X סגירה
 

פגיעות תאונה וקרב

שבירת מעגל הרשע של כאבי הברכיים והגב

מאת: שביט אנוש, מנהל הדרכה אפוסתרפיה

קהל נכי צה"ל מהווה אוכלוסיה מיוחדת ומאתגרת לאנשי הרפואה והשיקום. כמובן שמגוון הפגיעות בהן מדובר הוא גדול, החל מפגיעות עקב מחלה דרך תאונות כאלה ואחרות וכלה בפציעות קרביות. ניתן לחלק את האוכלוסיה המגוונת הזו לשתי קבוצות עיקריות: אלו שנמצאים בשלבים הראשוניים שלאחר הפגיעה ובקבוצה זו אפשר לכלול את כל מי שנמצא עד בערך 5 שנים מהפגיעה. הקבוצה השניה היא אנשים שנפגעו לפני שנים ומתמודדים עם התוצאות המאוחרות של הפגיעה הראשונית. למעשה, יש עקרונות המתקיימים בשתי הקבוצות האלה למרות השוני הגדול שקיים בינהן על פניו.

לייעוץ והתנסות עם פיסיותרפיסט מומחה - לחץ כאן >

לאחר כל פגיעה, משנה הגוף את צורת פעולת השרירים סביב האיזור הפגוע. השינוי הזה, הנקרא חביקה שרירית (muscle bracing) מתאפיין בפעילות שרירית מוגברת ולא קואורדינטיבית במטרה לצמצם את התנועה באיזור הפגוע כדי שהפגיעה לא תחמיר. אם פעילות זו נמשכת לאורך זמן היא גורמת ללחץ על מבנים שונים באיזור בינהם המפרקים. הגדלת העומס יכולה בעצמה לגרום לכאבים ואז הגוף נדרש שוב למנגנון ההגנה השרירי המדובר. התוצאה לאורך זמן היא עבודה שרירית לקויה היוצרת עומסים על החוליות ומפרקי הרגל, מביאה להחרפת הבעיה, להחמרה בכאבים, לחלוקת עומסים לא שווה בגב וברגליים ולהליכה ויציבה לא תקינות. כך נוצר מעגל מרושע של כאב.

פיזור עומסים לא טוב במפרקים יכול לנבוע גם ישירות עקב הפגיעה אם הייתה פגיעה במפרק, שבר ששינה את צורת הגפה או פגיעה עצבית שגרמה לטונוס שרירים מוגבר. תהליכים אלו מתקיימים בקבוצה הראשונה שהוזכרה לעיל. אצל נכי צה"ל הותיקים יותר יתכן כי העבודה השרירית הלא מאוזנת והשינוי בפיזור העומסים כבר גרם לשחיקה במפרקים שנפגעו ישירות אך סביר שקיימות גם שחיקות וכדומה גם באיזורים אחרים. אלו נובעים מיציבה או הליכה לא נכונות, שתיהן תוצאות של שינוי העבודה השרירית וחלוקת העומסים הלא מאוזנת.

המשמעות היא, אם כן, שכדי להקל על התפקוד ולהפחית את הכאבים יש צורך בטיפול שיעשה שני דברים בו זמנית: יפחית את העומס על האיזורים הפגועים מה שישבור את מעגל הכאב ויסייע לגוף לצאת מדפוס העבודה השרירית הלקויה. אך לא די בכך, יש צורך בחינוך המערכת השרירית מחדש כיוון שזו כבר התרגלה לעבוד בצורה של חביקה שרירית אחרי שנים של עבודה כזו.

עקרונות הטיפול האלה מתקיימים באפוסתרפיה, שיטת טיפול פורצת דרך, פרי פיתוח ישראלי, המוכרת על ידי משרד הביטחון. אפוסתרפיה מכוונת את הגוף למנח אופטימלי ומחנכת מחדש את המוח והשרירים לחזור לעבוד בתבניות שריריות נכונות, בדפוסי הליכה בריאים וביציבות מפרקית משופרת. הטיפול מבוסס על מערכת ביו-מכנית דמויית נעל, שעל הסוליה שלה מורכבות שתי יחידות קמורות. ההתאמה של המערכת מתבצעת על ידי פיזיותרפיסטים מומחים המבצעים אבחון הכולל בדיקה קלינית, מבדק הליכה ממוחשב ומילוי שאלונים לגבי מצבו הרפואי של המטופל.

במסגרת בדיקת ההליכה הממוחשבת נבדקת תבנית ההליכה של המטופל, המסייעת לפיזיותרפיסט באבחון מדויק של הבעיה ובכיוון המערכת עבור המטופל. האבחון, אגב, אינו כרוך בתשלום ואינו מחייב את המטופל לרכוש את המערכת והטיפול. מטרת הבדיקה היא בראש ובראשונה לאבחן אם המטופל הפוטנציאלי מתאים לטיפול אפוסתרפיה. לאחר התאמת המערכת מקבל כל מטופל תכנית טיפול מדוקי התואמת את מצבו. הטיפול ברוב המקרים קל לביצוע והוא פשוט לבישת המערכת של אפוסתפריה תוך כדי תפקוד יום יומי בבית. בדיקות מעקב עם הפיזיותרפיסט המטפל, אבחון חוזר של ההליכה מבטיח השגה של מטרות הטיפול ושיפור במצבו של כל מטופל.

מטופלי אגף השיקום זכאים לחבילת טיפול מלאה של אפוסתרפיה במימון מלא של משרד הביטחון (*)

לייעוץ והתנסות עם פיסיותרפיסט מומחה - לחץ כאן >

תוצאות הטיפול עשויות להשתנות ממטופל למטופל. אין באמור באתר זה בכדי להניא מטיפולים אחרים או התערבות כירורגית שהומלצה

*לקבלת המשך מעקבים יש לקבל אישור נוסף. יש לבדוק מול הרופא המחוזי את הזכאות.*

 

כתבות שאולי יעניינו אותך