X
אנא בחר את גודל הפונט הרצוי:
ועדות רפואיות ועדות רפואיות רופאים מומחים רופאים מומחים מכונים רפואיים מכונים רפואיים הוראות אגף השיקום הוראות אגף השיקום ביטוח לנכי צה"ל ביטוח לנכי צה"ל הכפתור הכפתור
X סגירה
 

דיון בכנסת על זכויותיהם של נכי צה"ל פוסט טראומה

נכי צה"ל הפוסט טראומתיים - זר לא יבין זאת

במהלך דיון שהתקיים בחודש יוני 2018 בוועדת העבודה והרווחה בכנסת העלה לסדר היום - יושב ראש מחוז תל אביב בארגון נכי צה"ל עו"ד עידן קלימן את מצוקתם של נכי צה"ל הפוסט טראומתיים. לדברי עו"ד עידן קלימן מדובר במחדל של מקדמי תזכיר חוק הנכים שלא דאגו בחוק לתת מענה ראוי לטיפול בבעיותיהם של נכי צה"ל שלקו בהלם קרב (PTSD) והוכרו כפוסט טראומה.

עידן קלימן הפציר בחברי ועדת העבודה והרווחה בכנסת, נציגי האוצר ואגף השיקום להפסיק לחכות לתוצאות של מחקרים ופשוט לפעול - לשבת ולהקשיב לנכי צה"ל הפוסט טראומתיים ולראות מה הם הצרכים שלהם ולעדכן את תזכיר חוק הנכים בהתאם, לפני שהוא עובר בכנסת ונכנס לספר החוקים.

האם מדינת ישראל מפקירה את הפוסט טראומתיים?

החוב המוסרי שחבה מדינת ישראל לנכי צה"ל הפוסט טראומתיים הוא לאורך שנים רבות, עד לפני פחות משני עשורים מדינת ישראל הזניחה את הפוסט טראומתיים, לא הכירה בנכות שלהם ובכך גרמה להם לנזק ישיר ועקיף.

מאות סיפורים "מצמררי שיער" של נכי צה"ל שלא אובחנו כסובלים מפוסט טראומה, נכי צה"ל שאיבדו את המשפחה והתגרשו, נכי צה"ל שפוטרו מעבודתם, נכי פוסט טראומתיים שהפכו לחסרי בית וחסרי עבודה, הידרדרו לסמים ורק לפני שנים לא רבות החלו להבין למה זה בכלל קרה להם.

נכות פוסט טראומתית היא נכות קשה שלא נראית לעין. אך יחד עם זאת, מי שלא ראה נכה פוסט טראומה בהתקף לא יבין. לנכי פוסט טראומה בעיות רבות והגיע הזמן שהמחוקק יתן מענה לכל הצרכים שלהם.

האם השיקול של משרד האוצר ואגף השיקום הוא כסף ?

לטענת נכי צה"ל הפוסט טראומה, אגף השיקום בנה בירוקרטיה סבוכה שמונעת מהם לקבל טיפול רפואי נפשי, מזניחה את הטיפול במשפחה שמטפלת בהם, בילדים ובני/ות הזוג. ואילו הרופאים בוועדות הרפואיות מאיימים עליהם בהורדת אחוזי הנכות.

לדברי מ. נכה צה"ל פוסט טראומה שהפך "חסר בית": "לא הייתי רוצה להיות נשוי לנכה פוסט טראומה – אני מבין שאשתי סבלה ממני עד שלא יכלה יותר. גם ילד של פוסט טראומה לא הייתי רוצה להיות. זה בדיוק מה שקרה לדור השני של "ניצולי השואה".

התוכנית של עידן קלימן לטיפול בנכי צה"ל פוסט טראומתיים

בשנים האחרונות ליווה יו"ר מחוז תל אביב בארגון נכי צה"ל, עידן קלימן מאות חברים הסובלים מפוסט טראומה. לדבריו הגיש מאות תביעות לנכויות מוסבות בנושא טיפולי שיניים לנכי צה"ל עד אשר אגף השיקום החליט להכיר בטיפול שיניים כנכות מוסבת לנכי צה"ל הפוסט טראומתיים.

לדברי עידן קלימן, ישנם כיום חמש נקודות חובה שעל ועדת העבודה והרווחה לתקן בתזכיר חוק הנכים. נקודות שישפרו את חייהם של נכי צה"ל הפוסט טראומתיים:

א. הכרה במחלות נלוות

הסטטיסטיקה של פוסט טראומתיים מול נכויות אחרות באגף השיקום מאוד ברורה וקל לבדל ולראות כי קיימות מחלות נלוות שקשורות לנכות פוסט טראומה : סכרת, לחץ דם, כלי דם, מחלות עור, מחלות לב, כליות, מערכת העיכול וכד'. על ועדת העבודה והרווחה לחייב בחוק תזכיר הנכים להכיר מיד במחלות אלו כנכות מוסבת עבור נכים פוסט טראומתיים. 

ב. טיפול שוטף ורציף לכל המשפחה

פציעה של נכה צה"ל פיזית ו/או נפשית משפיעה על כל המשפחה. אבל שמדובר בפגיעה פוסט טראומתית זה עלבון ופגיעה בנכי צה"ל שמשרד האוצר מדבר על כסף שממול מדובר בכאב של משפחות.

מדובר במשפחות, בני/ות זוג וילדים שנמצאים ומטפלים ביקר להם שנפגע בפוסט טראומה 24/7, המינימום שמדינת ישראל חייבת לתת להם זה טיפול פסיכולוגי ופסיכיאטרי לכל המשפחה.

ג.  הקמת מרכז הערכה ואשפוז לנכי צה"ל פוסט טראומה

כיום נכי צה"ל פוסט טראומתיים מקבלים טיפול רפואי במחלקות בריאות הנפש לצד חולי נפש רגילים ואינם זוכים לטיפול ייחודי עבורם. לכן על אגף השיקום מוטלת החובה להקים מרכז הערכה ואשפוז נפרד לחלוטין עבור נכי צה"ל הפוסט טראומתיים.

ד. תעסוקה ייעודית לנכי צה"ל פוסט טראומתיים.

הקמת מערך בו נכי צה"ל פגועי פוסט טראומה יהיו זכאים לקבל שיקום מקצועי ויעודי שיתאים למוגבלות שלהם. השיקום יחזיר להם את הכבוד העצמי האבוד ויאפשר להם לקבל כלים בעזרתם תהא להם היכולת לפרנס את עצמם והמשפחה בכבוד.

ה. אבחון מוקדם וביטול הבירוקרטיה

הטיפול הנפשי המיידי בנכה פוסט טראומה יכול להציל נפשות. לכן על אגף השיקום מוטלת האחריות להגדיל את התקנים של אנשי המקצוע, לבטל את הבירוקרטיה ולאפשר לכל נכה פוסט טראומה גישה לקבלת טיפול ביחידה של "תגובות קרב".

מתן פתרון בכל חמשת הסוגיות תביא לשיקומם של נכי צה"ל הפוסט טראומתיים ותאפשר להם לחזור לחיים נורמליים עד כמה שניתן לאור העובדה שנכות פוסט טראומתית אינה עוברת.

 

 

כתבות שאולי יעניינו אותך


המלצות ותגובות
כותרת:
שם:
תוכן:
אנא הזן את המספר שלוש מאות שישים ותשע:
קפלן יהודה
תאריך: 30/03/2020
כותרת: הבעייה היא הוועדות הרפואיות לא הכנסת

תוכן: אם פסיכיאטר של משרד הביטחון קובע לאחר בדיקה של שעות שאחוזי הנחות שלי נעים בין 30% -50% והוועדה החליטה להעניק לי בתור טובה 30% זה מראה מי יושבים שם ומי הם המחליטים. "מאכרים" של משרד הביטחון ולא רופאים.

יצחקי עפרה
תאריך: 10/02/2019
כותרת: עד מתי

תוכן: אני כבר לא שקופה. אני חי מת

חיה
תאריך: 07/02/2019
כותרת: זכויות לנכי פוסט טראומה

תוכן: ברכות שסוף סוף זכו לקיים דיונים בעניין של נכי פוסט טראומה , לדעתי חמשת הסוגיות הללו כלל לא יביאו לפתרון בעיותיהם, ראשית בעיית פוסט טראומה היא בעיה נירולוגית ויש להתייחס אל כל הנכים הפוסט טראומטיים באופן שוויוני מבחינת אחוזי הנכות וכן הזכויות שמגיעות להם , שנית יש להחריג נכות זו ולתת להם זכויות שונות משל פגיעות אחרות שכן מדובר בפגיעה שפוגעת קשה בתפקוד היום יומי במהלך כל שעות היממה, נכה פוסט טראומה יש להתייחס בצורה שונה שכן קשה עבורו ההתמודדות היום יומית , ולכן יש לעזור ולתמוך במציאת תעסוקה, בעזרה בשכירות דירה, ברכב רפואי , בלימודים ולכל מה שמגיע לנכים מדרגת 50 אחוזים כשתהיה לו רווחה כלכלית כך הוא יתפנה לשיקומו האישי , אבל כשהוא נזקק לדאוג לכלכלתו ולהישרדותו יהיה לנכה שכזה מאוד קשה להישתקם

עדי
תאריך: 02/02/2019
כותרת: נכי צהל

תוכן: כל הכבוד..הפקירו אותנו

אסעד שיבלי
תאריך: 23/10/2018
כותרת: הגיע הזמן

תוכן: הנושא עולה מאוחר מאד ישנם פוסט טראומטים אשר סבלו עשרות שנים מהפליה ואי שויון באשר אחוזי הנחות הנמוכים שלא הצליחו להעלותם עקב אי הקרה במחלות הנלוות אשר הוזכו בדיון ץ
כמו כן חלכם של נכים אלו אשר הקרתי נפטרו ולא זכו למעט מהמגיע להם וחבל.

יוסף
תאריך: 09/08/2018
כותרת: תבורכו והצליחו!

תוכן: תודה שפתחו את הנושא לדיון בוועדה לרגל החוק !
איפה החדשות ? האם לאחר ש5 הנקודות יוכרו בחוק - יפתרו הבעיות? האם שאלו נציגים אמיתיים מקרב הנכים על עמדתם + ומיפו הצרכים שלהם?
הבעיה מתחילה בהגדרה פוסט- טראומה! כפי שמוגדרת בספר ההפרעות הפסיכיאטרי. אין שום קשר בין שבוי לנאנסת או פגוע טרור!
זו פגיעה נוירולוגית שמוציאה לוחם מהקרב! והיא הופכת לכרונית אך ורק בגלל שלא טופלה ! וזאת אומרים כל ה"מומחים" כולם !
לא יתכן שמחוקקים חוק או עורכים שינויים בהגדרות ותפיסת הנכות בלי לערוך בדיקה ומחקר שטחיים !
אבסורד שבטופס הכרה באגף השיקום ממלאים טופס פציעה, ולאחר מכן קוראים לזה מחלה- כאלו מדובר מראש בסכרת ובמחלת לב !

אנו קוראים לכל קברניטי הארגון בכלל - ואלו שנכחו בדיוני וועדות הכנסת בפרט, להפסיק להתעלל ולגרום נזק בין מבורות ובין בזדון = ולכנס פורום אמיתי של הנפגעים מכל זירות הלחימה, ולמפות את הצדדים והצרכים הנוגעים לנכות - החל מהכרה דרך הטיפול וכלה בהבנה כוללת של כל הנפגעים וההשלכות על כלל החברים בארגון - בכוונה למנוע פגיעה בלוחמים נוספים - שנפגעו הרבה יותר מחוסר הטיפול שבסיום המלחמות ומערכות ישראל בכלל.

אנו מחכים לכינוס אמיתי ודיון אמיתי ולא תגרת צעקות ריקה מכל תוכן !!!

ישםטוב יעקב
תאריך: 08/08/2018
כותרת: הצדעה לעידן וטל

תוכן: סוף סוף מישהו מרים את הכפפה זמן רב עבר עד שמישהו נאבק למען אלה שהפסיקו להילחם שסבעו מילחמות שאפו לאירגון הזה שא הבין שאן ביכולתם להילחם ואן בכולתנו להביא קבלות במיוחד לאלה שלא חוו מה עוד שהסיפור לעול ישקף את החוויה

הכוח לשנות
תאריך: 06/08/2018
כותרת: מאבק צודק

תוכן: מאבק צודק לשיפור זכויות .אבות המייסדים יצרו תשתית לקיומנו כאן בארץ הזו .צריך להמשיך ולשרת את המדינה ולחזק את הצבא ולתמוך בפגועי הנפש והפצועים שהם החלק החשוב בספרי מלחמות דברי הימים ועל תרומתם האישית והנפשית במאבק שבדרך . לכל העוסקים במלאכה ישר כוח תנו לנו יד מושטת בזכות ולא בחסד.

יניב
תאריך: 06/08/2018
כותרת: ללא כותרת

תוכן: כל הכבוד הגיע זמן שמישהו עושה משהו בשבילנו אחרי הרבה שנים שף אחד לא רואה ולא שומע אותנו אני הגיעתי עד הכנכסת ומצעקתי את ורק אז התייחסו אליי בושה למדינת ישראל וליחס שלה ומה לנו לא מגיע עזרה לקבל רכב עבודה שנים אני מנסה ורוצה לעבוד ומקבל ביטולים ואין להם מענה
תודה ענקית לעידן יישר כוח

עופר
תאריך: 06/08/2018
כותרת: באיזה חור הסתתר הסיפור הזה 10 שנים

תוכן: איפה היה הראש של ראש האירגון הזה כל השנים ?

יקיר
תאריך: 04/08/2018
כותרת: עידן בא מהמערך הלוחם. הוא מבין את המשמעות של מה קרב עלול להשאיר בך.

תוכן: צה"ל הוא צבא חזק ומנצח, אך היו קרבות שבהם ידנו הייתה על התחתונה. בדרך כלל תוצאה של תכנון קרב לקוי, הערכה שגוייה של האוייב שמולך ותקלות כאלו ואחרות. מקרים אלו העמידו לוחמים במצבים לא פשוטים ולצערנו יש מי שלקו בהלם קרב. בעבר, המערכת התייחסה למקרים בצורה שגוייה ואף העצימה את הנזק.

עולם הזוי
תאריך: 03/08/2018
כותרת: האמת העצובה היא שאין ממש אגף שיקום

תוכן: הבעיה הכללית שאין ממש גוף המשקם נכי/ות צה"ל,אין התיחסות פרטנית,שלא נדבר על תוכנית עבודה מסודרת לשיקום,זה נכון לכל הנכים/ות ככלל,ונכי הפוסט טראומה ,ששם תוכנית סדורה ומקצועית,יכולה להציל נפשות רבות,שלא נדבר בפן הכלכלי,הרי ידוע שמניעה היא הטיפול היעיל והזול,אבל אנחנו במדינת החפיף,וכאן אין יוצא דופן,הכל נעשה בשלוף,אין פה כוונה תחילה,רק ישראלייות קלוקלת לשמה

שרון
תאריך: 03/08/2018
כותרת: PTSD

תוכן: כמדומני שר התקשורת איוב קרא הוא בעצמו הלום קרב ,ולא פעם הוא הצהיר על זאת , אז המסקנה כנראה שמגיעים למגדל השן שוכחים זאת .

מאור
תאריך: 02/08/2018
כותרת: צודק

תוכן: נכון לא מבינים ולא מנסים להבין נכי נפש הם כמו עול על משהב לא מעוניינים לעזור במקום לעזור מורידים הטבות שניתנו .ואין שום דבר חדש
למשל הנקודה של תופעות ומחלות נלוות מהכדורים הקשים שלוקחים.כאבי בטן בעיות קשות בקיבה שיניים ובעיות עור.ועוד.חייבים לארגן את נושא פגועי נפש
יישר כוח לעידן שלפחות מנסה.

מאור
תאריך: 02/08/2018
כותרת: זכיות לפוסט

תוכן: עידן תודה על המאבק
פוסט צריכים חונכות אני למשל מקבל שעה ביום זה ממש בדיחה איך אפשר בשעה לעשות משהו או לטפל מקצצים בבשר החי אני חייב מינימום 3 שעות ביום חונך שיעזור באמת אפקטיבי במקום נותנים שעה שזה לא גורם לכלום אין סיכויי לשיפור.

אילן בכר
תאריך: 01/08/2018
כותרת: הלוואי ויהפוך המסמך לחוקים

תוכן: תודה עידן על ההבנה העמוקה להלומי הקרב... הבעיה העיקרית היתה ונותרה להפעיל לחץ עד שאגף השיקום ייקבל את עקרונות המסמך ויישם אותם בצורת תקנות או חוקים ובכך יאפשרו להלומי הקרב לנשום לרווחה.

דרור אליעזר
תאריך: 31/07/2018
כותרת: ישר כח

תוכן: בס"ד
יישר כוח.
כל הכבוד ליושב ראש מחוז תל אביב בארגון נכי צה"ל ועו"ד עידן קלימן.

אבירם גינת
תאריך: 31/07/2018
כותרת: עידן

תוכן: עידן יישר כח!
אין עליך כמי שמייצג ולפחות משמיע את המצוקות, סבל,התסכול שלנו בוועדות השונות באוזניים הערלות של "הקובעים" למיניהם..וכמי שעבר כבר את גלגלי הבירוקרטיה באגף לסוגיה לרבות פוסט טראומה ו"הצליח" במלחמה בעצמו-שאפו לך עבור האחרים ובמיוחד לצעירים שביננו...שתהיה בריא וחזק ויהיה לך הכח להמשיך...

ישראל רון אלוני
תאריך: 31/07/2018
כותרת: נכון מאד

תוכן: בתי עברה ניסיון אובדני לפני 3 חודשים.נמצאת ללא הכרה.למרות פניות רבות לדן שגב -לעזרה מורלית-היות ובטבריה מתעלמים ממני כבר שנים-אין שום מענה.אני גר בצפת.אבל זרוק בירושלים כי שם בתי מאושפזת.שום התייחסות ועזרה מצד אגף השיקום.בתי גמרה לא מזמן שנתיים שירות לאומי .ביקשנו עזרה להעביר אותה לבית לוינשטיין.התעלמות מוחלטת.גם לא יצרו חיבור ללשכת ירושלים למרות הבקשות החוזרות ונשנות של דורית כנען .פסיכולוגית.

לנכים אין לובי כמו למתנחלים ולחרדים
תאריך: 31/07/2018
כותרת: מה לגבי השתתפות בצהרון לילדי נכים שבוטלה לפני שנתיים?

תוכן: לצעירים אני אומר: אל תתגייסו לקרבי. המדינה תנטוש אותך בעת צרה.

אלמוני
תאריך: 31/07/2018
כותרת: תזכה למצוות

תוכן: אני מקווה שלחברי הכנסת וליושבים בוועדות הכנסת יש מספיק שכל להבין את החשיבות של של ההגנה והטיפול בפוסט טראומטים ומבלי לחסוך וחמבלי לחפש דרכים לחסוף בהשקעה בטיפול זה. המדינה המתפארת בהישיגיה הרבים בנוייה על היסודות שיצקו אותם פוסטראומטים.

אמיר
תאריך: 31/07/2018
כותרת: יגיע לכם

תוכן: מי שאינו מוכן לעמוד מאחורי הלוחמים,מוזמן לעמוד ליפנהם.

לשרותך, נכה צה"ל