X
אנא בחר את גודל הפונט הרצוי:
ועדות רפואיות ועדות רפואיות רופאים מומחים רופאים מומחים מכונים רפואיים מכונים רפואיים הוראות אגף השיקום הוראות אגף השיקום ביטוח לנכי צה"ל ביטוח לנכי צה"ל הכפתור הכפתור
X סגירה
 

קיבל מאה אלף שקלים הפרשים מאגף השיקום

אגף השיקום פיצה נכה צה"ל ב - 100,000 ₪

הזכאות לרכב רפואי יציג מסוג וולוו, ניתנת לנכי צה"ל אשר זכאים לרכב בנפח מנוע 2000 סמ"ק. אך מה קורה כאשר הנכה מעוניין לרכוש רכב מיבואן אחר ?

האם אגף השיקום צריך לחשב את שווי הרכב על פי מחיר הרכב היציג (וולוו) כפי שהוא מופיע במחירון לוי יצחק, או שווי הרכב היציג לאחר הנחה שניתנת לאגף השיקום ? (בפועל מדובר על הפרש שמגיע לכ – 100,000 ₪).

בית המשפט העליון פסק לפצות !

בהחלטה שניתנה בסוף חודש יוני (24.6.2013) בבית המשפט העליון הוחלט לחייב את אגף השיקום לפצות את אפרים לביא, (נכה צה"ל) בגין הפרש כספי שנוצר בין הרכב הרפואי שנרכש על ידו בשנת 2010, לבין הזיכוי שניתן לו בפועל. זיכוי שחושב כאמור על פי עלות רכב יציג מסוג וולוו לאחר הנחה שניתנת על ידי היבואן לאגף השיקום.

רוצים לקצץ לבעלי רכב רפואי

סעיף הרכב הרפואי בתקציב אגף השיקום, הוא אחד הסעיפים המשמעותיים. מדובר על מאות מיליוני שקלים המיועדים לתשלומי ניידות ורכבים רפואיים להם זכאים אלפי נכי צה"ל.

בשנים האחרונות נעשים ניסיונות מצד אגף השיקום לקצץ חלק נכבד מהתקציב על ידי שינוי הוראת רכב רפואי, עיכובים בעדכון תעריפי הניידות, עלות הדלק ועוד.

כך גם קורה עם נכי צה"ל רבים שנמצאים במצבו של אפרים לביא, נכי צה"ל שזכאים לרכב בשווי מסוים, אך בדרך מתוחכמת הצליח אגף השיקום לשכנע אותם – כי מחיר הרכב לו הם זכאים נמוך בעשרות אלפי שקלים.

לכאורה, אגף השיקום מנצל את ההנחה שניתנה לו על ידי יבואני וולוו על מנת להוריד את שווי הרכב הרפואי להם זכאים אותם נכי צה"ל. הנחה שחוסכת לקופת האגף עשרות מיליוני שקלים בשנה.

האם אגף השיקום ייפגע בתקציבים ?

החלטת בית המשפט העליון גורמת לראשי אגף השיקום כאב ראש לא קטן, תקציב אגף השיקום התבסס על מחיר הרכב היציג לאחר הנחה של כ – 100,000 ₪ ועתה כשבית המשפט נתן את דעתו, באגף השיקום מחפשים מאיפה לקחת את הכסף ?  האם לקצץ בזכויות והטבות קיימות ?  האם להקטין את התקצוב והתמיכה שניתנים לבתי הלוחם וארגון נכי צה"ל ?

לכאורה, נראה כי הדרך היחידה שעומדת בפני אגף השיקום היא לקבל את הסכמת ארגון נכי צה"ל ולשנות את הוראת אגף השיקום בנושא רכב רפואי. הסכמה כזאת עלולה לפגוע בנכי צה"ל.

מה קורה עם אלו שספגו את ההפרשים ?

ישנם אלפי נכי צה"ל שבחרו לרכוש רכב מיבואן אחר, נכי צה"ל שנאלצו לספוג את ההפרשים הכספים שנוצרו בזמן החלפת הרכב הרפואי ולממן אותם מכיסם הפרטי.

למרות שפסק הדין מתייחס לאפרים לביא בלבד, שופטי העליון קבעו כי כל מקרה ידון לגופו, לכן על אותם נכי צה"ל להפנות בקשה בכתב לאגף השיקום, במטרה להחזיר את ההפרשים בתוספת ריבית והצמדה.

שינוי הוראת רב רפואי – עניין של זמן !

עכשיו שניתן פסק הדין על ידי בית המשפט העליון, שינוי הוראת אגף השיקום בנושא זכאות לרכב רפואי היא עניין של זמן, לכן על ארגון נכי צה"ל מוטלת האחריות לפקח באלף עיניים שאגף השיקום לא ינסה לעשות מחטף, מחטף שייפגע באלפי נכי צה"ל אשר זכאים לרכב רפואי.

 

כתבות שאולי יעניינו אותך


המלצות ותגובות
כותרת:
שם:
תוכן:
אנא הזן את המספר שלוש מאות שישים ותשע:
אנונימי
תאריך: 27/10/2013
כותרת: ללא כותרת

תוכן: צריך לתת לנכי צה"ל את הוולוו s80 אם מגיע להם 2000 סמ"ק לא לדחוף להם הונדה אקורד תתבישו לכם לעשות כסף על גב הנכים.

שלמה
תאריך: 10/07/2013
כותרת: רכב רפואי

תוכן: רכב רפואי זה רכב לעזור לנכה צהל להגיעה מנקודה אלף לנקודה בית בהתחשב בנכות צריך לעזור גם באביזרים לרכב לנוכיות הנכה רק השאלה אם צריך להתפאר ברכב פאר שעולה הרבה כסף או גיפים מוגבהים לנכי רגליים זכרו גם נכים אחרים בעלי מגבלויות קשות לא מקבלים פאר ונכי צהל האחרים לאמקבלים תשלומים לפי האינדקס .אפשר גם להיות נכה דיסקרית

ציון
תאריך: 08/07/2013
כותרת: בלי הכנסה, ובלי רכב אבל עם הרבה תרופות שהורסות

תוכן: ללא תוכן

אמיל
תאריך: 06/07/2013
כותרת: עמידה על זכויות

תוכן: אפי כל הכבוד הנך דוגמא ומופת
עמדת על זכותך הבסיסית

מנחם
תאריך: 04/07/2013
כותרת: רכב רפואי

תוכן: היות ולאורך השנים ארגון נכי צהל מתנהל כביכול לשיפור מצבם של נכי צהל .. ואולם ככול שהזמן עובר אבו רואים איך אגף השיקום מקצץ מהצנאים של נכי צהל .. ישנם כנראה עוד הטבות שנכי צהל כנראה לא יודעים עליהם .. וזה מתעורר רק כשהנכה שהיה זכוי להטבה זו מתחוור לא פתאום שקיצצן אותה .. אחזקת הרכב הרפואי נכון להיום הינה על הפנים .. אני שזכויי למנוע 2000 סמ"ק .. נוסע פחות .. היות וההוצאה על דלק היא מאוד גבוהה .. שאני לא מרשה לעצמי לנסוע .. אני לא אתפלא באם אגף השיקום ימצא קומבינה בתאום עם ארגון נכי צהל .. איך אומרים אני אתן לך קצת מפה ואתה תתעלם מהקצת האחר ..
מתיי יש בחירות לארגון .. הגיע הזמן להחליף את יושבי הארגון ... שלהעלות לעצמם את השכר הם יודעים ( הם לוקחים לעצמם כבר יותר מחברי הכנסת ) ולהגדיל לעצמם את הוצאות הרכב והאשל ... לזה הם דואגים .. נכי צהל יכולים להמתין ...

לשרותך, נכה צה"ל