אתר זה משתמש בקבצי קוקיז אתר זה משתמש בקבצי Cookies כדי להתאים אישית תוכן ומודעות. למידע נוסף OK
X
אנא בחר את גודל הפונט הרצוי:
מועדון החברים של פורטל נכי צהלהכרה כנכהחמי מרפאייעוץ משפטיקנאביס רפואיטפסים להורדהרכב רפואיטבלאות תגמוליםטיפולים רפואייםזכויות והטבותארגון נכי צהלאגף השיקום
X סגירה
 

המרוץ של נכי צה"ל בדרך לדירה - כל הזכויות וההטבות

המדריך המלא להטבות דיור לנכי צה"ל

שוק הנדל"ן ממשיך לעלות כל הזמן ורק בשנה האחרונה (2021-2022) השלים זינוק מחירים בגובה של כ- 15%. זה הזמן להתחיל ולחשוב כיצד ניתן לרכוש דירה, לנצל את הזכאויות וההטבות שמגיעות מאגף השיקום ולהגיע ליעד הנכסף – דירה בבעלותנו.     

יחד עם זאת, מדובר באתגר לא פשוט. צריך להגיע מוכנים עם הון עצמי. לבדוק מה גובה ההחזר החודשי שנוכל לעמוד בו בתשלומי המשכנתא, מה התקציב שלנו לדירה ואיפה נוכל לרכוש דירה מבלי לקחת מעמסה כלכלית גבוהה מידי.

במאמר הבא, ריכזנו את הזכויות, ההטבות וההליכים שמצפים לנו לבדרך לדירה הנכספת.

המרוץ של נכי צהל בדרך לדירה

1. זכאות למשכנתא 

בדיקת הזכאות למשכנתא היא הצעד הראשון בדרך לדירה. אומנם זה נראה קצת מוזר! מה? לפני שמצאנו דירה צריך לבדוק את הזכאות למשכנתא? התשובה לכך היא כן! על-מנת לדעת איזו דירה באפשרותנו לרכוש (כלכלית) ראשית אנו צריכים לוודא מה גובה המשכנתא שנוכל לקבל מהבנק, מה הם התנאים ומה יהיה גובה ההחזר החודשי בו נצטרך להתמיד ולעמוד.

מחוסרי דיור יכולים לקבל היום מהבנק סכום של כ- 75% מערך הדירה כהלוואת משכנתא (מעבר לכך זה סיכון כלכלי שלא מומלץ לקחת). את המשכנתא ניתן לפרוס ע"פ הנחיות בנק ישראל לתקופה שלא תעלה על 30 שנה (360 חודשים). גובה ההחזר של המשכנתא חייב להיות פחות מ- 33% מההכנסות של רוכש הנכס (הדירה). כאשר מדובר בבני זוג הכוונה היא ל- 33% מההכנסה נטו המשותפת.

מכאן שאם לדוגמא: ההכנסה הכוללת נטו של בני הזוג עומדת על 14,000 ₪ גובה ההחזר המקסימלי יעמוד על כ- 4,600 ₪ לחודש. וגובה המשכנתא המקסימלי יהיה כמיליון שקלים. לכן יהיה עלינו לחפש נכס בעלות מקסימלית של 1,350,000 ₪.

בנקודה הזו, אנו ממליצים לפנות ליועץ משכנתאות מקצועי על מנת שינהל מו"מ מול הבנקים וישיג עבורנו את התנאים הטובים ביותר. יועץ משכנתאות כמו למשל, חברינו אלעד קופרשטיין שנפצע במלחמת לבנון השנייה וכעט בעלים של חברת קופרי משכנתאות. 

לאורך השנים מאז הפציעה ובזכות הידע הפיננסי שצבר, ליווה אלעד בדרך לרכישת דירה וקבלת משכנתא מאות נכי צה"ל. 

לפנייה לאלעד לחצו כאן >>

2. ביטוח חיים למשכנתא

הצעד השני בדרך לדירה היא לוודא שיש באפשרותנו לעשות ביטוח חיים למשכנתא. ללא ביטוח חיים למשכנתא הבנק יכול לסרב לתת לנו את ההלוואה ולכן חשוב לוודא שחברת הביטוח מוכנה לבטח אותנו בביטוח חיים על-אף הנכות עליה אנחנו מוכרים.

חברות וחברים שלא מתקבלים לביטוח חיים עקב נכותם יכולים לפנות לחברת אילון נאמנים שהגיעה להסדר לבטח נכי צה"ל בביטוח חיים למשכנתא. ביטוח חיים למשכנתא של אילון נאמנים יכול להיות הפתרון המושלם בדרך לרכישת הדירה. 

לקבלת פרטים נוספים לחצו כאן >>

3. מענקים והלוואות של אגף השיקום

עברנו את שני השלבים הראשונים בהצלחה ואנחנו מתקרבים בצעדי ענק לכיוון רכישת דירה. כעת נותר לבדוק אלה מענקים והלוואות אנחנו זכאים לקבל מאגף השיקום במשרד הביטחון. 

א. הזכאות למענק דיור מאוגדת בהוראת אגף השיקום 62.07 (מענקי דיור). מצד אחד מדובר במענק קטן יחסית (אבל בכל זאת כסף) מצד שני גובה המענק לא נחשב במסגרת ה- 75% ולכן יכול להוות חלק מההון העצמי. לקבלת מענק דיור יש לפנות לאחראי דיור בלשכת השיקום שמטפלת בך. 

ב. הזכאות להלוואת דיור מאוגדת בהוראת אגף השיקום 62.01 (הלוואת לשיכון ודיור לנכים). מצד אחד מדובר בהלוואה בתנאים מיוחדים אבל מצד שני ההלוואה נחשבת במסגרת ה- 75% מערך הנכס ולכן היא אינה יכולה להוות חלק מההון העצמי. לקבלת הלוואה לדיור יש לפנות לאחראי דיור בלשכת השיקום שמטפלת בך.

לרשימת מחוזות השיקום – לחצו כאן >>

4. זכויות והטבות נוספות

נכי צה"ל שרוכשים דירה זכאים לזכויות והטבות נוספות שאמורות להקל עליהם בהוצאות הנלוות:

א. פטור מאגרת משכנתא: לקבלת מידע נוסף יש לפנות לאחראי דיור במחוז השיקום המטפל. 

ב. הנחה במס רכישה: ההטבה מאוגדת בהוראת אגף השיקום 80.07 והיא מעניקה לכל נכה צה"ל שדרגת נכותו 19% ומעלה – זכאות לתשלום מס רכישה מופחת בגובה 0.5%. (הזכות ניתנת למימוש פעמיים בלבד). 

ג. השתתפות בשכר טרחת עו"ד, מתווך ושירות הובלות: לקבלת מידע נוסף יש לפנות לאחראי דיור במחוז השיקום המטפל. 

לרשימת מחוזות השיקום לחצו כאן >> 

5. הנחה בארנונה

נכי צה"ל (בעלי דרגת נכות 10% ומעלה) זכאים להנחה בארנונה ע"פ הוראת אגף השיקום 80.04 אישור להנחה מארנונה לנכים. ההנחה בגובה של 66% מחושבת לפי גודל דירה של 70 מ"ר. (כלומר, אם בבעלותך דירה ששיטחה 100 מ"ר תקבל הנחה על 70 מ"ר ועל 30 מ"ר תשלם מחיר מלא). 

ההנחה גדלה כאשר משפחת הנכה עולה על ארבעה נפשות – במקרה כזה ההנחה ניתנת לפי גודל דירה של 90 מ"ר. לקבלת אישור להנחה בארנונה עליכם לפנות למחוז השיקום שמטפל בכם.

לסיכום:

הדרך לרכישת דירה אומנם ארוכה אבל בהחלט ניתנת להשגה. דאגו לארגן הון עצמי קטן, תתפשרו על המיקום והתחילו לחפש את דירת החלומות שלכם.

 

נותני חסות: