אתר זה משתמש בקבצי קוקיז אתר זה משתמש בקבצי Cookies כדי להתאים אישית תוכן ומודעות. למידע נוסף OK
X
אנא בחר את גודל הפונט הרצוי:
מועדון החברים של פורטל נכי צהלהכרה כנכהחמי מרפאייעוץ משפטיקנאביס רפואיטפסים להורדהרכב רפואיטבלאות תגמוליםטיפולים רפואייםזכויות והטבותארגון נכי צהלאגף השיקום
X סגירה
 

בשורה לנכי צהל: הוועדות הרפואיות של אגף השיקום יוקלטו

תיעוד הוועדה הרפואית - צעד חשוב לטובת נכי צה"ל

הועדות הרפואיות של אגף השיקום הן פצע פתוח וכואב, נושא מאוד רגיש בקרב נכות ונכי צה"ל. לאורך השנים הצטברו אלפי תלונות - שהוגשו על-ידי נכות ונכי צה"ל שנבדקו בועדות הרפואיות ובפיהם לכאורה טענות על התנהלות הועדה הרפואית, על התנהגות בלתי ראויה לכאורה מצדם של חלק מהרופאים. והיו גם נכי צה"ל שטענו על התעללות ועל חוסר התאמה בין מה שנאמר על-ידם בזמן הועדה לבין מה שנכתב בסופו של יום בפרוטוקול.

לאחר בחירתו של עידן קלימן לראשות ארגון נכי צה"ל – נערך סקר בקרב חברות וחברי ארגון נכי צה"ל ונושא התנהלות הועדות הרפואיות התגלה כאחד מהנושאים שהטרידו את החברות והחברים. לדוגמה אם היו שואלים את כלל נכי צה"ל מה הם היו רוצים לעשות בועדה הרפואית אליה הם ניגשו – רובם היה עונה: "להקליט אותה! ולתעד אותה!"

הוועדות הרפואיות של אגף השיקום יוקלטו

נכי צה"ל יקבלו עותק מוקלט של הוועדה הרפואית

כחלק משיפור השירות שניתן לפצועי צה"ל במסגרת רפורמת "נפש אחת" ויוזמה משותפת של ארגון נכי צה"ל ואגף השיקום הוחלט על פיילוט במסגרתו הועדות הרפואיות יוקלטו וכל נכה צה"ל יקבל עותק באופן אוטומטי. (כרגע מדובר על הועדות הרפואיות שמתקיימות במרכז הרפואי שיבא והמרכז הרפואי לשיקום לוינשטיין).

הוועדות מוקלטות ומועלות ישירות לאזור האישי של כל נכה צה"ל באתר אגף השיקום. מטרת המהלך להמשיך בשיפור ושקיפות הוועדות הרפואיות.

הגנה על הפרטיות של נכות ונכי צה"ל

אחד הנושאים המהותיים שעלו בדיונים היה ההגנה על הפרטיות של נכות ונכי צה"ל. לכן הוחלט כי בתחילת הוועדה, יבקשו את הסכמת הנבדק. כלומר, הועדה תקליט את עצמה בהסכמת הצדדים, מרגע תחילת הדיון ועד לשלב בו הנבדק יצא מהחדר.

התאמה בין הפרוטוקול למה שנאמר בוועדה

הקלטת הועדה הרפואית היא אמצעי מעולה לתעד את כל מה שנאמר בה. ההקלטה תאפשר לוודא שתהיה התאמה בין מה שאמרו הרופאים, הנבדק, עורך הדין המייצג לבין מה שנכתב בפרוטוקול.

הוועדות הרפואיות יתנהלו תוך מתן כבוד הדדי 

הקלטת הועדה הרפואית תוודא שהתנהלות הועדה תהיה תוך מתן כבוד הדדי בין רופאי הועדה לבין הנבדק. המטרה היא שרופאי הועדה – אשר יודעים שהועדה מוקלטת התייחסו יפה לנבדק וההפך. הנבדק שיודע שדבריו מוקלטים יטען את דבריו בנעימות ותוך מתן כבוד הדדי לרופאים שבודקים אותו.

לסיכום

הקלטת הועדות הרפואיות והעברת העתק מההקלטה לנכות ונכי צה"ל הוא צעד מבורך. צעד בדרך לשקיפות, יחס הוגן ומתן כבוד הדדי בין רופאי הועדה לנבדקות ולנבדקים, נכות ונכי צה"ל. בתקווה שבקרוב הקלטת הועדות הרפואיות באגף השיקום יעשה בכל הועדות הרפואיות, בכל מחוזות השיקום בארץ.

 


 

נותני חסות: