X סגירה
 

הבדיקה האופטומטרית

הבדיקה האופטומטרית והציוד האופטומטרי בו אנו נעזרים

הבדיקה האופטומטרית - מהי?

מטרת הבדיקה האופטומטרית היא למצוא האם ישנו ליקוי ראייתי לפציינט (קוצר ראייה, רוחק ראייה וכו') ומהו. לעיתים אף כוללת בתוכה מרכיבים נוספים שמאפשרים לנו לגלות מחלות שאינן קשורות בעיניים וזאת לאור העובדה שהעין היא "החלון של הגוף" והיא המקום היחידי בגוף בו ניתן לראות את כלי הדם ללא חיתוך לכן ניתן ללקט במהלך בדיקת עיניים מקיפה וכוללת מידע נרחב על הפציינט.

הבדיקה האופטומטרית כוללת בתוכה מספר היבטים המאפשרים לנו לתת בסיומה מרשם אופטומטרי מדוייק לכל צורך שאותו מבקש הפציינט.

לבדיקה שני היבטים: היבט אובייקטיבי והיבט סובייקטיבי.

האובייקטיבי מתבצע ע"י האוטורפרקטומר – מחשב שמצלם את העין וע"י שימוש בעיקרון דמויות פורקנייה ניתן לקבל החזרים מהקרנית שמתורגמים לכוח הספרי והצילינדרי וכך נותנים כיוון כללי לבדיקה ומרשם אובייקטיבי .

מכשיר נוסף איתו אנו מבצעים בדיקה אובייקטיבית הוא הרטינוסקופ המאפשר לנו למצוא את המרשם האובייקטיבי של הפציינט תוך כדי שיתוק האקומודציה שאינה רצוייה.

הסובייקטיבי מתבצע ע"י הבדיקה הסובייקטיבית החד עינית והדו עינית. בבדיקה זו אנו מראים לפציינט 2 מצבים שבתחילה קל להבדיל בניהם והמטרה להגיע בסופו של דבר ל- JUST NOTISABLE DIFERENCE שבו הפציינט כבר אינו מסוגל להבחין בין 2 המצבים, אז נבצע גם בדיקת צילינדר ע"י JCC ואיזון דו עיני.

בדיקות נוספות שכוללת בדיקת העיניים הן: מבחן חדות ראייה עם/בלי משקפיים, מבחן כיסוי/גילוי, בדיקת PD,בדיקות קשר עין-יד, גמישות אקומודטיבית, התכנסות והתבדרות, תנועות עינים, בדיקות לקרוב, אופתלמוסקופיה וכו'.

רוב מהלך הבדיקה מוקדש לבדיקה הסובייקטיבית שמטרתה למדוד את הסטייה התשבורתית באופן סובייקטיבי, לקחת בחשבון את ה"אישיות התפיסתי" של הפציינט ולמצוא מהו המרשם הנכון למרחק העבודה בשבילו זקוק הפציינט למשקפיים.

כל אלו מאפשרים לנו לספק לפציינט את התוצאה הטובה ביותר אשר תספק את צרכיו, לעיתים אף ניתן לגלות בבדיקה קטרקט, סכרת, ניוון מקולרי וכו' ובמקרים אלו אנו מפנים את הפציינט להמשך טיפול אצל הגורם הרלוונטי.


ציוד הבדיקה הדיגיטלי והמתקדם

חדר הבדיקה המשוכלל כולל בתוכו מספר מכשירים מהחדישים ביותר שניתן למצוא כיום בחדרי הבדיקה:

1. פורופטר דיגיטלי מסוג PAV-6100 של חברת POTEC
2. אוטורפראקטומטר –קרטומטר מסוג PRK-6000 של חברת POTEC
3. MASTER 4 UINIT שמסתובב
4. מנורת סדק
5. מערכת בדיקות ממוחשבת SMART SYSTEM 2 של חברת M&S TECHNOLOGIES
המכשור החדיש והמשוכלל מאפשר לבצע בדיקה אופטומטרית מקיפה ואמינה בצורה מהירה ומדוייקת וכמובן נעימה ביותר לפציינט.

כל המכשירים הנמצאים בחדר הבדיקה מקושרים למחשב של הפורופטר הדיגיטלי, דבר זה מאפשר לנו לעבוד עם כמות גדולה של מידע בעזרתו אנו מבצעים את הבדיקה. המידע כולל את נתוני האוטורפרקטומטר ( PD,S/C/A,), הקרטומטר, הלנסומטר וכו', כך שאנו מקבלים את מירב המידע שניתן לאסוף לפני תחילת הבדיקה.

מכשיר PAV 6100 הינו בעל המאפיינים הבאים:

• VERTEX DISTSNCE ותאורת הקרנית- תוצאות מדוייקות מובטחות מאחר ואנו ממקמים את עיני הפציינט במרחק הנכון לפני תחילת הבדיקה.

• PD- בכל שלב ניתן לכוון את ה PD

בשלב הבדיקות לקרוב הפואופטר "מבצע התכנסות" בעצמו וכך עיני הפציינט נמצאות במרכז העדשה, דבר זה מאפשר לנו לבצע בדיקות התכנסות כגון: NRA/PRA, ייתרות מיזוג, FCC וכו' בצורה מדוייקת כך שקביעת הADD- הסופי מתבצעת בצורה אמינה ביותר.

PD לקרוב 45-75 מ"מ
מרחק הבדיקה לקרוב 35-70 ס"מ


• בדיקת הPSH והצילינדר- עדשת ה JCC מאפשר בחינה נוחה ומדוייקת של 2 המצבים המוצגים לפציינט. כיסוי אוטומאטי של עינו של הנבחן מונעת ממנו לבצע אקומודציה בזמן שהעדשה בפורופטר מסתובבת ב- 45 מעלות וכך מתאפשר דיוק ועבודה נעימה.
• פריזמה מסתובבת מדוייקת- ניתן להשיג מידע מדוייק ע"י שימוש בפריזמה עד ∆20 בקפיצות של ∆0.1 . אפשרויות כיסוי אוטומטיים עוזרות לאסוף מידע מדוייק בצורה נוחה בזמן שהפריזמות משנות כיוון.

• צג LCD מתכוונן- הבודק יכול לראות את תוצאות הבדיקה ע"י הזזת המסך בין 0-90 מעלות

• טווחי המדידה של המכשיר:

עדשות SPH -29.00 ~ +26.75D
עדשות CYL 0.00 ~ ± 8.75D
CYL AX 0° ~ 180°
CROSS CYLINDER ±0.25D
±0.50D
רטינוסקופיה –ניתן להכניס לפרופטר הדיגיטלי עדשות של +1.5D, +2.0D שמתורגמות למרחקי בדיקה של 67 ס"מ, 50 ס"מ

• עדשות עזר:

OCCLODER
עדשת PIN HOLE בקוטר של 1 מ"מ
עדשת MADOX RODE (ימין אדום אופקי, שמאל אדום אנכי)
פילטר אדום/ירוק (ימין-אדום, שמאל-ירוק)
פילטרים מקטבים
פריזמה מפוצלת (ימין BU6 , שמאל BI10)
עדשה לבדיקת PD
עדשת JCC של (±0.50Dשמוזנת אוטומטית ב -90 מעלות


מכשיר האוטורפרקטומטר - קרטומטר PRK-6000 הינו בעל המאפיינים הבאים:

• מדידת רפרקציה וקרטומטריה- האוטורפרקטומטר-קרטומטר האוטומטי מספק טווח רחב של מדידות דיופטרים -25D to +22D, ואילו רדיוס הקימור בטווחים של 5.0 מ"מ רדיוס עד 10.2 מ"מ רדיוס.
הפעלה קלה מאפשרת לנו למדוד את הרפרקציה והקרטומטריה ברצף ולתוצאות ניתן לתת תוקף מידי, בנוסף ישנה אפשרות למדוד את הנתונים הללו יחדיו וכך לחסוך זמן נוסף.

• קרטומטריה היקפית- ניתן למדוד את הקימורים ההיקפיים של הקרנית על ידי כך שפציינט מסתכל על מנורות הפיקסציה ההיקפיות. מדידות של הקרנית ההיקפיות עוזרות לנו להעריך האם יש צילינדר אי רגולרי בקרנית ובנוסף יאפשר לנו התאמה טובה יותר לעדשות מגע.

• מדידת קוטר אינטואיטיבית- על ידי אופציית "FREEZE" ניתן למדוד את קוטר הקרנית, האישון או עדשת מגע קשה שמורכבת על הפציינט. על ידי לחיצה פשוטה וגרירת האצבע של המסך המכשיר מחשב את הקוטר.

• TFT-LCD עם מסך מגע- בגלל שילוב הרזולוציה הגבוהה עם מסך המגע אנו מנטרלים את כל הקלט שקיים מסביב למעט זה שמתקבל מהלחצן על הג'ויסטיק והמתגים של משענת הסנטר.

המדידות מבוצעות בצורה פשוטה ומהירה רק על ידי לחיצה על הסמל שמופיע על המסך.

• הצגת נתונים מיידית- על ידי לחיצה פשוטה על כפתור התוצאות ניתן לקבל תוצאות של עד 10 מדידות אחרונות שמאוכסנות בזיכרון המכשיר.

• מדידת IOL- כאשר תוצאות המדידה יוצאות שגויות בשל IOL או קטרקט ניתן לבצע את המדידה כאשר האופצייה של IOL מופעלת.

• משענת סנטר ממונעת- האופציה של שינוי גובה משענת הסנטר באופן ממונע מאפשר כיונון קל ומהיר יותר בין פציינט לפציינט.

• העברת נתונים- ניתן להעביר את הנתונים שמתקבלים מה- PRK-6000 למכשיר חיצוני אחר כמו מחשב נייד וכו' ע"י ממשק משותף.


מערכת בדיקות ראייה ממוחשבות SMART SYSTEM 2

התוכנה הממוחשבת המשוכללת מאפשרת לנו לעשות בדיקות מקיפות שבדר"כ אינן מצויות בחדרי הבדיקות בחנויות האופטיקה כגון: בדיקת חדות ראייה בעזרתLEA SYMBOLS ,ALLEN PICTURES, TOMBLING E'S ראיית צבעים מסוג ISHIHARA , CONTRAST SENSITIVITY, FIXATION DISPARITY+MADDOX ROD, RANDOM DOT SRETERO וכו'..

את הבדיקות לחדות הראייה ניתן לבצע במספר שיטות: מספרים, אותיות באנגלית, אותיות בעברית, צורות וכו', כך לכל פציינט ניתן להתאים את שיטת הבדיקה הטובה ביותר על מנת שירגיש נוח במהלך הבדיקה. על מנת למנוע מצב בו הפציינט זוכר את המספרים/אותיות בעל פה ניתן לעמוד על אותו המסך ורק להחליף את המטרות כך שאותו הגודל נשמר אך לא אותה המטרה.

מסך ה -LCD הממוחשב מגיע עם שלט רחוק איתו אנו יכולים לשלוט על המערכת הנ"ל בצורה אלחוטית. ניתן לכייל את גודל החדר למרחק בדיקה של 6 מ' כך שגם בחדר שאינו בגודל המקסימלי נוכל לקבל תוצאות מדוייקות ואמינות.

כל אלו מאפשרים לנו לבצע בדיקה אופטומטרית מקיפה, ומקצועית בצורה מהירה ויעילה שנעימה לפציינט וגם לאופטומטריסט.

ה - UINIT מסוג MASTER 4 יכול להכיל עד 4 מכשירים בו זמנית, כך שהחדר עצמו מצוייד בכל המיכשור המתבקש. השולחנות עליהם מונחים המכשירים יושבים על מסילות כך שכאשר אנו בוחרים מכשיר מסויים ה UNIT מסתובב והמכשיר שנבחר "נוסע" על המסילה ומתיישר אל מול עיני הפציינט מצד אחד והאופטומטריסט מהצד השני.

הציוד חדיש ביותר ומאפשר לנו לבצע בדיקה ללא מסגרת בדיקה כבדה שמונחת על האף ומסרבלת את מהלך הבדיקה וכמובן מקצרת את סבלנותו של הפציינט.


עינב אינגבר
B.Sc. opt
אופטיקה עיניים מרום נווה ר"ג

 

כתבות שאולי יעניינו אותך