אתר זה משתמש בקבצי קוקיז אתר זה משתמש בקבצי Cookies כדי להתאים אישית תוכן ומודעות. למידע נוסף OK
X
אנא בחר את גודל הפונט הרצוי:
מועדון החברים של פורטל נכי צהלהכרה כנכהחמי מרפאייעוץ משפטיקנאביס רפואיטפסים להורדהרכב רפואיטבלאות תגמוליםטיפולים רפואייםזכויות והטבותארגון נכי צהלאגף השיקום
X סגירה
 

חמש דרכים במימון אגף השיקום לטיפול והקלה בתחושת הכאב

מה ניתן לעשות על-מנת להקל על כאב מתמשך?

תחושת הכאב משמשת כחלק ממנגנון ההגנה הרגשי של גוף האדם. הכאב אמור להתריע על פצע או פגיעה כלשהיא בגוף. מדובר במערכת הגנה חיונית שבאמצעות הכאב שמלווה בתחושת סבל ואי-נוחות תגרום לאותו אדם לעצור ולטפל בעצמו.

כאב יכול להתבטא בכמה דרכים ולהעיד על בעיות שונות, למשל: כאב בטן יכול להעיד על אכילה של דבר מזון מקולקל או פגיעה במערכת העיכול. כאב ראש יכול להעיד על לחץ נפשי או חלילה וחס גידול. כאב שיניים יכול להעיד על דלקת, כאבי שלד ומערכת עצבים יכולים להעיד על מאמץ או חבלה.

אבל מה קורה כאשר תחושת הכאב לא מרפה והכאב הופך לכאב מתמשך שצריך לחיות יחד איתו? תחושת הכאב היא תחושה סובייקטיבית ולכן הטיפול בו חייב להיות מותאם אישית תוך שימוש בתרופות, משככי כאבים, טיפולים אלטרנטיביים ושיטות נוספות. במאמר שלפניכם, תמצאו חמש דרכים במימון אגף השיקום לטיפול והקלה בתחושת הכאב.

הכתוב אינו מהווה המלצה רפואית בטרם קבלת טיפול יש להיוועץ ברופא מומחה

חמש דרכים במימון אגף השיקום לטיפול והקלה בתחושת הכאב

1. טיפול בקנאביס רפואי

הקנאביס הרפואי הפך בשנים האחרונות לאחת הדרכים היעילות והמבוקשות ביותר להתמודדות עם כאב פיזי ונפשי. אם בעבר הייתה רתיעה פסיכולוגית לשימוש בצמח הקנאביס – הרי שכיום הקנאביס הרפואי הפך לחלק בלתי נפרד מהטיפול הרפואי המקובל וניתן לרכוש אותו בבתי מרקחת בכל רחבי הארץ בהצגת מרשם ורישיון.

השימוש בצמח הקנאביס יכול להיעשות בעישון, אידוי או צריכה של שמן. אבל אחת הדרכים שהוכחה כיעילה ביותר היא על-ידי שימוש במשאף. השימוש במשאף הוא מדויק ולכן כל מטופל יכול לבחור את המינון במדויק שעוזר לו סובייקטיבית. בנוסף, המשאף היא דרך חדשנית שמסייעת במניעת הרתיעה הפסיכולוגית שקיימת אצל חלק מהמטופלים.

לפני כשנה, (בחודש מאי 2021) אישר משרד הביטחון את השימוש במשאף רפואי של חברת סאיקי (SyqeAir). השימוש במשאף הרפואי של SyqeAir מאפשר שליטה בטיפול של כאב עצבי כרוני. המשאף מותאם אישית ולכן הצריכה של הקנאביס נעשית במינון מדויק תוך שמירה על שגרת החיים ותפקוד תקין בחיי היומיום. 

למידע נוסף על הזכאות לשימוש במשאף רפואי SyqeAir לחץ כאן >>

משאף רפואי של חברת סאיקי

2. שימוש בעזרים רפואיים

שימוש בעזרים רפואיים היא דרך וותיקה שהתפתחה במהלך השנים האחרונות וכיום היא משלבת בין טכנולוגיה חדשנית לבין מחקרים פורצי דרך. למשל, אם בעבר השתמשו בחגורת גב מסורבלת, מערכות תמיכה לשלד עשויות ברזל שגרמו מצד אחד להרגשת חוסר נוחות ומן הצד השני לקושי בתנועה. הרי שכיום ניתן למצוא פתרונות חדשניים כמו למשל הפתרון של חברת "אפוסתרפיה".

אפוסתרפיה מציעה לנצח את כאבי הברכיים והגב בהליכה – מדובר על נעלים מיוחדות שמהוות חלק משיטת טיפול רפואית שפותחה בישראל, ע"י ד"ר אבי אלבז וד"ר עמית מור. הטיפול של אפוסתרפיה  מהווה פריצת דרך טיפולית בבעיות גפיים ועמוד שידרה. מדובר בטיפול שאינו ניתוחי ואינו תרופתי.

הטיפול באפוסתרפיה ניתן לנכי צה"ל המוכרים על פגימות בעמוד שידרה וברכיים במסגרת טיפול רפואי על-ידי אגף השיקום במשרד הביטחון. 

לקבלת פרטים נוספים והסבר מפורט לחצו כאן >>

אפוסתרפיה טיפולים רפואיים להקלה בכאב

3. חמי מרפא – טיפולים במים תרמו-מינרלים

טיפולים בחמי מרפא ניתנים לנכי צה"ל המוכרים על פגימות אורתופדיות, נוירולוגיות, כמו גם, פסוריאזיס. מדובר על סדרת טיפולים בת 5-10 ימים שנעשית בעיקר בבתי מלון בים המלח ובטבריה. במהלך סדרת הטיפולים ניתנים למטופלים עיסויים רפואיים, שימוש בבריכות מים תרמו-מינרליים חמים, טיפולי בוץ ועוד מגוון טיפולים שמטרתם לשחרר את השרירים, להזרים דם למקומות שנפגעו ועל-ידי כך להקל על הכאבים לתקופה ארוכה של מספר חודשים.

בתי המלון בים המלח ובטבריה מקבלים את פצועי ופצועות צה"ל באהבה ומעניקים להם הטבות בזמן שהותם במלון. כך למשל: מלון קיסר פרמייר טבריה רוצה לפנק את נכי ונכות צה"ל ומציע להם הטבות ופינוקים. 

לפרטים נוספים ראו: מלון קיסר פרמייר טבריה רוצה לפנק אתכם >>

חמי מרפא - מלון קיסר פרמייר טבריה

4. טיפולי פיזיותרפיה, הידרותרפיה וטיפולים אלטרנטיביים

כחלק מטיפול רפואי להקלה על כאבים זכאים נכי צה"ל לקבל טיפולי פיזיותרפיה, הידרותרפיה וטיפולים אלטרנטיביים בבתי הלוחם וכן על-ידי מרפאים פרטיים. דיקור סיני, טיפולי שיאצו, פיזיותרפיה והידרותרפיה הוכחו כמסייעים להקלה בכאבים ושימור יכולת התנועה. הטיפולים נחשבים לטיפול משמר שניתן 1-2 בשבוע לפי הצורך והחלטת הרופא המחוזי.

לחברות ולחברים שגרים בקרבת בית הלוחם תל אביב, בית הלוחם חיפה, בית הלוחם ירושלים ובית הלוחם באר שבע, כמו גם, בית קיי בנהריה מומלץ להגיע ולקבל את הטיפולים במסגרת פעילות ארגון נכי צה"ל. הטיפולים ניתנים על-ידי מטפלים מקצועיים המשלבים את הטיפול יחד עם הדרכה והמלצות לפעילויות ספורטיביות נוספות שקיימות בכל אחד מבתי הלוחם. 

לרשימת בתי הלוחם – לחצו כאן >>

5. טיפול במרפאת כאב

הטיפול המקובל לכאב כרוני נעשה דרך מרפאת כאב. במרפאת הכאב נמצאים רופאים שמתמחים בטיפול בכאב כרוני. הרופאים במרפאת כאב יכולים לשלב בין טיפול תרופתי, לבין שימוש בקנאביס רפואי, זריקות להקלה על כאבים וטיפולים נוספים.

מאחר ומרפאות הכאב בארץ עמוסות במטופלים, קיים קושי להשיג תור לרופא כאב. לכן משרד הביטחון כחלק משיפור הטיפול לזכאים מציע לפנות לד"ר מיכל רותם. 

ד"ר מיכל רותם מעניקה ייעוץ לזכאי אגף השיקום ומסייעת בהנפקת רישיונות לשימוש בקנאביס רפואי. פצועות ופצועי צה"ל הזקוקים לרופא כאב יכולים לבקש הפניה מהרופא המחוזי המטפל בהם. (לחץ כאן לרשימת המרפאות).

לסיכום:

לחיות עם כאב כרוני זה דבר שפוגע ומשפיע באופן ישיר על איכות החיים. הכאב הפיזי, כמו גם, הכאב הנפשי ניתנים לטיפול בדרכים שונות. לרבות: טיפול באמצעות עזרים רפואיים, קנאביס רפואי, טיפולים אלטרנטיביים ועוד. 
על-מנת לבקש טיפול - עליכם לפנות לרופא המחוזי במחוז השיקום אליו אתם שייכים לקבלת הפנייה מתאימה לרכישת מכשירים, אביזרים רפואיים, תרופות וכד'.

***הכתוב אינו מהווה המלצה רפואית בטרם קבלת טיפול יש להיוועץ ברופא מומחה


 

נותני חסות: