אתר זה משתמש בקבצי קוקיז אתר זה משתמש בקבצי Cookies כדי להתאים אישית תוכן ומודעות. למידע נוסף OK
X
אנא בחר את גודל הפונט הרצוי:
מועדון החברים של פורטל נכי צהלהכרה כנכהחמי מרפאייעוץ משפטיקנאביס רפואיטפסים להורדהרכב רפואיטבלאות תגמוליםטיפולים רפואייםזכויות והטבותארגון נכי צהלאגף השיקום
X סגירה
 

משפט צבאי מול משפט אזרחי

מהן זכויות החיילים במסגרת צבאית?

חיילים רבים שמתמודדים עם משפט צבאי הולכים לאיבוד בקו הדק שבין התחום הצבאי והתחום האזרחי. חוק השיפוט הצבאי שחל על כל מי שנחשבים לעובדים צבאים, בין אם מדובר בחיילים בשירות סדיר או אזרחים עובדי צה"ל, מגדיר למעשה את ההבדלים בין שיפוט אזרחי לצבאי. מהם זכויות החיילים במסגרת הצבאית? היכן עומד החוק בנושא זה? על כך ננסה לענות במאמר זה.

מהו חוק המשפט הצבאי?

חוק המשפט הצבאי חל על חיילים ועובדי צה"ל עד ליום שחרורם או להפסקת העבודה שלהם. החוק בא להגדיר כיצד מתמודדת המערכת הצבאית עם מצבים של שיפוט בדבר עבירה.

במדינה מוגדרים כמה נהלים משפטים או חוקים שתקפים למערכת הצבאית. אולי החוק המפורסם ביותר במסגרת זו הוא החוק האוסר על היעדרות מהשירות – כלומר על עריקות. בנוסף, הוגדרו חוקים כמו חוקי סירוב פקודה, חוקי שמירה על נשק וכדומה. כל החוקים האלו מאוגדים תחת המסגרת הצבאית והעובר עליהם נשפט בתוך המערכת הצבאית.

המערכת הצבאית מכילה את בתי הדין הצבאיים, שבהם נשפטים אלו המוגדרים עובדי צה"ל. עם זאת, רבים מהחיילים אינם יודעים מהן הזכויות שלהן במסגרת החוק.

מהן זכויות החיילים במסגרת צבאית?

ישנן מספר זכויות חשובות שכל חייל או עובד צה"ל צריך להכיר כשהוא ניגש להתמודד עם מערכת המשפט הצבאית.

הזכות הבסיסית ביותר היא הזכות לייצוג משפטי. חייל המואשם בעבירה מסוימת זכאי לייצוג של עורך דין. עורך דין זה צריך להיות בעל רקע בייצוג בתוך הצבא ולהכיר את מערכת החוק. עורך דין צבאי או עורך דין המתמחה בייצוג תיקים צבאיים יכול ללוות את הנאשם בכל מקרה למעט עבירות משמעת. בנושא עבירות משמעת יכול עורך הדין להעניק חוות דעת משפטית בלבד.

במסגרת הזכויות של חיילים, ניתן להגיד קבילה לנציג קבילות החיילים או לפנות לקצינת פניות הציבור כדי לערער על התהליך המשפטי בתוך בית המשפט הצבאי. עורך הדין הצבאי יכול ללוות את החייל בתהליך ולייעץ לו מתי לפנות, ואף לעשות זאת עבורו.

לצד טיפול בבעיות משפטיות של חיילים בשירות סדיר או מילואים, יכול עורך דין צבאי לתת מענה לעובדים במסגרת צבאית – למשל לאנשי קבע או עובדי צה"ל. עובדים אלו זקוקים לייעוץ משפטי או לעזרה בהתמודדות מול המערכת המשפטית הצבאית במקרים של פיטורין או פרישה.

זכויות חיילים בתחילת הדרך ומעורבות עורך הדין

ישנם מקרים שבהם יש צורך במעורבות של עורך דין כבר בתחילת הדרך, עוד לפני שהחייל גויס. כבר בתהליך הגיוס נתקלים חיילים בעלי רישום פלילי אזרחי במהמורות וזקוקים לעיתים לעזרה וייעוץ מגורמים מקצועיים. במקרה זה עורך דין המתמחה בנושאים צבאיים ובהתמודדות עם המערכת הצבאית יכול לסייע לחייל לעבור את המשוכות האלו ולהתגייס בראש שקט.

נכתב בשיתוף משרד עורכי דין אורית חיון


 

נותני חסות: