X
אנא בחר את גודל הפונט הרצוי:
ועדות רפואיות ועדות רפואיות רופאים מומחים רופאים מומחים מכונים רפואיים מכונים רפואיים הוראות אגף השיקום הוראות אגף השיקום ביטוח לנכי צה"ל ביטוח לנכי צה"ל הכפתור הכפתור
X סגירה
 

האם בשנה הקרובה תעשה רפורמה בתו חניה לנכים?

מי יותר נכה ממי - האם המדינה יוצרת סכסוך בין קבוצות נכים?

מדינת ישראל מנפיקה שני סוגים של תו חניה לנכים. תו חניה עם סמל עגלה ותו חניה משלוש. בזכות פסיקות של בתי המשפט בארץ ההבדלים בין תווי החניה הולכים ומצטמצמים והגיע הזמן ששר התחבורה מר ישראל כץ יעשה רפורמה רצינית ויסדיר אחת ולתמיד קריטריונים לקבלת תו חניה אחיד לכלל הנכים בישראל.

דבר אחד ברור המצב כיום הוא בלתי נסבל, כל אחת מקבוצות הנכים מושכת לכיוון שלה, ארגוני הנכים רבים ביניהם מי יותר נכה ממי. למדינה קשה להחליט. השטח גועש ונוצרת עויינות ויריבות בין קבוצות הנכים.

על דבר אחד כולם מסכימים - צריך לעשות סדר ויפה שעה אחת קודם.

חניה שמורה לנכים

ואדרת פני תו עגלה

בודדים הנכים, אם בכלל ישנם כאלה, שיעמדו בחניית נכים עם תו משולש, יראו רכב עם תו נכה עגלה ויפנו לו את מקום החניה. וזאת מבלי לדבר על אותם נהגים חצופים חסרי מצפון : בני זוג, ילדים, קרובי משפחה, חברים ומכרים שמחנים בחניית נכים למרות שהנכה כלל וכלל לא נמצא ברכב.
לכן הבעיה היא תרבותית וחינוכית ולא צורתו של תו הנכה - צורה שהופכת ללא רלוונטית ולמעט הבדלים בודדים שנשארו כמו : נסיעה בנתיב תחבורה ציבורית וחניה חינם בחניונים ציבוריים (נושא שנמצא בתהליכי שינוי) לא קיים הבדל מהותי.

שר התחבורה צריך לקדם רפורמה

משרד התחבורה צריך להפנים שרפורמה בנושא תווי החניה לנכים חשובה בראש ובראשונה לציבור הנכים ובתנאי שתעשה כראוי ובשינוי הגישה הרווחת כיום:

א. תו נכה אחיד לכלל ציבור הנכים בישראל הזכאים לתו נכה.

ב. תו הנכה צריך להיות אישי ולא של הרכב – זכאות לתו נכה אחד בלבד לנכה.

ג. חקיקת קנסות ועונשים פלילים כנגד שימוש לרעה בתו הנכה וחניה של אזרחים בחניית נכים.

תו נכה אחיד לכל הנכים

תו הנכה שמונפק על ידי משרד התחבורה צריך להיות אחיד לכלל הנכים. צריך להפסיק את המריבה מי יותר נכה ממי. נכה הוא נכה ואם הוא עומד בקריטריונים ונקבע שהוא זכאי לתו חניה – יהיה זה תו חניה אחיד בין אם מדובר בנכה קטוע רגל, נכה פגוע עמוד שידרה, חבלה מוחית או נכה מרותק לכיסא גלגלים.

הרכב לא נכה !

התקנה קובעת שכל נכה יהיה זכאי לקבל תו נכה עבור שתי מכוניות. ששר התחבורה דאז שאול מופז חתם על התקנה הוא ניסה לפתור את בעייתם של הנכים שברשותם רכב פרטי ורכב מטעם העבודה. בפועל לצערנו חלק מציבור הנכים בישראל עושה ניצול ציני של התקנה (שוב מדובר בתרבות וחינוך) והשוק הוצף בתווי נכה.

לכן הפתרון הוא הנפקת תו נכה אישי. תו הנכה יהיה שייך לנכה ולא לרכב ויהיה בשימושו של הנכה בלבד. במידה ויעשה שימוש לרעה בתו הנכה יוטלו על הנכה קנסות וסנקציות פליליות לרבות שלילת הזכות להחזיק בתו נכה.

חקיקה, אכיפה, מיצוי הדין

העדר חקיקה מספקת, אכיפה של משטרת ישראל ומיצוי הדין כנגד נהגים שחונים בחניית נכים, כמו גם, נהגים המשתמשים ברכב נכים תוך ניצול ציני של תו הנכה, הם שורש הבעיה שקיימת ובסופו של דבר מסתכמת בחינוך ובתרבות של הציבור הישראלי.

בעזרת אמצעים טכנולוגים שעומדים לרשותנו בתוספת חקיקה של קנסות כבדים כנגד העבריינים שמרשים לעצמם להחנות בחניית נכים וכן העלאת רף הענישה לרבות סנקציות פליליות כנגד שימוש לרעה בתו חניה לנכים הם הדרך היעילה להתמודד עם תופעה הזאת.

להלשין זאת לא מילה גסה

האכיפה בישראל מוטלת על כתפיה של המשטרה שצריכה לדאוג לטפל בבעיות ביטחון, פריצות, גניבות ועוד. מצבת כוח האדם במשטרה קטן ובניגוד למדינות אחרות לא ניתן להעמיד שוטר בכל פינת רחוב ובטח שלא לפקח על חניית נכים.

בעייני הציבור הישראלי המילה להלשין נחשבת כמילת גנאי. רבים מהנהגים מסתמכים על עובדה זו ומרשים לעצמם להתנהג בבריונות - להחנות בחניית נכים מתוך ידיעה שהסיכוי לקבל קנס קטן מאוד.

הקמת התארגנות מקומית בשיתוף בני נוער מבתי הספר התיכוניים יכולה לשנות את המצב :

א. לחנך את הדור הצעיר לתת כבוד לאדם הנכה ולכבד אותו

ב. לתעד את הנהגים העבריינים (מבלי להיכנס איתם לעימות) ולהעביר את הממצאים למשטרת ישראל.

שינוי לרווחת ציבור הנכים

לסיכום, הנפקת תו נכה עגלה או תו נכה משולש היא המצאה ישראלית. בכל העולם קיים תו נכה אחיד לכלל ציבור הנכים. ההבדלים בין התווים הקיימים הם מינוריים ולכן הגיע הזמן להפסיק את מלחמת הנכים – מי יותר נכה ממי ולהנפיק תו נכה זהה לכולם, לעדכן את החקיקה והקנסות הקיימים ולהתחיל לחנך את הדור הצעיר לתת כבוד לחניות הנכים.

 

כתבות שאולי יעניינו אותך


המלצות ותגובות
כותרת:
שם:
תוכן:
אנא הזן את המספר ארבע מאות חמישים ושש:
אריק נדר
תאריך: 14/06/2019
כותרת: נכה הוא נכה

תוכן: לא מסכין עם הטענה שלא צריך למדרג את רמת הנכות. אני לא נכה 100 אחוז לכן לא צריך להיות לי עדיפות על נכה 100 אחוז פלוס...וגם לא נכות שווה. יש קבוצות נכות שישבו חכמים והחליטו שיש להפריד בינהן...אז כן להפריד...מה הבעיה לתת צבע לכל תו ולכל מקום חהית נכים ואז נכה עם צבע תו אדום יידע כי הוא לא יכות להחנות בצבע ירוק. לילק רק לשני קבוצות.נכי 100 אחוז פלוס ונכים 100 אחטז ומטה. ככה תהיי בפרדה לחניה ברורה של נכים שהוגדרו כנכות מלאה לאלא שלא. כנכה מצהיר כי חייב לבצע הפרדה וההמלצה כל הנכים שווים מוטעת ביסודה כי יש נכים שמה לעשות הבורא כיוון להם שהם עם מוגבלות מלאה ולא יכוח אפילו לתת צעד איד עם הרגליים.

יהודה גור אריה
תאריך: 20/02/2016
כותרת: חניית נכים

תוכן: תג החנייה אינו משקף את יכולת ההתניידות האישית, והמנעות המשטרה לאכיפה במגרשי החנייה " הפרטיים", באיזורי הקניות מחריפה את הבעייה. טוב יעשו חברי הנכים אם יחנו כאשר אפשרי גם בחניות לא מסומנות .

אדם
תאריך: 06/01/2016
כותרת: דיווח על חניה בחניית נכים בלי תו נכה

תוכן: גם אפ ראית וצילמת רכב חונה בחניית נכים ללא תו - אין למי לדווח.כי ללכת לתחנת משטרה ולמלא דוח זה לא מעשי. הפתרון הוא להקים אתר שאפשר להעלות בו את התמונה בצירןף מידע על המקום והזמן, ואז שהמשטרה תוכל להעניש בהתאם

ברמי
תאריך: 06/01/2016
כותרת: בלגן התמרורוים והתגים-הצעה לסדר

תוכן: האם נכה כסא גלגלים בעל תג כיסא סובל יותר או מוגבל יותר מנכה סרטן סופני בעל תג משולש?
התמרור צריך להשאר אותו תמרור והתג צריך להיות אחיד לכולם. ההבדל צריך להיות בסימון על הרצפה או בתוספת כיתוב צהוב מתחת לשלט ("לבעלי מנגנון בלבד").
ההבדל היחיד הוא שלרכבים עם מנגנון צריך מקום מהצד/מאחור לפריקה.
יש לקבוע בתקנות שרכב נכה "רגיל" לא יחנה על מקום שמסומן לחנייה ופריקה של רכב עם מנגנון כמו שרכב נכה לא חונה בחנייה השמורה לנכה מוגדר במספר הרכב.
אבל בתנאי אחד- מישהו צריך לפקח על צביעת הסימנים על הרצפה. אתה מגיע לתחנת רכבת וכל החניות על הרצפה מסומנות לרכב עם מנגנון !! לעומת זאת אתה מגיע למקום אחר שבו כל החניות צבועות ללא שטח פריקה למנגנון. צריך לקבוע יחס בתקנה. נניח על כל .5 חניות נכים "רגילות" יש לסמן חניית נכים עם מנגנון.

מוש
תאריך: 01/01/2016
כותרת: תו לפגועי רגליים ומוגבלי ניידות !

תוכן: ללא תוכן

אנונימי
תאריך: 30/12/2015
כותרת: ללא כותרת

תוכן: אם כבר, עדיף שרק נכי גפיים תחתונות, שבאמת מתקשים בהליכה, יקבלו תו חנייה, מבלי לפגוע בזכויות שמקבלים כלל הנכים. למשל, נכה ללא יד, לא צריך לחנות בחניית נכים וכיו"ב

רמי
תאריך: 29/12/2015
כותרת: הרכב לא נכה !

תוכן: . תו הנכה יהיה שייך לנכה ולא לרכב ויהיה בשימושו של הנכה בלבד !
יש מצב שרכב הנכה בטיפול מוסך או תאונה. ומכאן גם רכב חלופי / מושכר, יהיה רכב לנכה עם זכויות החנייה.יחד עם זאת , יצכן מקרים בו קרוב משפחה ישאיר את רכב הנכה עבור הנחה בחניית נכים שימתין לנכה... (?)

מירי
תאריך: 29/12/2015
כותרת: חניה

תוכן: שלום אני נכת צהל 43%גפים בכול מקום בארץ שלנו אני ניתקלת בבעיה שקשורה לחניה לפעמים אני חושבת פעמים עם להגיע למקום מסוים פעם אחת בגלל הבגבלה שלי ופעם בגלל החניה זאת בעיה לכן כול החוצפנים והרעים שעומדים לשנייה עלק חייבים להבין שזה לא תענוג גדול להילחם כול הזמן יש הרבה נכים במדינת ישראל צהל "ביטוח לאומי" בתו החניה שלי יש שם ות.ז זואת לא הבעיה הבעיה שאין מספיק חניות לנכים במקומות מסוימים וזה ניקרא תרבות כולל נגישות ים טוב

עודד
תאריך: 28/12/2015
כותרת: חניית נכים עם עגלה

תוכן: לדעתי ברחובות יש להקפיד שחניית נכה תהיה אך ורק לנכים עם עגלה . במרכזי קניות הייתי מציב מצלמות , ועל פי הצילומים נותן דוחות חניה כאשר יוצא מהרכב בן משפחה או נכה עם משולש בלבד , שזה הכי מרגיז
ב

איציק ס.
תאריך: 27/12/2015
כותרת: תו נכה

תוכן: בכל מקרה תו נכה המשויך לנכי צהל חייב ליות שונה בעצוב .ובצבע מנכה ביטוח לאומי
לא יעלה על הדעת .שכל התוים דומים לכל הנכים

ערמי ישראל
תאריך: 27/12/2015
כותרת: תו נכה

תוכן: הבעיה בחוצפתו של הציבור נובעת ברובו באיך 120 חברי הכנסת ונציגי הממשלה מראים בהתנהגותם מתרידנים גנבים יכו' וכן חלקם נמצאים בכלא , נבחרי הציבור צריכים קודם לשמש דוגמא אישית

אבי
תאריך: 27/12/2015
כותרת: קנאה ואכילת לב של נכים

תוכן: מה אגיד לכם חברים לאן הגענו... שאפס כמו ג'ורג'י זר מחליט שמי שבלי רגליים וידיים הוא נחשב האלוהים של הנכים... ועל כן מגיע לו להיות "מלך" - ראשית אם ככה אתה חושב ואתה נכה בלי ידיים ורגליים מגיע לך!!! חבל גם שלא נפגעת בלשון ובפה... מי אתה שתחליט מי יותר קשה ומי לא??? תתבייש לך!!! אני עצמי נכה צה"ל קשה עם פגיעה רב מערכתית ולצערך ולצער רבים אחרים יש לי ידיים ורגליים ואני נראה בסדר... מקובל עליי בהחלט שיהיה שילוט חדש לגבי נכים עם עגלה ונכים משולש... אבל להפריד לחלוטין - לא יקום ולא יהיה... מה גורם לך לחשוב שזה שאין לך ידיים ורגליים ולי יש משווה את אותה סוג פגיעה? כל מקרה הוא קשה לכל אחד... ועל אף זה שאתה בלי ידיים ורגליים אני לא מאחל לך את מה שיש לי שאני עם ידיים ורגליים... ויפה שעה אחת קודם להוקיע אנשים כמוך והחברים שלך שחושבים באותה המחשבה... תקרא טוב מה שכתבתי ותקרא טוב מה שכתבת ותחזור בך ותתנצל בפני ציבור נכים שונים ממך אבל פגועים קשה באותה רמה כמוך ואף יותר ממך... לא יקום ולא יהיה דבר כזה שיפרידו נכים בפגיעות שונות... עד כאן זעמי לגבי הג'ורג' הזה... לענייננו אנו יש צורך באכיפה מוגברת לגבי תוי נכה וכן כמו שכתבו כאן אחרים תו אישי ברשות הנכה בלבד שהוא יישא אותו בצמוד לתעודת הנכה שברשותו. כמו כן שילוט ספציפי המדגיש מקום שמור לנכים בעל כסאות גלגלים ומעלונים למיניהם. והדבר הכי חשוב אכיפה אכיפה ואכיפה... הצבת מצלמות גלויות על מנת שתהיה הרתאה של 24 שעות ושיתוף פעולה מלא של רשויות עירוניות ומשטרת ישראל בעניין הפיקוח. קנסות כבדים ואף החרמת רכבים לחוצפנים החונים\עומדים במקום של נכה. ושימוש בתו נכה שלא על ידי הנכה עצמו שלילת זכאות מיידית לתו הנכה שייקבע על ידי שופט או משרד הרישוי או לצמיתות... וכן גם כאן קנס כבד מאוד... וכשאני אומר קנסות כבדים לא לפחד ולתת סכומים כאלו כמו 2000 עד 5000 ש"ח שכל אחד שהוא לא נכה או משתמש ברעה בתו שברשותו, בעצב יילד בנים, ובני מעיו ישירו בכי!!! הגיע הזמן לעשות סוף לאותם חוצפנים אלו... ושיהיה לכולנו רק טוב... וכל טוב!!!

jjjj
תאריך: 27/12/2015
כותרת: צריך אכיפה וענישה נוקשים יותר

תוכן: כולל סינדולי מכוניות וגרירה מיידית של רכבים כמו בתל אביב
כמו כן כל רשות תרוויח המון כסף אם יעלו את סכום הקנסות וירצו לאכוף אם זה שווה להם כסף

ג'ורג'י זר
תאריך: 26/12/2015
כותרת: תו חניה לנכים

תוכן: נושא חשוב נוסף שמקומות החניה יהיו קרובים לאתר שבו מדובר (לא סתם כדי לצאת ידי חובת סימון חנית נכים) ושתווי החניה ינתנו לנכים בעלי קשיי ניידות ! נכה פגוע קשה ככל שיהיה באיברים שונים - אינו דומה לצולע שמשתרך בחוסר שיווי משקל ובאיטיות.

בן עמי
תאריך: 26/12/2015
כותרת: תו אישי

תוכן: הצעתי שיוצמדו לחלון הרכב מעבר לתו הנכה הרגיל והאחיד החדש גם ת.ז. וגם תעודת נכה כל 3 התעודות לא יהיו צילומים.

דוח בקנס גדול ובעפ השניה ישלל התוו לצמיתות

פלג ישראל
תאריך: 25/12/2015
כותרת: אילנות 35 חיפה

תוכן: כל מילה בסלע

רם
תאריך: 25/12/2015
כותרת: סדר חדש

תוכן: כמעט תמיד חניות הנכים במקומות ציבוריים תפוסים .
לא פעם אני רואה נערים צעירים שנוהגים ברכב הורה נכה חונים בחניית נכים.
צריך להפוך את התו לתו אישי ולקנוס בחומרה את מי שעושה שימוש ציני ותופס חניה של נכה .
זה יהיה אקט החינוך הכי טוב הן לנערים והן להורים.

מלכיאל
תאריך: 25/12/2015
כותרת: תו אישי

תוכן: ראה מדינות אירופה וארהב לנכה יש תו אישי על שמו .

אלחנן
תאריך: 25/12/2015
כותרת: תגובה לישראל

תוכן: לדעתי האישית, עדיף תו אישי והוא יהיה ברשות הנכה בלבד ברכב הוא משתמש בו בנסיעה זו, וכך אין הבדל בין רכב עבודה /פרטי כי התו עובר עם הנכה בין רכב לרכב ומספיק תו בודד...
דוגמה: נכה צריך להשתמש ברכב של אדם אחר, הנכה רק הנהג, אך עוזר לבנו להעביר מיטה בטנדר של שכנו, או שימוש ברכב מסחרי מהשכרה, לצורך כלשהו, וכך הוא יכול להשתמש בתו גם בהיותו ברכב זר.
ומה שבטוח, איש לא יוכל לנצל את התו לרעה.

ישראל אנג׳ל
תאריך: 24/12/2015
כותרת: תו אישי ולא תו לרכב

תוכן: תו אישי אחיד ולא תו לרכב יכול אולי להוות הפתרון. אך מדוע לא שילוב של השניים?
תו נכה אישי (הכולל את שם הנכה) ומספר הרכב.

לשרותך, נכה צה"ל