אתר זה משתמש בקבצי קוקיז אתר זה משתמש בקבצי Cookies כדי להתאים אישית תוכן ומודעות. למידע נוסף OK
X
אנא בחר את גודל הפונט הרצוי:
מועדון החברים של פורטל נכי צהלהכרה כנכהחמי מרפאייעוץ משפטיקנאביס רפואיטפסים להורדהרכב רפואיטבלאות תגמוליםטיפולים רפואייםזכויות והטבותארגון נכי צהלאגף השיקום
X סגירה
 

בן כספית מול נכי צה"ל

הפרה החולבת של בן כספית

מאות אלפי ישראלים, מתוכם אלפי נכי צה"ל, אותם לוחמים שנתנו מדמם ונפשם למען שמירה על ביטחון מדינת ישראל, הופתעו לקרוא במהלך סוף השבוע האחרון את הטור של העיתונאי הבכיר בן כספית, בו התפרסמה כתבה חריפה ונוקבת כנגד נכי צה"ל ואגף השיקום שכותרתה : ".... הפרה החולבת: כך התפתחה תעשייה עצומה ורווחית סביב נכי צה"ל.... "  ( http://www.thepost.co.il/news/new.aspx?pn6Vq=EE&0r9VQ=KGFJ)

אשמות לא מבוססות

אישית הופתעתי מאוד לקרוא את המאמר, פרי עטו של בן כספית, למותר לציין כי בדרך כלל אני נהנה לקרוא את מאמריו ואף לצפות בו בתוכניות הטלוויזיה השונות, אך הפעם התקשיתי למצוא במאמר את ההיגיון, למצוא על מה התבסס בן כספית ? למעט יישום מסקנות ועדת גורן שנמצאים על שולחנה של הממשלה החדשה.

במשך שעות התרוצצה בראשי המחשבה, האם בן כספית נפל קורבן להטעייה ? האם מישהו הצליח ערב ההכרעה בנושא ועדת גורן לשחרר מאמר פוגעני בזכויות נכי צה"ל ? האם ההכרעה ביישום מסקנות ועדת גורן כה קרובה והממשלה צריכה לקבל חיזוק מצד הציבור בישראל ?

מדוע לא נדרש ארגון נכי צה"ל להגיב למאמר טרם פורסם ? ואם כן נדרש, האם עשה זאת ?

בפייסבוק ובפורומים השונים דאגו לפרסם את המאמר ולתקוף את העומד מאחוריו, אך כיוון שיש לנו כבוד והערכה לבן כספית על מקצועיותו העיתונאית, לדעתנו הוא נפל קורבן לספין תקשורתי, מבית היוצר של משרד הביטחון ואינטרסנטים נוספים אשר מעוניינים להעביר את מסקנות ועדת גורן בהקדם.

אלה העבירו מידע שחציו הגדול שגויי, מידע שהביא את בן כספית לכתוב מאמר שפגע רגשית בחבריי נכי צה"ל שלחמו ונפצעו בזמן שירותם ועקב שירותם הצבאי.

טענותיו של בן כספית

במאמרו טוען בן כספית כי סביב נכי צה"ל התפתחה בשנים האחרונות תעשייה משגשגת הכוללת מתן אחוזי נכות לקצינים ובכירים בצה"ל, קבלת זכויות יתר, בן כספית מתאר את נכי צה"ל ואגף השיקום "...הפרה הכי שמנה והכי קדושה...", לדבריו של בן כספית מדובר על תקציב של חמישה מיליארד שקלים, סכום שמשפיע ומכביד על תקציב הביטחון.

כספית גם בעד וגם נגד

כבר בתחילת המאמר, מתנצל בן כספית ומנסה להסביר כי הוא מעריך את נכי צה"ל הלוחמים שנפצעו בזמן שירותם הצבאי, לדעתו של בן כספית מדינת ישראל צריכה לתת הכול למען נכי צה"ל, אפילו יותר ממה שהם מקבלים היום, בן כספית כותב לנכי צה"ל מגיע "יחס מלכותי", "לא לחסוך מהם כלום".

לכן קשה להבין מדוע בחר בן כספית להשתמש בכותרת "הפרה החולבת" ?

האם כוונתו של בן כספית הייתה אחרת ?

האם הטענות הם נגד עלויות אגף השיקום ולא נגד זכויותיהם של נכי צה"ל ?

האם בין כספית הוטעה ? מאיפה התקבל המידע עליו התבסס בן כספית ?

לענות או לענות זאת השאלה ?

התלבטנו עם עצמנו האם לענות למאמר של בן כספית או לא ? האם לתת למאמר "רוח גבית" ופרסום נוסף בקרב נכי צה"ל או לשבת בצד בציפייה שהעיתון של אתמול יעטוף את הדגים של מחר.

לבסוף החלטנו לענות באופן ממוקד, לקחת את הטענות עליהם התבסס בן כספית ולהציג בפניו, בפני נכי צה"ל ופני הציבור הרחב. את העוול שנגרם לנכי צה"ל מפרסום המאמר וכן לקוות שבן כספית ירים את הכפפה ויפרסם מאמר מתקן, מאמר שיציג את האמת לאמיתה, מאמר שיבהיר ויציג נכונה את התוהו ובוהו שנעשה על גבם של נכי צה"ל, אשר מוצאים עצמם נפגעים מגזירות חדשות בשנים האחרונות.

תקציב של חמישה מיליארד שקלים ?

תקציב אגף השיקום עומד היום על כ- 2.7 מיליארד שקל ולא חמישה מיליארד שקלים כפי שנכתב בכתבה, ניתן לנחש כי הסכום אליו הגיע בן כספית הוא חיבור התקציבים של אגף השיקום ושל אגף משפחות שכולות.

לכן חשוב לציין כי תקציב אגף שיקום נכים, התקציב המופנה לטיפול בנכי צה"ל, הינו כמחצית מהסכום עליו התבסס בן כספית בכתבה.

שבעים אלף מקבלי תגמולי נכות ?

אחת הטענות של בן כספית הייתה כי כיום במדינת ישראל ישנם כ- 70 אלף נכי צה"ל שדרגת נכותם הינה 20% ומעלה, נכי צה"ל אשר זכאים לתגמול חודשי לכול החיים בנוסף להטבות רבות אשר נובעות מהוראות אגף השיקום.

מדוחות אגף השיקום וארגון נכי צה"ל שנמצאים בידינו נמצא כי הנתונים שונים במקצת , דהיינו שמספר נכי צה"ל שדרגת נכותם הינה 20% ומעלה עומדת רק על כ- 50 אלף נכי צה"ל בלבד ולא 70 אלף כפי שנכתב במאמר (הפרש משמעותי של כ- 20 אלף נכים).

נתון נוסף בעל משמעות רבה, חבוי בדוחות אגף השיקום - 54% מכלל נכי צה"ל הם בעלי דרגת נכות של 30% ומטה, דרגת נכות המזכה במספר מצומצם של הטבות ותגמול חודשי נמוך.

אם נרצה לקחת את הנתונים הנעלמים שלב אחד קדימה, אזיי נמצא כי רוב רובם של נכי צה"ל נושקים לגיל ה - 60 פלוס וחישובים אקטוארים רבים הראו כי תוך עשור שנים, צפוי מספרם של נכי צה"ל להצטמצם עד כדי 25%, אלא אם כן תהיה חלילה וחס מלחמה מרובת נפגעים.

מקבלי תגמול חד-פעמי

חיילים רבים שנפגעו במהלך שירותם הצבאי ותובעים את אגף השיקום, מקבלים אחוזי נכות נמוכים.    אך ורק נפגעים שקיבלו מעל 10% נכות , יהיו זכאים למענק חד פעמי שנקבע על פי גובה אחוזי הנכות שנקבעו להם.

לרוב מדובר בפיצוי נמוך יחסית, פיצוי שהיה מגיע לאותו חייל גם אם היה תובע בתביעת נזיקין את ביטוח החובה שלו, או אדם שאחראי על פציעתו.

חייל שנפגע בזמן שירותו הצבאי אינו זכאי לתבוע איש מלבד אגף השיקום, לכן אין כל פסול בהגשת התביעה וקבלת הפיצוי הנמוך יחסית.

אלמנות נכי צה"ל

נושא אלמנות נכי צה"ל עלה במאמרו של בן כספית, כאשר הוא מסתמך על הוראת אגף השיקום אשר קובעת שנכה צה"ל שנפגע במהלך פעילות מבצעית ודרגת נכותו הינה 50% ומעלה אשר נפטר חלילה וחס כתוצאה מן הנכות המוכרת, תוכר אלמנתו כאלמנת נכה צה"ל על כל ההטבות והזכויות המשתמעות מכך, לרבות תגמול בגובה של כ - 8,000 ₪ לחודש.

כאן כנראה ונפלה טעות טראגית בהבנת הוראת אגף השיקום, כיוון שעל מנת שאשת נכה צה"ל תוכר כאלמנת נכה צה"ל צריכים להתקיים בו זמנית מספר כללים :

א. נכה צה"ל בעל דרגת נכות 50% ומעלה.

ב.  הנכות מוכרת כתוצאה מפעילות מבצעית.

ג. הנכה נפטר כתוצאה מהנכות המוכרת.

לכן הדוגמא שהביא בן כספית אינה מדוייקת, ח"כ עופר שלח, שיזכה לחיים ארוכים ובריאים, שדרגת נכותו 53% לא יזכה את רעייתו חלילה וחס במידה וייפרד מן עולם, בתואר אלמנת נכה צה"ל, אלא אם כן נפגע בפעילות מבצעית וסיבת פטירתו חלילה וחס תהיה בעקבות זיהום או התפתחות של מחלה כתוצאה ישירה מאיבוד עיינו.

אך במידה וחלילה וחס ייפול עליו מקרר ויהרוג אותו (תרחיש דמיוני כמובן), הוא לא ייחשב חלל צה"ל ואלמנתו לא תיחשב אלמנת נכה צה"ל.

נכה צה"ל איש צבא קבע

הטענה בכתבה לפיה קצינים ואנשי קבע רבים, זוכים לקבל אחוזי נכות בגין פגיעות או מחלות, מופנית למחוקק ובימים אלו עולה להצבעה בממשלה כחלק מועדת גורן, ועדה אשר קבעה כי אנשי צבא קבע שנפגעו או חלו בתקופת שירותם הצבאי יוכלו לפנות למוסד לביטוח לאומי.

לצאת בהכרזה כי אחוזי הנכות מחולקים ללא כל הבחנה, שגוייה מיסודה שהרי וועדות רפואיות לא מחלקות אחוזי נכות ואין מקום לבוא ולתקוף אנשי קבע ועורכי דין, כל עוד החוק מאפשר זאת וכל עוד אדם רואה עצמו כנפגע, זכאי להגיש תביעה על פי הקבוע בחוק.

העובדות שהופיעו בכתבה הן חלקיות, מן הראוי היה להזכיר בכתבה כי לאנשי הקבע אין אפשרות להגיש תביעה נגד גוף אחר - למעט אגף השיקום, לדוגמא גם חברות הביטוח אינן מבטחות אנשי צבא קבע בביטוח אובדן כושר עבודה, ביטוח נכות, בריאות וכד'. זאת בשל העובדה כי הם זכאים לכך מכוח חוק הנכים תגמולים ושיקום.

לכן כאשר החוק ישתנה, בעקבות ועדת גורן או בעקבות חקיקה אחרת ויתאפשר לאנשי צבא קבע לתבוע גורמים אחרים, יהיה זה נכון לעשות כן.  אבל לבוא בטענות לאנשי צבא קבע שרגליהם כבולות באגף השיקום ואין הם יכולים לקבל סעד במקום אחר, זה פחות ראוי.

לא לכל אחד מגיע

זאת אמת שלא לכל חייל שנפגע מגיע להיות נכה צה"ל, הדוגמא של הנפקד ומכונית המרצדס עומדת בקריטריונים של חוק הנכים שלא להכיר בחייל כנכה צה"ל.

אבל גם סוגיה זו עומדת בימים אלו בפני החלטת הממשלה הקשורה לדוח גורן, כאשר המחוקק יפתור את הסוגיה לא יוכרו חיילים כנכי צה"ל אלא אם כן יעמדו בקריטריונים הדרושים.

סוף דבר

על פניו נראה כי החלטות הממשלה ביישום מסקנות ועדת גורן עומדות בפני הכרעה קרובה, הכרעה שתוביל כנראה להפגנות נכי צה"ל. המאמר שפורסם על ידי בן כספית נועד להשפיע על דעת הציבור ולצייר את נכי צה"ל כמי שיושבים על "ערימות הכסף" בתקציב הביטחון של ישראל.

אנו קוראים מעל המקלדת לבן כספית להרים את הכפפה ולכתוב מאמר מתקן המבוסס על מידע מלא ומדוייק.
 

הינכם מוזמנים להשאיר את תגובתכם על הכתבה של בן כספית וכתבתנו זו


 

נותני חסות: