X סגירה
 

לראשונה: האסיפה הכללית לא אישרה את הדוחות הכספיים של ארגון נכי צהל

הועידה הארצית שהתקיימה ב- 25 ליולי 2017 החליטה שלא לאשר את הדו"חות הכספיים לשנת 2016, בשל חשש כי אלה "אינם משקפים את מצב הארגון"

בתום ישיבה סוערת החליטה ההנהלה המורחבת של ארגון נכי צה"ל שלא לאשר את הדו"חות הכספיים ל-2016, בשל חשש כי אלה "אינם משקפים את מצב הארגון" ■ מהארגון נמסר: "חברים בחרו להצביע נגד כאקט מחאה פוליטי"

מאת: טלי חרותי-סובר | דה מרקר (The Marker)

לראשונה בתולדות ארגון נכי צה"ל לא אושרו הדו"חות הכספיים שהציגה הנהלת הארגון בפני הוועידה הארצית, שהיא ההנהלה המורחבת, הכוללת 91 חברים. המשמעות היא כי בשלב זה, עד שלא יתוקנו ויעברו שוב בוועידה, הדו"חות לא יכולים להיות מוגשים לאישור רשם העמותות, וזה לא יוכל להעניק להם אישור ניהול תקין, שיאפשר את קבלת התרומות לארגון, בסך מליוני שקלים בשנה.

במקביל, לא ברור אם משרד הביטחון יוכל להעביר לארגון את התמיכה השנתית עבור בתי הלוחם, בסך 25-20 מליון שקל בכל שנה.

לא אושרו הדוחות הכספיים של ארגון נכי צהל

בעוד שבשנים קודמות הצביעה הוועידה הארצית אוטומטית בעד אישור הדו"חות, הרי שבשבוע שעבר, בתום ישיבה סוערת והצבעה חשאית, הסתבר כי מרבית חברי הוועד הארצי אינם מקבלים אותם.

בראש הנהלת הארגון עומד היו"ר, חיים בר, והמנכ"ל, חיים רונן. יו"ר מחוז ת"א והמרכז, עידן קלימן, המהווה אופוזיציה חריפה להנהלה, שלח לחברי המחוז מכתב הסבר, ובו כתב כך:

"אני מבקש להודות לאילן אגוזי, עו"ד ורו"ח אבי פרץ, רו"ח רמי מידן ועו"ד מיכאל קירשנבאום, שנתנו התייחסותם המפורטת והממוסמכת לדו"חות הכספיים ביום הוועידה – באמת שקשה להבין כיצד ניתן היה, לאחר דבריהם הרהוטים שבהם הציגו את צבר הכשלים, להצביע בעד דו"חות אלו. לטענת החברים, מדובר בכשלים מהותיים, בדיווחים חסרים ולקויים, בהסתרת מידע מכוונת, באי נכונות למסור מסמכים ובתשובות לעגניות וחוצפניות שמוטחות בנבחרי הציבור שלנו, שעושים עבודתם נאמנה ובהתנדבות.

"לטענת חברינו בוועדת הכספים ובוועד הארצי, הדו"חות הכספיים אינם משקפים את מצבו הקשה של הארגון, הדו"חות כוללים סכומים לא מבוארים של מיליוני שקלים תחת הגדרה "שונות", וכן סכומים של מיליונים שהוציא הארגון והקרן עבור הוצאות אגודת הידידים ללא פירוט כלל.

"לטענת החברים, נדרש דו"ח מיוחד לגבי החריגות הכספיות והתוספות לתקציב המקורי של בריכות השחייה, חריגות שעומדות בסעיפים מסוימים על מאות אחוזים ומיליוני שקלים, וכן תשלומי מיליונים ללא פירוט של כמויות ומחירים. כזכור, מדובר בפרויקט שנסתיים בהוצאה כספית דמיונית של 39 מיליון שקל ובסדר גודל של כ-15 מיליון שקל 'תוספות' לקבלן בלבד. לטענת החברים, לא בוצעה התייחסות לסכנה שבהפעלת בית לוחם חדש, בהוצאה נוספת של לפחות 20 מיליון שקל לשנה (כמו ירושלים וחיפה) ללא מקורות כספיים, הוצאה שתחמיר את מצבו הרעוע ממילא של הארגון".

במהלך הישיבה עלו טענות נוספות. גדי גביש, חבר מועצת מחוז חיפה וחבר וועדת הספורט של הארגון, מתח ביקורת באומרו כי אין בביאורים לדו"ח כל התייחסות להוצאות על ספורטאים שאימץ הארגון, שכלל אינם נכי צה"ל, וכשבפועל ההוצאה מסתכמת במאות אלפי שקלים בשנה. גביש אף הביע חשש שההוצאה הוסתרה במתכוון, מכיוון שאין בארגון החלטה מוסדרת לאמץ ספורטאים מצטיינים שאינם נכי צה"ל. הוא הביע פליאה על כך שלא מופיע בביאור לדו"ח כל ביטוי לתרומה של ארגון נכי צה"ל להתאחדות ספורט נכים, בסך מאה אלף שקל לקראת אולימפיאדת ריו.

בתום הישיבה נמסר לחברי הוועידה הארצית כי ועדת הכספים תתכנס שוב לדון בדו"חות, המבוקרים על ידי פירמת רואי החשבון קסלמן וקסלמן. בדרך כלל מאפשר רשם העמותות להגיש את הדו"חות הסופיים עד אוקטובר.

מארגון נכי צה"ל נמסר: "הדו"חות הכספיים של הארגון אושרו בכל מוסדות העמותה, ובכלל זה בוועדת הכספים, בוועדת הביקורת ובוועד הארצי (דירקטוריון העמותה) והובאו בפני הוועידה הארצית לאישור סופי. על אף שהדו"חות מעידים על יתרות כספיות ניכרות, וזכו לחוות דעת נקייה ללא כל הסתייגות ממשרד רואי החשבון החיצוני, בחרו חברים שונים להצביע נגד הדו"חות, לדבריהם, כאקט מחאה פוליטי.

"הארגון פועל על פי תקנונו ועל פי חוק העמותות, ובהתאם יובאו הדו"חות, לאחר קבלת התייחסות חברי הוועידה הארצית לתיקונים נדרשים לטעמם בדוח"ות, לדיון ולאישור מחודשים במוסדות העמותה השונים, ויוגשו לרשם העמותות במסגרת המועדים המאושרים לצורך קבלת אישור ניהול תקין לשנת 2018. רשם העמותות עודכן כמובן בדברים. ארגון נכי צה"ל ימשיך בעשייתו הברוכה, הייחודית והערכית עבור שיקומם ורווחתם של חבריו".
 

 

כתבות שאולי יעניינו אותך