X
אנא בחר את גודל הפונט הרצוי:
ועדות רפואיות ועדות רפואיות רופאים מומחים רופאים מומחים מכונים רפואיים מכונים רפואיים הוראות אגף השיקום הוראות אגף השיקום ביטוח לנכי צה"ל ביטוח לנכי צה"ל הכפתור הכפתור
X סגירה
 

מדינת ישראל לא אוהבת להעסיק נכים

מדינת ישראל לא אוהבת להעסיק נכים - כך פורסם לאחרונה בסקר

מדינת ישראל, למודת המלחמות לא אוהבת להעסיק נכים. זה צובט את הלב כיצד במדינה שבה חלק ניכר מהנכים הם למעשה נכי צה"ל  ונפגעי פעולות איבה, אין שום צעדים ממשיים לקידום תעסוקת נכים.

על פי נציבות שוויון הזדמנויות בעבודה עולה כי למעלה מ-50% מהנכים ובעלי הלקויות במדינה לא עובדים, וכל זאת לעומת כ-30% של אבטלה בקרב האוכלוסייה שאינה סובלת מלקויות. נראה כי אם אתה חלק ממשפחת נכי צה"ל או סובל מלקות או מגבלה, יהיה לך קשה מאוד למצוא מקום עבודה שיעסיק אותך עד בלתי אפשרי.

מרבית הנכים והסובלים מלקויות משתלבים במרכזי תעסוקה ייעודיים או מפעלים מוגנים ומקבלים שכר מחפיר, שלא מעמיד את המדינה באור חיובי. אנחנו מדברים על שכר כל כך נמוך שלא מאפשר להם לסגור את החודש ולא על מותרות כגון בילויים, סרטים או ספא. השכר הממוצע במפעלים מוגנים עומד על 3.7 ש" ח לשעה בלבד!!!

המפסידים הגדולים מאפליית הנכים בעבודה – המשק הישראלי.

המפסידים העיקריים מהאפליה הזו הם כמובן העסקים, המוסדות הציבוריים, מוסדות המדינה והמשק הישראלי כולו. בעידן שבו העובדים קופצים מעבודה לעבודה מבלי למצמץ ומגביהים את ציפיות השכר,  הם לא מצליחים לראות את כל היתרונות הגלומים בהעסקת נכים.

על פי מחקרים שנערכו במקומות עבודה שכן פועלים לקידום תעסוקת נכים עולים כמה יתרונות ברורים להעסקת נכי צה"ל ובעלי לקויות על פני עובדים שאינם סובלים מלקויות:

• יציבות תעסוקתית - עסקים רבים בישראל משקיעים הרבה מאוד כסף וזמן בהכשרת עובדים חדשים, אולם כל המשאבים שמשקיעים המעסיקים בעובדים יורדים לטמיון בגלל תחלופה רבה במקומות העבודה. לעומתם, נכים ובעלי לקויות שעברו הכשרות מקצועיות ייעודיות והשתלבו במקומות עבודה נשארים נאמנים למקום העבודה למשך שנים רבות ושיעור הנטישה הוא מזערי עד שולי.

• תודעת שירות – מקומות עבודה שכן משלבים במקום העבודה נכים ובעלי לקויות, דוגמת מרכז השירות של פלאפון: "Call יכול", שמעסיק קבוצה גדולה של נכים ובעלי לקויות, מדווחים על תודעת שירות גבוהה מאוד ושביעות רצון גדולה מצד לקוחותיהם.

• מכניסים כסף למדינה – תעסוקת נכים גם תורמת למדינה: במקום להוציא כסף על קצבאות, הופכים נכי צה"ל ובעלי לקויות לכוח יצרני שלא רק מקבל מהמדינה אלא גם מחזיר לה ותורם לצמיחתה.

• שיקום מהיר יותר – הקשר שבין תעסוקת נכים לבין שיקום ידוע לכל. נכים שמשתבלים בשוק העבודה מדווחים על שיקום מהיר יותר, על עלייה באיכות החיים, על שיפור הדימוי העצמי ואפילו מגדילים את הסיכוי למצוא זוגיות. הראל סיאני הוא דוגמה נהדרת לכך: הוא התנדב לגולני, נפצע במלחמת לבנון השנייה וכיום הוא סובל מכאבי ראש, פוסט טראומה, בעיות זיכרון, רעידות והזעת יתר בידיים. לאחר תהליך שיקומי ארוך ומייגע שוכנע סיאני על ידי רס"ב דוגמא להשתלב בעבודה בבית הדפוס של פיקוד העורף. הוא מספר כי הודות לתעסוקה חייו נראים הרבה יותר טוב; הוא מתרגז פחות, מרגיש יותר טוב עם עצמו ונהנה ללכת לעבודה מדי יום.

נכון, מעסיקים שרוצים להעסיק בעלי נכויות צריכים להשקיע בעובדים אלו. הם צריכים לספק להם הכשרה מיוחדת, להנגיש את מקום העבודה ולגלות סבלנות, אך שומה על המדינה להרים את הכפפה, לעזור לכל אותם עסקים וחברות שכן פועלים לקידום תעסוקת נכים ולספק סיוע כספי ותמיכה.

 

כתבות שאולי יעניינו אותך


המלצות ותגובות
כותרת:
שם:
תוכן:
אנא הזן את המספר מאה עשרים וארבע:
ddddd
תאריך: 19/12/2011
כותרת: אגף השיקום

תוכן: אגף השיקום מסתיר מהרבה נכים חסרי יכולת שיקום כי ביכולתם להחשב ה\"נכה נצרך\" או \"נכה מחוסר פרנסה\" ולקבל תוספת משמעותית לקצבת הנכות

tali
תאריך: 25/09/2011
כותרת: טובים בלתת למדינה, המדינה טובה בלדפוק.

תוכן: אני מוכרת בתור נכה כבר מס\' שנים, בעלת פגיעה פיזית בגב אך למרות זאת במצב גופני יחסי טוב, בעלת תואר בקרימינולוגיה מעוניינת לעבוד בתחום אך למרבה הצער כאשר במגוון המקומות אליהם פניתי-שב\"ס, שב\"כ, מוסד, משטרה משהב\"ט וכן הלאה לא מוכנים לקבל אותי לעבודה כי אין תקנים לנכים- לידיעתכם, קרימונולוג לא צריך לרוץ ולקפוץ על ג\'בלאות (מה שאני כן מסוגלת) אלא זה תפקיד משרדי!!!!
למה מפלים אותי-כי נתתי את החיים שלי ואת הבריאות שלי למדינה???
יודעים לקחת ממני בריאות בשביל המדינה, יודעים לקחת ממני מסים ואגרות בשביל המדינה אך כשאדם נכה (אני ועוד הרבה אחרים) מעוניין לעבוד בשירות המדינה פתאום אני כבר לא מספיק טובה.
תודה לך מדינת ישראל שאת מבזה את חייליך ואזרחיך פעם אחר פעם אחר פעם אחר פעם.

נביל סלאמה
תאריך: 06/08/2011
כותרת: שומעים נכה ומנתקים את הטלפון

תוכן: אני נכה מזה 7 שנים השתחררתי מצה\\\\\\\"ל לפני 4 שנים ואני מנסה להתקבל לאיזו שהי משרה ולא יכול כי אני נכה הם לא אומרים את זה במפורש אבל אין סיבה שאני לא אעבוד יש לי כל התעודות והסמכות אבל הסיבה ידועה

אני מאוד מקווה שהעניין יסתדר ונוכל להשתלב בתעסוקה במשק למרות הנכות שלפעמים אני מתביש בה למרות הצדק שיש בה להגנת המדינה


תודה נביל

יורם
תאריך: 05/08/2011
כותרת: \"קצרה ידנו מלהושיע\"...

תוכן: נפצעתי בסדיר (צנחנים) והוכרתי ע\"י משרד הביטחון. למרות הפציעה, המשכתי לשרת במילואים ביחידה קרבית. בשנת 2001 נפצעתי גם בשירות מילואים, ומשרד הביטחון העלה את אחוזי נכותי. שוב, למרות הפציעה, המשכתי לשרת במילואים קרביים עד גיל 48. עבדתי בעיריית לוד במשך עשר שנים. בתוכנית הבראה שעשתה העירייה לפני כשנתייייה וחצי, נכללתי ברשימת המפוטרים. כל מי שהיה מקורב לש\"ס (כולל אנשים שמימיהם לא שירתו בצבא), ניצל מחרב הפיטורים. בעירייה הועסקו 4 (ארבעה!) נכי צה\"ל מתוך כ-800 עובדים (החוק מחייב העסקת 5%). פיטרו שניים מאיתנו ב\"תכנית ההבראה\". כשפניתי לאגף השיקום במשרד הביטחון, אמרה לי העובדת שטיפלה בי: \"קצרה ידנו מלהושיע\"... במשך כשנתיים בהן אני מובטל, לא הציע לי אגף השיקום אף לא עבודה אחת. פניתי לכל חברי הכנסת ולנשיא. מעטים מהם טרחו בכלל להשיב, אף אחד לא עזר! yoram1812@walla.com

רפול
תאריך: 04/08/2011
כותרת: האם ארגון נכי צה\\\\\\

תוכן: בהמשך לכתבה, הייתי מצפה מארגון של נכים המעסיק עובדים שיתן עדיפות ראשונה להעסקת נכים שלו.
אולם לצערי לא כך הם פני הדברים קשרים ושיקולים זרים גורמים להעדפת עובדים לא נכים בארגון על פני נכי צה\\\\\\\"ל.
אז אם בארגון שאמור לייצג אותנו אין עדיפות לנכי צה\\\\\\\"ל אז על מה אנו מלינים.

נחי
תאריך: 03/08/2011
כותרת: העסקת נכים

תוכן: כיום קייםם חוק שחברות גדולות חייבות להעסיק נכה על כל 20 עובדים. במכרזים ממשלתיים , החשב שהוא נציג האוצר בכל משרד, חייב לחתום על כל חוזה/הזמנה. אם הוא יתנה התקשרות עם חברות בהעסקת נכים, יגרום שהחברות ירצו!!!! להשיג ולהעסיק אותנו. הכי פשוט!!! רק רצון טוב והנחייה להקפיד על החוק.

מפ
תאריך: 02/08/2011
כותרת: תעסוקת נכים, ומבוגרים

תוכן: המעסיקים, גם המדינה, לא אוהבים את 2 האוכלוסיות. 2 האוכלוסיות - לא אוהבות משרות על בסיס עמלות...יש שפע תעסוקה, גם מכירה אינטרנטית ואפילו בניית אתרים וקידום(ללא צורך בתיכנות ועיצוב) שנוח לעבודה מכל מקום - ואני מוכן להציע- אבל רק על בסיס עמלה. מי שיודע ומכיר ביכולת שלו להתמיד - וזמן לכתוב אלי. curecrco@gmail.com

לשרותך, נכה צה"ל