X
אנא בחר את גודל הפונט הרצוי:
ועדות רפואיות ועדות רפואיות רופאים מומחים רופאים מומחים מכונים רפואיים מכונים רפואיים הוראות אגף השיקום הוראות אגף השיקום ביטוח לנכי צה"ל ביטוח לנכי צה"ל הכפתור הכפתור
X סגירה
 

השתלות שיניים - לנכי צה"ל

מה כדאי לי לדעת לפני שאעבור השתלה דנטלית?

משרד הביטחון, באמצעות הוראות אגף שיקום נכים, קבעו כללים לגבי טיפולי שיניים לנכים בנכויות ספציפיות והגדירו את דרכי הטיפול והזכאויות השונות של נכי צה"ל שנזקקים לטיפולי שיניים.

טיפולים אלה כוללים, בין היתר, גם השתלת שתלים דנטליים. אלה מכם שלא כל כך יודעים או מכירים את תהליך ההשתלה, הנה כמה דברים שכדאי לכם לדעת:

השתלת שיניים לנכי צהל

מהו שתל דנטלי? האם זה מתאים לי?

אם אבדתם שן או שתיים, אחת האפשרויות למלא את החסר היא השתלה דנטלית. זהו הליך שבו מנתח או פריודונט אוראלי מציב בניתוח שן מלאכותית שמתמזגת בתוך עצם הלסת. זוהי אופציה פנטסטית לטווח הארוך להחלפת שן חסרה.

לפני עשרות שנים אם אבדתם שן הבחירות היו בין גשר קבוע לתותבות נשלפות. הגשרים הקבועים הסתמכו על השיניים הבריאות השכנות כעוגנים, והיה חשש שהגשר ישפיע לרעה על שיניים טבעיות אלה בהמשך הדרך. לגבי התותבות הנשלפות גם הן לא פתרון אידיאלי כי הן עלולות להחליק החוצה או להשמיע צלילים מביכים בעת הדיבור.

השתל הדנטלי עשוי ממתכת שנקראת טיטניום והוא מוכנס בניתוח, בדרך כלל בהרדמה מקומית (אם מתעורר צורך, בריאותי או נפשי, יש אפשרות לביצוע השתלות שיניים בהרדמה מלאה). במשך כמה שבועות לאחר הניתוח מתמזג השתל עם עצם הלסת ויכול לשמש כשורש השן החסרה. השתלים עמידים מאוד וברוב המקרים יישארו בפה כל החיים.

יתרונות השתלים הדנטליים

- הם נראים נהדר. שתלים הם אסתטיים, לא זזים ממקומם ונראים כמו שיניים טבעיות. אתם אפילו עשויים לשכוח שאי פעם איבדתם שן.

- הם חוסכים השחזה ופגיעה בשיניים הסמוכות. מכיוון שהשתלים לא צריכים להיות מעוגנים לשיניים הסמוכות, הם שומרים על שלמותן של השיניים הטבעיות.

- הם מסייעים לחיזוק הביטחון העצמי. יש משהו מביך בתותבות הנשלפות בפה. השתלים מבטיחים לכם שהם יישארו במקומם עשרות בשנים.

- בניגוד לתותב הנשלף השתלים אמינים. ולא צריך לדאוג פן ילכו לאיבוד. שלא כמו גשרים, גם לא צריך להחליף אותם לעיתים תכופות.

מה מצפה לי בתהליך ההשתלה?

הליך ההשתלה דנטלית אינו מידי ומהיר (אם כי במצבים מסוימים אפשר היום לעבור השתלה ביום אחד) והוא כרוך במספר שלבים:

- בדיקה דנטלית מקיפה. היא עשויה לכלול צילומי רנטגן והכנת תבניות של הפה שלכם.

- תכנית הטיפול. רופא השיניים ייצור עבורכם תכנית טיפול אישית. ייקח בחשבון את מספר השיניים שצריך להחליף ואת מצב הלסת ולבסוף ייתן לכם הוראות מדויקות כיצד לטפל בשתלים הדנטליים. בעצם, הטיפול זהה לאופן שבו אתם אמורים לטפל יום יום בשיניים הטבעיות שלכם – לצחצח כראוי ולהשתמש בחוט דנטלי, כדי למנוע הצטברות של פלאק.

- תהליך. הצבת השתלים כרוכה בהליך כירורגי. התהליך כולו יכול לקחת בין שלושה עד תשעה חודשים או יותר. זהו מסע ארוך, כשרוב הזמן מוקדש להחלמה שמאפשרת לעצם החדשה לגדול בתוך הלסת.

- לאחר הריפוי, יוכנס בורג למקום השתל שעליו יורכב כתר השן שיותאם לצורה ולגוון של השיניים הטבעיות.

- תרופות לשיכוך כאבים בתקופת הטיפול. במהלך הניתוח תקבלו סוג של הרדמה מקומית (כאמור, יש מקרים שבהם מבצעים השתלות שיניים בהרדמה מלאה). לאחר ניתוח ההשתלה, כדאי שמישהו ילווה אתכם הביתה.

 

 

כתבות שאולי יעניינו אותך


המלצות ותגובות
כותרת:
שם:
תוכן:
אנא הזן את המספר ארבע מאות חמישים ושש:
לשרותך, נכה צה"ל