אתר זה משתמש בקבצי קוקיז אתר זה משתמש בקבצי Cookies כדי להתאים אישית תוכן ומודעות. למידע נוסף OK
X
אנא בחר את גודל הפונט הרצוי:
מועדון החברים של פורטל נכי צהלהכרה כנכהחמי מרפאייעוץ משפטיקנאביס רפואיטפסים להורדהרכב רפואיטבלאות תגמוליםטיפולים רפואייםזכויות והטבותארגון נכי צהלאגף השיקום
X סגירה
 

חוזרים לשגרה יוצאים לטייל בטבע

מגלים את הקסם של שפלת יהודה

בימים טרופים אלה בהם ההתבודדות היא מצוות הטבע, וההתייחדות היא מצוות ההגנה על היחיד חיפשתי, היכן באזור שפלת יהודה להמליץ לכם להיות הכי מבודדים וגם הכי נהנים. מה ייתן להם השראה כאשר תשובו למחוזות השפיות אחרי ימי הנגיף שבא עלינו ולא לטובה. ואין המלצה טובה יותר מהחוויה.

טיול בשפלת יהודה

נחל שורק, יער ארה"ב ומחלבת גבינות לחג השבועות

ההגבלות על איסור התרחקות מהבית נעלמו ועל פניו נראה כי השגרה חזרה לחיינו, למעט המסכה אותה כל אזרח חייב לעטות על פניו, אפשר לראות את הסוף לסגר הנורא הזה.

אחרי שבועות רבים בהם נאלצנו להיות מסוגרים בבית - ארזתי תיק גב, טרמוס מים חמים, כוסות חד פעמים, מהקפה הטעים שאני שומר למסעות מעין אלה וביקשתי מבת זוגתי להתלוות אלי.

לאן? מכאן. לא במרחק גדול ממרכז הארץ, אבל במקום הכי הכי שאנחנו יכולים להיות לבד, אני והיא, היא ואני. הבטחתי, הנעתי את הרכב ונסענו.

פחות משעה נסיעה, לכיוון בית שמש, ואנחנו כבר מחוץ למתחם השוקק חיים של אוכלוסייה חיה בצפיפות ורועשת. ניגודיות שתבלוט עוד יותר כאשר נכנס למעבה היער.

אנחנו במעלה כביש היציאה ממזרח לעיר בית שמש, צומת מושב מחסיה במועצה האזורית מטה יהודה לכיוון מושב נס הרים. שמות שאולי יגלו לכם כיוון פנייתנו. אכן, פנינו למטע הענק הגדול ביותר של קק"ל, מטע עצי עד שניטע לכבוד 200 שנה לעצמאות ארה"ב.

לפני כן, לפני שתמשיכו מעלה, חכו, כנסו לאחת מפינות הנוי שקק"ל הוסיפו בשולי הדרך.

שווה לכם, מבטיח לכם תהנו.

אם יש לכם ילדים, המקום מתאים להם. משחקי התרעננות לחילוץ עצמות. רק היזהרו, הכביש סואן, בכביש הזה נוסעות משאיות ולא תמיד בזהירות. אז הוזהרתם.

סימון מסלולי טיולים באזור בית שמש

נוף מדהים בצידי הדרך....

סיימתם? יאללה קדימה למכונית. תתחילו לנסוע. נוסעים כמה דקות, מימין ומשמאל נוף עוצר נשימה.

לא לקרוא עיתון, לא להביט בנייד, לא בסמארטפון, ולא בשום מכשיר טכני אחר, ימינה דרך החלון, שמאלה דרך החלון.

מבטיח לכם הנאה צרופה והתרגשות עצומה.

תראו כאן תופעות גיאולוגיות שהמורה של ילדיכם תשמח שהגעתם למקום הזה.

נחל שורק

מצד שמאל שלכם, הנוף מטריף. נחל שורק, מערת שורק, תוואי הנחל בו עוברת המסילה העולה לירושלים, נופי התיישבות חקלאית טיפוסית למרגלותיכם, מושב נחם, אשתאול, מסילת ציון, ואיזור התעשיה הר טוב.

צופי העין החדים יראו את המושבה הר טוב, ואת תחנת משטרת בית שמש תחנה מימי המנדט הבריטי.

אזהרה לעולים מצומת מחסיה, אל תתפתו לעבור לצד השני של הכביש, לא פספסתם את הנוף.

בדרך חזרה תוכלו לראות כל זה בהיכנסכם לחניות מותאמות שהוכנו עבורכם בידי פולסי הדרך להר. בינתיים המשיכו לעלות בהר עד בואכה לפארק העצמאות של ארה"ב. שלט בולט במקום. אין סיכוי לפספס.

פניה ימינה ואחרי דקה אתם בכניסה לפארק. מכאן בבקשה הכל ברגל... החנו את הרכב, טלו את התרמיל וזכרו לא להבעיר אש ביער.

פארק ארה"ב

למעלה מארבעה עשורים שאנחנו נוהגים לטייל בארצנו היפה, ובכל פעם אני מתרגש מחדש לעמוד בלב הפארק הענק הזה ולחוש את הבריאה ואת הטבע העשיר הסובב.

לאן שאני מפנה מבט אראה עצים גבוהים, מטופחים, מגוזמים בזמן ובמועד הנכון כדי להתחדש ולחדש.

נטיעת הפארק הורחבה לפני כחמישים שנה (1976) כמתנה מיהודי ארה"ב לכבוד ארה"ב, ולכן תמצאו בו חלק מההיסטוריה העשירה של ארה"ב.

תחילתו בעבודת כפיים של מתיישביה הראשונים של העיירה בית שמש שמצאו פרנסתם בקק"ל, הרחבתו כבר הייתה כיוזמה של קק"ל כאות ידידות והכרת הטוב ליהודי ארה"ב שמחזיקים רבים מיערות קק"ל בארץ.

אוהבי ומיטיבי הלכת ימצאו כאן שבילים ומסלולי הליכה מסודרים, רומנטיים, לזוגות (תמיד כדאי להצטייד בכובע אילו שהולכים ביער) בין עצים, אשר סופם מגיע לתצפיות נוף מדהימות- ביום יפה ניתן לראות מכאן את חוף הים התיכון.

מתחת לעצים, או בקרבתם תמצאו צמחיה עשירה נמוכה וגבוהה, רקפות בשפע, קידה שעירה, לוטם מרוני, זעתר ועוד רבים אחרים. כדאי להצטייד עם מגדיר צמחים.

במעבה היער לא תמצאו את ביתה של סבתא מכיפה אדומה מה שכן תמצאו מונומנטים שונים למשחקי מבוך. כן, יש רשימה גדולה מאוד של תורמים שתרמו מהונם לנטיעת יערות קק"ל וגם סיפור מרגש של ילד אחד שבמקום לחגוג בר מצוה הציע את כספי פדיון החגיגה כתרומה לקק"ל. סיפור יפה ומרגש שיסיים עבורנו את הסיור להפעם.

בית שמש

מי שירצה יוכל לראות את המהפכה הגדולה בפיתוח המוניציפאלי, בית שמש, העיר, פרושה לפניכם במלוא הדרה.

כיום כעיר בעלת השטח המוניציפאלי הגדול ביותר הכוללת את כל שכונותיה החדשות. ניתן להביט ולגלות את המושבה הר טוב ממנה צמחה המעברה ואח"כ העירייה שהפכה לעיר. על המשלט יושבת עיר. על כך במסלול אחר.

אגב, לסועדים והרעבים מומלץ לא לוותר על אחת המסעדות הכיפיות הפועלות באזור - פיצ'ונקה שמה. וכדאי להזמין תור מראש. לא תמיד יש מקום – במיוחד בתקופה זו של הסרת הסגר וחזרת המסעדות לפעילות.
 


 

נותני חסות: