X
אנא בחר את גודל הפונט הרצוי:
ועדות רפואיות ועדות רפואיות רופאים מומחים רופאים מומחים מכונים רפואיים מכונים רפואיים הוראות אגף השיקום הוראות אגף השיקום ביטוח לנכי צה"ל ביטוח לנכי צה"ל הכפתור הכפתור
X סגירה
 

בזמן שחשבון הארנונה תופח - גובה ההנחה לא עודכן

הנחה בארנונה לנכי צה"ל - מתי תבוא הישועה

חשבון הארנונה של אזרחי מדינת ישראל תופח, התעריף מתעדכן ועולה, העיריות מספחות לחשבון הארנונה שטחים ציבורים, מרפסות ועוד - הכול על מנת להגדיל את ההכנסה. רק ההנחה בארנונה לה זכאים נכי צה"ל קפאה ולכאורה אין מי שדואג להתאים את גובה ההנחה בארנונה למצב הקיים.

בפועל ההוצאה החודשית לתשלום ארנונה הפכה "כבדה" עבור נכי צה"ל בעיקר אלה המתקיימים מתגמולים מיוחדים, פנסיה או חיים מתגמולי הנכות בלבד ובאופק נראה כי הישועה לא תבוא במהרה. במאמר הבא תמצאו סקירה על הנחה בארנונה לנכי צה"ל לשנת 2019.

מי זכאי להנחה בארנונה?

להנחה בארנונה זכאי כל נכה צה"ל שגובה אחוזי הנכות שלו הינם 10% ומעלה. ההנחה בארנונה מעוגנת בהוראת אגף השיקום מספר 80.04 "אישור להנחה מארנונה לנכים". על מנת לממש את ההטבה עליך לפנות ללשכת השיקום המטפלת בך ולבקש אישור להנחה מארנונה. האישור ניתן לדירת מגורים אחת בלבד - המהווה את כתובת מגוריו של הנכה.

מה קורה עם נכי צה"ל שאין ברשותם דירה ?

נכי צה"ל שאין ברשותם דירה זכאים לקבל הנחת ארנונה במידה ויש בידם חוזה שכירות (למשך שנה אחת לפחות) על הדירה בה הם מתגוררים. לעומת זאת נכי צה"ל המתגוררים אצל ההורים או בדירת שותפים יתקשו מאוד לקבל הנחה בארנונה.

זאת למרות העובדה שתאריך 5 ליולי 2017 העביר ח"כ דודי אמסלם תיקון ב"חוק ההסדרים" שמחייב את הרשויות להעניק את ההנחה בארנונה גם לנכי צה"ל שאינם גרים בדירה הרשומה על שמם.

התיקון אומנם עבר, אבל נכי צה"ל רבים שסורבו בעבר לקבל הנחה בארנונה אינם מודעים לתיקון ולא שבו לדרוש מחדש את ההנחה בארנונה לה הם זכאים. 

מה קורה עם נכי צה"ל המתגוררים בדיור מוגן ?

אוכלוסיית נכי צה"ל היא אוכלוסיה מתבגרת ובשנים האחרונות ישנם כאלה שעזבו את דירתם ועברו להתגורר בבית אבות או בדיור מוגן. אך בשל חוק הארנונה במקרים רבים נשללה מאותם נכי צה"ל הזכות לקבלת הנחת ארנונה לה הם זכאים.

כאמור, התיקון בחוק ההסדרים שבוצע על ידי ח"כ דודי אמסלם היה אמור לפתור את הסוגיה של הנחת ארנונה לנכי צה"ל המתגוררים בדיור מוגן, אבל ממקרים רבים שהגיעו לידיעת פורטל נכי צה"ל – עדין קיימים מקרים בהם הרשות המקומית מסרבת להעניק את ההנחה וכן ישנם נכי צה"ל רבים שלא קיבלו את ההנחה בעבר ואינם מודעים כיום לזכאות שלהם לקבל הנחה בארנונה.

מה גובה ההנחה בארנונה לה זכאים נכי צה"ל?

הנחת הארנונה לה זכאים נכי צה"ל היא בגובה 66% מהארנונה עבור 70 מ"ר בדירה בה מתגוררת משפחה בת פחות מ- 3 נפשות או בגובה 66% מהארנונה עבור 90 מ"ר בדירה בה מתגוררים 4 נפשות ויותר. נכה שדירתו גדולה יותר ישלם עבור ההפרש ארנונה מלאה.

מה גרם לחשבון הארנונה לגדול ?

הנחת הארנונה לה זכאים נכי צה"ל הייתה סבירה מאוד בימים בה נכתבה ההוראה וחוקק חוק הארנונה. באותם הזמנים גודל דירה סבירה עמד סביב ה- 70 מ"ר לדירה קטנה ו- 90 מ"ר לדירה גדולה ולכן ההנחה לה היו זכאים נכי צה"ל הייתה משמעותית.

אבל בשנים האחרונות הדרך בה נמדד שטח הדירה לצורך חישוב הארנונה שונה לחלוטין. הרשויות המקומיות החלו לשלוח חברות שיעריכו את גודל הדירה על פי החישוב החדש והפלא ופלא דירות בנות 90 מ"ר גדלו והפכו לדירות גדולות הרבה יותר.

אם פעם מרפסת לא נכללה בגודל הדירה, הרי שעל פי החישוב החדש המרפסות המקורות הפכו חלק משטח הדירה, כך גם השטח הציבורי היחסי של לובי הבניין, חדר האופניים, כמו גם, חדרי המדרגות ועוד.

התוצאה: הרשויות המקומיות החלו לחייב את בעלי הדירות על עוד עשרות מ"ר שלא נכללו בעבר בחישוב ולכן הנחת הארנונה לה זכאים נכי צה"ל שלא השתנתה לאורך כל השנים הפכה קטנה באופן יחסי לפעם.

מה ניתן לעשות על מנת שנכי צה"ל יקבלו הנחת ארנונה סבירה?

על מנת שנכי צה"ל ימשיכו לקבל הנחת ארנונה סבירה על נציגי הנהגת נכי צה"ל לפנות בדרישה למחוקק לשנות את ההגדרה הקבועה בחוק ולהגדיל ב- 50% לפחות את כמות ה-מ"ר עליהם זכאים נכי צה"ל לקבל הנחה.

כמו גם, לפתור בחקיקה את הזכאות של אותם נכי צה"ל מתבגרים לקבל הנחת ארנונה גם כאשר הם מתגוררים בבית אבות או בדיור מוגן אחר.

אנו בפורטל נכי צה"ל נמשיך לסקר את הפגיעה בזכויותיהם של נכי צה"ל בתקווה שהשינוי לטובה יגיע בקרוב.

 

כתבות שאולי יעניינו אותך


המלצות ותגובות
כותרת:
שם:
תוכן:
אנא הזן את המספר ארבע מאות חמישים ושש:
עידן
תאריך: 08/06/2020
כותרת: ארנונה

תוכן: עקב סוג עבודתי כל הרשויות הגדולות והקטנות מעודכן אצלהם צו הארנונה שבו יש את אחוזי ההנחה לנכי צה"ל.
יש לציין שחייב לפנות למחוקק ולשנות בכך שיגדירו בית קטן 110 מ"ר ובית גדול 140 מ"ר עקב כך שהדירות גדלו והממוצע לדירה בת 3 חדרי שינה 110 מ"ר ו 4 חדרי שינה 140 מ"ר.
כמו כן שטחים תפוסים, צבוריים, לפטור ב 100% הנחה
יחד עם זאת להעלות ל70% הנחה ומי שיש לו מעל 75% אחוזי נכות לתת לו זכאות של 80% הנחה

מיכאל
תאריך: 06/04/2020
כותרת: ארנונה - השוואה לנכי ביטוח לאומי

תוכן: לנכי ביטוח לאומי ניתנת הנחה של % הנחה מכל גודל ללא מגבלה , למשל 75% אי כושר עבודה מקבל 80% הנחה מכל גודל בית שיהיה , גם אם יהיה 400 מ"ר לשם דוגמא , הגיע הזמן לעדכן את תנאי נכי צה"ל ולסגור פערים מול אוכלוסיות נכים אחרות במדינה שמשום מה מקבלים עדיפות ושיפור תנאים מעבר לנכי צה"ל שמוגדרים כאוכלוסייה מועדפת .

שלמה
תאריך: 20/12/2019
כותרת: ארנונה

תוכן: הגדילו לעשות במודיעין כאשר דירה 4 חדרים הפכה לצורך ארנונה ל212 מטר. הכניסו את החניון ,את חדר האשפה את כל הנישות המקורות והגיעו לגודל הפנטסיה הז.אז 66% על 70 מטר הפך לחסר משמעות ,במקום 1400 שקל לחודשיים משלמים 1150,שלא לדבר על אגרת שמירה. יש עם מי לדבר אם אתם אוהבים לדבר עם הקירות.

ביל
תאריך: 24/07/2019
כותרת: עיוות בהנחה בארנונה

תוכן: ההנחה מ 90 מר מוענקת למשפחה המונה 5 נפשות ומעלה… מי שכתב אחרת הטעה ומטעה . תקראו את החוק ..ומני כל מה שכתבת נכון. ועדיין הציבור חושב שנכי צהל זוכים לתנאים מפליגים. השאלה מי בדיוק יתקן את העיוותים בזכויות .

מני
תאריך: 05/04/2019
כותרת: ארנונה

תוכן: היות ואין ארגון שמטפל בנכי צהל אזיי מי שמצפה שישנו משהוא .. כנראה חי בעננים ..עד שלא תעוף הנהגת הארגון הקיים הדברים לא ישתנו ..66% מ..60 מטר לשלושה נפשות ..בזמנו היה נחמד היות ואלו הדירות שנבנו ..השאלה הבא שצריכים לחשוב עליה ..מה קורה כשהילדים מתבגרים והנכה נשאר לבד ..אז מה מבטלים לא את הנחת הארנונה ..ולמה נכי הביטוח לאומי מקבלים הנחות יותר גבוהות מנכי צהל ..מה אנחנו נכים סוג ג' ..אגרת שמירה אנחנו מקבלים .. לפי מה ששאלתי בזמנו נאמר לי שמשרד הפנים לא מאשר הנחה לנכי צהל..רק לנכי הביטוח לאומי ..כמעט בכל מגזר נכי צהל בלשון גסה .. דפוקים היות ואין מי שידאג לזכויות שלנו ..ויש רשימה ארוכה ..החלפת רכב 3.5 שנים ביטוח לאומי .. 4 שנים נכי צהל ..דלק מעודכן לשנת 2009 ..הארגון החליט לתת הטבה לאגף השיקום .. קשה להם כל הוצ' של נכי צהל ..ויש עוד הטבות שמבטלים לנכי צהל בעזרתו של ארגון נכי צהל ..
אז זו התוצאה העגומה של נכי צהל ..ואל תצפו לשיפור כל שהוא ..לפי הקיים כנראה שנקבל עוד מכות ..כמו המכות שנתנו למצרים ע"י משה במצרים ..
ושיהי לכל נכי צהל .. חג פסח כשר ..ונקווה לטוב

אנונימית
תאריך: 02/04/2019
כותרת: טעות במספר נפשות

תוכן: לפי החוק הנחה של 66% תינתן מ 70 מר למשפחה המונה עד 4 נפשות * מעל * 4 תינתן מ 90 מר

פינטו יצחק
תאריך: 02/04/2019
כותרת: רח עירית 15 נצרת עלית

תוכן: בעיירת נצרת עלית עושים מה שבה ולא מתייחסים לחוק כפי שמיתבקש

אנונימי
תאריך: 12/02/2019
כותרת: אבסורד חישוב הנפשות

תוכן: בביתי מתגוררים בתי עם 2 ילדיה וכן בני אשתו ובנו, נגשתי עם ת.ז. של כולנו לגבייה מסים, והופתעתעתי עד סופראייס, יען הפקידה עדכנה בלא להתבלבל כי:
רק בני ובתי ילקחו בחישוב....
היתר לא נחשבים! הידעתם?
אם זה לא טימטום ואפתיות אין לי מושג איך לא מתביישים להותיר סעיף מבטל ומעליב אך חייכתי לא הופתעתי כלל, כי ..... אנו באנו ארצה

שרוני הרצל
תאריך: 11/02/2019
כותרת: הפחתת תשלומי הארנונה

תוכן: ללחוץ על הראשויות לעדכן את ההנחה ולהגדיל את אחוז ההנחה

ניר יהודה
תאריך: 09/02/2019
כותרת: עיוותי הנחה בארנונה

תוכן: הנהגת ארגון נכי צה"ל צריכה לפעול במידי לתיקון החקיקה בנושא ההנחה בארנונה על ידי הוספת מ"ר מ70 ל95 מ'ר

יהודה
תאריך: 08/02/2019
כותרת: הנחה בארנונה

תוכן: אם אני מבין נכון נכה זכאי להנחה של 46.2 מ"ר סה"כ בהנחה שלא גרים אתו יותר מ 3 נפשות.

אבי
תאריך: 08/02/2019
כותרת: טעות במספר הנפשות?

תוכן: לפי מה שרשמתם, משפחה עם 4 נפשות זכאית להנחה על 90 מײר. הלוואי שזה נכון...

לס מיכאל
תאריך: 07/02/2019
כותרת: הנחת בתשלומי הארנונה אכן הפכה לזניחה.

תוכן: אני גר בשכירות ארוכת טווח. הדירה בה אני מתגורר הוצגה ע"י היזם בגודל כ-91 מ"ר כיום חיוב הארנונה קפץ ליותר מ- 185מ"ר בשל התוספות שפורטו בכתבה.

צבי
תאריך: 07/02/2019
כותרת: למאיר

תוכן: מאיר תקרא שוב - זה מה שכתוב , ההתייחסות ל- 3 נפשות היא להנחה עד 70 מ"ר

מאיר
תאריך: 07/02/2019
כותרת: טעות בדווח

תוכן: אצלכם כתוב שיש הנחה לגדול של 90 מ"ר למשפחה עם מעל 3 נפשות, אני מכיר שיש הנחה למשפחה מעל 4 נפשות. מה נכון????

לשרותך, נכה צה"ל