנים מובילים, נכי ונכות צה"ל ובני משפחתם. במאמר הבא סקירה על האירועים המרכזיים שנערכו וכן ברכתו של ראש הממשלה מר בנימין נתניהו. 

דברי סיכום יו"ר שדולת נכי צה"ל בכנסת: ח"כ ענת ברקו

יום ההוקרה בכנסת ישראל שהיה אמור להתקיים בתאריך ה- 5.1.2019 בוטל - מאחר והחוק לפיזור הכנסת והקדמת הבחירות התקבל במליאה. יחד עם זאת יו"ר שדולת נכי צה"ל בכנסת ח"כ ענת ברקו נשאה מילים במליאת הכנסת והעבירה מכתב המסכם את פעילותה של שדולת נכי כנסת (ראו: ח"כ ענת ברקו מסכמת את פעילותה של שדולת נכי צה"ל בכנסת)

יום ההוקרה לנכי צה"ל בתל אביב

ערב ההוקרה לנכי צה"ל ונפגעי פעולות האיבה של תושבי העיר תל אביב יפו נערך ביום שני ה- 17 בדצמבר 2018 בבית האופרה , המשכן לאמנויות הבמה. אל אירוע ההצדעה הגיעו מאות חברים וחברות. נשאו דברים יו"ר מחוז תל אביב והמרכז בארגון נכי צה"ל עו"ד עידן קלימן, יו"ר ארגון נפגעי פעולות איבה מר איביי מוזס ובכירים בעירית תל אביב. מאות נכי צה"ל ונפגעי פעולות האיבה שהגיעו לערב ההוקרה נהנו מהופעה של הזמר שלומי שבת.

להלן מספר תמונות מערב ההוקרה לפצועי צה"ל בתל אביב :

יושב ראש מחוז תל אביב והמרכז בארגון נכי צהל עידן קלימן - מברך את החברים והחברות ביום ההוקרה לפצועי צהל

שלומי שבת מופיע בפני נכי צהל ונפגעי פעולות איבה

שלומי שבת בהופעה בתל אביב - יום ההוקרה לנכי צהל

הופעה של חברינו - ריקוד בכיסא גלגלים - יום ההוקרה השנתי לנכי צהל

יום ההוקרה לנפגעי חבלה מוחית בחוות רונית ...

כבכל שנה, גם השנה התקיים אירוע הצדעה השנתי לפצועי צה"ל פגועי חבלה מוחית שאושפזו וטפלו במסירות רבה בבית החולים לוינשטיין ברעננה. אירוע ההצדעה השנתי הוא יוזמה מבורכת של ההורים המאמצים אורה ויאיר שני שבמשך שנים רבות מטפלים, מסייעים ובעיקר מחבקים את נכי ונכות צה"ל נפגעי חבלה מוחית.

האירוע נערך השנה בחוות רונית בהשתתפות ח"כ אורלי לוי אבקסיס שפועלת רבות למען נכי צה"ל בכנסת (ח"כ אבקסיס נשואה לנכה צה"ל), ח"כ עופר שלח (נכה צה"ל), עו"ד עידן קלימן יו"ר מחוז תל אביב יפו והמרכז בארגון נכי צה"ל, קצין נפגעים ראשי, אגודת ידידי בית לוינשטיין, מנהל בית לוינשטיין ועוד כ- 400 נכי ונכות צה"ל שנהנו מאורחת ערב חגיגית, טקס הדלקת נרות חנכוה מרגש והופעה של ברי סחרוב ואמנים נוספים. 

להלן מספר תמונות מאירוע ההצדעה השנתי של בית לוינשטיין :

מדליקים נרות חנוכה בערב הצדעה של פצועי צהל - בית לוינשטיין רעננה

חוגגים יום הולדת לאורה שני - האמא המאמצת של נכי צהל בבית לוינשטיין

ברי סחרוב בהופעה - ערב הוקרה לפצועי חבלה מוחית - בית לווינשטיין

אודות יום ההוקרה לפצועי צה"ל

ביום ראשון (6.7.2014) לאחר שנה של דיונים, החליטה ממשלת ישראל לתת את הכבוד הראוי לפצועי צה"ל וקבעה : כי י"ז כסלו יהיה יום ההוקרה השנתי לפצועי צה"ל, כוחות הביטחון ופעולות האיבה. את החקיקה הובילו ח"כ יוני שטבון וח"כ עופר שלח.

הגיע הזמן להגיד תודה

קביעת יום הצדעה לנכי צה"ל הינו תיקון עוול לנכים שנפצעו בגופם ובנפשם על הגנת המדינה והארץ אך לא זכו עד היום להוקרת תודה מהציבור במדינת ישראל.

בימים בהם שמם של הפצועים מוכפש בכנסת ישראל מטעמי תקציב גרידא הגיע הזמן לקבוע יום הוקרה, להגיד תודה ולהימנע מהביקורת הנוקבת כנגד התקציב המיועד לטיפול רפואי, שיקום ורווחת הנכים.

קביעת יום הוקרה לפצועים הוא צעד ראשון בדרך הנכונה. הדרך בה כנסת ישראל ומדינת ישראל יוקירו את התרומה של כל נכה ונכה למען המדינה.

הוויכוח על התאריך

למרות ההסכמה הגורפת מצד שרי הממשלה כי לפצועי צה"ל, כוחות הביטחון ופעולות האיבה של מדינת ישראל מגיע יום הוקרה והצדעה, סבב הוויכוח סביב התאריך.

ההצעה של ח"כ יוני שטבון וח"כ עופר שלח הייתה י"א באדר : יום השנה לנפילתו של יוסף טרומפלדור שלמרות נכותו הקשה היה מפקד, איש צבא שהפך למיתוס במלחמה על תקומת מדינת ישראל כאשר מילותיו האחרונות היו "טוב למות בעד ארצנו".

לבסוף הוחלט כי יום ההוקרה יצוין בתאריך י"ז כסלו, גם לתאריך זה משמעות עמוקה בהיסטוריה היהודית, זהו התאריך העברי של ה – 29.11.47 היום בו החליטה עצרת האומות המאוחדות על סיום המנדט הבריטי והקמת מדינה יהודית בארץ ישראל.

כיצד יצוין יום ההוקרה ?

בחוק נקבע כי במהלך יום ההוקרה יתקיימו שני אירועים ממלכתיים: אירוע ראשון ייערך בכנסת ישראל, אירוע שני בהשתתפות נשיא המדינה. שר הביטחון יינאם בנושא בממשלה, במחנות צה"ל ובבתי הספר ייערכו מפגשים עם פצועים ממלחמות ופעולות איבה והתלמידים יחשפו לסיפורי הגבורה וההתמודדויות עם הפציעה.

להלן תזכיר החוק כפי שהוגש לכנסת בחודש יולי 2013 :

מספר פנימי: 486466

הכנסת התשע-עשרה

יוזמים: חברי הכנסת : יוני שטבון, עפר שלח

פ/1650/19           

הצעת חוק יום הוקרה לנכי ופצועי צה"ל ונפגעי פעולות האיבה, התשע"ג–2013

י"א באדר – יום ההוקרה

1. הכנסת מכריזה בזאת על יום י"א באדר כעל יום הוקרה ממלכתי לנכי ופצועי צה"ל ונפגעי פעולות האיבה (להלן – יום ההוקרה); יום זה יצוין במוסדות המדינה, במחנות צה"ל ובבתי הספר.

ציון יום ההוקרה

2. אחת לשנה בי"א באדר, יקוים יום הוקרה לנכי ופצועי צה"ל ולנפגעי פעולות האיבה, ביום זה –

(1) הממשלה תציין בישיבתה השבועית את יום ההוקרה, ושר הביטחון יציג בה את מצבה של אוכלוסיית נכי ופצועי צה"ל ונפגעי פעולות האיבה;

(2) הכנסת תייחד את הדיונים במליאת הכנסת ובוועדותיה לציון יום ההוקרה;

(3) במחנות צה"ל תפורסם פקודת יום ההוקרה של ראש המטה הכללי.

פעולות בבתי ספר

3. בבתי הספר יצוין יום ההוקרה –

(1) בקיום פעולות שבהן יועלו על נס ערכי מסירות הנפש והגבורה של פצועי ונכי צה"ל;

(2) בקיום פעולות שתוקדשנה לטיפוח ועידוד הגיוס ליחידות הלוחמות.

ביצוע ותקנות

4. שר הביטחון ממונה על ביצוע חוק זה והוא רשאי להתקין תקנות לביצועו.

דברי הסבר

נכי צה"ל, פצועי צה"ל ונפגעי פעולות האיבה נשכחים לצערנו מהשיח הציבורי במהלך השנה. לאור תרומתם לביטחון המדינה ואזרחיה נבקש להקדיש להם יום הוקרה בי"א באדר (בתאריך זה מתקיים טקס האזכרה הממלכתי ליוסף טרומפלדור וחבריו שנפלו בקרב על הגנת תל חי), לאור התמודדותם היום יומית עם סבלם וכאבם הגופני והנפשי הבלתי פוסקים.

הצעת החוק מבקשת להביע תמיכה באנשים שנלחמו עד כדי הקרבת חייהם למען המדינה ולהעלות על נס את תרומתם החשובה. על פי ההצעה, הממשלה תציין את יום ההוקרה באמצעות הצגת דין וחשבון המציג את מצבם, הכנסת תייחד דיוניה במליאת הכנסת ובוועדותיה לטיפול בנושא, ומוסדות המדינה יציינו את יום ההוקרה תוך קיום פעולות שונות שיעלו על נס את ערכי מסירות הנפש והגבורה של נכי ופצועי צה"ל ונפגעי פעולות האיבה.

---------------------------------
הוגשה ליו"ר הכנסת והסגנים
והונחה על שולחן הכנסת ביום
כ"ד באב התשע"ג – 31.7.13

 

כתבות שאולי יעניינו אותך