אתר זה משתמש בקבצי קוקיז אתר זה משתמש בקבצי Cookies כדי להתאים אישית תוכן ומודעות. למידע נוסף OK
X
אנא בחר את גודל הפונט הרצוי:
מועדון החברים של פורטל נכי צהלהכרה כנכהחמי מרפאייעוץ משפטיקנאביס רפואיטפסים להורדהרכב רפואיטבלאות תגמוליםטיפולים רפואייםזכויות והטבותארגון נכי צהלאגף השיקום
X סגירה
 

האם סימני אלרגיה מעידים על התפרצות הלם קרב?

אבחון לקוי של הרופאים הוביל למאבק משפטי ארוך ומתיש

מבצע עופרת יצוקה הסתיים בינואר 2009 אבל עבור ג' לוחם גולני ששימש כצלף בקו הראשון בעזה ולאחר מכן לקה בנפשו כנראה לא תסתיים לעולם. יחד עם זאת, בפסק דין שניתן כמעט 10 שנים אחרי המבצע - קיבל בית המשפט את טענותיו והורה לקצין התגמולים להכיר ב - ג' כמי שסובל מפוסט טראומה (PTSD) בעקבות הלחימה.

לוחמים בפעילות מבצעית

התנדב לקרבי

ג' הוא בן יחיד שהיה פטור משירות קרבי, אך הערכים עליהם גדל והמוטיבציה לעשות שירות משמעותי הביאו אותו להפעיל לחץ על אביו לחתום על טופס ההתנדבות. ג' התגייס לגולני ושימש כלוחם וצלף ביחידה. במהלך מבצע עופרת יצוקה לחם ג' בעזה, איבד חלק מחבריו וראה אחרים שנפצעו וכתוצאה מכך פרש מהגדוד בתום הלחימה.

התקופה שאחרי מבצע עופרת יצוקה

בתום מבצע עופרת יצוקה החל ג' לסבול מסימני אלרגיה, דופק מהיר והרגשת חנק. הוא נשלח לטיפול רפואי אצל רופא מומחה אך כל הבדיקות גם לאחר שחלפו כ-6 חודשים לא גילו כל ממצא פתולוגי. ג' הופנה לטיפול נפשי - אך כחייל משוחרר לא עמד בעלות הטיפולים (400 ₪ למפגש).

הכרה כהלום קרב

כאמור, ג' השתחרר מהצבא, אך לאורך כל התקופה שלאחר השחרור לא הצליח לתפקד, המשיך לסבול מתופעות של מחנק, סיוטים, נמנע מלצאת מהבית או להתקהל עם אנשים.

ג' פנה למשרד עו"ד אלי סבן שמתמחה בייצוג נכי צה"ל שייצג אותו בתביעה מול קצין התגמולים במשרד הביטחון. קצין התגמולים דחה את התביעה בטענה שהתופעות מהם סבל ג' לאחר הפציעה אינם מעידים על התפרצות הלם קרב.

בלית ברירה פנה עו"ד סבן בתביעה משפטית כנגד קצין התגמולים ולאחר שנים של מאבק משפטי הוכר בחודש אוגוסט (2018) ג' כנכה צה"ל. כאשר בפסק הדין מותח בית המשפט ביקורת חסרת תקדים על משרד הביטחון והמומחית מטעמו וקובע: "גם מדינה ונציגיה צריכים להתנהג באנושיות עם לוחמים" ולדברי עו"ד סבן כל ההתנהגות במקרה הזה לא הייתה הוגנת. לגבי המומחית מטעם משרד הביטחון - קבעה השופטת בפסק דינה כי היא פעלה על פי קריטריונים "שלא על פי השכל הישר ולא ביושר מקצועי".

בית המשפט חייב את משרד הביטחון בהוצאות משפט בסך 10,000 ש"ח.

לחצו כאן על מנת לקרוא את פסק הדין המלא >>


 

נותני חסות: