X סגירה
 

דמיון מודרך (NLP) לטיפול בטראומה

טיפול בטראומה בעזרת דמיון מודרך (NLP)

דימיון מודרך, או NLP היא גישה אשר מתבססת על הראיה הסובייקטיבית שלנו את העולם.

באמצעות שימוש בשיטה, רבים אשר חוו טראומה בעברם מצליחים להבנות תפיסה שונה בה ניתן לחיות בדו קיום עם מה שהתרחש ולהמשיך הלאה מחוזקים.

רבים אשר חוו את השיטה כמטופלים, חוזרים על מנת ללמוד את השיטה ולהעבירה הלאה, אל אחרים הזקוקים לעזרה, ייעוץ או הכוונה.rnמה הוא NLP?rnשיטת NLP היא קיצור ל- Neuro-linguistic programming או בעברית – ניתוב לשוני-עצבי.

העולם הנחווה על ידי החושים אינו העולם האמיתי כפי שהוא, אלא העולם כפי שהוא לאחר שהוא עובר עיבוד ונתפס על ידי חושינו. חוויות טראומטיות עלולות להתקבע ולהשפיע על המשך חיינו דרך היבטים של PTSD .

היכולת להיכנס לנעליו של אחר ולראות את המציאות כפי שהיא משתקפת דרך חושי האחר יכולה לשנות ולהקל על תחושת הפוסט טראומה.

גישת ניתוב לשוני עצבי עובדת כדי לעקוף את מנגנוני הסינון המודעים על ידי פנייה ישירה לחושים ויצירת חוויה אלטרנטיבית. באמצעות ייעוץ NLP ניתן לתת פרשנות נוספת, אלטרנטיבית, לחוויות, לשנות השקפת עולם, עמדות ואמונות.

ההיסטוריה של NLP

שיטת הניתוב העצבי לשוני פותחה בשנות ה- 70 על ידי ד"ר ריצ'רד בנדלר ופרופסור ג'ון גרינדר. במקור, השיטה פותחה על מנת לטפח מצוינות והתבססה על זיהוי דפוסים באנשים בולטים של התקופה ושיטות טיפול-קצר במטרה להגיע לתוצאות מהירות.

מאוחר יותר השיטה נפוצה והתבססה והשימוש בה הורחב למטרות נוספות, כאשר הטיפול בטראומה הוא אחת המטרות העיקריות של השיטה.

מה כולל טיפול NLP

גישת NLP משתמשת במגוון טכניקות שונות הלקוחות מעולמות הפסיכולוגיה וההיפנוזה הקלה. מהתחום הפסיכולוגי, הטיפול משלב בין טיפולים הדומים מאד לטיפולים קוגניטיביים – ביהביוריסטים וטיפולים רגשיים. מנגד, הגישה משלבת שימוש בדימיון מודרך העוזר ביצירת העולם החושי ממנו נגזרים הזיכרונות האלטרנטיביים.

חיווט החושים במוח פועל באופן בו דימיון וחווית מציאות מעובדים באמצעות אותם מרכזים ממש ויכולים לגרום לאותן השפעות. על פי הגישה, על מנת להתגבר על טראומה ניתן לשחזר את החוויה ולהתמודד איתה בצורה מוצלחת יותר, בכך המטופל מרגיש טוב יותר לגבי מה שקרה ומסוגל להתגבר על החוויה.

לימודי NLP

אין כיום הסמכה רשמית בארץ ללימודי NLP אולם קיימים קורסים רציניים בנושא וקבלת הסמכה ממוסדות המלמדים את הגישה. רבים מגיעים ללימודי NLP מתוך החוויה האישית טיפולית שהם עצמם עברו, אחרים מחפשים להתמחות בשיטה לאחר שהתעניינו בנושא ושמעו על השיטה.

במסגרת הלימודים, התלמידים לומדים כיצד לעזור לאנשים לשנות הרגלים, להקל בכאב, חרדות וטראומות, להשיג מטרות ולהגמל מהתמכרויות. ישנם קורסים קצרים ללימודי NLP או כחלק מסלולי לימודים מלאים בתחומי הרפואה המשלימה.

קורס לימוד NLP מיועד למטפלים מנוסים הרוצים להעשיר את ארגז הכלים שברשותם, וגם לכאלו המעוניינים לעסוק בתחום שאינם בעלי רקע טיפולי. משך הלימודי הוא כשנה (122 שעות אקדמיות) הכוללת הן לימודים עיוניים והן התנסות מעשית.

במסגרת הקורס נלמדים תכנים שונים כגון הנחות יסוד, קביעת מטרה ועוד.

שיטת NLP עזרה ועוזרת לאנשים רבים להתגבר על טראומות מעברם, ובכלל זה טראומות שהיו המקור ל- PTSD מתקיפות אלימות או מלחמות. בנוסף, השיטה עוזרת לאנשים להיגמל מהתמכרויות, להגדיר לעצמם מטרות ויעדים ולעמוד בהם, ולהשיג יותר מהחיים.
 

 

כתבות שאולי יעניינו אותך