X
אנא בחר את גודל הפונט הרצוי:
ועדות רפואיות ועדות רפואיות רופאים מומחים רופאים מומחים מכונים רפואיים מכונים רפואיים הוראות אגף השיקום הוראות אגף השיקום ביטוח לנכי צה"ל ביטוח לנכי צה"ל הכפתור הכפתור
X סגירה
 

מאמצים כלב: משפחת מרחב מאמצת את "קיווי"

בועז מרחב משתף בחוויית אימוץ הכלבים של תכנית "יחד"

בחודשים האחרונים פרסמנו בפורטל נכי צה"ל את אחד הפרויקטים החברתיים והמרגשים שמשלבים ערכים, חמלה ונתינה "תכנית יחד". כחלק מתכנית "יחד" נכי צה"ל מאמצים חבר לחיים, כלב נטוש שמועבר לאסיר בכלא חרמון, עובר אילוף מקצועי וניתן לאימוץ אצל משפחה חמה ואוהבת. 

במאמר הבא, אנו שמחים לשתף אתכם בחווית משפחת מרחב שעברה את תהליך האימוץ וממליצה בחום לקחת חלק ממנו, להירשם ולאמץ כלב - חבר לחיים.

רוצים להשתתף בפרויקט אמץ כלב ?  מלאו עכשיו את שאלון ההתאמה >>

משפחת מרחב מאמצת את הכלבה קיווי

מהי תוכנית "יחד"

תוכנית "יחד" המתרחשת בכלא חרמון, הינה תוכנית לשיקום הדדי של אסירים וכלבים בעלת העיקרון המנחה של 100% רווח הדדי. מדובר בפרויקט ראשון וייחודי מסוגו בארץ אשר הוקם בשיתוף עם שירות בתי הסוהר ועמותת ״תנו לחיות לחיות״ בכדי לתת מענה לבעיית הצפיפות החמורה בכלביות, הסגרים ומכלאות בישראל.

פרויקט "יחד" הוא פרויקט חשוב ומציל חיים עם רווח הדדי לכלבים לאסירים ולקהילה. כחלק מהתכנית מצוותים אסירים עם כלבים שמסיבה כזו או אחרת לא אומצו ובילו, גם הם, תקופה ממושכת מאחורי סורגים.

החיבור בין אסירים לכלבים מקנה חום ומגע, מפיג את הרגשת הבדידות ומקל בהתמודדות עם לחצים ומתחים. השתתפות האסירים בתוכנית הנעשית ללא שיפוטיות וסטיגמות מלמדת אותם שחיזוקים חיוביים הם דרך אפקטיבית יותר ואלטרנטיבה בריאה יותר לאלימות.

האסירים מגיעים לתוכנית "יחד" לאחר שעברו הכשרה תיאורטית ומקצועית ואילו הכלבים עברו סינון ע״י מאלף למידת התאמתם לתוכנית. האסירים מודרכים על ידי צוות אילוף מקצועי וצוות בית הסוהר, מלמדים ומתרגלים עם הכלבים פקודות משמעת בסיסיות, חינוך לצרכים ושליטה בתגובות לגירויים פתאומיים. 

כל ההליך נעשה בצמוד למשפחה המאמצת של הכלב וכולל גם ראיונות טלפונים (במגבלות הקורונה) על מנת להבין את צרכי הבית המאמץ והליווי המקצועי המוצע למאמצים שנמשך גם אחרי התאקלמות הכלב בבית. השילוב של ההתאמה והליווי נותנים לכלבים יתרון משמעותי למציאת בית ומשפחה מתאימה.

מחזור של תכנית "יחד" אורך כארבעה חודשים בו מלמדים האסירים את הכלבים לתת שוב אמון בבני אדם ובסביבה, ומרגילים אותם לשגרת יום של בית. ואילו, הכלבים מסייעים לאסירים בתהליכים שיקומיים הקשורים ליכולת ליצור קשר בינאישי מקדם.  

רוצים להשתתף בפרויקט אמץ כלב ?  מלאו עכשיו את שאלון ההתאמה >>

משפחת מרחב משתפת בחווית אימוץ כלבם "קיווי"

בועז מרחב, נכה מרותק לכיסא גלגלים, נשוי ואב לשלושה ילדים השתתף בתוכנית "יחד", בראיון טלפוני הוא משתף על החוויה והתהליך שמשפחה עברה במהלך אימוץ כלבם האהוב "קיווי" במסגרת תוכנית "יחד"

"...תקופה ארוכה לפני האימוץ של "קיווי", חשבנו (אני ואשתי) לאמץ כלב אך התלבטנו כיוון שאנחנו יודעים שיש אחריות רבה מאחורי ההחלטה ומשמעויות שיכולות אף להגביל. 

הרי לא מדובר רק חיית מחמד שכיף לשחק איתה, חיית מחמד שמרעיפה אהבה מסביב לשעון. אלא שיש גם אחריות - צריך לטפל, להאכיל ולצאת לטיול 3 פעמים ביום. ידענו גם שהבטחות ילדינו לצאת עם הכלבה באופן קבוע, 3 פעמים ביום, כל יום לא בטוח שתעמוד במבחן המציאות, מה עוד שאני מתנייד בכיסא גלגלים והישוב בו אנו גרים שופע עליות וירידות מה שמקשה עליי לצאת עם כלבה לטיולים לבדי.

בנוסף, ידענו גם שיש לקחת בחשבון את הצד הכלכלי, מזון, ציוד בסיסי וטיפולים רפואיים (בתקווה שלא נצטרך אך צריך לקחת בחשבון. יש לנו הכרות מוקדמת עם המחויבות והאחריות מכיוון שבכל שנות ילדותי גדלתי עם כלב בבית).

הלחץ של הילדים (תאומות בנות 7+ ונער מתבגר בן 13+) הלך וגבר וגם הרצון שלי לאמץ שוב כלב לאור האהבה הגדולה שלי לכלבים עשתה את שלהם ונפלה ההחלטה להתחיל לחפש כלב לאימוץ, כלב בגודל בינוני / גדול, לא ממש גור (כי רצינו כלב שכבר מחונך לעשות צרכים בחוץ ולא בבית) והעדפנו נקבה, שבדרך כלל יותר רגועה…..

תמיד ידענו שהכלב שנאמץ יגיע דרך העמותות לאימוץ כלבים, כלב שזקוק לבית חם ולא נרכוש כלב גזעי בכסף כי אם לא יאמצו כלבים מהעמותות שעושות עבודת קודש ומצילים כלבים רבים מחיי סבל ואף ממוות.

רצה הגורל, וממש ימים בודדים לפני שנסענו עם הילדים לאחת מכלביות לאימוץ כלבים (חיכינו לסופ"ש) נתקלתי במאמר בפורטל נכי צה"ל שמחפשים משפחות של נכי צה"ל לאימוץ כלבים בפרויקט ייחודי - פרויקט משותף של עמותת "תנו לחיות לחיות" ורשות בתי הסוהר ששם לו כמטרה לשקם אסירים (מתאימים) בעזרת גידול ואילוף כלבים.

ידעתי שמדובר בתקופה שאורכת כ- 4 חודשים, שבמהלכה הכלב חי יחד עם האסיר בתא בכלא, האסיר לומד לטפל בכלב ואחראי לכל צרכיו ובמקביל עובר קורס מאלף כלבים בתוך כותלי הכלא ובסיום התקופה האסיר מוסמך כמאלף כלבים ויוכל לעסוק באילוף כלבים כשישתחרר מהכלא.

מיד שראיתי את מודעה זו, השארתי את פרטיי האישיים בתקווה שאוכל להשתתף בפרויקט ולאמץ כלב.

לשמחתי, כיומיים לאחר מכן, התקשרה אלי בחורה נחמדה, בת-אל מתנו לחיות לחיות, ששאלה אותי מספר שאלות עלי ועל משפחתי ובדקה אם אנחנו מתאימים לפרויקט – מהן תיאום ציפיות, התאמת רצוננו וצרכינו לכלבים שמשתתפים בפרויקט. 

בת-אל הסבירה לי לפרטים על פרויקט "יחד", נתנה לי את כתובת אתר האינטרנט של הפרויקט בו מופיעים כל הכלבים המשתתפים במחזור הנוכחי, כולל תמונות הכלבים ואף סרטון וידאו קצר על כל כלב עם פירוט שמו, גילו, תכונות האופי שמאפיינות אותו ולאיזה משפחות הוא מתאים.

נכנסתי לאתר והיו בו כ- 6 כלבים שעדיין לא אומצו, כלבים חמודים מאוד שונים זה מזה בגיל, גודל, מין ומאפייני התנהגות.

ע"פ המראה הייתי לוקח כל אחד מהם אבל אחרי קריאת הנתונים והמאפיינים סימנתי את "קיווי" השועלית כבחירתי ולמחרת התקשרתי לבת-אל לעדכנה בבחירתי וגם סיפרתי לה על חששותיי לאור העובדה שבתיאור של "קיווי" נרשם שהיא מאוד אנרגטית וגם לא שקטה במיוחד.

בת-אל הציעה לי לשוחח עם אפרת, מאלפת הכלבים שנמצאת לכל אורך הפרויקט, יום יום בכלא והיא זו שמדריכה את האסירים ומכירה היטב את הכלבים. אפרת סיפרה לי על "קיווי", ציינה שמאוד מתאימה לילדים אך יחד עם זאת צריכה משפחה שתהיה נוכחת, תשחק ותריץ אותה כי היא חייבת להוציא אנרגיה ולרוץ - היא לא כלבה שיכולה לשכב זמן רב בלי פעילות. 

לגבי הנביחות, אפרת הרגיעה אותי, היא תיארה את המצב ש"קיווי" נובחת כשרואה כלבים מתקרבים והיא מאוד דרוכה וערנית לסביבה אך לא תנבח בלילות ותפריע למנוחת השכנים. 

היה לי חשוב לדעת אם בנותיי בנות ה- 8 יוכלו לצאת אתה לטיול לבדן, או שהיא כלבה שמושכת חזק ורק אדם בוגר יכול לצאת איתה לטיול. לאחר שהבנתי מאפרת שבנותיי יוכלו לטייל איתה לבדן וקיבלתי תשובות לכל חששותיי החלטתי לתת אור ירוק לאימוץ "קיווי" למשפחתנו אך לא לפני שהראיתי את תמונותיה ותיאורה לשאר בני משפחתי שהתאהבו בה ממבט ראשון כי כבר בסרטון וידאו באתר הפרויקט אפשר היה לראות שמדובר בכלבה חמודה ושמחה.

התאהבנו בה כולנו!

"קיווי" הפכה לבת משפחה (מקבלת הכי הרבה תשומת לב) ובעקבות הקורונה, שרוב שעות היום היינו כולם בבית, היא הייתה מרכז העניינים והילדים לא נתנו לה מנוחה ושיחקו איתה מסביב לשעון, יצאו לטייל איתה בישוב והימצאותה עזרה להן להעביר את השעות הרבות שהיינו בבית ללא בית ספר וחוגים. 

"קיווי" היא כלבה מאוד משפחתית שחשוב לה להשתתף בכל פעילויות המשפחה, מסתובבת בין כולנו ומחזירה אהבה ודאגה לכולנו. קשה לתאר איך הפכה כל כך משמעותית במשפחתנו ואנו לוקחים אותה לטיולים יחד אתנו וכמעט לכל מקום שאפשר.

האם אתם מרגישים שהכלב עבר תהליך אילוף ?

לגבי אילוף, זה הסעיף היחיד שלא עמד בציפיותינו. ציפינו שתהיה קצת יותר מאולפת אחרי התיאור שקיבלנו לפני האימוץ אבל זה לא כל כך משמעותי וגם תלוי בנו. כש"קיווי" הגיעה אלינו, היא הייתה מאולפת לשבת, לתת יד, לחזור לפינת השינה שלה אך פחות הייתה ממושמעת/

שקוראים ל"קיווי" לבוא, ללכת לידנו "רגלי" וגם לגבי עשיית הצרכים במהלך הטיולים הייתה לנו בעיה בתחילת הדרך והיא הייתה עושה את הצרכים בחצר ביתנו למרות שהיינו מטיילים איתה מעל 3 פעמים ביום (במיוחד בהתחלה). 

כנראה שינוי מקום המגורים, שינוי הסביבה וסדר היום גרמו לבעיה כי אני בטוח שבכלא היא הייתה מאולפת לעשיית הצרכים רק במהלך הטיולים הקבועים.

האם אתם מרוצים מהאימוץ מול הפרויקט ?

מרוצים מאוד כי לכל אורך הדרך קיבלנו הסבר מפורט וגם לאחר האימוץ תמיד היה לנו למי לפנות בכל שאלה שלנו והמענה ניתן תמיד באהבה גדולה ומכל הלב. אפשר לומר בלב שלם שצוות פרויקט "יחד" עומד אתנו בקשר רצוף, ושואלים לשלומנו ולשלום "קיווי".

רוצים להשתתף בפרויקט אמץ כלב ?  מלאו עכשיו את שאלון ההתאמה >>

 

כתבות שאולי יעניינו אותך


לשרותך, נכה צה"ל