X
אנא בחר את גודל הפונט הרצוי:
ועדות רפואיות ועדות רפואיות רופאים מומחים רופאים מומחים מכונים רפואיים מכונים רפואיים הוראות אגף השיקום הוראות אגף השיקום ביטוח לנכי צה"ל ביטוח לנכי צה"ל הכפתור הכפתור
X סגירה
 

האם זכויות המקרקעין לנכי צה"ל אכן מספקות?

מדריך לנכי צה"ל בדרך לדירה

נדמה כי לאחר כל יום זכרון בדק הבית בדבר זכויות נכי צה"ל, נפגעי פעולות האיבה, אלמנות והיתומים הפך כבר כמעט לדבר שבשגרה. הבעיה מתחילה כאשר בדק בית זה אינו מחלחל לפעולות של ממש שמטרתן לעדכן את הסיוע הניתן בכל הקשור לדיור וזכויות אחרות. מה הן זכויות המקרקעין להם יכולים לצפות נכי צה"ל?

הטבות לנכי צה"ל בדיור

 הנחה בתשלום ארנונה – משפחות המונות עד 4 נפשות זכאיות ל- 66% הנחה בארנונה על 70מ"ר משטח הדירה, משפחות המונות חמש נפשות ומעלה זכאיות ל- 66% הנחה בארנונה על 90 מ"ר משטח הדירה.

הנחות על מס רכישה – הנחה במס רכישה בשיעור של 0.5% ממחיר המקרקעין על דירות הנרכשות למגורים עצמיים – ועד שתי עסקאות כאלו במהלך החיים.

פטור ממס הסכמה – פטור ממס הסכמה למנהל מקרקעי ישראל על העברת המקרקעין המוחזקים על ידו, במידה ואחוזי הנכות הם 50% ומעלה

החזר על תשלום דמי חכירה, כולל דמי היוון – נכה בדרגת נכות של 100% זכאי להחזר דמי חכירה ממנהל מקרקעי ישראל, כולל דמי היוון (תשלום חד-פעמי של כל דמי החכירה השנתיים העתידיים, עד לתום תקופת החכירה) באם שולמו

מענקי דיור – מענקי דיור לרוכשים דירה ראשונה בקומה נמוכה, מחליפים דירה מקומה גבוהה לנמוכה. גובה המענק יכול לנוע בין 25,700 ו- 94,500 ₪.

הלוואות דיור בתנאים מועדפים - נכה בדרגת נכות של 20% זכאי להלוואות דיור בתנאים מועדפים.

סיוע בתשלומים נלווים – זכאות להשתתפות בדמי הובלה, סיוע בתשלום שכר טרחה של עורך דין המטפל בחוזה הרכישה, סיוע בתשלום דמי תיווך, פטור מאגרת משכנתא

השתתפות בשכר דירה הזכאות להטבות אלו מותנת במספר גורמים בינם אחוזי הנכות, סוג הפגיעה וחומרתה ואופי הפגיעה (פיזית או נפשית). לאחר עליית המחירים התלולה בשווקי הנדל"ן בשנים האחרונות, וכיוון שסכומי ההטבות והמענקים אינם מעודכנים בהתאם לעליית יוקר המחייה ומחירי הנדל"ן, הטבות אלו נשחקו באופן קיצוני בשנים האחרונות וכיום אינם מספיקים על מנת לסייע סיוע של ממש ברכישת דירה או מעבר לדירה מותאמת.

רבים מנכי צה"ל מוצאים את עצמם זכאים להלוואה בלבד ומכיוון שכמעט ואין אפשרות לרכוש דירה אלא באמצעות לקיחת משכנתא ציבורית שניה שההחזר אליה מתווסף לעלות ההחזר עבור ההלוואות הניתנות.

הלוואות מבנק אגוד בנימה חיובית יותר, בנק אגוד מציע הלוואות לנכי צה"ל ונפגעי פעולות האיבה בתנאים קורצים. הבנק מציע הלוואה בסיסית בגובה של 8000 ₪ הפטורה מביטחונות ועמלות אותה ניתן להחזיר בהחזר קבוע של עד 54 תשלומים חודשיים.

גובה הריבית להלוואה כזו עומד על פריים מינוס 2.6%. ריבית הפריים היא ריבית בנק ישראל בתוספת של אחוז וחצי המהווים את רווח הבנק על מתן ההלוואה.

הלוואה זו אינה יכולה לסייע ברכישת דירה אולם עשויה לסייע בתשלום על ההוצאות הנלוות לרכישה או בתשלום שכר הדירה שגם הוא התייקר מאד בשנים האחרונות בארץ.

אפס אחוז מע"מ? תכניתו של לפיד לעזור ליוצאי צבא ברכישת דירה ראשונה על ידי מתן פטורמ מע"מ לדירות בשווי של עד 1.6 מיליון ₪ עדיין אינה ברורה לחלוטין בכל הקשור בנושא נכי צה"ל.

לפני כארבע שנים, הכיר משרד הבינוי והשיכון בכך שחייל ששוחרר במהלך שירותו הצבאי עקב פציעה, יהיה זכאי למלוא הסיוע ברכישת דירה. אחוז הסיוע מוסיף אחוז לכל חודש שירות ועד 36 חודשים עבור גבר ו- 24 חודשים עבור אישה.

עד לפני ארבע שנים, במידה וחייל נפצע ושוחרר עקב הפציעה במהלך שירותו, הוא קיבל סיוע רק עבור מספר החודשים אותם שירת לפני הפציעה. מצב זה השתנה, כאמור, לפני ארבע שנים וכיום יקבל חייל כזה סיוע השקול לשירות מלא.

נשאלת השאלה האם יהיה צורך לחזור על מהלך זה גם עבור הפטור ממע"מ הניתן ליוצאי צבא או שתקדים זה יקבע גם את אופי הפטור ממע"מ במצב החדש – ועל כך עדיין אין תשובה.גובה הסיוע לנפגעי צה"ל ופעולות האיבה נשחק עם השנים. כולם יודעים, ואחת לשנה גם מקטרים על העניין אבל הגיע הזמן גם לשנות ולעדכן את הסכומים ואולי גם להשוות בין פציעות מסוגים שונים.

 

כתבות שאולי יעניינו אותך


מידע
אתר אינטרנט: ריבית בנק ישראל
לשרותך, נכה צה"ל