X סגירה
 

למה כואבות הברכיים?

כ- 50% מהאוכלוסייה סובל מכאבי ברכיים במהלך חייו

חקרים מלמדים שכ-50 אחוז מהאוכלוסייה סובל מכאבי ברכיים במהלך חייו. בעבור חלק לא מבוטל מהאנשים, מדובר בבעיה שפוגעת באופן משמעותי באיכות החיים וגורמת לסבל רב.

למה זה בעצם קורה?

הברך היא המפרק הגדול ביותר בגוף ויש לה תפקיד משמעותי בנשיאת משקל הגוף ובפעולות כמו עמידה, הליכה ותנועה. הברכיים שלנו נמצאות תחת עומס גדול במיוחד בזמן פעילות ספורטיבית וכאשר אנו רצים או קופצים, העומס עליהן גדול פי 6-7 ממשקל הגוף!
הברך היא מפרק מורכב ויש בה עצמות, רצועות, מניסקוסים, שרירים וגידים - שפועלים בתיאום. פגיעה בכל אחד ממרכיבים אלו (כגון פציעה כמו מתיחה של רצועה או שריר) עלולה לגרום להפרעה בעבודה המתואמת של השרירים, ולכאבי ברכיים.

רוצים לדעת עוד? לחץ כאן>

נה כמה מהסיבות הבולטות לכאבי ברכיים:

- כאב ברך בשל שחיקת סחוס הוא תופעה נפוצה בעיקר בגילאים מבוגרים ואצל אנשים שעוסקים בפעילות ספורטיבית מאומצת.

- כאב פטלו-פמורלי נובע מבעיה במפרק שבין פיקת הברך לעצם הירך. הכאב יורגש בדרך כלל בקדמת הברך, מתחת לפיקה או מסביבה.

- קרעים במניסקוס שנגרמים בשל טראומה, פציעה או בשל ה"גיל", מתאפיינים במקרים רבים בכאב חד, הגבלה בתפקוד ולעיתים אף בנפיחות.

- קרע ברצועה הצולבת- נגרמת אצל צעירים, בדרך כלל עד גיל ארבעים, עקב פעולת סיבוב חזקה של הברך או נחיתה לא טובה במאמץ כגון קפיצה או ריצה.

המשותף לבעיות השונות הוא הקשר שבין הכאב לבין התפקוד הלקוי של המערכת העצבית-שרירית. הדלקות והכאבים גורמים לגוף להתגונן ע"י כיווץ מוגבר של השרירים. עקב עבודת השרירים הבלתי מאוזנת נוצר עומס גדול יותר על המפרק הפגוע וכך נוצר תהליך של כדור שלג: עבודת השרירים הלא תקינה פוגעת במפרק, מה שגורם להחמרת הכאב והמגבלה, שמובילים להמשך ההתגוננות של הגוף, המתבטאת שוב בהמשך עבודת שרירים לקויה.

כתוצאה מעבודת השרירים הלקויה גם תבנית התנועה הופכת ללא תקינה: צליעה, קצב ההליכה מואט, חוסר יישור של הברך ועוד. השינוי בתבנית ההליכה נוצר כיוון שהגוף מנסה "לברוח" מאזור הכאב ולא להעמיס עליו בזמן ההליכה. הדבר מוביל לא-סימטריה בהליכה ולהעברת עומסים מוגברת לאיזורים אחרים כגון הגב התחתון והברך.

בחלק מהמקרים, וכאשר רמת הכאב היא גבוהה במיוחד, אין ברירה אלא לפנות לניתוח. עם זאת, במקרים רבים, טיפול משקם יכול להפחית במידה משמעותית את רמת הכאבים ותדירותם לטווח הרחוק.

טיפול אפוסתרפיה מיועד בדיוק לכך. זוהי אופציית טיפול שמרנית, ללא ניתוח או תרופות, שהוכחה מחקרית וקלינית כיעילה בטיפול בכאבי ברכיים וגב. הטיפול מבוסס על תהליך ייעוץ רפואי מקצועי שבסופו מבוצעת התאמה אישית של מערכת הליכה ייחודית. הטיפול כולל ליווי צמוד של פיזיותרפיסטים מוסמכים (אפוסתרפיסטים). לכל מטופל מותאמת מערכת הליכה משלו על בסיס המידע שהתקבל בבדיקת ההתאמה האישית – ונבנית לו תוכנית טיפול ומעקב. עד היום טופלו עשרות אלפי אנשים בארץ ובעולם – והנתונים מלמדים על שיפור ניכר במצבם של רבים.

איך זה עובד?

ההליכה במערכת מחוללת אי יציבות קלה ונשלטת החוזרת בכל שלבי הדריכה. חוסר יציבות קל מתרגל בצורה חזרתית את השרירים כך שאלה יוכלו לייצב את הגוף בצורה נכונה ומיטבית. המערכת מסייעת לגוף לייצר חלוקת עומסים נכונה לאורך הגפה התחתונה והגב – ולהפחית את העומס מהמפרקים והמבנים הפגועים, כך שהדבר תורם להקלה בכאב. בנוסף – השימוש במערכת מסייע להטמיע תבניות תנועה והליכה נכונות, ובכך להפחית את הכאב ולשפר את התפקוד לטווח הרחוק.

השימוש במערכת ההליכה מתבצע כחלק מחיי היום יום, במהלך פעילות שגרתית בבית, בחוץ או במשרד. בתיאום עם האפוסתרפיסט האישי ניתן להשתמש במערכת גם להליכות מסודרות בחוץ.


זכאי משרד הבטחון ונכי צה"ל* זכאים לקבל טיפול אפוסתרפיה במימון מלא! אנחנו מזמינים אתכם לבדיקת התאמה והתנסות במרכזי אפוסתרפיה ברחבי הארץ. לבדיקת התאמתכם לטיפול ולקבלת פרטים נוספים, לחצו כאן.


רוצים לדעת עוד? לחץ כאן >

*זכאי אגף השיקום.

האמור לעיל אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לייעוץ רפואי והוא בבחינת מידע כללי בלבד. כל המסתמך על האמור לעיל, מבלי לקבל חוות דעת רפואית על בסיס כל העובדות הרלבנטיות, עושה זאת על אחריותו בלבד. 

 

כתבות שאולי יעניינו אותך