X סגירה
 

מהו הלם קרב ?

הלם קרב מהו ?  - איך חיים עם הלם קרב

מעבר לכל הרעות החולות שמביאה איתן מלחמה בדמות הרס, פצועים והרוגים, הרי שחלק נכבד מהנפגעים במלחמה מגלים את פגיעתם רק לאחר תום הלחימה וחזרתם, לפחות כביכול, לשגרה. אלה הם נפגעי הלם הקרב, תופעה המוכרת בעיקר בקרב גברים. 10-15 אחוזים מהחיילים שהשתתפו בקרבות באופן פעיל מדווחים על סימפטומים העלולים להעיד על התופעה, ברמה כלשהי שלה, אך אצל מרביתם היא חולפת מאליה זמן מה לאחר שמסתיימת הלחימה. אצל נפגעים אחרים הלם הקרב יכול להופיע גם תקופה ארוכה לאחר המלחמה, ועלול להתפתח להפרעת דחק פוסט-טראומטית (Post-Traumatic Stress Disorder – PTSD) – תופעה המוכרת גם בקרב נפגעי תאונות דרכים, קורבנות התעללות מינית, ואנשים שחוו אירועים הקרובים למוות.

לחיות עם הלם קרב

בישראל חיים כיום כמה אלפי נפגעי הלם קרב. להלם הקרב יכולות להיות השפעות בעוצמות שונות על חיי היומיום, עד כדי אובדן שליטה מוחלט עליהם. אנשים החווים הלם קרב ממשיכים לחוות שוב ושוב את חוויות המלחמה שיצרו אצלם את הטראומה והותירו בהם את הצלקות הנפשיות. האירוע הטראומטי יכול לחזור אצל נפגעי הלם הקרב באופנים שונים – תמונות, הזיות, אשליות, פלשבקים וחלומות המשחזרים לפרטי פרטים את האירוע וגורמים לנפגע להרגיש כאילו הוא מתרחש מחדש. כל דבר יכול לעורר מחדש את הזיכרונות – אפילו צליל או ריח שמסמלים או מזכירים לנפגע זווית כזו או אחרת של המאורע.

כאשר הזיכרון הטראומטי מתעורר מחדש אצל נפגעי הלם קרב יכולים לבוא לידי ביטוי תסמינים פיזיים שונים כגון האצה בדופק, זיעה מוגברת, עלייה פתאומית בלחץ הדם, רעד בלתי נשלט בגוף ועוד. להלם הקרב יש גם השפעות נפשיות מרחיקות לכת כגון חרדה, בעיות בשינה, חוסר שקט והתפרצויות זעם פתאומיות, פגיעה ביכולות הרגשיות, דיכאונות ועוד. בקרב נפגעים הסובלים מהלם קרב עלולה להתפתח גם נטייה להתמכרות לאלכוהול ולסמים, בניסיון לברוח מהזיכרונות הרודפים אותם.

דרכי הטיפול

הדרך המקובלת כיום לטיפול בהלם קרב היא באמצעים פסיכולוגיים ופסיכיאטריים, אצל מטפלים מוסמכים שהשלימו לימודי פסיכותרפיה והתמחו בטיפול בפגיעה ייחודית זו. במהלך הטיפול צריך המטופל לנסות ולשוב אל הרגעים שיצרו אצלו את הלם הקרב, ולהתמודד איתם מחדש. התפיסה הרווחת היא כי התמודדות זו תאפשר לרפא את הצלקות הנפשיות שהותירו רגעים אלה. שיטות אחרות הן טיפול קבוצתי במסגרת קבוצות תמיכה, או טיפול תרופתי באמצעות תרופות נוגדות דיכאון כגון פרוזק או אפקסור. למרבה הצער במקרים רבים גם בנות הזוג וקרובי משפחה של הנפגעים נזקקים אף הם לטיפול נפשי, מכיוון שגם הם מושפעים מהנזק שגורם הלם הקרב לבעלים, לאחים או לילדים. החיים לצד פגוע הלם קרב יכולים לגרור, בין היתר, את אובדן היכולת לאינטימיות, קרבה או אהבה, והטיפול הנפשי הזוגי נועד לשקם את הזוגיות ואת הקשר עם בן הזוג.

דרכי טיפול נוספות כוללות

שילוב של תנועות עין מהירות עם שחזור הטראומה בידי המטופל וגירוי המוח באמצעות שדה מגנטי. כמו כן, במחקר פורץ דרך שפורסם לאחרונה בארצות הברית נחשפה דרך חדשנית לטיפול בהלם קרב, באמצעות איסוף דם טבורי. מתברר כי תאי גזע שנאספים מהדם הטבורי יכולים לסייע למתן ואף לרפא שורה ארוכה של הפרעות אחרות כגון אלצהיימר, סכיזופרניה או דיכאון חמור. אומנם טיפולים כאלה עדיין נמצאים בשלב נסיוני בלבד ואינם זמינים לקהל הרחב, אך אין ספק כי הם פותחים פתח לשיפור משמעותי ביותר בחייהם של הסובלים מהלם קרב.

 

כתבות שאולי יעניינו אותך