X
אנא בחר את גודל הפונט הרצוי:
ועדות רפואיות ועדות רפואיות רופאים מומחים רופאים מומחים מכונים רפואיים מכונים רפואיים הוראות אגף השיקום הוראות אגף השיקום ביטוח לנכי צה"ל ביטוח לנכי צה"ל הכפתור הכפתור
X סגירה
 

מחבקים את נכי צה"ל

התנדבות בישראל- לאמץ את נכי צה"ל

האם קיימת רוח התנדבות בישראל, או שכל אחד דואג לעצמו? קבוצות אשר זקוקות לתמיכה דווקא לא חסרות במדינה- החל מילדים שחיים מתחת לקו העוני ועד לאוכלוסייה מבוגרת בבתי אבות. אחת הקבוצות שזוכה להתנדבות ונתינה מכל הלב היא נכי צה"ל. זה התחיל בשמחה הולצברג, וכיום זה ממשיך בדליה שץ, אורה ויאיר שני ועוד. אנשים אלו הפכו את העבודה עם נכי צה"ל למפעל חייהם.

שמחה הולצברג ז"ל- “אבי הפצועים"

שמחה הולצברג היה יליד פולין, ניצול שואה וממשתתפי מרד גטו ורשה. בנוסף לפועלו למען הנצחת השואה, הולצברג הקדיש את זמנו לחיילי צה"ל הפצועים. לאחר מלחמת ששת הימים הוא התקרב לרב אריה לוין, ובהשפעתו החל לפעול למען פצועי ונכי צה"ל וכמו כן למען המשפחות השכולות של חיילי צה"ל. הוא העניק תמיכה נפשית וכלכלית, וביתו הפך למוקד עליה לרגל. בהיותו בן 69, לקה שמחה הולצברג בלבו ונפטר במהלך אזכרה שנערכה לזכר הרוגי "אוטובוס הדמים" בשנת 1994. לאחר מותו, יש שהמשיכו את דרכו.

דליה שץ- “אם הפצועים"

אחת ממשיכי הדרך היא דליה שץ, אשר בזכות עבודתה המסורה לאורך השנים זכתה לכינוי "אם הפצועים". דליה שץ נולדה בכרכור ואת ערכי הנתינה לזולת ספגה כבר מהבית. מזה עשרות שנים היא מלווה את פצועי צה"ל ומשפחותיהם ברגעים הקשים, החל משלב הפציעה ולאורך תהליך השיקום הממושך. היא נשארת לצדם גם אחרי שהתקשורת מפסיקה להתעניין במצבם והאנשים החשובים מפסיקים להגיע. היא עוזרת להשיג ציוד רפואי, מעניקה תמיכה רגשית, מארגנת מפגשים ואירועים משפחתיים ועוד. את ההתנדבות שלה עם חיילי צה"ל היא החלה עם תמיכה לחיילים במחנה 80, שהיה סמוך למקום המגורים שלה.

כיום היא מתגוררת בתל-אביב ועומדת בראש  "עמותת תקוות הפצועים". במקביל לקשר יומיומי עם אלפים מנכי ופצועי צה"ל, היא משקיעה מאמצים לאיסוף תרומות לעמותה מהארץ ומהעולם. פעילות העמותה כוללת גם ארגון סדנאות תמיכה והעצמה לנכי צה"ל והענקת סיוע כלכלי לפצועים אשר נקלעו למצוקה כלכלית בעקבות פציעתם בשרות הצבאי ועוד

עבודתה המסורה לאורך השנים זוכה להוקרה והערכה לא רק מצד פצועי צה"ל ובני משפחותיהם, אלא גם מצד אנשי ציבור ופוליטיקאים. לאורך השנים, הוענקו לה אותות שונים :

“אות יקיר קרן ליבי", אשר הוענק לה בשנת 1996 ע"י שמעון פרס, ראש הממשלה ושר הביטחון דאז.

“אות הנשיא למתנדב", אשר הוענק לה בשנת 2000 ע"י הנשיא עזר ויצמן ז"ל

אות "יקירת העיר תל-אביב" , אשר הוענק לה בשנת 2009 ע"י ראש העיר מר רון חולדאי ועוד.

כיום דליה שץ היא בשנות ה-80 לחייה, והיא עדיין ממשיכה בעבודתה. למרות שמדובר בעבודה שמצריכה כוחות נפשיים, נראה שהנתינה דווקא ממלאה אותה באנרגיה.

אורה ויאיר שני- "ההורים המאמצים" של מחלקת פגועי ראש בבית לוינשטיין

אורה ויאיר נישאו בשנת 1966 ויחד הם עוסקים בפעילות התנדבותית לאורך השנים. יאיר החל את דרכו כמתנדב במשמר האזרחי ואורה כמארגנת אירועי פורים ברעננה. בהמשך הצטרפה ל"אגודה למען החייל" ולאחר פרוץ מלחמת שלום הגליל ארגנו אירועי התרמה למען החיילים.

בשנות ה-80 יאיר ואורה שני אספו מצרכי מזון וחילקו לחיילים בצומת מורשה. בהמשך, הם החלו את להתנדב לעזרת פצועים בשיקום בבית החולים לוינשטיין, בעיקר בקרב פגועי ראש. בנוסף לליווי בתהליך השיקום הארוך, הנמשך גם לאחר השחרור מבית-החולים, מארגנים בני הזוג אירועים לפגועי ראש מאזור המרכז: הצגות, מפגשים בגני אירועים ועוד. גם ביתם הפך למקום אירוח עבור הפצועים, למשל ביום העצמאות. כהוקרה לעבודתם, זכו בני הזוג להוקרה על ידי "אות הנשיא למתנדב".

בנוסף לעבודתם עם נכי צה"ל, רוח הנתינה וההתנדבות של בני הזוג המשיכה גם לכיוונים נוספים: בשנת 1984 הקימו יחד עם רינה ברטל את המרכז סיוע לנפגעות אונס ותקיפה מינית. המרכז נותן תמיכה נפשית ומשפטית  24 שעות ביממה; לאחר מות הוריה ממחלת הסרטן, הצטרפה אורה ל"אגודה למלחמה בסרטן" ונבחרה ליו"ר האגודה.

 

כתבות שאולי יעניינו אותך


המלצות ותגובות
כותרת:
שם:
תוכן:
אנא הזן את המספר מאה עשרים וארבע:
אוהד
תאריך: 03/01/2013
כותרת: מלכיאל לרנר

תוכן: דבר ראשון אני רוצה להביע את הערכתי הענקית לדליה "אם הפצועים" שנותנת את כל חייה לליווי נתינה ואהבה לנכי צה"ל. אני אוהב את האשה הזאת מאוד.

רק רציתי להזכיר בחור יקר אשר מקדיש את חיו לביקור ועידוד פצועי צה"ל וטרור - מלכיאל לרנר.
בלי גב כלכלי ובלי פרסום הוא נוסע באוטובוסים בחורף ובקיץ לבתי חולים בכל הארץ כדי לתמוך ולעודד פצועים ברגעים הקשים ולהראות שיש מי שמעריך את ההקרבה.
כנכה צה"ל שנפצע בלבנון, הוא נתן לי המון כוחות, עידוד ואהבה. בשבילי הוא "אחי הפצועים". אני מקווה שהוא יזכה ליותר הכרה ואהבה מעם ישראל על תרומתו.

MATT
תאריך: 02/01/2013
כותרת: שכחתם להזכיר את גברת חולדה גורביץ מחיפה

תוכן: שתורמת ומסיעת לחיליים ולכי צה"ל המאושפזים בבתי החולים במרחב חיפה הקדישה את כול זמנה וכספיה לערוך ערבי שבת ומסיבות יום הולדת ולחגוג את ערבי החגים משנת 1973 ועד היום

בר
תאריך: 01/01/2013
כותרת: המון תודה לאורה ויאיר שני על כל מה שהם עושים בשבילנו

תוכן: לאחר שנפצעתי והגעתי לבית לוישטיין לא מצאתי את עצמי מבחינה חברתית מאגר החברתי שלי כמעט ונעלם אני זוכר ואף לא אשכח את הפגישה שלי ביום שני בשבוע עם אורה ויאיר שני הם לקחו אותי ואת חברי הלוחמים מבית החולים לסרטים מסעדות הצגות וכל מיני אירועים הם גרמו לי לפחות בתחום החברתי לחוש שוב כבחור מין השורה אני מוצא לנכון לספר לכם שאורה ויאיר תמיד היו זמינים בשבילנו בכל בעיה ותמיד עזרו לנו הפצועים בכל נושא אני מוצא לנכון לומר לכם אורה ויאיר שני תודה על הכל שאלוהים יתן לכם המון בריאות ואושר כדי שתוכלו להמשיך ולעשות את מה שאתם עושים אוהבים אותכם פצעי צהל פגועי הראש

לשרותך, נכה צה"ל