אתר זה משתמש בקבצי קוקיז אתר זה משתמש בקבצי Cookies כדי להתאים אישית תוכן ומודעות. למידע נוסף OK
X
אנא בחר את גודל הפונט הרצוי:
מועדון החברים של פורטל נכי צהלהכרה כנכהחמי מרפאייעוץ משפטיקנאביס רפואיטפסים להורדהרכב רפואיטבלאות תגמוליםטיפולים רפואייםזכויות והטבותארגון נכי צהלאגף השיקום
X סגירה
 

משבר אמון בין פצועי צה"ל למשרד הביטחון

אגף השיקום מפר ב"רגל גסה" את האמנה של מדינת ישראל לפצועים

ערב יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל תשפ"א. חברנו איציק סעידיאן, נכה צה"ל, הלום קרב, לוחם גדוד 13 של גולני, מצית עצמו מול משרדי אגף השיקום בפתח-תקווה ומקריב את גופו למען חבריו שעומדים מול "שוקת שבורה" בהתמודדות מול אגף השיקום במשרד הביטחון. 

מעשהו של איציק סעידיאן הוא מעשה טרגי שיכול היה להימנע אילו אגף השיקום במשרד הביטחון היה קשוב לאיציק ולעוד אלפי נכי צה"ל אחרים שאיציק זועק את זעקתם – זעקה שנשמעת באופן ברור ומהדהדת בכל בית בישראל, בערוצי התקשרות ומפלחת אל ליבם של אזרחי מדינת ישראל שנחשפו ברגע אחד לתהום האדירה שנפערה במהלך השנים בין האמנה של מדינת ישראל לדאוג ולטפל בחיילות חיילים שנפצעים במהלך שירותם הצבאי לבין האמת הכואבת, למה שקורה ונעשה בפועל.

הכתובת הייתה רשומה על הקיר

בשנים האחרונות התפרסמו בערוצי התקשרות סיפורם קורע הלב של פצועי צה"ל שנפגעו במהלך שירותם הצבאי ומצאו עצמם נאלצים לנהל מלחמה נוספת מול אגף השיקום במשרד הביטחון. מדובר על פצועים בכל מערכות ישראל. חייליי מילואים שנפצעו ואיבדו את פרנסתם, חיילים בסדיר שנשארו בשדה הקרב – חולמים את הלחימה, מריחים את ריח הבשר החרוך, אבק השריפה ושומעים את קולות הנפץ.

לוחמים שנפצעו ומתחננים לטיפול רפואי הולם, לעזרים רפואיים, נכים שמרגישים כקבצנים מול הוועדות הרפואיות שמתקשות לאשר אחוזי נכות הולמים וראויים, בירוקרטיה, מחסור ברופאים מחוזיים ועוד. פצועי צה"ל הגיעו לקצה, הרגישו שמצמידים אותם לקיר ואין להם דרך אחרת.

האם זו הסיבה שהביאה את איציק סעידיאן להצית עצמו מול משרדי אגף השיקום בערב יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל? 

הרי רק לפני כשלוש שנים סיפורו של איציק סעידיאן פורסם בטלוויזיה. בראיון מספר איציק על הקושי לעמוד בפני הוועדה הרפואית, לספר סיפור של חמש שנים בחצי שעה. איציק סיפר על ההשפלה, הקושי, הטיפול שחסר – אבל קולו לא נשמע.

איציק ידע שעל-מנת להשמיע את הזעקה – הזעקה צריכה להיות חזקה, זעקה שטלטל, זעקה שתעורר. יש משהו מצמרר באקט של איציק להצית עצמו, פצעי הכוויות כרוכות בסבל "בל יתואר". מה רצה איציק סעידיאן לומר: שנפשו נשרפה יחד עם חבריו באותו קרב בשג'עיה ?

שנפשו נשרפה שנית, כאשר גילה את הכתף הקרה שהושיטה לו מדינת ישראל ?

והאם העיתוי של איציק, להצית עצמו סמוך ליום הזיכרון לחללי מערכות ישראל יביא לשינוי אותו מייחלים מידי יום אלפי פצועי צה"ל ?

מטה המאבק של ארגון נכי צה"ל    

מטה המאבק של ארגון נכי צה"ל הוקם עם בחירתו של עו"ד עידן קלימן לתפקיד יו"ר ארגון נכי צה"ל לפני קצת פחות משנתיים.

הסיפורים הקשים החלו לזלוג לתקשורת, לרשתות החברתיות ולוועדות הכנסת. שרים, סגני שרים וחברי כנסת הוזמנו לבית הלוחם, נחשפו לנתונים הקשים והבטיחו לעזור. ח"כ עוזי דיין התנדב לעמוד בראש השדולה למען נכי צה"ל בכנסת וגם ראש הממשלה בנימין נתניהו שביקר לאחרונה בבית הלוחם תל-אביב היה מזועזע מהמצב שנחשף בפניו.

אבל כמו שאומרים, הכלבים נובחים והשיירה עוברת... כך גם בעניינים של פצועי צה"ל. ארגון נכי צה"ל והעומד בראשו עו"ד עידן קלימן זועקים, מתריעים, מגיעים לכל הדיונים בכנסת, נפגשים עם כל מי שאפשר ומנסים לקיים דו-שיח עם משרד הביטחון. 

אבל מגפת הקורונה שפקדה את העולם ואת מדינת ישראל והתסבוכת הפוליטית המקשה על הקמת ממשלה יציבה לאורך זמן – מקשה לעשות את השינוי הדרוש – רפורמה שנועדה לשבור את "תקרת הזכוכית" שאגף השיקום בנה לעצמו. רפורמה אותה הציע האלוף אייל בן ראובן עמד בראש ועדת בן ראובן ועל מסקנותיה עוד לא יבש הדיו

"מחאת כאב" – הפגנת ענק מול משרד הביטחון בקריה 

בעקבות מעשהו הטרגי של איציק סעידיאן מתכוון ארגון נכי צה"ל לצאת ל"מחאת כאב" ביום ראשון ה- 18.4.2021 בשעה 10:00 בקריה (מול שער קפלן) בתל-אביב.

ארגון נכי צה"ל קורא לכל אזרחי ישראל, להגיע בהמוניו ולתמוך במאבקם הצודק של נכי צה"ל ובכאבו של חברינו איציק סעידיאן המאושפז במצב אנוש במחלקת הכוויות של בית החולים תל-השומר. 

שמים סוף להפקרת נכי צה"ל !

שמים סוף להפקרת נכי צהל


 

נותני חסות: