אתר זה משתמש בקבצי קוקיז אתר זה משתמש בקבצי Cookies כדי להתאים אישית תוכן ומודעות. למידע נוסף OK
X
אנא בחר את גודל הפונט הרצוי:
מועדון החברים של פורטל נכי צהלהכרה כנכהחמי מרפאייעוץ משפטיקנאביס רפואיטפסים להורדהרכב רפואיטבלאות תגמוליםטיפולים רפואייםזכויות והטבותארגון נכי צהלאגף השיקום
X סגירה
 

פטור לנכים מהתור

נכים לא יעמדו בתור

בחודש דצמבר 2012 החליטה ועדת העבודה והרווחה לאשר סופית את התקנות בנושא נגישות במקומות ציבוריים וכך נקבע : "אדם עם מוגבלות לא ימתין בתור במקומות ציבוריים", "פאבים, צימרים ומקוואות יונגשו לנכים".

ועדת העבודה והרווחה

ב – 18 בדצמבר 2012 אישרה ועדת העבודה והרווחה באחד מדיוניה האחרונים לכנסת הנוכחית, תקנות נגישות במקומות ציבוריים כגון: בתי משפט, בתי קולנוע, מוזיאונים וגלריות, ספריות, צימרים ומלונות, מסעדות, חדרי כושר, בריכות, תאי מדידת בגדים בחנויות ועוד.

התקנות החדשות

על פי התקנות החדשות נקבע כי :

1. אדם הנושא תעודת נכה יהיה פטור מלהמתין בתור במקום בו ניתן שירות ציבורי כגון : משרדים ממשלתיים, בנקים, מרכולים, וחנויות מזון.

2. אדם הנושא תעודת נכה יהיה פטור מתשלום דמי כניסה עבור מלווה בכניסה למקומות ציבוריים.

3. מדריך לפירוט תקנות אשר קובעות כיצד להנגיש מקומות לבעלי נכויות ומוגבלויות שונות.

4. בזמן סיורים במקומות ציבוריים יועמדו לרשות המבקרים במקום מערכות עזר אלחוטיות לשמיעה.

5. הנגשת מקוואות טהרה למען ציבור דתי מסורתי אשר סובל ממוגבלויות, בחלק מאותם מקוואות ייבנו מתקני הרמה המאפשרים כניסה ויציאה של אדם עם כיסא גלגלים או כל אדם אחר המוגבל בניידות

6. בתי כנסת, כנסיות ומסגדים יחויבו במתן ספרי תפילה בכתב דפוס גדול, עד לסך של לפחות 10% מכלל הספרים.

7. בעלי פאבים וברים יצטרכו לספק שולחנות ו/או מושבים מותאמים לבעלי מוגבלויות.

8. במקומות בהם קיימת כריזה קולית כגון : קופות חולים, ארומה וכד'. יישלח מסרון (SMS) לאדם עם מוגבלות שמיעה.

9. בחדרי הארחה בבתי מלון וצימרים יהיו הארוניות שלצד המיטה ניתנות להזזה.

10. יכול איסור גורף בהנחת עצמים כגון כבלי חשמל, צינורות, עציצים וכסאות במעברים נגישים.

11. עמדות שירות יונגשו לגישה לבעלי מוגבלויות, כולל דרך נגישה לשולחן ומערכות עזר לשמיעה.

12. תחקור בעל מוגבלות תיערך תוך התאמות הנגשה, למעט במקרים דחופים כמו סיכון חיי אדם.

מי מברך על התקנות ?

ח"כ אילן גילאון מברך על התקנות ומצהיר כי נעשתה היסטוריה לטובת בעלי הצרכים המיוחדים ובעלי המוגבלויות השונים, "עשינו היסטוריה; ביצענו עבודה בלתי רגילה כדי לאפשר לאדם להגיע למחוז חפצו בכבוד ובעצמאות. נשאר רק להנחיל את הדברים, כי שפת החוק כשלעצמה איננה מספיקה. אולי עד שנת 2018 נהיה אמריקה בכל הקשור לזכויות בעלי מוגבלות".

נציב שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלויות מר אחיה קאמרה אמר : "זו מהפכה של ממש המבטיחה עתיד טוב יותר לנו ולילדינו. הפכנו כל אבן".

ח"כ אורי מקלב (יהדות התורה) בירך על התקנות המורות על הקמת מתקני הרמה במקוואות, אולם ציין שיישומם במקוואות קיימים מוטל בספק, בשל שטחם הקטן והצפוף.

איפה הקאטץ' ?

עד כה הכל נראה מעולה והתקנות באמת יעזרו לציבור בעלי המוגבלויות, אבל ההחלטה לביצוע התקנות נדחתה לשנים 2014 – 2018 והשאלה היא :
מדוע בעלי המוגבלויות שסובלים מחוסר נגישות ייאלצו להמתין עוד שנים רבות ליישום התקנות ? הרי מן הצדק היה להחיל אותן עכשיו ומיד.

פטור לעסקים קטנים

עסקים קטנים קיבלו מתנה חוקית מהממשלה והמחוקק דאג לתת להם סולם שבעצם יפתור אותם מן התקנות החדשות כך לדוגמא : רשאי אדם לפנות לנציב שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות במשרד המשפטים ולבקש הקלות בביצוע התקנות מסיבות כלכליות.

http://main.knesset.gov.il/News/PressReleases/Pages/press181212-2.aspx


 

נותני חסות: