X
אנא בחר את גודל הפונט הרצוי:
ועדות רפואיות ועדות רפואיות רופאים מומחים רופאים מומחים מכונים רפואיים מכונים רפואיים הוראות אגף השיקום הוראות אגף השיקום ביטוח לנכי צה"ל ביטוח לנכי צה"ל הכפתור הכפתור
X סגירה
 

הפרדת התגמולים מקצבאות קיום

לתת לנכי צה"ל לחיות בכבוד...

חוק הנכים תגמולים ושיקום אמור לתת פיצוי כלכלי, רפואי ונפשי הולם לנכי צה"ל שנפצעו תוך כדי ועקב שירותם הצבאי. לכן מילת המפתח שאמורה לעמוד אל מול עיניהם של קציני התגמולים ב אגף השיקום היא "פיצוי".

בכדי להבין כיצד אגף השיקום פועל, נוכל לקבוע בוודאות כי אגף השיקום הוא למעשה חברת ביטוח שדואגת לבטח ולפצות חיילים, שוטרים, אנשי כוחות הביטחון והמשטרה שנפצעו ועתה זקוקים הם לקבל פיצוי כספי ורפואי בגין פציעתם מהגוף שלקח אחריות - מדינת ישראל.

סוגי פיצויי

קיימים מספר סוגי פיצוי, הסוג נפוץ ביותר בעולם הוא תשלום סכום פיצוי חד-פעמי שמגלם בתוכו הפסדי שכר עתידיים, טיפולים רפואיים, כאב וסבל והפסדים נוספים שלא ניתן לצפות אותם ביום תשלום הפיצוי. דוגמא לכך היא אותו מענק חד פעמי שמקבלים נכי צה"ל שדרגת נכותם פחותה מ – 20%.

אותם נכי צה"ל שזכאים לפיצוי חד-פעמי, יכולים לעשות בסכום הפיצוי שמתקבל לידם כרצונם ואין חשש לפגיעה בזכותם העתידית לקבלת פיצוי מגורם אחר במידה וחלילה וחס ייפגעו שנית ב : תאונת עבודה, נכות כללית, מחלה, תאונת דרכים וכד'. אז יקבלו פיצוי נוסף מאותו גורם אחראי.

לעומתם נכי צה"ל שזכאים לטיפול מאגף השיקום מקבלים את הפיצוי מידי חודש, כאשר עלות הפיצוי אינה קבועה והיא כוללת :

א. תגמול חודשי, פיצוי שנקבע על פי גובה אחוזי הנכות ומשולם באופן גורף לכלל נכי צה"ל שזכאים לו.

ב. פיצוי רפואי : בדיקות, ייעוץ רפואי, תרופות ועזרים רפואיים להם נזקק נכה צה"ל ללא מגבלת סכום.

ג. הטבות כוללניות כגון : הנחה בארנונה, הנחה במס רכישה, פטור מאגרת טלוויזיה וכד'.

ד. פיצוי שיקומי הכולל עזרה בפתיחת עסק עצמאי, שיקום בלימודים אקדמאיים וכד'.

ה. מענקי דיור, הלוואות ומענקים שנועדו לסייע לנכה צה"ל לרכוש דירה, לשכור דירה או להתגורר בדירה בבעלות אגף השיקום.

ו. ניידות רפואית, נכה צה"ל מוגבל בניידות זכאי לקבל רכב רפואי, תגמול ניידות והטבות ניידות נוספות.

אחריות המדינה 

מאחורי הפיצוי על כל סוגיו ומאפייניו עומדת בראש ובראשונה אחריותה והכרתה של מדינת ישראל באותם נכי צה"ל. חיילים שאלמלא היו נפצעים, היו יכולים לתפקד באופן איכותי יותר. פציעה שאין עוררין שגרמה למוגבלות והפסד ממוני עתידי. הפסד שעל המדינה מוטלת החובה לפצות אותם בגין הפסדים עתידיים שיגרמו במהלך חייהם. מדובר על פיצוי מוסכם, מאוגד בהוראות אגף השיקום ובקרוב גם בחוק ששמו בישראל יהיה : "תזכיר חוק הנכים". 

עוול למקבלי תגמולי קיום

לכן כשמדובר בתגמולי קיום, תגמולים שמשולמים בעקבות אובדן יכולת ההשתכרות של נכה צה"ל, המרירות והכעס על אגף השיקום גדולה מאוד ולדעתנו בצדק.

במצב העכשווי, אגף השיקום אינו מפריד בין תגמולי נכות להם זכאי נכה צה"ל כפיצוי בסיסי, לבין תגמול מיוחד אשר מעיד על פגיעה קשה בפרנסתו, פגיעה שבעקבותיה נקבע לנכה צה"ל על ידי רופא תעסוקתי של אגף השיקום, חוסר יכולת מלאה או חלקית להשתכר למחייתו.

כאן אגף השיקום יוצר אפליה ופגיעה כלכלית ברורה בין נכה צה"ל שמסוגל לעבוד לבין נכה צה"ל שלא מסוגל לעבוד.

בעוד שנכה צה"ל עובד מקבל גם תגמול נכות וגם שכר עבודה. נכה צה"ל שאיבד את כושרו להתפרנס נאלץ לוותר את תגמולי הנכות ומקבל תגמול קיום בלבד.

אגף השיקום מקצץ את תגמולי הנכות מהפיצוי בצורת תגמול קיום ובכך מפלה את נכי צה"ל שפגיעתם קשה יותר ויוצר מציאות כלכלית קשה במקום לתת פיצוי ראוי, פיצוי שיאפשר לנכה צה"ל לקיים חיים כלכליים נורמליים.

מהם תגמולים מיוחדים

תגמולים מיוחדים הם אותם תשלומים שאגף השיקום משלם לנכים שאיבדו את יכולתם להשתכר באופן מלא או חלקי, ישנם מספר סוגי תגמולים מיוחדים שמותאמים לנכה צה"ל על פי גובה אחוזי הנכות, על פי גילו של הנכה ומספר שעות העבודה שביכולתו לתפקד.

בין סוגי תגמולי הקיום המוכרים באגף השיקום תמצאו : תגמול נצרך, תג"מ (תגמול מיוחד), גמול פרישה מוקדמת, תט"ר (תגמול טיפול רפואי) וחפ"ר (חוסר פרנסה).

איך זה אמור להיות ?

אגף השיקום צריך לפצות נכה צה"ל שאיבד את יכולת השתכרותו בתגמול קיום שיינתן בתוספת לתגמולים הבסיסיים, צריך להקטין את האפליה שקיימת בין נכה צה"ל עובד לנכה צה"ל שאינו עובד כתוצאה מנכותו המוכרת.

על כן התשלום בפועל לנכה צה"ל הזכאי לתגמול קיום צריך להיות : תגמול בסיסי + תגמול קיום + מענקים והטבות להם זכאי נכה צה"ל במצבו, לרבות תגמולי ניידות.

דורשים פתרון מידי

נושא הפרדת תגמולי קיום מהתגמול הבסיסי עומד כבר מספר שנים בפני ראש אגף השיקום והגיע הזמן לשנות את המצב, רק התנהלות נחושה ואסרטיבית של ארגון נכי צה"ל תביא לשינוי המצב, שינוי שיביא נכי צה"ל רבים שאיבדו את יכולתם להשתכר לקבל פיצוי הוגן מאגף השיקום והמדינה.

פניה לראש ארגון נכי צה"ל

מר חיים בר, אנו פונים אליך לקום ולעשות מעשה, הקדנציה אליה נבחרת מסתיימת בעוד כשנה, שינוי הפרדת התגמול החודשי מתגמולי הקיום הוא נושא חשוב במעלה. לכן רגע לפני בחירת יו"ר ארגון חדש  עליך מוטלת האחריות לשנות את המצב הקיים ויפה שעה אחת קודם.

אל תישאר אדיש – כתוב ליושב ראש הארגון מה אתה חושב ומרגיש >>>
 

 

כתבות שאולי יעניינו אותך


המלצות ותגובות
כותרת:
שם:
תוכן:
אנא הזן את המספר מאתיים חמישים ושתיים:
חיים מטבריה
תאריך: 25/02/2019
כותרת: ארנונה לנכים מעל 75 אחוז

תוכן: אנחנו עדיין מחכים לח"כ סלומיאנסקי שהבטיח להשוות את ההנחה כמו לנכי ביטוח לאומי ולהעמיד אותה על 80 אחוז בושה וחרפה על הזלזול בנכה צהל היינו לוחמים בצבא והיום שפנים בכול מה שקשור לרווחתו המינימלית מישהו יודע איך מתחתנים ילד עם תגמול מחיה ואם זה שמונה ילדים איפה ועדת הכספים כל הכסף שיבא מהגז שבים שילך לשיקום אמיתי לנכיצהל ומשפחותיהם נראה אתכם חבריי גיבורי התהילה מלחמה למען המשפחה

דקסי רמזי
תאריך: 09/06/2013
כותרת: הפרדת התגמולים מקצבת קיום

תוכן: אני מקבל נצרך והקצבה אינה עונה על דרישת המצב של היום , מצבי הכלכלי מדרדר מדי חודש אינני גומר את החודש האוברדרפט הולך וגדל והרבה חובות והלוואות , לאור זה ועצם העובדה שאני לא יכול לפרנס את עצמי עקב מצבי הבריאותי ונאלץ להתמודד ולשרוד את המצב הכלכלי אני פונה אליך ומבקש ממך לסייע לנו המתפרנסים מקצבת קיום להפריד את התגמולים מהקצבה על מנת שנוכל לשרוד את המצב הכלכלי ולו במקצת ,,,, תודה לך

שמעון כרמי
תאריך: 09/06/2013
כותרת: שיקום ולא פיצוי

תוכן: שלום רב לכולם!

1. היה טוב אם היינו יודעים מי כתב את המאמר הנ"ל, כך יכולתי להתייחס איליו בשמו.
2. על כל פנים אני סבור שיש צורך לתקן את ההתייחסות לייעוד אגף השיקום. מבלי להיכנס לפרטי פרטים, באופן כללי, אגף השיקום צריך לעסוק בשיקום נכי צה"ל. לכן זה שמו וזו הגדרת החזון המופיעה באתר האגף.
3. השאלה היא אם האגף אכן עוסק בשיקום של נכים? שיקום זה אומר, תפירת חבילת שיקום הכוללת: טיפולים רפואיים; טיפולים פארא רפואיים הכוללים שיקום המצב הגופני ככל הניתן והחזרת הנכה לתפקוד סביר יום יומי; הענקת חבילת הזכויות להן זכאי הנכה מכוח הפגימות מהן סובל עקב פציעתו; החזרת הנכה למעגל התעסוקה באמצעות לימודים, הסבה מקצועית וסיוע במציאת תעסוקה הולמת; זכויות נוספות מכוח הנכות כמו רכב רפואי, טיפול נפשי לנכה ובני משפחתו ,חמי מרפא וכדומה. הדגש צריך להיות על "חבילה" ברורה ושקופה לנכה. רק באמצעות גישה כזו יש סיכוי שהנכה ישתקם.
אם לא נתייחס באופן שכזה לאגף השיקום, נמצא את עצמנו שוב ושוב מתווכחים עם עצמנו על קיצוצים ועוד פעם קיצוצים, מענק כזה או אחר - -בלי סוף ,תוך כדי ויכוחים עם עצמנו למי מגיע ולמי לא וכד'.
לכן "שיקום" זו המילה. אנחנו לא לקוחות של חברת ביטוח כי אז הכל היה שאלה של כסף. וזה לא המצב.
זו שגיאה בהתייחסות. כיוון שנניח שאני "מבוטח" אז אני יודע בדיוק מה יהיה גובה הפיצוי בעת מקרה של "נזק". האם זה באמת המצב שלנו?

הרבה בריאות לכולנו
שמעון

שלמה נ.
תאריך: 09/06/2013
כותרת: הנצרך מהווה פועל שכר של המעביד כאשר עבדתי והתגמול הנו הפיצוי על הנכות

תוכן: הנני פונה אליך ומבקש ממך לפעול להחזרת התגמולים אשר קיבלתי כאשר עבדתי וללא כל קשר לשכר שהמעביד שילם עבורי מאחר והייתה החמרה פוטרתי מעבודתי ואגף השיקום משלם לי תגמול נצרך ואילו התגמול אשר קיבלתי בהיותי עובד נמחק כך שנותרתי רק עם תגמול נצרך שאינו שווה ערך לשכר שהרווחתי בהיותי עובד ואילו התוספת של התגמול מהעבר היה מתווסף לתגמול ניצרך הפיצוי שהייתי מקבל היום היה הוגן יותר ולא מעמיד אותי בגובה השכר הממוצע הנמוך במשק כידוע לך.
מכאן נובע שהתגמול הנצרך הנו כביכול שכר של המעביד כאשר עבדתי ואילו התגמול אשר קיבלתי כעובד היה הפיצוי על הנכות שנקרא "תגמולים.
אי לכך ובהתאם לנאמר לעיל הנך מתבקש לדאוג להחזרת התגמול אשר היה פיצוי על הפציעה שהיא הנכות ונקראה תגמולים

אריה (חבר הארגון המקבל תגמול בחסר ובחסך נצרך !)
תאריך: 04/06/2013
כותרת: אשרי המאמין ... !!!

תוכן: בסוף הידיעה שהיא עצובה קשה ומדכאת ,
פונים אתם בקריאה אל נכבדנו מר חיים בר
לעשות מעשה ולפעול למען ולטובת הנכים רגע לפני סיום הקדנציה והבחירות .
ואני שואל שאלת תם ?
האם יהפוך כושי עורו ונמר חברבורותיו !
האם מישהו יכול באמת ובתמים להצביע על פעולה כלשהי שעשה מר חיים בר למען הנכים ?
האם מר חיים בר יכול לעמוד בפנינו ולהביט בעינינו ולהצביע על כל הפעולות שהוא נקט למען לא ייפגעו הזכויות שלנו?
האם מר חיים בר יכול לומר לנו שהוא החזיר את כל שנגזל מאיתנו ?
האם מר חיים בר יכול באמת ובתמים לומר לנו שהוא ממלא תפקידו נאמנה ולמען הנכים ?
נכון להיום אנחנו רק מתבשרים חדשות לבקרים על עוד ועוד פגיעות בזכויות המוקנות לנו עפ"י החוק .
וזהו שאמרתי בכותרת "אשרי המאמין ...."

לשרותך, נכה צה"ל