אתר זה משתמש בקבצי קוקיז אתר זה משתמש בקבצי Cookies כדי להתאים אישית תוכן ומודעות. למידע נוסף OK
X
אנא בחר את גודל הפונט הרצוי:
מועדון החברים של פורטל נכי צהלהכרה כנכהחמי מרפאייעוץ משפטיקנאביס רפואיטפסים להורדהרכב רפואיטבלאות תגמוליםטיפולים רפואייםזכויות והטבותארגון נכי צהלאגף השיקום
X סגירה
 

מאבק על הזכויות: נכי צה"ל קלים דורשים טיפול רפואי

האבסורד בטיפול הרפואי לו זכאים נכי צה"ל בדרגות נכות נמוכות

בינואר 1996 נכנס לתוקפו תיקון לחוק הנכים תגמולים ושיקום שקבע כי נכי צה"ל בדרגות נכות שבין 1% ל-19% לא זכאים לטיפול על חשבון משרד הביטחון. אלא יקבלו מענק כספי חד-פעמי והטיפול בהם ינתן באמצעות קופות החולים. תיקון החוק גורם עוול לנכי צה"ל בדרגות נכות נמוכות שנאלצים להוציא מכיסם סכומי כסף גדולים למימון טיפול רפואי שלא מצוי בסל הבריאות.

טיפול רפואי בנכים קלים

קריאה לשיפור: זכויות נכי צה"ל בדרגות נכות מתחת ל-20%

וועדת חוץ וביטחון, בראשות ח"כ יולי אדלשטיין, התכנסה ביום שלישי (9 באפריל 2024) לדיון חשוב המתמקד בטיפול הרפואי של נכי צה"ל בדרגות נכות נמוכות. הדיון התקיים בעקבות פנייה שהגיעה לוועדה, פניה שמעידה על פערים בין זכויותיהם של נכי צה"ל לבין נפגעים אחרים במסגרת הטיפול הרפואי.

המצב הנוכחי: פצועי צה"ל בדרגת נכות נמוכה במסע נגד הבירוקרטיה

ח"כ אדלשטיין הדגיש כי נכי צה"ל עם אחוזי נכות "נמוכים" (כאלה שדרגת נכותם פחותה מ- 20% וזכאים למענק חד פעמי) נאלצים לשלם סכומי כסף גדולים על טיפולים שאינם כלולים בסל הבריאות, מה שמהווה חוסר צדק ועוול שאינו מקובל.

ח"כ אדלשטיין: "נכה צה"ל הוא נכה צה"ל. המצב בו נכי צה"ל עם אחוזי נכות "נמוכים" נדרשים לשלם סכומי כסף גדולים על טיפולים שאינם בסל הבריאות אינו מקובל."

דרישת שיפור: האם כל נכי צה"ל יקבלו טיפול רפואי שווה?

חברי הוועדה, ביניהם ח"כ רם בן ברק דורשים לבצע תיקון לחוק – תיקון שישנה את המצב הקיים וידאג שכל נכה צה"ל (ללא קשר לגובה אחוזי הנכות) יקבל טיפול שווה ולא יישאר ללא טיפול רפואי הולם.

ח"כ רם בן ברק: "לא יכול להיות שנכה צה"ל יקבל פחות מנכים אחרים."

דורין שחר, אמא לילדה שנפצעה בצבא: "המצב הנוכחי גורם לסבל רב."

אביבה פאר, משרד הביטחון: "אנחנו פועלים בהתאם לחוק, אך מבינים את הקושי."

ליאור ברק, סמנכ"ל קופות חולים: "נדרש פתרון חקיקתי ותקציבי."

ח"כ אדלשטיין: "הוועדה מחויבת לטפל בנושא זה."

המאבק לזכויות טיפול שוות

נכי צה"ל בדרגת נכות 1%-19% ישמחו בוודאי לשמוע כי הוועדה החליטה להמשיך לעקוב אחר התקדמות הנושא מול הגורמים הרלוונטים ולפעול על מנת להפחית את הבירוקרטיה שעוברים נכי צה"ל.

מכן שהמאבק למען טיפול רפואי שווה לכלל נכי צה"ל נמשך, וההחלטות שיתקבלו בעתיד הקרוב אמורות לשנות את הנורמות הקיימות.

לסיכום:

הוועדה קיימה דיון חשוב בנושא זכויות נכי צה"ל בדרגות נכות נמוכות. הוועדה הדגישה את הצורך בפתרון חקיקתי ותקציבי שיאפשר לנכים אלו לקבל טיפול רפואי ראוי ללא עלויות גבוהות ותהליכים מסובכים.

צילום: בני דורון - דובר ועדת החוץ והביטחון

להודעת הועדה - לחץ כאן >>


 

נותני חסות: