אתר זה משתמש בקבצי קוקיז אתר זה משתמש בקבצי Cookies כדי להתאים אישית תוכן ומודעות. למידע נוסף OK
X
אנא בחר את גודל הפונט הרצוי:
מועדון החברים של פורטל נכי צהלהכרה כנכהחמי מרפאייעוץ משפטיקנאביס רפואיטפסים להורדהרכב רפואיטבלאות תגמוליםטיפולים רפואייםזכויות והטבותארגון נכי צהלאגף השיקום
X סגירה
 

הקיץ הגיע - המדריך לחופי ים מונגשים לנכים

בואו ליהנות מחופי ים נגישים לנכים בישראל

קיץ, כולם רוצים ללכת לחוף הים, ליהנות מכמה שעות של בטן גב, להשתזף בשמש, לשהות קצת באוויר הפתוח ואם אפשר אבטיח קר, בירה צוננת או שלגון הרי זה משובח.

אבל מה לגבי אנשים עם מוגבלויות, אילו מהחופים בישראל מונגשים?

בילוי בחוף הים - חווית קיצית שאסור לפספס

חוף ים מונגש לנכים

אחד הדברים האהובים עלי בקיץ הישראלי הוא בילוי בחוף הים, בעיקר בשעות אחר הצהריים המאוחרות, אז מתחילה בריזה קלה, ריח הים נישא באוויר ומראה השקיעה מדהים ביופיו.

אם בשנים עברו ההגעה לחופי הים של ישראל הייתה קשה ומסורבלת לבעלי מוגבלויות ובעיקר לאלה המרותקים לכיסא גלגלים הרי שבשנים האחרונות חופי הים בישראל הונגשו ובעלי מוגבלויות יכולים ליהנות מחוויית קיץ נהדרת - בחופי ים בהם ניתן למצוא: חנית נכים, שבילי גישה עד לקו המים, כיסאות גלגלים מתואמים לים (עם גלגלי בלון מתנפחים) ועוד.

אני אישית נהנה גם מפלאי הטכנולוגיה ונעזר באופן חשמלי (Firefly) המתחבר בשני קליקים לכיסא הגלגלים שלי והופך אותו ברגע לכיסא ממונע. מה שנותן יתרון גדול להגיע מהרכב לשביל הגישה מבלי להתאמץ וכמובן מבלי להיאבק בחול הים שנדבק לכיסא הגלגלים.

להגיע עד לקו המים

אז באיזה חוף ים תמצאו מעלית, חניה מסודרת ושבילי גישה ? להלן סקירה של חופים נגישים לנכים בישראל אליהם בעלי מוגבלויות יכולים להגיע ללא קושי.

חוף מציצים, תל-אביב

החוף שהפך למיתולוגי בזכות סרטו הידוע של אורי זוהר הוא חוף נגיש שמציע חניית נכים ממנה יוצא שביל שמגיע עד לסככות הצל שעל החול. שביל מתקפל נוסף שניתן לפריסה לפי דרישה מגיע ממש עד קו המים. בחוף תמצאו גם כסאות אמפיביים (כסאות המיועדים לטבילה במים).

חוף הילטון, תל-אביב

גם החוף השכן ל"מציצים" הוא חוף ים נגיש המציע שביל נגיש ומאפשר השאלה של כסאות רחצה מיוחדים לנכים. עוד קיימים בו שטחים נגישים ומוצללים.

חוף אכדיה, הרצליה

חוף עם רמה גבוהה של נגישות לנכים ובעלי מוגבלויות אחרות כעיוורים וחרשים.

טיילת הרצוג מובילה לחוף אכדיה בצורה המאפשרת גישה גם לבעלי מוגבלויות. יש בה מעליות שמורידות את הבאים ממפלס הכביש אל חוף הים והן מונגשות לא רק לנכים אלא גם לבעלי לקויות ראייה ושמיעה.

לצד המעליות קיימים עשרות מקומות חניה לנכים. שבילי עץ מובילים מפתח המעלית עד לקו המים ובחוף עצמו מוצבים כסאות רחצה ייעודיים לנכים.

חוף סירונית, נתניה

גם כאן ישרתו מעליות את בעלי המוגבלויות ויורידו אותם עד לחוף. המלתחות מציעות שירותים ומקלחת המותאמים לנכים ובחוף עצמו קיימת סככת נכים מרוצפת עם הצללה ועשרה כסאות גלגלים המוצעים להשאלה.

עגלת נכים מיוחדת מאפשרת להגיע לקו המים ומחוץ לחוף עומד מגרש חניה שרבע ממקומותיו שמורים לנכים.

חוף זמיר, חיפה

בכניסה לחוף יש מגרש חניה המוקדש כולו לנכים, עם 70 מקומות. כדי להגיע לחוף מספק המקום שני כסאות גלגלים לשינוע המבקרים. גם השירותים בחוף מונגשים ויש אפילו שולחנות פיקניק שהותאמו לישיבה על כסאות גלגלים.

חוף אמנון, כנרת

חוף שהפך למונגש לאחרונה בהשקעה גדולה וכיום כולל חניית נכים, שבילי גישה נוחים וכיסא אמפיבי. בחוף יש שולחנות מונגשים, במלתחות יש שירותים ומקלחות מונגשים ובעת הצורך יכול החוף לספק כסאות גלגלים (בתיאום מראש).

חוף אורנים, אשדוד

חניית נכים וארבעה כסאות אמפיביים יקבלו את פניהם של המגיעים לחוף אורנים. בחוף עצמו מותקנים סככות צל ושירותים.

שביל מיוחד נפרס עד קו המים ועמותת "הגולשים של אשדוד" מתנדבת לסייע לקבוצות נכים המגיעות לחוף.

המיוחד בחוף אורנים הוא גם מה שמחוצה לו - מתקני ספורט על הטיילת הכוללים גם מתקני ספורט לבעלי מוגבלות - כלומר כאלו המאפשרים לאמן את פלג הגוף העליון תוך ישיבה בכיסא גלגלים.

חוף בית ינאי

החוף מציע חניות לנכים ליד שביל הגישה. שיפוע שמוביל מהחניה אל מרפסת בית הקפה הסמוך יאפשר לשתות כוס קפה ואז להמשיך לקו המים בעזרת שיפוע נוסף היוצא מהמקום.

על החוף עצמו קיים שביל המאפשר להגיע עם כיסא גלגלים אל קו המים. עוד במקום: שירותי נכים.

רשימה מלאה של החופים המונגשים אפשר למצוא כאן.

 


 

נותני חסות: