אתר זה משתמש בקבצי קוקיז אתר זה משתמש בקבצי Cookies כדי להתאים אישית תוכן ומודעות. למידע נוסף OK
X
אנא בחר את גודל הפונט הרצוי:
מועדון החברים של פורטל נכי צהלהכרה כנכהחמי מרפאייעוץ משפטיקנאביס רפואיטפסים להורדהרכב רפואיטבלאות תגמוליםטיפולים רפואייםזכויות והטבותארגון נכי צהלאגף השיקום
X סגירה
 

חנה במקום חניה אישי לנכה - נקנס וזוכה בבית המשפט המחוזי בחיפה

חניה במקום המיועד לנכה ספציפי היא לא חוקית

נכים הזכאים לקבל מהרשות המקומית באזור מגוריהם חנית נכים שמורה לרכבם נאלצים לטרוח שבועות רבים בנבכי הבירוקרטיה - לצרף אישורי נכות, זכאות לניידות ועוד אין ספור מסמכים רפואיים המעידים מעבר לכל ספק שהמוגבלות ממנה הם סובלים מזכה אותם בחנית נכים שמורה לרכב שלהם בלבד.

אבל מה קורה שאותו נכה מגיע להחנות את רכבו ונתקל בנכה אחר שלא מצא חניה זמינה, החליט באופן שרירותי שנכותו קשה מהנכות של בעל החניה השמורה ופשוט העמיד את רכבו לזמן קצוב - בתקווה שהנכה עבורו הקצאתה העיריה את החניה לא יגיע.
 

חניה במקום שמור לנכה אחר - תופעה מדאיגה

חניה שמורה לרכב נכה ספציפיבעשור האחרון חניה במקום שמור לרכב נכה על ידי נכה אחר הפכה לתופעה מדאיגה. זאת בעקבות הפצת פסק דין (ישן) משנת 2008 של כב' השופט ר. שפירא מבית המשפט המחוזי בחיפה (3027-08) ברשתות החברתיות.

בפסק הדין בחר כב' השופט ר. שפירא לזכות נכה שחנה במקום חניה אישי של נכה אחר ויצר לכאורה תקדים משפטי.

מדובר בפסק דין שאכן ניתן בשנת 2008 אך המחוקק שנחשף לפריצה בחוק דאג לתקן אותה בשנת 2017 (ע"י תיקון מס' 8) והוסיף לסעיף 3 בחוק "חניה לנכים" את סעיף 9
ולכן חל איסור להחנות - במקום חניה שהוקצה לרכב מסוים של נכה וסומן בתמרור שבו צוינו פרטי הרכב, ואם צוינו בתמרור ימים או שעות מסוימים – רק בימים או בשעות שצוינו בתמרור.

נכה החונה בחניה השמורה לרכב נכה ספציפי עלול למצוא עצמו מתמודד עם תשלום קנס גבוה.

מה קרה בבית המשפט במחוזי בחיפה בשנת 2008 ?

בתאריך ה- 3.11.04 החנה "פלוני" את רכבו ברחוב שמריהו לוין 7 בעיר חיפה, במקום המיועד לרכב של נכה שמספרו צוין בתמרור. פקח שעבר במקום החליט לרשום לרכב דווח - לכאורה עבירה לפי הוראת סעיף 6(ב) לחוק העזר.

"פלוני" ערער על הדוח בפני בית המשפט לעניינים מקומיים בחיפה הוא הודה במיוחס לו (שהחנה את רכבו במקום המיועד לרכב נכה ספציפי) אך לטענתו הואיל והוא עצמו נכה, הרי שמותר לו לחנות באותו מקום לאור הוראות סעיפים 2 ו-3 לחוק חנייה לנכים, התשנ"ד- 1993

כב' השופטת ג' בסול, לא קיבלה את טענתיו של "פלוני" וקבעה שלא התקיימו התנאים שנקבעו בחוק בסעיפים 2(א)(3) ו-2(א)(4), מכאן היא דחתה את טענותיו של "פלוני" והרשיעה אותו בעבירה לפי הוראת סעיף 6(ב) לחוק העזר לעיריית חיפה (העמדת רכב וחנייתו).

"פלוני" ערער על פסק הדין בפני כב' השופט ר. שפירא מבית המשפט במחוזי בחיפה (3027-08) שהחליט לזכות את "פלוני" בטענה שחוק חנית נכים אינו אוסר על נכה להחנות במקום חניה אישי של נכה אחר וכך יצר לכאורה תקדים משפטי.

לסיכום - החוק אוסר גם לנכה להחנות בחניה השמורה לרכב נכה ספציפי

פסק הדין שפורסם ברשתות החברתיות, יצר לכאורה מצג שווא ונתן גושפנקא לנכים בודדים וחוצפנים להחנות את רכבם בחניה השמורה לרכב נכה ספציפי - תוך שהם מנופפים עם פסק הדין של בית המשפט המחוזי בחיפה.

יחד עם זאת, חשיפת הפרצה בחוק והתערבות המחוקק שתיקן את החוק וציין במפורשות כי חל איסור לנכה להחנות בחניה השמורה לרכב נכה ספציפי - פתרה את הסוגיה והפכה את פסק הדין משנת 2008 ללא רלוונטית.

לכן, החניה במקום חניה השמור לרכב נכה ספציפי היא אסורה על פי חוק. חניה בחניה שמורה היא עבירה על החוק והקנס בגינה עומד במרבית הרשויות המקומיות על 1,000 ₪.

לעיון בחוק חניה לנכים - באתר נבו לחץ כאן
להורדת הקובץ - לחץ כאן


 

נותני חסות: