אתר זה משתמש בקבצי קוקיז אתר זה משתמש בקבצי Cookies כדי להתאים אישית תוכן ומודעות. למידע נוסף OK
X
אנא בחר את גודל הפונט הרצוי:
מועדון החברים של פורטל נכי צהלהכרה כנכהחמי מרפאייעוץ משפטיקנאביס רפואיטפסים להורדהרכב רפואיטבלאות תגמוליםטיפולים רפואייםזכויות והטבותארגון נכי צהלאגף השיקום
X סגירה
 

התאמה ונגישות המטבח לנכים ובעלי מוגבלויות

התאמת מטבח

לנכים ולבעלי מוגבלויות כאשר הנכות היא חלק בלתי נפרד מהחיים, עלינו לנסות ולהקל במקרה הזה ככל שניתן על הלך יומנו. כל הקלה שנצליח לבצע תעלה באופן משמעותי את איכות חיינו. בשיפוץ מטבח מותאם אישית לבעל מוגבלות או נכה אין עלינו לחפש פתרונות גורפים אלה עלינו להסתכל באופן ספציפי איפה היכולות שלי ולנצלם באופן מקסימלי ואיפה המוגבלות שלי ושם למצוא פתרונות מתאימים. 

 

בנוגע לשיפוץ מטבח מותאם לציבור הנכים התאמה ותכנון מדוייק של מרחב הפעולה במטבח יחד עם שימוש במתקנים ועזרים יעלה לנו את יכולת השימוש היום יומית במטבח. הפרט החשוב ביותר בשיפוץ מטבח מותאם אישית לבעלי מוגבלות ונכים הוא גובה הארונות. כאשר לעיתים קרובות לא נבנה ארונות עליונים בכלל לנכים המשתמשים בכיסא גלגלים ולהם אין גישה לארונות מטבח העליונים.לעומת זאת לנכים אשר יש להם קושי בלהתכופף גישה לארונות נמוכים לא תהיה קלה או שלא תהיה בכלל.

בשני המקרים הללו היינו ממליצים להשתמש במתקנים חכמים העולים/יורדים בעצמם בהתאם לצורך. פרט חשוב בשיפוץ מטבח שכזה הוא שימת דגש לגובה ארונות תחתונים ובעקבותם לגובה השיש ומשטח העבודה.

כאשר ארונות מטבח סטנדרטיים הינם בגובה 75 ס"מ כאשר הם בדרך כלל מוגבהים על ידי סוקל, בבואכם לשפץ את המטבח או לרכוש מטבח חדש העיקר הגדול הוא להזמין ארונות תחתונים עד גובה 60 ס"מ בעקבותם השיש יהיה נמוך גם הוא. רק אז המשתמש באופן יום יומי בכיסא גלגלים יהיה בעל חירות אמיתית לבשל ולהשתמש במטבח. 

מעבר לכל העצות, "המתקנים החכמים" והטריקים זה הפרט הבסיסי ביותר בשיפוץ מטבח מותאם לנכה. מרחב התנועה חשוב בהחלט גם הוא והוא תנאי הכרחי לבעלי כסא גלגלים להשתמש במטבח שלהם. 

לכן נשפץ את המטבח עם מקסימום מרחב פעולה בין הארונות הכל בהתאם לחלל החדר. השאירו מרחב מספיק לכיסא בפעולה ישירה וכן בסיבובו. מגירות פנאומטיות כיום מעבר לקלות הפתיחה והסגירה שלהן שהן בטריקה שקטה, דפנותיהן אינן סגורות ויש גישה נוחה מאוד לפנים המגירה גם משני צידיה כך שגם בישיבה על כיסא הגלגלים לא תהיה לנו שום בעיה להוציא ולהכניס פריטים מפנים המגירה.  לכל סוגי הארונות ניתן להתקין יחידות מדפים נשלפות או סלסלות נשלפות לבעלי כסא, למתקשים להתכופף או לבעלי קושי בגמישות הידיים.

 

 


 

נותני חסות: