X סגירה
 

חוק הנכים עבר בכנסת ונכנס לספר החוקים של מדינת ישראל

עידן קלימן: "זהו רגע היסטורי - זכויות נכי צה"ל מעוגנות בחוק"

נכי צה"ל פותחים את השנה החדשה - שנת תשפ"ד עם בשורה משמחת, כאשר ארגון נכי צה"ל בהנהגתו של עו"ד עידן קלימן הביאו לרגע היסטורי - כחלק מרפורמת "נפש אחת" זכויות נכי צה"ל עוגנו בחקיקה, והחל מ- 1 בספטמבר 2023 זכויות נכי צה"ל יכנסו לספר החוקים של מדינת ישראל.

מדובר במהפכה היסטורית שנוגעת לכלל נכי צה"ל וכוללת זכויות והטבות חסרות תקדים לנכי צה"ל בדרגת נכות של 10% (הזכאים לתגמול מאגף השיקום) ועד לדרגת נכות של 100%+, נכי צה"ל פוסט טראומטיים, נכי צה"ל פגועי חבלה מוחית, נכי צה"ל פגועי נפש, נכי צה"ל הזכאים לרכב רפואי, נכי צה"ל הזכאים לדיור ונכי צה"ל הזכאים לשיקום מקצועי.

במאמר הבא נסקור את השינויים הרבים שבזכותם ישתפרו חייהם של עשרות אלפי נכות ונכי צה"ל.

תמיכה גורפת של כלל ח"כ והשרים

במהלך שלוש השנים האחרונות הגיע יו"ר ארגון נכי צה"ל עידן קלימן מלווה במ"מ רפי כהן צמח, ראשי המחוזות, חברי הועד, נציגי ארגון נכי צה"ל ויועצים משפטיים לכנסת והופיעו בפני הועדות השונות ובראשם ועדת העבודה והרווחה. תחילה היה זה בתקופתה של ח"כ אפרת רייטן ממפלגת העבודה ובשנה האחרונה בראשותו של ח"כ הרב ישראל אייכלר ממפלגת יהדות התורה.

בעזרת תמיכה של ראש הממשלה בנימין נתניהו, שר הביטחון היוצא בני גנץ, שר הביטחון המכהן יואב גלנט, ראש אגף השיקום לימור לוריא וצוות משרדה - הצליחו להביא להסכמה כללית (קונצנזוס) מקיר לקיר ותמיכה גורפת של כלל חברי הכנסת והשרים מכל מפלגות הבית.

עיגון זכויותיהם של נכי צה"ל יצא לדרך, כרגע החוק שעבר מתייחס לפרקים הראשונים של החקיקה הנוגעים לזכאות לרכב רפואי, דיור וביטול מבחן ההכנסה וכבר במושב הכנסת הבא יתחילו בחקיקה של ארבעת הפרקים הנוספים. 

עיגון הזכאויות של נכי צה"ל בחוק הוא צעד חשוב מאוד - כך שלא יהיה ניתן לשלול את הזכאויות בעתיד בהוראות אגף השיקום.

רשימת ההטבות והזכויות עליהם הוסכם: 1. ביטול מבחן ההכנסה

ביטול מבחן ההכנסה שחוקק לפני מספר חודשים ע"י שר הביטחון יואב גלנט בתקנה זמנית ושיפר את רמת חייהם של אלפי נכות ונכי צה"ל, עבר בקריאה שניה ושלישית בכנסת ומעתה הוא מעוגן בחוק.

יו"ר ארגון נכי צה"ל עידן קלימן הבטיח לעשות צדק ולבטל את מבחן ההכנסה והיום אפשר לומר "שאפו" עידן הבטחת וקיימת ! עשית צדק היסטורי ! מבחן ההכנסה בוטל ומעתה נכי צה"ל רבים יוכלו לנשום כלכלית לרווחה וליהנות מהכנסות של רווחים, הכנסה משכר דירה ועוד מבלי שתגמולי הקיום שלהם יקוזזו.

2. קביעת מנגנון עדכון התגמולים

עדכון אוטומטי של התגמולים הוא הישג חשוב של ארגון נכי צה"ל ובעל משמעות רבה. בשנים האחרונות התגמולים להם זכאים נכי צה"ל הוקפאו, אומנם בשנתיים האחרונות לאחר מו"מ מול אגף השיקום ואישור ועדת העבודה והרווחה – נעשה עידכון לתגמולים. 

אבל על-מנת למנוע בעתיד מצב דומה היה צורך בעידכון שיתבצע אוטמטית. קביעת מנגנון עדכון התגמולים יאפשרו לעדכן את גובה התגמולים המשולמים לנכי צה"ל באופן אוטומטי מידי חצי שנה וללא קיזוזים.

3. תשלומי יתר

פעמים רבות נקלע נכה צה"ל למצב בו אגף השיקום שילם לו תגמול או מענק (שיכול להגיע לעשרות אלפי שקלים) שבדיעבד התברר "כטעות" כלומר מלכתחילה הוא לא היה זכאי לקבל אותו. עד כה במידה ואגף השיקום שילם תשלומי יתר, הוא (האגף) קיזז את תשלומי היתר מבלי לדון על כך עם הנכה, מצב שהוביל ללחץ כלכלי ופעמים רבות חייב את הנכה לקחת הלוואה. 

מעתה תחול על אגף השיקום חובת עריכת שימוע במקרה של תשלומי יתר. כלומר יהיה ניתן להסדיר את תשלומי היתר בצורה מסודרת תוך התחשבות במצבו של הנכה.

עוד נקבע בחוק נקבע שאם תוך שנתיים לא ייגבה הכסף (תשלום היתר) החוב יבוטל. ככה האגף לא יוכל לצבור לחובתו של אותו נכה צה"ל חוב גדול מבלי שהוא יידע בכלל שהוא בבעיה של תשלום יתר מול אגף השיקום.

4. זכויות נכים המתגוררים בחו"ל

בשורה משמחת גם לפצועי צה"ל המתגוררים בחו"ל, העולם הפך גלובלי ופצועי צה"ל רבים בחרו להעתיק את מגוריהם מישראל למדינה אחרת, אם במסגרת רילוקיישן או מעבר של המשפחה. 
המה מה ... אותם נכים גילו כי זכויות רבות נשללו מהם, כגון: מענקים, טיפולים רפואיים, הנחות ועוד. 

במהלך המו"מ שנערך בין ארגון נכי צה"ל לאגף השיקום הוסכם בין הצדדים על אישור עקרוני להרחבת זכאויות גם לפצועים המתגוררים בחו"ל. 

5. הטבות לזכאים לרכב רפואי – רכב רפואי כל 3.5 שנים

לתיקון הזה חיכו נכי צה"ל הרבה מאוד שנים וסוף סוף זה קרה ! 

מעתה נכי צה"ל יהיו זכאים להחליף את הרכב הרפואי שברשותם אחת ל- 3.5 שנים במקום 4 שנים כפי שהיה מקובל עד היום. זו היתה אחת ההבטחות של יו"ר ארגון נכי צה"ל עידן קלימן לנכי צה"ל ומגיע לו שאפו גדול גדול. 

לפני מספר שנים (בתקופת ההנהגה הקודמת של ארגון נכי צה"ל), אגף השיקום שינה את הזכאות להחלפת רכב רפואי מ- 3.5 שנים ל- 4 שנים. ההחלטה של אגף השיקום גרמה לזכאי רכב רפואי להפסד כספי רב הן בשווי הרכב הישן בזמן ההחלפה והן בתיקונים ובטיפולים שנאלצו לעשות ברכב במהלך 6 חודשים נוספים שהרכב היה ברשותם. כאמור התיקון הנוכחי יסייע לכלל החברים להחליף את הרכב הרפואי שברשותם ביתר קלות. 

החקיקה הנוכחית של הזכאות לרכב רפואי הביאה הישג נוסף לארגון נכי צה"ל. ההישג טמון בשינוי שיטת הזכאות לרכב רפואי. אם עד כה אגף השיקום קבע לכל רמת זכאות רכב יציג (וסכומי הזכאות היו בהתאם לרכב היציג) הרי שמעכשיו הזכאות לרכב רפואי והסכומים המגיעים לנכה בגינם יקבעו לפי רמה. כל זכאי רכב רפואי יידע בדיוק מה הסכום שמגיע לו ללא קשר לאיזה רכב הוא יבחר לרכוש.

פירוט הסכומים המגיעים עבור כל רמה ורמה ניתן למצוא : עדכון סכומי הזכאות לנכי צהל הזכאים לרכב רפואי

השגים נוספים לזכאי רכב רפואי שחשוב לציין ...

- הגדלת המענק ברכישת רכב רפואי ראשון – ניתן לקבל עד 85% מסכום הזכאות לרכישת רכב רפואי ראשון כמענק (במקום 80%) ואת ה-15% הנותרים כהלוואה.

- פטירת נכה צה"ל – בוטלה גביית התשלום עבור הרכב מהמשפחה של נכה צה"ל שהלך לעולמו.

- רכב מדינה לדרגת נכות מיוחדת 100%+ – כל נכי צה"ל עם דרגת נכות מיוחדת 100%+ יהיו זכאים לרכב רפואי ברמה 6 (רכב בבעלות מדינה). למעט אנשים עם עיוורון שיכולים לבחור בין רכב מדינה לרכב רפואי לפי רמת הזכאות הקיימת כיום.

- המכון הרפואי לבטיחות בדרכים – כדי להקל על תהליך קבלת רכב רפואי, הפניה למכון הרפואי לבטיחות בדרכים כחלק מתהליך קבלת הרכב בפעם הראשונה לא תהיה לכלל נכי צה"ל, אלא תעשה בהתאם להחלטת רופא.

- הגדלת הזכאות למשפחות מרובות ילדים – אם יש לך זכאות לרכב רפואי ברמה 1 או 2, ויש לך 4 ילדים ומעלה או שהוכרת בשל פוסט טראומה ויש לך 3 ילדים וכלב שירות ממשרד הביטחון, באפשרותך לקבל מימון לרכישת הרכב בסך 169,330 ₪ (במקום רמת הזכאות המקורית שלך). כמו כן, תוקם ועדת חריגים לבחינת הסיוע למשפחות עם 6 ילדים ומעלה או כלב שירות ממשרד הביטחון.

- דמי אחזקת רכב וניידות – הגדלת דמי הניידות החודשיים ל-2,340 ₪ בחודש (במקום 1,333 ₪) למי שיש זכאות לרכב רפואי אך לא מממש אותה או עתיד לממש.

- מערכת איתוראן – מימון איתורן גם למי שמקבל רכב רפואי ברמה 1 ו-2 אם חברת הביטוח מחייבת התקנת איתורן לצורך ביטוח הרכב.

- קטיעת יד מתחת לגיל 50 – בוטל קריטריון הגיל במקרה של זכאות לרכב רפואי ברמה 3 בשל קטיעת יד.

- רכב חלופי מהמאגר – אם יש לך דוושת האצה בצד שמאל, באפשרותך לקבל רכב חלופי מתאים בעת הצורך ממאגר הרכב של משרד הביטחון.

*** חשוב לדעת כי תנאי הזכאות החדשים בהתאם לחוק ייכנסו לתוקף החל מה-1.9.23. 

יחד עם זאת, אגף השיקום מאפשר לקבל את התנאים החדשים והמשופרים, לרבות סכומי הסיוע החדשים לרכב רפואי רטרואקטיבית החל מה-1.6.23 – בתנאי - שהרכב החדש עלה לכביש לאחר ה-1.6.23 (לפי תאריך הרישום ברישיון הרכב).

לצפייה בסכומים המעודכנים: עדכון סכומי הזכאות לנכי צהל הזכאים לרכב רפואי

6. הטבות לזכאים לדיור – המענקים לדיור גדלו באופן משמעותי

שוק הנדל"ן במדינת ישראל הביא להכפלת מחירי הדירות ב- 15 שנים האחרונות. אם בעבר היה ניתן לרכוש דירה במחיר של פחות ממיליון ₪ באזורי הביקוש הרי שבתקופה הזו מדובר בסכומים שעולים על שני מיליון ₪.

לעומת זאת - המענקים וההלוואת בעזרה לרכישת דירה לנכי צה"ל לא עדכנו בהתאם. החוק שאושר בכנסת התייחס לשיפור זכויות נכי צה"ל בתחום הדיור ומעתה עודכנו הסכומים להם זכאים נכות ונכי צה"ל ב - 

- רכישת דירה ראשונה

- החלפת דירה

- התאמת דירה למצב הרפואי

- הלוואה לשיפוץ דירה

- השתתפות בשכר דירה

- הלוואה להתארגנות ראשונית

- מענק רכישת דירה לדרגת נכות מיוחדת 100%+

- הלוואה לכיסוי משכנתה

*** חשוב לדעת, התיקונים לחוק נכנסים לתוקף ב-1.9.23. יחד עם זאת, במקרים מסוימים, ניתן לקבל את הסכומים החדשים רטרואקטיבית החל מ-1.6.23.

הסיוע בהתאם לסכומים החדשים יינתן למי שעד ה-1.6.2023 לא קיבל את הדירה או לא סיים את התשלום עבורה.

לצפייה בסכומים המעודכנים: עדכון סכומי הזכאות לנכי צהל הזכאים לדיור

7. הטבות במסגרת רפורמת נפש אחת

במסגרת רפורמת נפש אחת הגיעו ארגון נכי צה"ל ואגף השיקום להסכמה במתן הטבות נוספות לנכות ונכי צה"ל בתחומים רבים.

- נכים פוסט טראומטיים יהיו זכאים לקבל "כלב שירות"

- נכים שנמצאים בהליך שיקום לימודי – יהיו זכאים למענק למחשב (ראה: מענק לרכישת מחשב במהלך תוכנית השיקום בלימודים)

- נכים המוכרים על פגיעת ראש, פוסט טראומה או נפש יהיו זכאים לטיפול פסכולוגי עבור בת / בן הזוג וילדים עד גיל 30.   

- נכים המוכרים על פגיעת ראש, פוסט טראומה או נפש יהיו זכאים לטיפול אלטרנטיבי עד לתיקרה של 5,000 ₪ בכל שנה קלנדרית.

יו"ר ארגון נכי צה"ל עידן קלימן:

"... אחרי 20 שנה בדיונים וועדות בהן ניסינו לעגן את זכויותיהם של נכי צה"ל, אני יכול לומר שהחוק הזה הוא חוק מצוין שייתן לאנשים את הכלים שהם צריכים לקבל..."

"... מה שנדרש זה להביא למצב שנכה שצריך עזרה ואין לו יכולת השתכרות או שיקום יקבל מעטפת מלאה. זה לא עניין של אחוזי נכות אלא של מתן מענה אישי על פי צורך לכל נכי צה"ל...".

לסיכום

ארגון נכי צה"ל עשה היסטוריה, שני הפרקים הראשונים של החוק יכנסו לתוקף ב- 1 בספטמבר 2023 ושאר הפרקים עם עשרות הטבות וזכויות יעוגנו בחוק בקרוב. 


 

נותני חסות: