אתר זה משתמש בקבצי קוקיז אתר זה משתמש בקבצי Cookies כדי להתאים אישית תוכן ומודעות. למידע נוסף OK
X
אנא בחר את גודל הפונט הרצוי:
מועדון החברים של פורטל נכי צהלהכרה כנכהחמי מרפאייעוץ משפטיקנאביס רפואיטפסים להורדהרכב רפואיטבלאות תגמוליםטיפולים רפואייםזכויות והטבותארגון נכי צהלאגף השיקום
X סגירה
 

אגף השיקום מקזז הכנסה למקבלי תגמול מיוחד

קיזוז הכנסה נוספת מתגמול מיוחד לנכי צה"ל

תארו לעצמכם מצב בו, אדם אשר עובד קשה למחייתו וחיי מהיד לפה, מקבל יום אחד מתנה – ירושה דירה קטנה להשכרה, שכר הדירה מתווסף למשכורת ואותו אדם יוכל לחיות בחיי רווחה טובים יותר, במקרה כזה אפילו חבריו של אותו אדם יפרגנו לו ויגידו – "...יש לו מזל...".

אבל מה היה קורה ?, אילו אותו אדם היה מגיע למחרת היום לעבודה והמעסיק (הבוס), היה מודיע לו כי החל מהיום המשכורות אותה הוא מקבל תקטן בגובה שכר הדירה שהוא מקבל מהדירה החדשה שקיבל בירושה.

כולנו היינו זועקים זה גזל ! זו גניבה ! זה לא חוקי !  צריך להחרים את בעל העסק !

אבל שמשרד הביטחון אגף השיקום עושה זאת לנכי צה"ל כולם שותקים.

בתוקף סמכותי אני דן אותך לחיי עוני וצמצום

מוטי נפצע במלחמת לבנון הראשונה ונקבעו לו 80% נכות, בנוסף עקב נכותו איבד את מוטי את כושר עבודתו ומאז מקבל תגמול נצרך מאגף השיקום.
קבלת תגמול נצרך פגעה בחיי הרווחה של מוטי בכמה דרכים :

תגמול הנצרך הוקטן עם השנים כך - כאשר ילדיו היו קטנים התגמול היה גבוה יותר, וכיום שילדיו גדולים התגמול עודכן בהתאם, זאת למרות העובדה שאם מוטי לא היה מאבד את כושר העבודה שלו והיה עובד במקום עבודה מסודר, משכורתו הייתה משתבחת עם השנים. בנושא זה מוטי קיבל את מר גורלו ולמד לחיות עם העיוות

אבל לפני מספר שנים הורישה למוטי דודתו שנפטרה בשיבה טובה, דירה, למרות הצער על פטירת הדודה שמח מוטי מהעובדה כי מעכשיו יוכל ליהנות מתוספת כלכלית שתאפשר לו לחיות ברווחה טובה יותר.

אך השמחה הייתה קצרה, כאשר מוטי הגיע לאגף השיקום הסתבר לו כי שכר הדירה יקוזז מהתגמול, וכל חלומותיו בגין חיים נוחים יותר התמוגגו כלא היו.

ההבדל בין בר-מזל לביש-מזל הוא פציעה בשירות

כשנתקלתי לראשונה בתופעה הבלתי מוסברת בה לכאורה מקזז אגף השיקום לנכים קשים הזכאים לתגמולים מיוחדים כגון : תג"מ (תגמול מיוחד), נצרך, חפ"ר (חוסר פרנסה) הכנסות נוספות שברשותם התעצבנתי מאוד, במקום לשמוח עבור הנכה ולפרגן לו – עושה אגף השיקום פשע ודן את הנכה לחיי עוני וצמצום.

בזמן שבחברה המודרנית בה אנו חיים נחשב אדם שברשותו הכנסה נוספת למשכורתו משכר דירה, ירושה או מקור הכנסה אחר לבר מזל, לנכה צה"ל המתקיים מתגמול מיוחד "בר המזל" הופך להיות "ביש מזל" וההכנסה לה הוא זכאי מתקזזת מהתגמול.

כך יוצר אגף השיקום מצב בו הוא דן את הנכה ומשפחתו לרמת חיים נמוכה וקבועה ללא אפשרות לשפר את המצב !

שינוי החוק

השבוע לאחר עשרות שנים של פגיעה בנכים הגיש ח"כ משה מוץ מטלון הצעה לשינוי החוק כך שיאפשר לנכי צה"ל שברשותם הכנסה נוספת ליהנות ממנה ולשפר בעזרתה את רמת החיים של הנכה.

מצ"ב העתק מהצעת החוק :

הכנסת השמונה-עשרה

יוזם :  חבר הכנסת משה (מוץ) מטלון

הצעת חוק הנכים(תגמולים ושיקום) (תיקון- ביטול מבחן הכנסה), התשע"ב-2012

תיקון סעיף 6 1. בסעיף 6(ב) לחוק הנכים (תגמולים ושיקום)- התשי"ט-1959 (להלן- החוק העיקרי), סעיפים קטנים (1) ו-(2) – בטל.
תיקון סעיף 7 2. בסעיף 7 לחוק העיקרי, סעיפים 7(ב) ו-7(ג)- בטלים.

דברי הסבר

נכי צה"ל זכאים לתשלומי מחיה (תג"מ, נצרך, חפ"ר) הניתנים עקב אי כשירות הנכה בשל מצבו הרפואי והנם נקבעים במבחנים אובייקטיבים המתייחסים לתפקודו של הנכה בלבד. כיום, קיים מבחן הכנסה לקבלת התגמול, שלפיו, אם לנכה יש הכנסות אחרות, למשל תגמול מביטוח לאומי עקב נכות אשר נגרמה לו בנסיבות אזרחיות, רשאי אגף השיקום לקזז מהתגמול הניתן לנכה.

מצב זה מצב מעוות, היוצר חוסר שוויון לרעת נכי צה"ל לעומת אזרחי ישראל ולמעשה מבטיח כי נכי צה"ל לא יוכלו לקבל מעבר לסכום מסוים, יהיה מצבם הרפואי קשה אשר יהיה. (יש להדגיש כי ביטוח לאומי אינו דורש מבחן הכנסה מאגף השיקום והקיזוז, אשר הוצג לעיל, הינו חד כיווני) מבחן ההכנסה מביא גם לאי שוויון בין הנכים עצמם- שכן לאחד מקוזז התגמול ולאחר לא והכול בהתאם לנסיבות משתנות, אשר אינן רלוונטיות כדוגמת: קצבת נכות מביטוח לאומי, דמי ניידות מביטוח לאומי, קצבת נפגעי פעולות הנאצים, תגמול עקב שכול בשירות הצבאי, פנסיה צבאית, הכנסה משכירות של נכס (דירה מירושה וכו') ועוד.

עניין נוסף, הוא העובדה כי מבחני ההכנסה בוטלו לאוכלוסיות אלמנות צה"ל וההורים שכולים, מתוך רצון לשפר היבטים סוציאליים, חברתיים, שיקומיים וכלכליים לאוכלוסיות אלו. מה עוד שבמסמך פנימי של אגף השיקום (סימוכין: שיקום נכים 13160) מיום 8/3/2006, ניתן ללמוד כי נכי צה"ל, אלמנות צה"ל וההורים השכולים הנן שלושת הקבוצות הנמצאות ברמת תעדוף לאומית ותחת  'קורת גג אחת' בתפיסת בסיס החוקים שעל פיהם נקבעים התגמולים לקבוצות אוכלוסייה אלו. בדומה לאלמנות צה"ל ולהורים השכולים, אשר קיבלו זכויותיהם חזרה, יש לבטל לאלתר את מבחן ההכנסה של נכי צה"ל. שינוי שכזה יביא לשיפור מהותי בשימור רמת החיים (בכל הממדים) של הנכים, ללא קשר לאחוזי הנכות שלהם.

הצעת חוק זו באה לתקן עיוות זה, שכן אין לקשר בין תגמולי המחייה של נכה אשר מצבו הרפואי נגרם לו משירותו הצבאי לבין תגמוליו האחרים, מנסיבות אחרות, אשר אינן רלוונטיות כלל.


 

נותני חסות: