X
אנא בחר את גודל הפונט הרצוי:
ועדות רפואיות ועדות רפואיות רופאים מומחים רופאים מומחים מכונים רפואיים מכונים רפואיים הוראות אגף השיקום הוראות אגף השיקום ביטוח לנכי צה"ל ביטוח לנכי צה"ל הכפתור הכפתור
X סגירה
 

העוול תוקן - אלפי נכי צהל יכולים לנשום לרווחה

נכי צהל נצחו - עדכון היסטורי של אחוזי הנכות

עשרות אלפי נכי צה"ל יכולים עתה לנשום לרווחה בעקבות הסכם פשרה שנחתם עם אגף השיקום שקיבל את אישורו של בית משפט העליון. לפי ההסכם מתחייב אגף השיקום החל מ-1 לפברואר 2015 לעגל כלפי מעלה את אחוזי הנכות של כלל נכי צה"ל. עלות תיקון העוול מוערכת בעשרות מיליוני שקלים מידי שנה.

מאבקו של יכין ירחי נשא פרי

בהמשך לכתבה שהתפרסמה בפורטל נכי צה"ל בשנה שעברה (20 לינואר 2014), בנושא עיגול אחוזי נכות - לנכים חדשים בלבד, אנו שמחים לבשר לכם כי בית המשפט העליון אישר הסכם פשרה בתיק בעניינו של נכה צה"ל, יכין ירחי , המיוצג על ידי עו"ד ליאור טומשין, גיל גאנוניאן ודוד שוורצבאום ממשרד מרקמן את טומשין. לפיו אגף השיקום מתחייב לעגל כלפי מעלה את אחוזי הנכות של כלל נכי צה"ל. 

זכה במערכה וגם בקרב עבור כולם

יכין ירחי, נכה צה"ל,  הגיש לפני כשנתיים תביעה כנגד אגף השיקום בטענה כי נכי צה"ל מופלים לרעה. בזמן שאחוזי הנכות של נפגעי עבודה ותאונות דרכים מעוגלים כלפי מעלה. אחוזי הנכות שניתנים לנכי צה"ל מכילים שברי אחוזים לדוגמא : 49.1%.

בית משפט המחוזי קיבל את טענתו של יכין ירחי, אך אגף השיקום משיקולים תקציביים החליט שהוא מעגל את אחוזי הנכות של הנכים החדשים בלבד. כלומר שאר נכי צה"ל ימשיכו להיות מופלים לרעה. עבורם העוול שנעשה להם במשך שנים כה רבות, עליו נאבק יכין ירחי ימשיך לעולמי עד.

אגף השיקום טען : זה יעלה עשרות מיליונים למדינה

יכין ירחי, המיוצג על ידי עו"ד ליאור טומשין, גיל גאנוניאן ודוד שוורצבאום ממשרד מרקמן את טומשין. לא ויתר ועתר לבית המשפט העליון. בתגובתו טען אגף השיקום כי במידה וכב' בית המשפט יאשר את העתירה - העלות מפסק הדין למדינה מוערכת בעשרות מיליוני שקלים מידי שנה.

לכן על פי בקשת הצדדים צירף כב' בית המשפט לעתירה את ארגון נכי צה"ל, כגוף היחיד שרשאי על פי החוק לנהל משא ומתן מול אגף השיקום. בתאריך 15 לינואר נתקבל הסכם הפשרה וכב' בית המשפט העליון נתן להסכם הפשרה תוקף של פסק דין.   

החלטה היסטורית

זאת החלטה היסטורית שתביא לתיקון העוול שנעשה לנכי צה"ל מאז קום המדינה, החלטה שעשרות אלפי נכי צה"ל ייהנו ממנה, בעיקר אותם נכי צה"ל שהשינוי בעיגול אחוזי הנכות משנה את התמונה עבורם באופן אישי לחלוטין.

להפוך מנכה סוג ב' לנכה סוג א'

אלפי נכי צה"ל יגלו בתחילת חודש פברואר כי הם הופכים באופן אוטומטי מנכים סוג ב' (נכים שלא זכאים לתגמול), לנכים סוג א' אשר זכאים לתגמול חודשי מאגף השיקום, כמו גם טיפול רפואי, שיקום מקצועי ועוד.

מדובר על אותם נכי צה"ל שדרגת נכותם המשוקללת נקבעה על 19.1%. דרגת נכות שזיכתה אותם בתגמול חד פעמי ללא תנאים נוספים.

אליהם עומדים להצטרף נכי צה"ל שהוכרו לפני חודש ינואר 1996 ודרגת נכותם המשוכללת נקבעה על 9.1%. נכים אלו יזכו אף הם לתגמול חודשי, טיפול רפואי, שיקום מקצועי ועוד.

לעומתם הנכים שהוכרו לאחר ינואר 1996 ודרגת נכותם המשוכללת נקבעה על 9.1% יזכו במענק חד פעמי בגובה עשרות אלפי שקלים.

זכאות לרכב רפואי לבעלי נכות של 49.1% ו- 29.1%

במשך שנים רבות באורח פלא, מאות נכי צה"ל בנכות כללית זכו לאחוזי נכות של 49.1% ונכי צה"ל בנכות גפים תחתונות לאחוזי נכות בגובה של 29.1%. ההפרש הקטן באחוזי הנכות מנע מאותם נכים לקבל רכב רפואי, השתתפות בביטוח ותגמול ניידות חודשי.

עתה שאחוזי הנכות יעוגלו כלפי מעלה יתוקן העוול לאותם נכי צה"ל והם סוף סוף יהיו זכאים לקבל רכב רפואי.

זכאויות נוספות

רשימת ההטבות להם יהיו זכאים אלפי נכי צה"ל חדשים החל מ-1 לפברואר 2015 ארוכה וכוללת בין השאר : הכרה באלמנות נכי צה"ל, קבלת תגמול נצרך במקום תג"מ, זכאות לטיפולים בחמי מרפא, תשלום משקולות (עזרה לזולת) ועוד.

במהלך השבועות הקרובים נכין מאמרים על כל אותם הזכאויות וההטבות. את המאמרים נפרסם בפורטל נכי צה"ל וכן בידיעון חודש פברואר-מרץ.
 

עיגול אחוזי הנכות כלפי מעלה

 

כתבות שאולי יעניינו אותך


המלצות ותגובות
כותרת:
שם:
תוכן:
אנא הזן את המספר שלוש מאות שישים ותשע:
מאוכזבים
תאריך: 29/01/2015
כותרת: ביטול דמי חבר

תוכן: זו לא הפעם הראשונה שנכה צה"ל תובע את אגף השיקום ,וכאשר יש הצלחה הארגון קופץ ומפרסם ,"הסכם הסתורי" ניצחנו. צריך להיתנתק מהארגון הזה ,חבל על כל שקל ,כדאי לחסוך את הכסף.

אילן
תאריך: 29/01/2015
כותרת: לא פלא שההישג הוא ל עו"ד פרטי ולא ארגון נכי צה"ל

תוכן: שוב רואים את אוזלת היד של הארגון. לאמלא עו"ד פרטי לא היו מגיעים לבית המשפט העליון. איפה יו"ר הארגון? איפה יושבי ראש המחוזות? מה עובר עליהם מה?

משה אברהמי
תאריך: 27/01/2015
כותרת: הסכם פשרה

תוכן: אבקשכם לפרסם את כל הסכם הפשרה המקורי כפי שנחתם בין הצדדים.
עד עכשיו לא פורסם ההסכם בכלי תקשורת מוסמך (אתר הארגון,משהב"ט).
לא ניתן להיזון מכתבות בעיתונים ו/או מחלקי פרסומים שונים.

לשרותך, נכה צה"ל